Artykuł
Sprawozdanie finansowe za 2019 r. a COVID-19
Jednostka prowadząca księgi rachunkowe powinna kierować się zasadami rachunkowości. Jedną z nich, szczególnie ważną w obecnym czasie, jest zasada kontynuowania działalności.
W myśl zapisów ustawy o rachunkowości przy stosowaniu przyjętych zasad (polityki) rachunkowości przyjmuje się założenie, że jednostka będzie kontynuowała w dającej się przewidzieć przyszłości działalność w niezmniejszonym istotnie zakresie, bez postawienia jej w stan likwidacji lub upadłości, chyba że jest to niezgodne ze:
stanem faktycznym - okoliczności:
- wewnętrzne - np. brak porozumienia między wspólnikami,
- zewnętrzne - np. brak popytu na oferowane towary, usługi
powodują, że jednostka jest zmuszona zakończyć działalność;
stanem prawnym - zgłoszenie do sądu wniosku o postawienie jednostki w stan likwidacji czy upadłości.
Warto zwrócić uwagę, że zmniejszenie zakresu działalności nie zawsze powoduje utracenie zdolności do kontynuowania działalności. Może się także zdarzyć, że zmiany polegające na zmniejszeniu zakresu działalności jednostki mogą spowodować wzrost jej rentowności.
Ustalając zdolność jednostki do kontynuowania działalności, kierownik jednostki uwzględnia wszystkie informacje dostępne na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego, dotyczące dającej się przewidzieć przyszłości, obejmującej okres nie krótszy niż jeden rok od dnia bilansowego.
Koronawirus - globalny problem
Obecne rozprzestrzenianie się COVID-19 na całym świecie może wpłynąć na działalność firmy w 2020 r. Koronawirus jest już problemem globalnym.
Dlatego kluczową rolę w przygotowaniu sprawozdania finansowego za rok 2019 będzie odgrywała:
- ocena charakteru późniejszych zdarzeń (po dacie bilansu),
- ocena kierownika jednostki co do możliwości kontynuacji działalności przez jednostkę,
- kompletność i poprawność ujawnień w sprawozdaniu finansowym,
- także ocena ujawnień w sprawozdaniu z działalności.
Kontynuacja działalności a COVID-19
Stanowisko Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
W dniu 18 marca 2020 r. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (dalej SKwP) przedstawiło swoje stanowisko w sprawie wpływu pandemii na sprawozdanie finansowe. SKwP zwróciło uwagę, że pandemia koronawirusa jest groźna nie tylko dla ludzi. Wpływa też na światowe rynki, w tym na stabilność kursów. Nie ma wątpliwości, że pandemia będzie miała konsekwencje makroekonomiczne, które w mniejszym lub większym stopniu wpłyną na działalność większości polskich przedsiębiorstw w 2020 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right