Jaki kurs waluty zastosować, dokonując nietransakcyjnego przemieszczenia towarów objętych pakietem paliwowym
Przy nietransakcyjnym WNT najczęściej nie wystawia się faktury, która mogłaby powodować powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego nie jest również znany - w dacie wpłaty podatku - kurs waluty. W przypadku towarów objętych pakietem paliwowym powstaje problem, gdyż trzeba wcześniej zapłacić VAT. W takiej sytuacji podatnikom pozostaje ustalić podstawę opodatkowania i VAT w sposób uproszczony, przyjmując cenę opublikowaną przez Ministerstwo Finansów albo szacując podstawę opodatkowania, ze wskazaniem do jej zawyżania.
Niekiedy podatnicy obowiązani są do wpłaty podatku należnego z tytułu WNT (w tym nietransakcyjnych WNT), zanim złożą deklarację VAT. Jest tak, przykładowo, w przypadku WNT objętych tzw. pakietem paliwowym (art. 103 ust. 5a ustawy o VAT).
1. Kiedy płacimy VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów objętych pakietem paliwowym
W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów objętych pakietem paliwowym podatnicy muszą zapłacić VAT wcześniej, tj.:
1) w terminie 5 dni od dnia, w którym towary te zostały wprowadzone do określonego we właściwym zezwoleniu miejsca odbioru wyrobów akcyzowych - jeżeli towary są nabywane wewnątrzwspólnotowo w rozumieniu przepisów ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym przez zarejestrowanego odbiorcę z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym;