Czy pracownika trzeba ponownie skierować na wstępne badania lekarskie, jeżeli wykonał je wcześniej, ale nie podjął pracy
PYTANIE
Kandydat do pracy skierowany przez pracodawcę na wstępne badanie lekarskie otrzymał orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy. Ostatecznie jednak nie zdecydował się na podjęcie zatrudnienia w naszej firmie w ustalonym terminie. Po 3 miesiącach od przeprowadzenia badań zgłosił się jednak z prośbą o przyjęcie do pracy. Czy w takim przypadku orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy zachowuje ważność i może być wykorzystane przez pracodawcę?
RADA
Przepisy nie wskazują w sposób bezpośredni okresu ważności wstępnych badań lekarskich. Należy przyjąć, że badania są ważne aż do daty badania okresowego, którą lekarz medycyny pracy wpisze w orzeczeniu o braku przeciwwskazań do pracy. Zatem można przyjąć, że niepodjęcie przez pracownika zatrudnienia w ustalonym z pracodawcą terminie, a następnie zgłoszenie się do pracy na tym samym stanowisku (z tymi samymi czynnikami ryzyka zawodowego) po upływie kilku czy kilkunastu tygodni nie będzie wymagało skierowania pracownika na ponowne badania wstępne. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy w tym czasie pracownik miał problemy zdrowotne, które mogą w istotny sposób rzutować na jego obecną zdolność do pracy. Badania będą również wskazane w przypadku, gdy między wydaniem orzeczenia o braku przeciwwskazań do pracy a ostatecznym podjęciem zatrudnienia upłynął dłuższy okres.