Przegląd wrześniowych zmian w VAT
We wrześniu wchodzi w życie pierwszy pakiet zmian w przepisach VAT uchwalonych przez Sejm w kwietniu i lipcu 2019 r. W pakiecie znalazło się kilkanaście zmian, z których najpoważniejsza oznacza bezwzględną utratę prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT przez podatników wykonujących niektóre rodzaje sprzedaży. Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem eksperta omawiającego wprowadzane zmiany.
Opracowanie jest poświęcone zmianom wchodzącym w życie wraz z początkiem września 2019 r. Biorąc pod uwagę to, że ustawodawca zdecydował się na liczne odstępstwa od „podstawowego” momentu wejścia w życie przepisów (ustawa nowelizująca z 12 kwietnia ma dwa odstępstwa, a ustawa z 4 lipca aż sześć), dla ułatwienia postanowiliśmy w niniejszym tekście skupić się tylko na tych modyfikacjach przepisów VAT, które wchodzą w życie we wrześniu. Kolejne zmiany w VAT zostaną omówione w późniejszych terminach - adekwatnie do terminów ich wejścia w życie.
Pierwsze zasiedlenie - opóźniona zmiana
W art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zapisane zostało zwolnienie z VAT mające zastosowanie przy dostawie budynków i budowli. Według powołanego przepisu dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od VAT, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
O ile samo zwolnienie, jako całość, nie budzi większych kontrowersji, o tyle definicja, którą przepis się posługuje, już zdecydowanie tak.
Według tego, co dotychczas było zapisane w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie nieruchomości rozumiało się oddanie ich do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:
a) wybudowaniu lub
b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.