Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2019-10-21
Data publikacji: 2019-10-21

DGP: Jakie obszary kontroluje fiskus, na co uważać

Dariusz Malinowski: Fiskus zaostrzył kurs, zdarza się, że zmienia zdanie po latach i domaga się podatku. Nadzieję przedsiębiorcom dają jedynie sądy.

Od ponad dwóch lat naczelnik urzędu celno-skarbowego rozpatruje odwołania od swoich własnych decyzji. Zasadę taką wprowadziła obowiązująca od 1 marca 2017 r. ustawa o KAS. Porozmawiajmy o praktyce. Czy jest szansa na to, że naczelnik urzędu celno-skarbowego zmieni zdanie, rozpatrując odwołanie od swojej decyzji?

Praktyka pokazuje, że szanse na to są dziś iluzoryczne. Naczelnicy urzędów celno-skarbowych prowadzący obecnie większość kontroli nie są bowiem w toku odwołania, które sami rozpatrują, chętni do weryfikacji decyzji, które wydali jako organy I instancji. Przyznają wprost, że trudno, by sami podważali swoje wcześniejsze decyzje.

A jak to wygląda w postępowaniach prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych?

Tu jest nieco lepiej, ponieważ została zachowana pełna dwuinstancyjność. Zdarza się więc, że dyrektor izby administracji skarbowej uchyla decyzję naczelnika urzędu skarbowego. Zwykle jednak dzieje się tak ze względów proceduralnych, a nie merytorycznych. Przykładowo dyrektor IAS nakazuje naczelnikowi US przesłuchanie jeszcze jednego świadka lub uzupełnienie innego dowodu w sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00