Kiedy sprzedaż nieruchomości komercyjnych może stanowić niepodlegającą VAT transakcję zbycia przedsiębiorstwa
W przypadku sprzedaży nieruchomości komercyjnych pojawiają się często wątpliwości. Dotyczą one określenia, czy jest to dostawa budynków i budowli podlegająca VAT, czy też niepodlegającą VAT sprzedaż przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części. Aby czynność nie podlegała VAT, muszą być spełnione określone warunki. Do najważniejszych należy wykazanie przez nabywcę, że ma zamiar kontynuowania dotychczasowej działalności zbywcy. Wszystkie okoliczności, które temu towarzyszą, nie mogą tego podważać.
Mianem komercyjnych określamy nieruchomości przeznaczone do celów działalności gospodarczej. Generują periodycznie przychody na rzecz właściciela. Pochodzą one w przeważającej mierze z tytułu realizacji umów:
- najmu,
- dzierżawy lub umów o podobnym charakterze.
1. Jaki status mają transakcje zbycia nieruchomości komercyjnych
Pojawiają się wątpliwości, kiedy sprzedaż nieruchomości komercyjnych jest traktowana jako zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej ZCP), a kiedy jako dostawa budynków. Opodatkowaniu VAT podlegają bowiem dostawy budynków i budowli. Nie dochodzi jednak do opodatkowania VAT, jeżeli są one zbywane w ramach sprzedaży przedsiębiorstwa lub ZCP. Sprzedaż przedsiębiorstw lub ZCP (a w konsekwencji składników, które obejmują) nie podlega opodatkowaniu VAT (art. 6 pkt 1 ustawy o VAT). W zamian umowy sprzedaży przedsiębiorstw lub ZCP podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W przypadku sprzedaży nieruchomości komercyjnych pojawiają się często wątpliwości, która z tych sytuacji ma miejsce, tj.: