Artykuł
Jakie nowe uprawnienia przyznaje pracownikom prezydencka nowelizacja Kodeksu pracy
Od 7 września 2019 r. zostanie wydłużony z 7 do 14 dni termin w jakim pracownik będzie mógł, wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy. Natomiast w razie nieotrzymania świadectwa pracy pracownicy zyskają uprawnienie do wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o wydanie orzeczenia zastępującego świadectwo pracy. To najważniejsze zmiany, jakie zostaną wprowadzone do Kodeksu pracy w wyniku prezydenckiej nowelizacji.
Od 7 września 2019 r. zaczną obowiązywać zmiany w Kodeksie pracy uchwalone przez Sejm z inicjatywy prezydenta. Są to zmiany w zakresie:
1) dyskryminacji i równego traktowania,
2) szczególnych uprawnień pracowników - innych (niż matka i ojciec) członków najbliższej rodziny,
3) mobbingu,
4) świadectw pracy,
5) przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy.
Celem tej ustawy jest wprowadzenie zmian ułatwiających pracownikom realizację uprawnień pracowniczych. Jak wynika z uzasadnienia do projektu tej nowelizacji, zmiany mają wzmocnić ochronę pracowników, ale jednocześnie są neutralne dla pracodawców, tj. nie nakładają na nich nowych obowiązków ani nie wiążą się z dodatkowymi kosztami.
Zmiany w zakresie dyskryminacji i równego traktowania
Zmiany w zakresie dyskryminacji i równego traktowania pracowników wprowadzają otwarty katalog przesłanek, które mogą być przyczyną dyskryminacji. Dotychczas był on ściśle ograniczony i zawierał wyczerpujący zestaw cech, które powodowały dyskryminację. Tym samym po zmianie przepisów każde nieuzasadnione obiektywnymi przyczynami nierówne traktowanie pracowników będzie uznawane za dyskryminację.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right