Artykuł
Jak należy stosować monitoring w zakładzie pracy
Monitorowanie zakładu pracy lub terenu wokół tego zakładu może się odbywać wyłącznie w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, ochrony mienia, kontroli produkcji oraz zachowania tajemnicy informacji, których ujawnienie naraziłoby pracodawcę na szkodę. Monitoring nie obejmuje pomieszczeń udostępnianych zakładowej organizacji związkowej. Co do zasady monitoring nie obejmuje także pomieszczeń sanitarnych, szatni, stołówek oraz palarni.
Od 25 maja 2018 r. obowiązują przepisy, które uregulowały zasady prowadzenia monitoringu w pracy. Jednakże konieczne było wprowadzenie zmian w tym zakresie, które obowiązują od 4 maja 2019 r.
Przepisy prawa pracy przewidują obecnie monitoring:
- za pomocą środków technicznych umożliwiający rejestrację obrazu - monitoring wizyjny (art. 222 Kodeksu pracy), oraz
- poczty elektronicznej (art. 223 Kodeksu pracy).
Możliwe są także inne formy monitoringu, np. za pomocą GPS.
Jak wprowadzić monitoring w firmie
Cele, zakres oraz sposób zastosowania monitoringu ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy. Jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu pracy, wówczas cele, zakres oraz sposób zastosowania monitoringu ustala w obwieszczeniu.
Pracodawca informuje pracowników o wprowadzeniu monitoringu, w sposób przyjęty u danego pracodawcy, nie później niż 2 tygodnie przed jego uruchomieniem. Ponadto pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy przekazuje mu na piśmie informacje, dotyczące celu, zakresu oraz sposobu zastosowania monitoringu (art. 22§ 7-8 Kodeksu pracy).
-
keyboard_arrow_right