Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2019-05-20

Dywidendy wypłacane rezydentom i nierezydentom

Wypracowany przez spółkę kapitałową (tj. spółkę z o.o., spółkę akcyjną) zysk netto za dany rok obrotowy może zostać przeznaczony m.in. na dywidendę dla wspólników. Aby spółka kapitałowa mogła przekazać wspólnikom dywidendę, muszą być spełnione warunki określone w ustawie o rachunkowości.

Podział zysku netto jednostek zobowiązanych do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, poprzedzonym wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami. Jeśli podział zysku netto będzie dokonany bez spełnienia tego warunku, wówczas jest on nieważny z mocy prawa.

Natomiast w przypadku jednostek niezobowiązanych do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego podział zysku netto może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający.

Kodeks spółek handlowych wskazuje, że kwota przeznaczona do podziału między wspólników (a tym samym i kwota dywidendy rzeczowej) nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe. Wyliczenie maksymalnej kwoty, jaka może być wypłacona w formie dywidendy, powinno odbywać się zatem według następującego algorytmu:

Zysk za ostatni rok obrotowy

(+) niepodzielone zyski z lat ubiegłych

(+)

kwoty przeznaczone do podziału (utworzone z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych)

(-) niepokryte straty

(-) udziały własne

(-) kwoty przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe

= maksymalna kwota do wypłaty w formie dywidendy.

Wynik spółki będący przedmiotem podziału stanowi kwota zysku netto wyrażona w polskich złotych, a więc wynik brutto pomniejszony o należny podatek dochodowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00