Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2019-05-17
Data publikacji: 2019-05-17

DGP: Bądź świadomym uczestnikiem programu emerytalnego

Ten proces potrwa co prawda dwa lata, bo do połowy 2021 r., ale gdy się zakończy, większość pracowników i zleceniobiorców stanie się członkami pracowniczych planów kapitałowych.

Stanie się to niejako z automatu, zatrudniony nie musi wypełniać żadnych wniosków ani formularzy, nie musi nawet wyrażać na zapisanie zgody. Całością spraw organizacyjnych zajmuje się pracodawca. Ale uwaga! Powinien on poinformować szczegółowo pracowników o konsekwencjach przynależności oraz ewentualnej rezygnacji z PPK.

Ile od kogo

Warto pilnować własnych spraw, by nie zdziwić się któregoś dnia, że wypłata jest nagle mniejsza. O ile? Obowiązkowa składka, jaką pracownik zapłaci z własnej kieszeni, wynosi 2 proc. wynagrodzenia brutto. Tylko osoby, których pensja nie przekracza 120 proc. minimalnego wynagrodzenia (dziś 2250 zł, a 120 proc. to 2700 zł), mogą zadeklarować mniejszą składkę, nie niższą jednak niż 0,5 proc. ich wynagrodzenia brutto. Ale uwaga! Chociaż wysokość składki określana jest jako procent wynagrodzenia brutto, to jednak pieniądze będą potrącane bezpośrednio z wynagrodzenia netto (to znaczy, że nie obniżą podstawy wymiaru składek ani opodatkowania).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00