Jaki podatek należy pobrać od podarunków przekazanych pracownikom z okazji jubileuszu firmy
Pracodawca nie pobiera podatku od karty podarunkowej przekazanej pracownikowi z okazji jubileuszu powstania firmy. Przychód z tego tytułu pracownik rozlicza jako darowiznę i według zasad określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Jeżeli wartość karty podarunkowej nie przekroczy 4902 zł, pracownik nie zapłaci podatku od darowizny.
Przepisy ustawy o pdof zawierają katalog sytuacji, w których uzyskanie przez pracownika korzyści majątkowej stanowiącej dla niego przychód nie spowoduje powstania obowiązku zapłaty podatku od osób fizycznych. Regulacje te wyłączają z tego podatku przychody podlegające przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, a zatem dotyczą nabycia przez osoby fizyczne (np. pracowników od pracodawcy) tytułem darowizny:
- własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub
- praw majątkowych wykonywanych na jej terytorium (art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o pdof).
Wyrok TK w sprawie nieodpłatnych świadczeń a darowizna
Przy rozliczaniu darowizn dla pracowników ważne jest uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (K 7/13). Jest ono powszechnie cytowane przez płatników, podatników i organy podatkowe w pismach odnoszących się do świadczeń niepieniężnych dla pracowników. W wyroku tym sędziowie wskazali przesłanki pozwalające odróżnić świadczenia tego typu podlegające opodatkowaniu od nieopodatkowanych. Dodatkowo TK odniósł się we wskazanym wyroku także do darowizn: