Artykuł
Jak rozwiązywać stosunki pracy z nauczycielami zatrudnionymi na umowę o pracę i na podstawie mianowania
W placówkach feryjnych nauczyciele zatrudnieni na umowy na czas nieokreślony powinni otrzymać wypowiedzenia do 31 maja 2019 r., bo ich stosunek pracy musi się rozwiązać z końcem roku szkolnego, tj. 31 sierpnia br. Dotyczy to także pracowników pedagogicznych z wygaszanych w tym roku gimnazjów. W przypadku likwidowanych gimnazjów zakończenie stosunku pracy z końcem sierpnia br. obejmuje również nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania.
Stosunek pracy nauczycieli z publicznych placówek oświatowych jest zasadniczo rozwiązywany według przepisów ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (dalej Karta Nauczyciela). Jedynie w odniesieniu do tych kwestii, które nie są uregulowane w tym akcie prawnym, stosuje się Kodeks pracy (art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela).
Inaczej wygląda procedura prowadząca do zakończenia zatrudnienia nauczyciela na umowie o pracę, a inaczej na podstawie mianowania, chociaż występuje w tym zakresie sporo zbieżności z rozwiązywaniem umów na czas nieokreślony.
Dodatkowo w tym roku następuje realizacja ostatniego etapu reformy edukacji, przewidującej całkowitą likwidację gimnazjów od 1 września 2019 r. i tym samym zwolnienie części zatrudnionych w nich nauczycieli. Działania te są prowadzone na mocy ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (dalej przepisy wprowadzające).
Należy zwrócić uwagę, że wykluczone jest stosowanie do nauczycieli (bez względu na podstawę zatrudnienia) art. 52 Kodeksu pracy (zwolnienie dyscyplinarne) z racji kompletności uregulowań zwolnień dyscyplinarnych w Karcie Nauczyciela (wyrok SN z 8 stycznia 2009 r., I PK 137/08, OSNP 2010/13-14/161). Do nich może dojść zgodnie z rozdziałem 10 Karty Nauczyciela dotyczącym odpowiedzialności dyscyplinarnej.
1. Rozwiązanie umowy o pracę
Tryb rozwiązania stosunku pracy łączącego publiczną placówkę oświatową z nauczycielem zatrudnionym na umowę o pracę zależy od rodzaju tej umowy. Jeśli ma ona charakter terminowy, wówczas stosuje się prawie wyłącznie przepisy Kodeksu pracy, z wyjątkiem przepisów dotyczących zwolnienia dyscyplinarnego w trybie art. 52 Kodeksu pracy. Natomiast w przypadku umów bezterminowych konieczne jest postępowanie według regulacji Karty Nauczyciela z odpowiednim zastosowaniem przepisów kodeksowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right