Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2019-03-20

Zmiany w zakresie podatku u źródła (WHT)

Ustawą z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw z dniem 1 stycznia 2019 r. zostały wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: PDOP) nowe przepisy oraz zostały zmienione dotychczasowe przepisy w zakresie zasad poboru podatku u źródła. Nowe zapisy ustawy wprowadzają istotne zmiany w zasadach poboru przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego. Zmiany te dotyczą w szczególności sytuacji, gdy łączna wartość określonych należności, wypłacanych przez płatnika w roku podatkowym na rzecz tego samego podmiotu, będzie przekraczać kwotę 2 000 000 zł.

Minister Finansów wydał 31 grudnia 2018 r. rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 26 ust. 2e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w którym określa grupy podatników, grupy płatników lub czynności, w przypadku których zostaje wyłączone lub ograniczone stosowanie art. 26 ust. 2e ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli spełnione zostały warunki do niepobrania podatku, zastosowania stawki podatku lub zwolnienia, wynikające z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Cel wprowadzonych zmian

Ustawodawca wskazał, że celem zmian przepisów w ustawie o CIT było:

1) uproszczenie prawa podatkowego w zakresie podatków dochodowych,

2) uszczelnienie systemu podatków dochodowych.

 

Ustawodawca wyjaśnił, że w Polsce, podobnie jak w większości państw, zakres obowiązku podatkowego w podatkach dochodowych oparty jest na dwóch następujących zasadach:

1) zasadzie rezydencji, zgodnie z którą na rezydentach podatkowych, tj. osobach mających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

  • miejsce zamieszkania (osoby fizyczne),
  • siedzibę lub zarząd (podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych),

ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy; oznacza to, że rezydenci podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia ich źródeł, oraz

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00