Data publikacji: 13.03.2019
Jak rozliczyć w księgach rachunkowych wypłatę dywidendy w walucie obcej wspólnikowi będącemu zagraniczną osobą fizyczną
Zamknięcie roku sprawozdawczego w spółkach kapitałowych wiąże się z podziałem wypracowanego zysku netto. Jedną z form tego podziału jest wypłata dywidendy wspólnikom. W przypadku wypłaty dywidendy w walucie obcej zagranicznej osobie fizycznej należy pamiętać nie tylko o właściwym jej przeliczeniu ze złotych polskich na walutę obcą (zastosowany kurs jest zależny od tego, czy w uchwale o wypłacie dywidendy wskazano kurs przeliczeniowy), lecz także o pobraniu zryczałtowanego podatku dochodowego (uwzględnienie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania).
Wypłata dywidendy - ważne zasady ogólne
Wypłata dywidendy w spółce z o.o. regulowana jest przepisami Kodeksu spółek handlowych (art. 191-193 k.s.h). Ustalając i wypłacając dywidendę, należy pamiętać, że:
- kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.
- uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Umowa spółki może upoważniać zgromadzenie wspólników do określenia dnia, według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy (dzień dywidendy). Dzień dywidendy wyznacza się w ciągu dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały o podziale zysku.