Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-03-05

Autorskie koszty uzyskania przychodu – problemy praktyczne

Autorskie koszty uzyskania przychodów pozwalają zapłacić zdecydowanie niższy podatek. Okazuje się, że zarówno płatnicy, jak i sami podatnicy mają wiele wątpliwości, jak je stosować w praktyce. Nie rozwiały ich zmiany, które w 2018 r. wprowadził w tym zakresie ustawodawca. Wręcz przeciwnie. Wskazanie wprost w przepisach updof rodzajów działalności twórczej uprawniających do stosowania 50-procentowych kosztów miało ułatwić życie twórcom, a tak naprawdę wzbudziło ich lęk, czy na pewno mogą stosować podwyższone koszty. Wątpliwości ma rozwiać zapowiadana od dawna interpretacja ogólna Ministra Finansów. Jak dotąd nie została jednak wydana. W raporcie przedstawiamy odpowiedzi na pytania dotyczące problemów związanych ze stosowaniem autorskich kosztów w praktyce.

 

 

  1. Zasady pobierania autorskich kosztów uzyskania przychodów

Autorskie koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% osiągniętego przychodu stosuje się do trzech rodzajów przychodów.

Pierwsze dwie kategorie przychodów, do których mają zastosowanie autorskie koszty uzyskania przychodów, stanowią przychody:

  • z tytułu zapłaty za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego przez pierwszego właściciela oraz
  • z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną (zob. art. 22 ust. 9 pkt 1 i 2 updof).

Wymienione powyżej prawa są prawami własności przemysłowej określonymi w większości przepisami ustawy - Prawo własności przemysłowej. Ich definicje przedstawiamy w tabeli 1.

Tabela 1. Prawa własności przemysłowej - definicje

Lp.

Rodzaj prawa

Definicja

Podstawa prawna

1.

projekty wynalazcze

to wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, topografie układów scalonych i projekty racjonalizatorskie

art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy - Prawo własności przemysłowej

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00