Artykuł
Jak opodatkować nieodpłatne przekazanie towarów kontrahentom zagranicznym
Nieodpłatne przekazanie towarów, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, podlega opodatkowaniu VAT. Wyjątkiem będą towary, które możemy uznać za drukowane materiały reklamowe i informacyjne oraz prezenty o małej wartości lub próbki. Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania towarów dotyczy najczęściej czynności realizowanych na terytorium kraju. Może mieć jednak również zastosowanie przy transakcjach z podmiotami zagranicznymi, i to zarówno unijnymi, jak i spoza terytorium Wspólnoty.
Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT):
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz
- wszelkie inne darowizny,
jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
1. Kiedy nieodpłatne przekazanie podlega VAT
Warunkiem podstawowym opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów jest zatem przysługujące podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu towarów będących przedmiotem tej czynności. Jeżeli prawo takie podatnikowi nie przysługiwało, nieodpłatne przekazanie towarów nie podlega opodatkowaniu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right