Do 1 kwietnia 2019 r. płatnicy składek mają czas na złożenie ZUS ZSWA
Pracodawcy zatrudniający pracowników przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nadal muszą dokonywać zgłoszeń danych na formularzu ZUS ZSWA. Wprowadzenie nowego raportu informacyjnego ZUS RIA nie ma w tym przypadku znaczenia, bowiem za jego pomocą płatnicy będą uzupełniać okresy pracy szczególnej tylko do 31 grudnia 2008 r. Dane za okres od 1 stycznia 2009 r. są ewidencjonowane na kontach ubezpieczonych z dokumentów zgłoszeniowych ZUS ZSWA.
W tym roku termin na złożenie druku ZUS ZSWA mija 1 kwietnia 2019 r. Jeśli przy jego wypełnianiu pracodawca popełni błąd, ma on wówczas obowiązek złożenia poprawnego dokumentu w trybie korekty. Sposób korekty formularza ZSWA zależy od rodzaju danych wymagających poprawienia.
Obowiązek złożenia ZUS ZSWA za 2018 r.
W 2019 r., podobnie jak w poprzednich latach, pracodawcy zatrudniający pracowników przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wymienionych w załączniku nr 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych, muszą przekazać do ZUS dane dotyczące wykonywanej przez nich pracy w poprzednim roku kalendarzowym (tj. za 2018 r.). W tym celu powinni skorzystać z formularza ZUS ZSWA, wskazując w nim:
● dane identyfikacyjne (własne oraz pracowników),
● rodzaj „pracy szczególnej”,
● wymiar czasu pracy,
● okresy, w których praca była wykonywana.
Chodzi przy tym o pracę wykonywaną wyłącznie w ramach stosunku pracy, a nie np. w ramach umowy zlecenia czy umowy o dzieło.
!
W ZUS ZSWA należy uwzględnić tylko okresy pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę.
Formularz ZUS ZSWA składa się z kilku bloków podzielonych na ponumerowane pola. W jednym formularzu można przekazać zgłoszenie maksymalnie za 4 pracowników. Pracodawca powinien podpisać wypełniany dokument ZUS ZSWA, wskazując datę jego sporządzenia oraz zamieszczając własną pieczątkę. Wypełniony dokument pracodawca zobowiązany jest przekazać do ZUS w takiej samej formie, w jakiej przekazuje inne dokumenty ubezpieczeniowe, tj. poprzez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego lub w formie papierowej.