Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-11-14

VAT w handlu zagranicznym - podstawowe informacje dla przedsiębiorców

VAT w imporcie, eksporcie oraz transakcjach wewnątrzwspólnotowych

Jeśli zamierzasz sprzedawać lub kupować towary lub usługi za granicą, nawet jeśli nie jesteś czynnym podatnikiem podatku VAT, powinieneś zapoznać się z kwestiami VAT w handlu zagranicznym. Opodatkowanie transakcji z zagranicznymi kontrahentami polegającymi na dostawie lub zakupie towarów i usług czy też na świadczeniu na ich rzecz usług podlega w zupełnie innym zasadom opodatkowania niż w przypadku transakcji krajowych. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, w związku z funkcjonowaniem na obszarze Unii Europejskiej jednolitego rynku, terminy „eksport” i „import” dotyczą zasadniczo transakcji z kontrahentami spoza obszaru Unii Europejskiej. Natomiast transakcje z kontrahentami mającymi swoją siedzibę w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej, przepisy ustawy o VAT, określają jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT), wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), a świadczenia usług - analogicznie - jako wewnątrzwspólnotowe świadczeniu usług.

Co to jest eksport oraz import towarów i usług

Eksportem towarów, zgodnie z przepisami ustawy o VAT, jest dostawa towarów z terytorium Polski poza terytorium Unii Europejskiej. Eksport może być realizowany bezpośrednio przez dostawcę lub na jego rzecz (tzw. eksport bezpośredni) lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium Polski lub też na jego rzecz (tzw. eksport pośredni). Aby mówić o eksporcie, wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej musi być potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

Przykład

Spółka z o.o. Alfa - producent galanterii odzieżowej wysyła do odbiorcy - firmy handlowej - mającej siedzibę w Stanach Zjednoczonych kapelusze i szaliki damskie. Spółka Alfa nadała dostawę frachtem drogą morską, urząd celny w Gdyni potwierdził wywóz towarów. Jest to wysyłka poza terytorium Unii Europejskiej, zrealizowana przez dostawcę, czyli eksport bezpośredni. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00