Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-11-08

Jak rozliczać wynagrodzenie w razie zwolnienia pracownika w celu załatwienia spraw prywatnych

Zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw prywatnych pracownik powinien odpracować. Za ten czas przysługuje mu wynagrodzenie. Kodeks pracy nie reguluje, jak należy obliczać wynagrodzenie za czas odpracowywania zwolnienia. Pracodawca powinien uregulować tę kwestię w przepisach wewnątrzzakładowych lub uzgadniać ją każdorazowo z pracownikiem.

Pracownikowi przysługuje prawo do zwolnienia od pracy na czas załatwienia spraw osobistych, np. w urzędzie, u lekarza czy związanych ze szkołą dziecka. Jednak wyjścia prywatne muszą być odpracowane, nie mogą odbywać się kosztem czasu pracy. Wyjście, a potem jego odrobienie, wpływają na rozliczenia płacowe. Szczególnie ma to znaczenie, jeśli oba zdarzenia występują w innych miesiącach lub gdy odpracowanie w wyznaczonym terminie nie może dojść do skutku z przyczyn obiektywnych, np. choroby pracownika.

Czas odpracowania to nie nadgodziny

Pracą w godzinach nadliczbowych nie jest czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych (art. 151 § 21 Kodeksu pracy). Odpracowanie zwolnienia od pracy nie może jednak naruszać prawa pracownika do odpoczynku:

  • nieprzerwanego 11-godzinnego w każdej dobie,
  • nieprzerwanego 35-godzinnego w każdym tygodniu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00