Artykuł
Jak pracodawca powinien przygotować się do nowych zasad wypłaty wynagrodzeń pracownikom
Od 1 stycznia 2019 r. zasadą stanie się wypłata wynagrodzenia dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy. Pracodawca w ciągu 21 dni od tej daty powinien poinformować pracowników pobierających wypłatę do rąk własnych o obowiązku złożenia stosownego wniosku - jeżeli nadal będą chcieli pobierać wypłatę w tej formie albo podania numeru rachunku płatniczego. Na dokonanie tych formalności pracownik będzie miał 7 dni.
W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy od 1 stycznia 2019 r. będzie obowiązywała zasada, że wypłaty wynagrodzenia dokonuje się na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złoży w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych (znowelizowany art. 86 § 3 Kodeksu pracy).
!
Od 1 stycznia 2019 r. domyślną formą wypłaty wynagrodzenia będzie przelew dokonywany przez pracodawcę na rachunek płatniczy.
Zmiana przepisów Kodeksu pracy w zakresie wypłaty wynagrodzenia ma na celu dostosowanie przepisów do praktyki w zakresie sposobu wypłacania wynagrodzenia. Zdecydowana większość zatrudnionych otrzymuje bowiem wynagrodzenie za pracę nie „do rąk własnych”, a na konto bankowe.
Wejście w życie 1 stycznia 2019 r. zasady bezgotówkowego przekazywania wynagrodzenia wymaga właściwego przygotowania się pracodawcy. Można je przedstawić w następujących krokach:
Krok 1. Uzupełnienie kwestionariusza dla pracowników lub opracowanie osobnego oświadczenia
-
keyboard_arrow_right