Artykuł
Zmiany 2019. Zmiany w Ordynacji podatkowej przeciw unikaniu opodatkowania
Od 1 stycznia 2019 r. planowane jest wprowadzenie głębokich zmian w Ordynacji podatkowej przeciwdziałających optymalizacjom podatkowym. Zmiany mają uszczelnić system podatkowy, zapobiegać wyprowadzaniu zysków za granicę, unikaniu opodatkowania i uzyskiwaniu korzyści podatkowych.
Planowane od 1 stycznia 2019 r. zmiany w ustawie - Ordynacja podatkowa mają na celu przede wszystkim implementację przepisów dyrektywy 2016/1164/UE w zakresie generalnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (ATAD). Celem dyrektywy ATAD jest wdrożenie w krajowych porządkach prawnych takich rozwiązań, które będą przeciwdziałały optymalizacjom podatkowym polegającym na przenoszeniu zysków poza granice kraju, w którym zysk ten został wypracowany.
Warto zauważyć, że przepisy dyrektywy ATAD mają charakter regulacji de minimis. Wyznaczają one jedynie ogólny, minimalny poziom ochrony przed agresywnym planowaniem podatkowym na rynku wewnętrznym. Państwa członkowskie mają możliwość przyjęcia na gruncie krajowym bardziej restrykcyjnych kryteriów przeciwdziałania praktykom unikania opodatkowania niż przewidziane w treści dyrektywy ATAD.
Najważniejsze zmiany planowane w Ordynacji podatkowej w 2019 r. w zakresie przeciwdziałania unikaniu opodatkowania przedstawiamy w tabeli.
Tabela. Zmiany w Ordynacji podatkowej w zakresie przeciwdziałania unikaniu opodatkowania - projekt z 24 sierpnia 2018 r.
Lp. | Planowane zmiany w Ordynacji podatkowej od 1 stycznia 2019 r. |
Ograniczanie umownych korzyści |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right