Moment poniesienia wydatków uprawniających do zwolnienia z CIT z tytułu prowadzenia działalności na terenie SSE - wyrok NSA
Wydatki na inwestycje na terenie SSE mogą stanowić podstawę zwolnienia z CIT już od daty, na jaką zarachowano je w księgach rachunkowych zgodnie z metodą memoriałową - wyrok WSA we Wrocławiu z 10 marca 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 1925/15, i wyrok NSA z 26 lipca 2018 r., sygn. akt II FSK 1867/16.
Stan faktyczny
Spółka z o.o., prowadząca na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) działalność w branży motoryzacyjnej, podjęła inwestycję polegającą na uruchomieniu produkcji nowoczesnych katalizatorów. Zgodnie z wchodzącymi tu w grę przepisami (art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT i § 3 ust. 1 pkt 1 oraz § 6 rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach SSE - Dz.U. z 2015 r. poz. 465) środki przeznaczone na nową inwestycję korzystają ze zwolnienia z CIT. Przepisy te nie wyjaśniają jednak, z jaką datą można uznać, że wydatki na inwestycję zostały już poniesione, a więc uprawniają do zwolnienia. Zdaniem Spółki: z datą, na jaką zarachowano wydatki zgodnie z obowiązującą w rachunkowości zasadą memoriałową. Aby mieć pewność co do słuszności tego stanowiska, Spółka skierowała wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w tej kwestii.