Artykuł
Jakie informacje możemy uzyskać z bilansu oraz rachunku zysków i strat
W sierpniu jest już za nami żmudny proces zamykania ksiąg rachunkowych. Sprawozdanie finansowe wraz z informacją dodatkową stanowi bogate źródło informacji o przedsiębiorstwie. Jakie „tajemnice” możemy odkryć dzięki tym zestawieniom?
Sprawozdanie finansowe zawiera informacje niezbędne w procesie podejmowania decyzji gospodarczych oraz oceny rezultatów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jednak ocena samych wartości liczbowych przedstawionych w bilansie czy rachunku zysków i strat nie jest wystarczająca do poprawnej interpretacji informacji płynących ze sprawozdania. Dopiero analiza wskaźników wyliczonych na ich podstawie pozwala na uzyskanie pełniejszych danych o sytuacji majątkowej i kapitałowej.
Bilans przedstawia stan:
- aktywów, tj. wykaz majątku posiadanego przez przedsiębiorstwo (np. środki trwałe, towary), oraz
- pasywów, które informują o źródłach finansowania majątku (np. kapitały własne, zobowiązania handlowe).
Ustawa o rachunkowości szereguje poszczególne pozycje aktywów według ich rosnącej płynności, poczynając od najmniej płynnych elementów aktywów (środków trwałych), a kończąc na najbardziej płynnych (środkach pieniężnych). Miernikiem płynności jest w tym przypadku szybkość i możliwość spieniężenia (tj. zbycia) danej pozycji aktywów.
O czym możemy się dowiedzieć, analizując aktywa
Podstawowymi narzędziami służącymi do oceny sytuacji majątkowej danego podmiotu gospodarczego jest analiza struktury i dynamiki aktywów (analiza pionowa i pozioma).
Analiza pionowa pozwala nam uzyskać odpowiedź na pytanie, które pozycje aktywów są dominujące w majątku spółki. Analiza pionowa aktywów dostarcza również informacji, jaka jest struktura poszczególnych pozycji aktywów trwałych i obrotowych. Podobnie w przypadku aktywów obrotowych uzyskujemy odpowiedź na pytanie, czy dominującą pozycją są zapasy, należności czy też środki pieniężne.
Przykład 1
Tabela 1. Bilans spółki ABC za 2015 r.
Pozycje bilansu | 2015 | |
Aktywa |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right