Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-08-17

Zamknięcie księgi przychodów i rozchodów w związku z likwidacją działalności gospodarczej

Prawidłowe zamknięcie księgi przychodów i rozchodów pozwoli przedsiębiorcy na prawidłowe rozliczenie rocznego podatku dochodowego za rok, w którym nastąpiła likwidacja działalności.

Zamknięcie księgi przychodów i rozchodów

Niezależnie od sporządzenia wykazu składników majątku pozostałych na dzień likwidacji podatnik prowadzący księgę przychodów i rozchodów musi ją zamknąć na ten dzień. Prawidłowe zamknięcie księgi przychodów i rozchodów pozwoli przedsiębiorcy na prawidłowe rozliczenie rocznego podatku dochodowego za rok, w którym nastąpiła likwidacja działalności.

Podsumowanie roczne zapisów

Na zamknięcie księgi przychodów i rozchodów składa się kilka czynności. Jedną z nich jest podsumowanie zapisów poszczególnych kolumn pkpir. Rozporządzenie w sprawie pkpir przewiduje dwa sposoby podsumowania zapisów w kolumnach księgi:

● odrębnie za każdy miesiąc albo

● narastająco od początku roku (pkt 19 i 20 objaśnień do pkpir).

Wybór sposobu podsumowania należy do podatnika, ale drugi z wymienionych sposobów jest praktyczniejszy, ponieważ:

1) podatnik zasadniczo ma obowiązek obliczania zaliczek na podatek dochodowy od dochodu obliczonego narastająco (art. 44 ustawy o PIT) - ten sposób obliczania zaliczek wymusza na podatniku sumowanie dochodu od początku roku, niezależnie od sposobu podsumowania przyjętego w księdze;

2) przy podsumowywaniu pojedynczych miesięcy podatnik na koniec roku musi na oddzielnej stronie księgi sporządzić podsumowanie roczne poszczególnych miesięcy, a przy sumowaniu kolumn narastająco od początku roku nie ma takiego obowiązku.

Obowiązek podsumowania dotyczy kolumn 7-14 pkpir.

Podsumowaniu rocznemu podlega również kolumna 16 dotycząca kosztów działalności badawczo-rozwojowej. Nie podlega jednak sumowaniu z innymi kolumnami pkpir w celu ustalenia kosztów uzyskania przychodu. Ta kolumna służy wyłącznie odliczeniu wydatków w ramach ulgi B+R w zeznaniu rocznym.

Należy dołożyć najwyższej staranności przy podsumowaniu poszczególnych kolumn pkpir, ponieważ błąd rachunkowy może się przełożyć na zaniżenie podatku i zapłacenie w przypadku kontroli odsetek od zaległości podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00