Porada
Czy można zatrudnić emeryta na stanowisku urzędniczym
Chcemy zatrudnić na stanowisku urzędniczym osobę, która przeszła już na emeryturę. Osoba ta pracowała w naszej jednostce na podobnym stanowisku. Czy zatrudnienie emeryta jest dopuszczalne? - pyta Czytelniczka z Łodzi.
Tak, można zatrudnić na stanowisku urzędniczym osobę, która przeszła na emeryturę. Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych nie zawierają przesłanek negatywnych, które wyłączałyby zatrudnienie na stanowisku urzędniczym osób pobierających świadczenia emerytalne bądź osób, które ukończyły określony wiek.
Ogólne warunki zatrudniania pracowników na stanowiskach urzędniczych uregulowane zostały w przepisach ustawy o pracownikach samorządowych. Pracownikiem samorządowym może zostać osoba, która:
- jest obywatelem polskim (z zastrzeżeniem, że na dane stanowisko może ubiegać się także osoba nieposiadająca polskiego obywatelstwa, a praca na tym stanowisku nie polega na udziale w wykonywaniu władzy publicznej i funkcji mających na celu ochronę generalnych interesów państwa oraz taka osoba posiada wykazaną odpowiednim dokumentem znajomość języka polskiego),
- ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych,
- posiada kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na określonym stanowisku.
Ustawodawca wprowadza dodatkowe wymogi w zależności od podstawy zatrudnienia pracownika samorządowego oraz tego, czy stanowisko ma charakter kierowniczy.
W przypadku zatrudnienia na podstawie wyboru lub powołania pracownikiem samorządowym może być wyłącznie osoba, która poza spełnieniem wymogów wskazanych wyżej nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Znacznie bardziej skonkretyzowany charakter mają wymogi obowiązujące kandydatów na stanowiska urzędnicze, których zatrudnienie ma opierać się na umowie o pracę. Takie osoby muszą spełnić warunki wskazane na wstępie, a także:
- posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
- nie mogły być skazane prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe oraz
- cieszyć się nieposzlakowaną opinią.
Na kierowniczym stanowisku urzędniczym może być natomiast zatrudniona osoba spełniająca kryteria zatrudnienia na stanowisku urzędniczym na podstawie umowy o pracę, przy czym podniesiono wymóg wykształcenia - kandydat na takie stanowisko musi posiadać wykształcenie wyższe pierwszego lub drugiego stopnia. Dodatkowo staż pracy tej osoby powinien wynosić co najmniej 3 lata (alternatywnie - może ona wykazać minimum 3 lata prowadzenia działalności gospodarczej o charakterze zgodnym z wymogami wynikającymi ze stanowiska, na które prowadzony jest nabór).
Jeżeli osoba pobierająca świadczenie emerytalne spełnia wymogi wskazane w ustawie o pracownikach samorządowych, może zostać zatrudniona na stanowisku urzędniczym. Należy jednak podkreślić, że zatrudnienie pracownika na stanowisku urzędniczym następuje wyłącznie na podstawie otwartego i konkurencyjnego naboru, chyba że zachodzą okoliczności wyłączające ten obowiązek, tj. w sytuacji zastępstwa nieobecnego pracownika bądź przeniesienia pracownika.
Podstawa prawna:
art. 6, art. 11, art. 12 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1260).
Agata Piszko
specjalista z zakresu prawa pracy
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right