Na jakich zasadach można przyznawać pracownikom premie i nagrody
Premie powinny być określone w umowie o pracę lub przepisach zakładowych. Świadczenie to może być stałym składnikiem wynagrodzenia, ustalonym jako określony procent wynagrodzenia zasadniczego. Może być również elementem zmiennym, zależnym np. od wyników pracownika, obrotu, zysku firmy. O wprowadzeniu premii, zasadach przyznawania oraz wysokości decyduje pracodawca.
W skład każdego wynagrodzenia za pracę, bez względu na obowiązujący u danego pracodawcy system wynagradzania, zawsze wchodzi wynagrodzenie zasadnicze, stałe lub zmienne, które może być jedynym, samodzielnym składnikiem. Natomiast ustanowienie dodatkowych, uzupełniających składników wynagrodzenia zależy od decyzji pracodawcy.
Takimi dodatkowymi składnikami, niezależnie od systemu wynagradzania, mogą być premie i nagrody.
Warunki przyznawania premii
Premia jest fakultatywnym elementem płacowym, nie wynika z żadnych przepisów prawa pracy. Premia jest bardzo często stosowana przez pracodawców jako element motywacyjny i kontrolny. Dzięki temu dodatkowemu składnikowi wynagrodzenia można ocenić jakość oraz ilość wykonanej pracy.
Przyznanie premii następuje po spełnieniu przez pracownika określonych warunków (kryteriów), które powinny być obiektywne, sprawdzalne i niekiedy mierzalne (np. jeżeli brane są pod uwagę wyniki pracy) i które muszą być pracownikowi znane. Pracodawca powinien więc zapoznać podwładnego ze swoimi jasno i konkretnie sprecyzowanymi wymaganiami i oczekiwaniami.