Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-20

Zasady etyki zawodowej biegłych rewidentów – część 2

W poprzednim numerze BGK opisaliśmy najważniejsze zasady etyki zawodowej biegłych rewidentów, jakie na bazie przepisów ustawy zostały przyjęte przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów (dalej „KRBR”) i obowiązują wszystkich biegłych rewidentów w Polsce, a więc osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo obrotu gospodarczego w Polsce. Za ich złamanie grożą surowe konsekwencje, z usunięciem z grona biegłych rewidentów włącznie.

Obecnie obowiązujący w Polsce Kodeks to jego wersja z 2016 r., przyjęta przez KRBR uchwałą nr 2042/38/2018 z 13 marca 2018 r. w sprawie zasad etyki zawodowej biegłych rewidentów[1]. Jako że KNA zatwierdziła go 28 marca 2018 r., od tego dnia obowiązuje. W jego treści znajduje się jednak zapis, zgodnie z którym do czynności rozpoczętych przed 21 marca 2018 r. stosuje się dotychczasowe zasady etyki, czyli wersję Kodeksu przyjętą uchwałą KRBR nr 4249/60/2011 z 2011 r. (z późn. zm.).

Właśnie przyjęty Kodeks jest - na moment ukazania się niniejszego artykułu - jego najnowszą wersją w ogóle (IFAC nie wydał jeszcze nowszej). Co ciekawe, nie zawsze tak było. W niektórych okresach (np. w latach 2012-2014) polscy biegli rewidenci byli zobowiązani do przestrzegania danej wersji Kodeksu (przyjętej przez KRBR i zatwierdzonej przez KNA), podczas gdy IFAC wydał już kolejną wersję.

Kodeks składa się z trzech części:

A (Ogólne zastosowanie Kodeksu),

B (Zawodowi księgowi[2] wykonujący wolny zawód) oraz

C (Zawodowi księgowi zatrudnieni w jednostkach gospodarczych).

 

Część A stanowi podstawowe zasady etyki zawodowej i zawiera założenia koncepcyjne, do których stosowania zobowiązani są wszyscy biegli rewidenci, natomiast części B oraz C opisują zastosowanie założeń koncepcyjnych w odniesieniu do wskazywanych w treści Kodeksu sytuacji, tj. zawierają przykłady zabezpieczeń, które mogą być odpowiednie w celu zmniejszenia zagrożeń dla postępowania zgodnie z podstawowymi zasadami. Część B dotyczy biegłych rewidentów wykonujących zawód (w imieniu firm audytorskich), część C zaś dotyczy biegłych rewidentów pracujących poza zawodem (np. zatrudnionych na stanowisku głównego księgowego czy dyrektora finansowego w podmiotach gospodarczych). Warto jednak dodać, że regulacje zawarte w części C Kodeksu mogą być również przydatne, w pewnych okolicznościach, biegłym rewidentom wykonującym zawód.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00