Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-05-21

Podwyższenie kapitału zakładowego w księgach rachunkowych

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej co do zasady wiąże się z koniecznością zmiany umowy spółki. Czynność ta wymaga podjęcia uchwały wspólników w formie aktu notarialnego. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy podwyższenie kapitału zakładowego następuje na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki przewidujących maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin tego podwyższenia.

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce kapitałowej następuje z chwilą wpisania go do rejestru. Zatem skuteczne objęcie przez wspólników udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki kapitałowej następuje w momencie zarejestrowania tego podwyższenia w KRS. Oznacza to, że w księgach rachunkowych spółki kapitałowej zwiększenia kapitału zakładowego na przeznaczonym do tego celu koncie zespołu 8 „Kapitał zakładowy” dokonuje się dopiero pod datą zarejestrowania zmiany jego wysokości w rejestrze sądowym.

Ewidencja podwyższenia kapitału zakładowego przebiega następująco:

Wn „Pozostałe rozrachunki”

- w analityce: konto imienne wspólnika

Ma „Kapitał (fundusz) zakładowy”

 

Natomiast wniesienie przez udziałowca wkładów (pieniężnych bądź niepieniężnych) na pokrycie podwyższenia kapitału zakładowego ewidencjonuje się następująco:

Wn „Rachunek bieżący” lub

„Kasa”

Ma „Pozostałe rozrachunki”

- analityce: konto imienne wspólnika

 

W myśl zapisów Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) istnieje możliwość podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej w trakcie jej trwania. Podwyższenie kapitału zakładowego może nastąpić poprzez:

podwyższenie wartości nominalnej udziałów już istniejących bądź ustanowienie nowych udziałów.

 

UWAGA!

Kapitał zakładowy wykazany w ewidencji księgowej musi być zgodny z wysokością kapitału wykazanego w umowie spółki i wpisanego do KRS.

 

Podwyższenia kapitału zakładowego dokonuje się na podstawie:

  • dotychczasowych postanowień umowy spółki, gdy w umowie przewidziano wysokość podwyższenia kapitału zakładowego oraz termin podwyższenia, bądź
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00