Artykuł
Od 18 maja 2018 r. rolnicy korzystający z pomocy przy zbiorach mają obowiązek zgłosić zatrudnionych do KRUS
Rolnik, który w okresie zbiorów płodów rolnych będzie zatrudniał dodatkowe osoby, powinien zawrzeć z nimi umowę o pomocy przy zbiorach. Jest to nowy rodzaj umowy, która jest opodatkowana i oskładkowana. Nowe regulacje obowiązują od 18 maja 2018 r.
Celem wprowadzenia nowych przepisów było ułatwienie rolnikom zatrudniania osób do krótkotrwałych prac sezonowych przy zbiorach płodów rolnych, a także ograniczenie zjawiska nadużywania do tego rodzaju prac umów o dzieło, które nie dają zatrudnionej osobie żadnej ochrony ubezpieczeniowej.
Umowa o pomocy przy zbiorach
Umowa o pomocy przy zbiorach, wprowadzona na mocy omawianej nowelizacji, jest zupełnie nowym rodzajem krótkoterminowego kontraktu cywilnoprawnego. Jej charakter jest jednak odrębny od umów uregulowanych w Kodeksie cywilnym, w szczególności umowy zlecenia i innych umów o świadczenie usług (chociaż w zakresie nieuregulowanym w przepisach ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników do umowy o pomocy przy zbiorach stosuje się pomocniczo przepisy Kodeksu cywilnego). Do umowy o pomocy przy zbiorach nie mają zastosowania przepisy o minimalnej stawce godzinowej.
PRZYKŁAD
Andrzej Z. jest rolnikiem sadownikiem. Corocznie do pomocy przy zbiorze jabłek zatrudniał osoby na podstawie umów o świadczenie usług o charakterze umowy zlecenia. Ponieważ umowy te generowały znaczące koszty, w ostatnich latach coraz częściej decydował się na zawieranie nieoskładkowanych umów o dzieło, mimo że okoliczności wykonywania pomocy w jego gospodarstwie sadowniczym tego nie uzasadniały.