Artykuł
Polscy pracodawcy mogą domagać się rozstrzygnięcia przed sądem zasadności stosowania niemieckiej płacy minimalnej do pracowników delegowanych
Delegowanie pracowników do pracy na terenie Niemiec wymaga zapewnienia im niemieckiej płacy minimalnej (MiLoG). Bez znaczenia dla tego obowiązku jest czas trwania delegowania, nawet jeżeli w przypadku pracowników-kierowców polega ono na wykonaniu jednorazowego przewozu. Obecnie wskazana ustawa ma powszechne zastosowanie. Jednak w indywidualnych przypadkach można domagać się przed sądem rozstrzygnięcia kwestii związanych z jej stosowaniem, które wzbudzają wątpliwości w kontekście przepisów unijnych (np. dotyczących nadmiernych kontroli w zakresie legalności zatrudnienia).
Każdy pracodawca mający siedzibę w Niemczech oraz za granicą, którego pracownicy, a także osoby zatrudnione na innej podstawie niż stosunek pracy świadczą pracę na terenie Niemiec, jest zobowiązany do wypłacania im wynagrodzenia za pracę w wysokości przynajmniej minimalnej stawki wskazanej w ustawie w sprawie regulacji powszechnej płacy minimalnej (Mindestlohngesetz, dalej MiLoG). MiLoG nie ogranicza się jednak tylko do płacy minimalnej. Przewiduje również zasady dokonywania kontroli legalności zatrudnienia. Do kontroli w zakresie zwalczania nielegalnego zatrudnienia, w tym badania dokumentacji związanej z wypłatą powszechnej płacy minimalnej obowiązującej w Niemczech, są uprawnione właściwe organy celne. Płaca ta różni się w zależności od branży, a także rejonu Niemiec.Wątpliwości w stosowaniu ww. przepisów dotyczą m.in. delegowanych kierowców.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right