Artykuł
Jakie są konsekwencje finansowe za niewłaściwe sporządzenie lub niewydanie świadectwa pracy
Pracodawca powinien wydać pracownikowi świadectwo pracy w określonym terminie oraz o wymaganej przez przepisy treści. Naruszenie przepisów w tym zakresie naraża pracodawcę na konieczność wypłaty odszkodowania w maksymalnej wysokości 6-tygodniowego wynagrodzenia pracownika oraz na karę pieniężną w razie kontroli inspektora pracy.
Z przepisów Kodeksu pracy wynika, że:
- jeżeli pracodawca nie zamierza nawiązać z pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy ̶ jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie,
- w przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy ̶ pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek i w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.
Przepisy rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy doprecyzowują, że w pierwszym przypadku pracodawca wydaje świadectwo pracy niezwłocznie, tj. w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Natomiast jeżeli z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej w tym terminie nie jest możliwe, to pracodawca w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesyła świadectwo pracy za pośrednictwem poczty albo doręcza je w inny sposób.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right