Jak udzielać nauczycielom urlopu wypoczynkowego i urlopu dla poratowania zdrowia po zmianach od 1 stycznia 2018 r.
W przypadku gdy nauczyciel nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, urlop ulega przesunięciu na termin późniejszy. Jeżeli natomiast nauczyciel nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego w części, np. z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, urlopu udziela się w terminie późniejszym. Powyższe zasady dotyczą także urlopu wypoczynkowego nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w placówkach feryjnych. Takie regulacje obowiązują od 1 stycznia 2018 r. w Karcie Nauczyciela.
1 stycznia 2018 r. weszły w życie niektóre przepisy ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych. Od tego dnia zmieniły się zasady udzielania urlopu wypoczynkowego dla kadry kierowniczej w szkole. Rozszerzono także katalog okoliczności uprawniających nauczyciela do urlopu uzupełniającego. Zmieniono także zasady przyznawania urlopu dla poratowania zdrowia.
Uprawnienia dyrektora do wypoczynku
Dotychczas dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły, w której organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, tak jak innym nauczycielom tych szkół, przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Omawiana nowelizacja zmieniła te zasady. Od 1 stycznia 2018 r. :
- dyrektor szkoły,
- wicedyrektor szkoły,
- nauczyciel pełniący inne stanowisko kierownicze w szkole,
- nauczyciel, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze
– mają prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze (art. 64 ust. 2a Karty Nauczyciela)ogą zatem korzystać z urlopu wypoczynkowego w ciągu całego roku, a nie wyłącznie w czasie ferii szkolnych.