Artykuł
Czy pracodawca może kontrolować pracowników w zakresie używania alkoholu i narkotyków
Obowiązkiem pracodawcy jest niedopuszczenie pracownika będącego po użyciu alkoholu lub środków odurzających do wykonywania pracy. O ile jednak pracodawca może zmusić pracownika do poddania się badaniu na zawartość alkoholu we krwi, o tyle uprawnienia takiego nie posiada w przypadku podejrzenia, że pracownik znajduje się pod wpływem narkotyków lub innych środków odurzających.
Pracownicy podejrzewani o znajdowanie się pod wpływem narkotyków mogą być poddani badaniu narkotestem. Takie badanie może być przeprowadzone tylko za zgodą pracownika.
Pracownik pod wpływem alkoholu
Pracodawca nie ma prawa dopuścić do wnoszenia, sprzedawania, podawania oraz spożywania alkoholu na terenie zakładu pracy - pod rygorem odpowiedzialności karnej. Osoby posiadające przy sobie napoje alkoholowe mają obowiązek przekazania ich do depozytu pod rygorem niewpuszczenia bądź usunięcia z zakładu pracy (art. 14 i 16 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi; dalej ustawa o wychowaniu w trzeżwości).
Kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy (art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości). Okoliczności stanowiące podstawę decyzji powinny być podane pracownikowi do wiadomości. Umożliwi to bowiem pracownikowi obronę, tj. zażądanie przeprowadzenia badań na obecność alkoholu w organizmie. Badanie stanu trzeźwości pracownika odbywa się na żądanie:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right