Artykuł
Jak ustalić zaliczkę na podatek dochodowy od podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego
Wielu płatników ma w praktyce liczne problemy z ustalaniem podatku od wyrównania zasiłku macierzyńskiego. Według nowych wytycznych ZUS zasadę proporcjonalnego podziału kwoty zmniejszającej podatek należy stosować na potrzeby obliczenia przez pracodawcę kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego wyłącznie wtedy, gdy zasiłek macierzyński przysługuje nie za cały miesiąc, lecz tylko za jego część, a za pozostały okres przysługuje inny zasiłek.
Miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz za pierwszych 6 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi 100% podstawy wymiaru. Natomiast za pozostały okres urlopu rodzicielskiego, jeśli wniosek o wszystkie urlopy nie zostanie złożony w ciągu 21 dni po porodzie, zasiłek ten stanowi 60% podstawy wymiaru.
W przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego, pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego, określonego w ustawie o świadczeniach rodzinnych, kwotę zasiłku macierzyńskiego, po odliczeniu zaliczki PIT, podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego, tj. do kwoty 1000 zł (art. 31 ust. 3a ustawy zasiłkowej).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right