Artykuł
Na jakich warunkach pracodawca może dochodzić roszczeń w sprawach z zakresu prawa pracy
Strony umowy o pracę mogą dochodzić swoich roszczeń przed sądem pracy. O tym, który sąd będzie rozpatrywał sprawy z zakresu prawa pracy decyduje jego właściwość rzeczowa i miejscowa. W razie naruszenia prawa przez pracownika pracodawca może domagać się naprawienia szkody. Roszczenia pracodawcy dotyczą odpowiedzialności materialnej pracownika, naruszenia zakazu konkurencji lub nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Umowa o pracę może być nieprawidłowo wykonywana zarówno przez pracodawcę, jak i przez pracownika. Mogą oni dochodzić swoich roszczeń z zakresu prawa pracy. Należy przez to rozumieć sprawy:
- o roszczenia ze stosunku pracy lub z nim związane;
- o ustalenie istnienia stosunku pracy, jeżeli łączący strony stosunek prawny, wbrew zawartej między nimi umowie, ma cechy stosunku pracy;
- o roszczenia z innych stosunków prawnych, do których stosuje się przepisy prawa pracy;
- o odszkodowania dochodzone od zakładu pracy na podstawie przepisów o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
- art. 476 § 1 ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, dalej: k.p.c.
Sąd pracy (I st.)
Spory o roszczenia ze stosunku pracy rozstrzygają sądy pracy. Sąd pracy nie jest odrębnym strukturalnie sądem funkcjonującym osobno od sądu cywilnego czy karnego. Sąd pracy to tylko oddzielny wydział sądu rejonowego do spraw z zakresu prawa pracy i w niektórych przypadkach także do spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych lub wydział sądu okręgowego do spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (art. 12 i art. 16 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych). Warto zauważyć, że nie w każdym sądzie rejonowym i okręgowym jest sąd pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right