Artykuł
Jak prawidłowo ustalić kwotę podwyższenia zasiłku macierzyńskiego
W przypadku gdy kwota zasiłku macierzyńskiego netto (czyli pomniejszona o zaliczkę na podatek dochodowy) jest niższa niż wysokość świadczenia rodzicielskiego (w 2017 r. – 1000 zł), wówczas należy ją podwyższyć do gwarantowanego minimum. Różnica między zasiłkiem macierzyńskim a świadczeniem rodzicielskim nazywana jest „podwyższeniem zasiłku macierzyńskiego”.
Świadczenie rodzicielskie wynoszące 1000 zł przysługuje z tytułu urodzenia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie osobom niemającym prawa do zasiłku macierzyńskiego z powodu niepodlegania ubezpieczeniu chorobowemu oraz niemającym uprawnień do świadczeń „pozaubezpieczeniowych” związanych z macierzyństwem lub rodzicielstwem (art. 17c ustawy o świadczeniach rodzinnych). Osobami uprawnionymi do świadczenia rodzicielskiego są zatem m.in.:
● osoby bezrobotne (niezależnie od rejestracji lub nie w urzędzie pracy),
● studentki,
● matki, które wykonują pracę na podstawie umowy o dzieło czy też są rolnikami.
O świadczenie rodzicielskie mogą się ubiegać także osoby zatrudnione lub prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jeśli nie pobierają zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie rodzicielskie nie jest uzależnione od dochodu w rodzinie i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Świadczenie to nie przysługuje, jeżeli drugi z rodziców lub opiekunów dziecka jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego albo uposażenia w związku z urodzeniem lub przyjęciem dziecka na wychowanie.
Podobnie jak inne świadczenia rodzinne świadczenie rodzicielskie realizuje co do zasady organ właściwy, czyli właściwy ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionej osoby:
● wójt,
● burmistrz lub
● prezydent miasta.
!
Świadczenie rodzicielskie przysługuje w kwocie 1000 zł miesięcznie i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Świadczenie rodzicielskie przysługuje przez okres, przez który osoba ubezpieczona ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, tj.:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right