Artykuł
Jakie usługi od 1 lipca 2017 r. nie będą korzystać ze zwolnienia z VAT
Od 1 lipca 2017 r. usługi pomocnicze do usług finansowo-ubezpieczeniowych, zwolnionych z VAT, nie będą mogły korzystać ze zwolnienia. Do tych usług należą między innymi usługi likwidacji szkód świadczone na rzecz zakładów ubezpieczeniowych. Ze zwolnienia z VAT nie będą mogły również korzystać usługi świadczone między państwowymi jednostkami organizacyjnymi.
1. Usługi pomocnicze do usług finansowo-ubezpieczeniowych
Ustawa z 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 2024) uchyla z dniem 1 lipca 2017 r. ust. 13 i 14 art. 43 ustawy o VAT. Wynika z nich, że:
13. Zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiącej element usługi wymienionej w ust. 1 pkt 7 i 37-41, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 7 i 37-41.
14. Przepisu ust. 13 nie stosuje się do świadczenia usług stanowiących element usług pośrednictwa, o których mowa w ust. 1 pkt 7 i 37-41.
Oznacza to, że ze zwolnienia nie będą korzystać, a tym samym zostaną zasadniczo opodatkowane stawką 23%(chyba że będzie miało zastosowanie zwolnienie podmiotowe), usługi pomocnicze do:
- transakcji dotyczących walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną;
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right