comment
Porada
Data publikacji: 2017-05-12
Jakich czynności należy dokonać w związku z ujawnieniem środka trwałego
Problem
Prowadzę firmę zajmującą się sprzątaniem apartamentów. W związku z wygraniem przetargu w czerwcu 2016 r. zakupiłem specjalistyczną maszynę, której wartość wynosi 25 000 zł netto (odliczyłem VAT). Kupiłem ją tylko na potrzeby wykonania tego zlecenia (miało trwać od 3 do 4 miesięcy). Po wykonaniu zlecenia zamierzałem maszynę sprzedać. Wydatki poniesione na ten zakup zaliczyłem bezpośrednio do kosztów. Z uwagi na brak kupca postanowiłem zatrzymać tę maszynę w firmie. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy powinienem skorygować koszty wstecz?
Rada
W przedstawionej sytuacji powinien Pan zastosować instytucję „ujawnienia środka trwałego”. Nie powinien Pan korygować kosztów wstecz. Szczegóły - w uzasadnieniu.
Uzasadnienie
Przewidywany okres używania powyżej jednego roku (czyli co najmniej rok i jeden dzień) jest warunkiem uznania składnika majątku za środek trwały czy wartość niematerialną i prawną. Od tego zatem zależy możliwość zaliczenia wydatków na nabycie takiego składnika majątku bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu albo poprzez odpisy amortyzacyjne. Ważne przy tym, że chodzi o przewidywany przez podatnika okres używania (według jego subiektywnej oceny).
Pozostało 85% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka