Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-05-08

Które firmy od 1 lipca 2017 r. kupią węgiel do celów opałowych bez akcyzy

Od 1 lipca 2017 r. wyroby węglowe bez akcyzy kupią jedynie firmy posiadające status zakładów energochłonnych, które wdrożyły przynajmniej jeden z systemów prośrodowiskowych. Zwolnienie z akcyzy nie będzie już przysługiwało firmom, które nie spełniają tych warunków. Będą zmuszone do płacenia akcyzy od nabywanego węgla. Oznacza to  wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

1 lipca 2017 r. wejdzie w życie pozornie drobna zmiana ustawy akcyzowej, która w rzeczywistości może mieć kolosalny wpływ na wiele podmiotów gospodarczych zużywających węgiel jako opał. Nowelizację wprowadzi uchwalona 21 października 2016 r. ustawa o zmianie ustawy akcyzowej. Pozornie dokonuje ona tylko połączenia dwóch dotychczasowych ulg w akcyzie węglowej, ale w praktyce bardzo zaostrza możliwość korzystania z tych zwolnień. Przez to wiele korzystających z nich obecnie podmiotów nagle straci tę możliwość i będą zmuszone do płacenia akcyzy od nabywanego węgla. Oznacza to wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

1. Akcyza węglowa do 30 czerwca 2017 r.

Akcyzie podlegają wyroby węglowe wymienione w poz. 19-21 zał. nr 1 do ustawy akcyzowej, gdy są przeznaczone do celów opałowych. Podstawą naliczania akcyzy jest ich tzw. wartość opałowa, tj. kaloryczność węgla. Dla celów opodatkowania akcyzą węglową nie stosujemy jednak rzeczywistej kaloryczności danej partii węgla. Ustawodawca określił bowiem stałe przeliczniki wartości opałowych dla poszczególnych gatunków węgla, dzięki czemu wyliczenie wysokości podatku polega na przemnożeniu rzeczywistej ilości węgla, stałego przelicznika oraz jednakowej dla wszystkich gatunków węgla stawki podatku.

Jak wyliczamy wysokość akcyzy dla wyrobów węglowych

Rodzaj produktu

Wartość opałowa

Stawka akcyzy

1

2

3

Węgiel objęty pozycją CN 2701

23,8 GJ/1000 kilogramów

1,28 zł/1 gigadżul (GJ)

Węgiel brunatny objęty pozycją CN 2702

8,6 GJ/1000 kilogramów

Koks objęty pozycją CN 2704

27,5 GJ/1000 kilogramów

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00