Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-04-26

Korekta deklaracji podatkowej

Na podatniku ciążą dwa podstawowe obowiązki: złożenie deklaracji podatkowej i zapłacenie podatku. Ten pierwszy jest w gruncie rzeczy ważniejszy, gdyż wysokość podatku wynika przecież ze złożonej deklaracji, a więc to błąd w deklaracji jest najczęstszą przyczyną zapłacenia podatku w nieprawidłowej wysokości, czyli powstania zaległości podatkowej (gdy podatnik zapłacił za mało) albo nadpłaty (gdy zapłacił za dużo). Te dwie sytuacje zostaną przedstawione osobno, ponieważ rządzą się odmiennymi prawami, a ponadto z reguły podatnika interesuje w danej chwili tylko korekta w jednym kierunku. Najpierw więc korekta na niekorzyść podatnika, bo podatek należy dopłacić (rozdział 1), a potem korekta na korzyść podatnika, której typowym, choć nie jedynym efektem, jest zwrot nadpłaty (rozdział 2). Po przedstawieniu ogólnych zasad korygowania deklaracji trzeba wspomnieć o ważnym rozróżnianiu sytuacji, z którymi wiąże się korekta deklaracji, od sytuacji powodujących korekty na bieżąco, a więc niewymagających korekty wcześniejszych deklaracji (rozdział 3). Na osobne potraktowanie zasługuje korekta deklaracji VAT, a to ze względu na szczególne reguły dotyczące niektórych przypadków korekty tego podatku (rozdział 4).

1. Korekta na niekorzyść podatnika

 

1.1. Dlaczego warto złożyć korektę deklaracji

 

Wyobraźmy sobie sytuację, w której podatnik zorientował się, że złożona przez niego deklaracja wykazuje podatek w wysokości za niskiej w stosunku do prawidłowej i w konsekwencji powstała zaległość podatkowa. Podatnik często zadaje sobie wówczas pytanie, czy korygować deklarację i zapłacić zaległy podatek, czy też deklaracji nie korygować i „oszczędzić” na zapłacie zaległego podatku, licząc na to, że nikt błędu nie wykryje.

Należy więc wyliczyć i omówić okoliczności, które powinny jednak podatnika skłonić do złożenia korekty deklaracji. Nie będzie tu jednak mowy o kwestiach etycznych, bo nie taki charakter ma niniejsze opracowanie. Chodzi wyłącznie o argumenty twarde o wymiarze ekonomicznym. Dokonując korekty i płacąc zaległość podatkową, podatnik może bowiem uniknąć wielu dodatkowych kosztów. Oto lista korzyści, jakie przynosi korekta deklaracji:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00