Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2024 poz. 1988
Wersja aktualna od 2024-08-12
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2024 poz. 1988
Wersja aktualna od 2024-08-12
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (UE) 2024/1988

z dnia 27 czerwca 2024 r.

w sprawie danych statystycznych dotyczących funduszy inwestycyjnych

oraz uchylające decyzję (UE) 2015/32 (EBC/2014/62) (EBC/2024/17)

(wersja przekształcona)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 5,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2533/98 z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczące zbierania informacji statystycznych przez Europejski Bank Centralny (1), w szczególności art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W rozporządzeniu Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1073/2013 z dnia 18 października 2013 r. dotyczącym danych statystycznych w zakresie aktywów i zobowiązań funduszy inwestycyjnych (EBC/2013/38) (2) należy wprowadzić znaczące zmiany, w szczególności w świetle potrzeby zbierania dodatkowych informacji statystycznych dotyczących funduszy inwestycyjnych (FI) oraz zbierania ich z większą częstotliwością. Z uwagi na wymogi jasności i przejrzystości konieczne jest zatem sporządzenie wersji przekształconej tego rozporządzenia.

(2)

Rozporządzenie (WE) nr 2533/98 stanowi, że w celu realizacji wymogów dotyczących sprawozdawczości statystycznej Europejski Bank Centralny (EBC), wspomagany przez krajowe banki centralne (KBC), ma prawo do zbierania informacji statystycznych w granicach bazowej populacji sprawozdawczej oraz w takim zakresie, w jakim jest to jest konieczne do realizacji zadań Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC). Z art. 2 ust. 2 lit. a) tego rozporządzenia wynika, że na potrzeby realizacji wymogów EBC dotyczących sprawozdawczości statystycznej, m. in. w zakresie statystyki monetarnej i finansowej, FI wchodzą w skład bazowej populacji sprawozdawczej.

(3)

Artykuł 3 tego samego rozporządzenia zobowiązuje EBC do określenia rzeczywistej populacji sprawozdawczej mieszczącej się w granicach bazowej populacji sprawozdawczej i uprawnia go do pełnego lub częściowego zwolnienia określonych kategorii podmiotów sprawozdających z wypełniania wymogów sprawozdawczości statystycznej. Populacja FI objęta niniejszym rozporządzeniem powinna obejmować alternatywne fundusze inwestycyjne (AFI) i przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) mające siedzibę na terytorium państw członkowskich, zgodnie z definicjami zawartymi w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE (3) (dyrektywa w sprawie ZAFI) i dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE (4) (dyrektywa w sprawie UCITS). W celu zapewnienia spójności i porównywalności statystyk ważne jest, aby do rzeczywistej populacji sprawozdawczej zostały włączone wszystkie podmioty sklasyfikowane w podsektorze „Fundusze inwestycyjne niebędące funduszami rynku pieniężnego (S.124)” europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej (ESA 2010) ustanowionego rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 (5). W niektórych przypadkach definicja FI może zatem obejmować podmioty, które nie są objęte zakresem dyrektywy w sprawie ZAFI lub dyrektywy w sprawie UCITS.

(4)

Pomimo tego, że rozporządzenia przyjmowane na podstawie art. 34 ust. 1 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwanego dalej „Statutem ESBC”) nie przyznają praw państwom członkowskim, których walutą nie jest euro (zwanym dalej „państwami członkowskimi spoza strefy euro”), ani nie nakładają na nie obowiązków, art. 5 Statutu ESBC stosuje się zarówno do państw członkowskich strefy euro, jak i państw członkowskich spoza strefy euro. Motyw 17 rozporządzenia Rady (WE) nr 2533/98 nawiązuje do faktu, że z art. 5 Statutu ESBC w zw. z art. 4 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej wynika obowiązek określenia i wdrożenia na poziomie krajowym wszelkich środków, jakie państwa członkowskie spoza strefy euro uznają za właściwe w celu zbierania informacji statystycznych potrzebnych do wypełniania wymogów EBC dotyczących sprawozdawczości statystycznej oraz terminowego przygotowania się w dziedzinie statystyki do uzyskania statusu państwa członkowskiego strefy euro.

(5)

Aby wykonywać swoje zadania, w szczególności definiować i realizować politykę pieniężną oraz przyczyniać się do stabilności systemu finansowego, ESBC potrzebuje wysokiej jakości informacji statystycznych dotyczących działalności finansowej FI. Głównym celem takich informacji jest dostarczenie EBC kompleksowego obrazu statystycznego podsektora FI w państwach członkowskich, których walutą jest euro (zwanych dalej „państwami członkowskimi strefy euro”), traktowanych jako jeden obszar gospodarczy. Informacje pochodzące z innych źródeł regulacyjnych lub komercyjnych, które są obecnie dostępne, nie zapewniają wystarczająco kompleksowego obrazu statystycznego podsektora FI niezbędnego do wykonywania zadań ESBC ze względu na ograniczenia pod względem zakresu, zasięgu i rodzaju dostępnych danych, jakości danych oraz poziomu harmonizacji danych dostępnych z tych źródeł.

(6)

Zbieranie informacji statystycznych dotyczących działalności finansowej FI jest niezbędne do zaspokojenia stałych i doraźnych potrzeb analitycznych oraz wspierania EBC w prowadzeniu analizy monetarnej i finansowej. Te informacje statystyczne są również wykorzystywane przez ESBC do sporządzania innych statystyk, w szczególności w odniesieniu do rachunków finansowych, bilansu płatniczego i międzynarodowej pozycji inwestycyjnej strefy euro. W tym celu wymagane są informacje statystyczne dotyczące dochodów z inwestycji przypisanych udziałowcom FI, które można uzyskać na podstawie informacji o dochodach i opłatach wymaganych na mocy niniejszego rozporządzenia. Aby zminimalizować obciążenia sprawozdawcze związane z tymi wymogami, niektóre informacje o dochodach mogą być oszacowane przez właściwy KBC, a informacje o opłatach są wymagane wyłącznie w ujęciu rocznym.

(7)

Informacje statystyczne zbierane na podstawie niniejszego rozporządzenia są wykorzystywane do sporządzania statystyki FI zarówno w ujęciu zagregowanym, jak i w podziale na poszczególne fundusze, a także do uzupełniania innych źródeł informacji statystycznych zbieranych przez EBC oraz do zapewnienia możliwości skutecznego zintegrowania tych informacji statystycznych z tymi innymi źródłami, w tym ze statystyką inwestycji w papiery wartościowe zbieraną zgodnie z rozporządzeniem Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1011/2012 (EBC/2012/24) (6), rejestrem danych instytucji i podmiotów powiązanych (RIAD) tworzonym zgodnie z wytycznymi Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2018/876 (EBC/2018/16) (7) i scentralizowaną bazą danych o papierach wartościowych (CSDB) tworzoną zgodnie z wytycznymi Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2022/971 (EBC/2022/25) (8). Umożliwia to efektywne i racjonalne pod względem kosztów wykorzystanie informacji statystycznych zbieranych od podmiotów sprawozdających, zwiększając ich spójność i porównywalność, a tym samym ich znaczenie i wartość do celów analitycznych.

(8)

Przed przyjęciem niniejszego rozporządzenia w celu określenia i nałożenia wymogów sprawozdawczości statystycznej EBC ocenił zalety i koszty zbierania nowych informacji statystycznych zgodnie z art. 3 rozporządzenia (WE) nr 2533/98 i uważa, że w celu poprawy jakości i dostępności danych dla użytkowników statystyki dotyczącej FI przy wykonywaniu zadań ESBC konieczne są nowe i zbierane z większą częstotliwością informacje statystyczne, w tym informacje statystyczne dotyczące miesięcznych dochodów i opłat rocznych wpłacanych przez udziałowców na rzecz FI oraz dywidend wypłacanych przez FI, a także informacje na temat klasyfikacji FI. EBC zasięgnął również opinii Komisji Europejskiej w odniesieniu do projektu rozporządzenia i otrzymał w odpowiedzi uwagi Komisji.

(9)

Niniejsze rozporządzenie ustanawia wymogi przede wszystkim w odniesieniu do FI. Uzyskanie bezpośrednio od FI pełnych informacji o posiadaczach wyemitowanych przez FI udziałów/jednostek uczestnictwa na okaziciela może jednak okazać się niemożliwe. W związku z tym konieczne jest dokonanie ustaleń umożliwiających KBC gromadzenie tych informacji statystycznych, w tym z innych źródeł i od innych podmiotów, z wykorzystaniem najbardziej skutecznych i dokładnych metod dostępnych na szczeblu krajowym.

(10)

W celu ograniczenia obciążeń sprawozdawczych KBC powinny mieć możliwość zbierania niezbędnych informacji na temat FI od rzeczywistej populacji sprawozdawczej w ramach szerszych ram sprawozdawczości statystycznej, pod warunkiem że nie będzie to utrudniało spełniania wymogów statystycznych EBC, a zbieranie informacji w ten sposób będzie zgodne z zasadami statystycznymi, na których opiera się statystyka europejska tworzona przez ESBC, określonymi w art. 3a rozporządzenia (WE) nr 2533/98. W celu zwiększenia przejrzystości w takich sytuacjach podmioty sprawozdające powinny być poinformowane o tym, że informacje statystyczne są zbierane na potrzeby realizacji innych celów.

(11)

Ze względu na znaczny wzrost znaczenia podsektora FI dla transmisji polityki pieniężnej oraz nadzoru i oceny stabilności finansowej potrzebne jest dostarczanie bardziej szczegółowych informacji statystycznych z częstotliwością miesięczną. Umożliwi to szybsze doradztwo strategiczne i poprawę jakości analiz, na przykład dzięki lepszej identyfikacji zdarzeń i związku przyczynowego w gospodarce i na rynkach finansowych, a także znacznie ułatwi włączanie danych i związanych z nimi analiz do regularnych dokumentów strategicznych kierowanych do Rady Prezesów.

(12)

W celu zapewnienia, aby obciążenia sprawozdawcze nie były nadmierne, KBC powinny mieć możliwość przyznawania FI wyłączeń z określonymi wymogami i limitami. Powinna istnieć możliwość przyznawania określonych wyłączeń FI posiadającym ograniczone możliwości w zakresie częstotliwości i terminowości wyceny aktywów, tak aby mogły one spełniać wymogi sprawozdawcze z częstotliwością i terminami, które są lepiej dostosowane do tych ograniczeń. Ponadto powinna istnieć możliwość przyznawania FI wyłączeń co do przekazywania danych na zasadzie „papier po papierze” w odniesieniu do papierów bez ważnych kodów identyfikacyjnych, jeżeli mają one niską wartość rynkową w stosunku do wszystkich posiadanych papierów wartościowych na poziomie krajowym lub na poziomie indywidualnego FI.

(13)

Zbieranie informacji na zasadzie „papier po papierze” na mocy niniejszego rozporządzenia odbywa się zgodnie z definicjami określonymi w rozporządzeniu (UE) nr 1011/2012 (EBC/2012/24).

(14)

Jakość gromadzonych informacji statystycznych i analiz przeprowadzonych przez EBC uległaby poprawie, gdyby otrzymał on od Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) dane, które są przekazywane na mocy dyrektywy w sprawie ZAFI i dyrektywy w sprawie UCITS i które są niezbędne do wykonywania zadań ESBC. EBC powinien zatem współpracować z ESMA w dążeniu do realizacji jego celów wynikających z niniejszego rozporządzenia i dążyć do zwiększenia skuteczności tworzenia informacji statystycznych wykorzystywanych do tych celów, w tym poprzez ograniczenie niepotrzebnego powielania i niespójności między ramami sprawozdawczości na potrzeby zadań ESBC a celami nadzorczymi, a także poprzez poprawę standaryzacji danych, sprawnego udostępniania danych i ich wykorzystywania.

(15)

Zastosowanie powinny mieć standardy ochrony i wykorzystania poufnych informacji statystycznych określone w art. 8 rozporządzenia (WE) nr 2533/98, co umożliwi wymianę takich informacji z Europejskimi Urzędami Nadzoru tam, gdzie jest to konieczne do wykonywania ich obowiązków.

(16)

Artykuł 7 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 2533/98 przyznaje EBC uprawnienie do nakładania sankcji na podmioty sprawozdające, które nie wypełniają obowiązków w zakresie sprawozdawczości statystycznej wynikających z rozporządzeń lub decyzji EBC.

(17)

Aby zapewnić odpowiednią ciągłość sprawozdawczości w zakresie informacji statystycznych dotyczących FI, wymogi obowiązujące przed datą rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia powinny być utrzymane w mocy przez cały okres przejściowy.

(18)

Niezbędne jest ustalenie procedury efektywnego wprowadzania zmian technicznych do załączników do niniejszego rozporządzenia, z takim zastrzeżeniem, że zmiany tego rodzaju nie powinny wpływać na ramy koncepcyjne przyjętych rozwiązań, ani na obciążenia sprawozdawcze. W związku z tym Zarząd EBC powinien mieć możliwość dokonywania takich zmian technicznych, przy czym procedura ta powinna być stosowana przy uwzględnieniu opinii Komitetu ds. Statystyki ESBC.

(19)

Aby zapewnić ciągłość sprawozdawczości w zakresie informacji statystycznych dotyczących FI oraz umożliwić rozpoczęcie wdrażania niniejszego rozporządzenia od dnia 1 grudnia 2025 r., powinno ono wejść w życie niezwłocznie. Nie powinno ono jednak mieć zastosowania przed dniem 1 grudnia 2025 r., aby zapewnić KBC oraz FI wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do odpowiednich wymogów sprawozdawczych. W celu zapewnienia, aby wyłączenia na mocy niniejszego rozporządzenia były przyznawane przez KBC w oparciu o solidną podstawę prawną oraz aby podmioty sprawozdające były powiadamiane o tych wyłączeniach w odpowiednim czasie, postanowienia dotyczące wyłączeń powinny mieć zastosowanie od dnia wejścia niniejszego rozporządzenia w życie.

(20)

Z uwagi na krajowe zasady rachunkowości, które pozwalają niektórym FI na wycenę ich aktywów z częstotliwością mniejszą niż miesięczna, określenie tych kategorii przez Radę Prezesów nie jest już konieczne. Zgodnie z niniejszym rozporządzeniem uznaje się za właściwe, aby to KBC dysponowały swobodą uznania w zakresie przyznawania takich wyłączeń ze względu na to, że kategorie FI, do których mogą one mieć zastosowanie, są ograniczone. Należy zatem uchylić decyzję Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2015/32 (EBC/2014/62) (9),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Przedmiot i zakres

Niniejsze rozporządzenie ustanawia wymogi sprawozdawcze dla funduszy inwestycyjnych (FI), a w określonych przypadkach dla pozostałych instytucji pośrednictwa finansowego (PIPF) i monetarnych instytucji finansowych (MIF), w odniesieniu do informacji statystycznych dotyczących ich aktywów, pasywów, otrzymanego dochodu, wypłaconych dywidend i opłat dokonanych przez udziałowców na rzecz FI.

Artykuł 2

Definicje

Użyte w niniejszym rozporządzeniu określenia oznaczają:

1)

„fundusz inwestycyjny (FI)” - przedsiębiorstwo zbiorowego inwestowania, które:

a)

inwestuje w aktywa finansowe lub niefinansowe opisane w załączniku II, o ile celem jego działalności jest inwestowanie kapitału pochodzącego od inwestorów detalicznych i branżowych; oraz

b)

zostało utworzone zgodnie z prawem krajowym lub prawem Unii i podlega:

(i)

prawu zobowiązań - jako fundusz wspólnego inwestowania zarządzany przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych;

(ii)

prawu powierniczemu - jako fundusz otwarty;

(iii)

prawu spółek - jako spółka inwestycyjna;

(iv)

innemu podobnemu mechanizmowi lub formie prawnej.

Do celów niniejszego rozporządzenia za FI uznaje się:

-

przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania, których udziały lub jednostki uczestnictwa są na żądanie ich posiadaczy odkupowane lub umarzane, bezpośrednio lub pośrednio, z aktywów takiego przedsiębiorstwa; oraz

-

przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania mające oznaczoną liczbę wyemitowanych udziałów, których członkowie, uzyskując lub wypowiadając członkostwo w danym funduszu, nabywają lub zbywają istniejące udziały.

Do celów niniejszego rozporządzenia za FI nie uznaje się:

-

funduszy emerytalno-rentowych w rozumieniu art. 1 rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2018/231 (EBC/2018/2) (10);

-

funduszy rynku pieniężnego (FRP) w rozumieniu art. 2 rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2021/379 (EBC/2021/2) (11);

2)

„rezydent” - podmiot ustanowiony na terytorium państwa członkowskiego. Osoba prawna jest ustanowiona na terytorium państwa członkowskiego, w którym posiada zezwolenie na prowadzenie działalności, jest zarejestrowana lub ma siedzibę. Jeżeli podmiot nie posiada osobowości prawnej, jest on ustanowiony w miejscu jego domicylu, który znajduje się w tym państwie członkowskim, którego system prawny reguluje utworzenie i dalsze funkcjonowanie danego podmiotu;

3)

„właściwy KBC” - KBC państwa członkowskiego strefy euro, którego rezydentem jest dany FI;

4)

„informacje zbierane metodą »papier po papierze«” - informacje w podziale na poszczególne papiery wartościowe;

5)

„udziały/jednostki uczestnictwa FI” - udziały lub jednostki uczestnictwa, w tym w formie kapitału własnego, wyemitowane przez FI, które są ujęte w wykazie FI dla celów statystycznych i obejmują imienne udziały/jednostki uczestnictwa FI oraz udziały/jednostki uczestnictwa FI na okaziciela;

6)

„imienne udziały/jednostki uczestnictwa FI” - udziały/jednostki uczestnictwa FI, w odniesieniu do których, zgodnie z przepisami prawa krajowego, prowadzi się rejestr posiadaczy udziałów/jednostek uczestnictwa obejmujący informacje o ich statusie rezydenta oraz przynależności do sektora instytucjonalnego;

7)

„udziały/jednostki uczestnictwa FI na okaziciela”:

a)

udziały/jednostki uczestnictwa FI, w odniesieniu do których, zgodnie z przepisami prawa krajowego, nie prowadzi się rejestru posiadaczy udziałów/jednostek uczestnictwa;

b)

udziały/jednostki uczestnictwa FI, w odniesieniu do których, zgodnie z przepisami prawa krajowego, prowadzi się rejestr posiadaczy udziałów/jednostek uczestnictwa, ale rejestr ten nie obejmuje informacji o ich statusie rezydenta oraz przynależności do sektora instytucjonalnego;

8)

„monetarna instytucja finansowa” (MIF) - „monetarną instytucję finansową (MIF)” w rozumieniu art. 2 pkt 1) rozporządzenia (UE) 2021/379 (EBC/2021/2);

9)

„pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego, z wyjątkiem instytucji ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych” (PIPF) - „pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego, z wyjątkiem instytucji ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych” w rozumieniu pkt 2.86-2.94 załącznika A do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 (12), z wyłączeniem podmiotów sekurytyzacyjnych w rozumieniu pkt 2.90 tego załącznika;

10)

„powiernik” - podmiot należący do sektora instytucji finansowych w rozumieniu pkt 2.55 załącznika A do rozporządzenia (UE) nr 549/2013 i zajmujący się zabezpieczaniem instrumentów finansowych i administrowaniem nimi na rachunek klientów, w tym przechowywaniem i świadczeniem usług pochodnych, takich jak zarządzanie gotówką/zabezpieczeniem zgodnie z sekcją B pkt 1 załącznika I do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE (13);

11)

„przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe” (UCITS) - „przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe” w rozumieniu art. 1 pkt 2) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2009/65 (14);

12)

„FI niebędące UCITS” - FI, który nie są przedsiębiorstwami zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) w rozumieniu definicji zawartej w pkt 11).

Artykuł 3

Rzeczywista populacja sprawozdawcza

1. Rzeczywista populacja sprawozdawcza obejmuje FI będące rezydentami na terytorium państw członkowskich strefy euro. Informacje statystyczne, obowiązek przekazywania których wynika z niniejszego rozporządzenia, przekazywane są przez FI, a w przypadku FI nieposiadających osobowości prawnej zgodnie z prawem krajowym, któremu podlegają - przez podmioty prawnie je reprezentujące.

2. Na potrzeby niniejszego rozporządzenia, w przypadku gdy dany FI rozdziela swoje aktywa pomiędzy poszczególne subfundusze w taki sposób, że udziały/jednostki uczestnictwa w każdym z subfunduszy są niezależnie zabezpieczone różnymi aktywami, każdy z takich subfunduszy uważa się za odrębny FI.

3. Rzeczywista populacja sprawozdawcza obejmuje również te PIPF i MIF, które podlegają wymogom EBC w zakresie sprawozdawczości statystycznej ze względu na zastosowanie art. 6 ust. 3 lit. b).

Artykuł 4

Wykaz FI do celów statystycznych

1. Zarząd EBC sporządza i prowadzi wykaz FI tworzących rzeczywistą populację sprawozdawczą, obejmujący każdy subfundusz uznawany za indywidualny FI.

2. FI informują właściwe KBC o swoim istnieniu w terminie tygodnia od daty rozpoczęcia działalności, jeżeli takie informacje nie są udostępniane KBC zgodnie z krajowymi ramami nadzoru lub miejscowymi porozumieniami o współpracy, niezależnie od tego, czy FI spodziewa się, że będzie podlegał któremukolwiek z wymogów sprawozdawczości statystycznej wynikających z niniejszego rozporządzenia.

3. EBC publikuje aktualny wykaz FI do celów statystycznych drogą elektroniczną, w tym poprzez publikację na swojej stronie internetowej.

4. KBC tworzą, prowadzą i publikują aktualne wykazy PIPF i MIF, które wchodzą w skład rzeczywistej populacji sprawozdawczej, przy użyciu środków elektronicznych, w tym poprzez publikację na swoich stronach internetowych.

5. W przypadku gdy najnowsza dostępna wersja wykazów, o których mowa w ust. 1 lub 4, jest nieprawidłowa, EBC nie nakłada sankcji na FI, PIPF ani MIF, które nie spełniają prawidłowo wymogów sprawozdawczości statystycznej wynikających z niniejszego rozporządzenia, jeżeli te FI, PIPF lub MIF opierały się w dobrej wierze na nieprawidłowym wykazie.

6. FI, PIPF i MIF przekazują informacje statystyczne wymagane zgodnie z niniejszym rozporządzeniem, jeżeli ich nieuwzględnienie w odpowiednim wykazie jest ewidentnie błędne.

Artykuł 5

Wymogi sprawozdawczości statystycznej

1. FI przekazują właściwemu KBC wszystkie poniższe informacje statystyczne, zgodnie ze specyfikacjami określonymi w załączniku I oraz opisami zawartymi w załączniku II:

a)

dane o stanach na koniec miesiąca dotyczące aktywów i pasywów FI określone w załączniku I tabela 1;

b)

miesięczne dane dotyczące przepływów w odniesieniu do korekt z tytułu zmiany wyceny, transakcji FI albo obu tych tytułów, określone w załączniku I tabela 2, zgodnie z metodologią określoną w załączniku III;

c)

miesięczny otrzymany dochód i miesięczne wypłacone dywidendy dla każdej kategorii udziałów wyemitowanych przez FI oraz opłaty roczne uiszczane przez udziałowców na rzecz FI, określone w załączniku I tabela 4;

d)

informacje dotyczące klasyfikacji FI określone w załączniku I tabela 5.

2. Do celów ust. 1 lit. a) i b) FI przekazują informacje zgodnie z metodą „papier po papierze” w przypadkach określonych w tabeli 1 lub tabeli 2 w załączniku I oraz zgodnie z tabelą 3 w załączniku I.

Artykuł 6

Szczególne wymogi sprawozdawcze dotyczące statusu rezydenta i przynależności do sektora instytucjonalnego posiadaczy udziałów/jednostek uczestnictwa FI

1. FI przekazują informacje statystyczne dotyczące statusu rezydenta i przynależności do sektora instytucjonalnego posiadaczy imiennych udziałów/jednostek uczestnictwa FI wyemitowanych przez FI, o których mowa w załączniku I tabele 1 i 2, sekcja 9 (Udziały/jednostki uczestnictwa FI).

2. W przypadku gdy nie można bezpośrednio zidentyfikować statusu rezydenta lub przynależności do sektora instytucjonalnego posiadaczy imiennych udziałów/jednostek uczestnictwa FI wyemitowanych przez FI, o których mowa w ust. 1, FI przekazują odpowiednie informacje statystyczne na podstawie dostępnych informacji.

3. W przypadku gdy nie można bezpośrednio zidentyfikować statusu rezydenta lub przynależności do sektora instytucjonalnego posiadaczy udziałów/jednostek uczestnictwa FI na okaziciela wyemitowanych przez FI, o których mowa w załączniku I tabele 1 i 2, sekcja 9 (Udziały/jednostki uczestnictwa FI), odpowiednie informacje statystyczne przekazuje się zgodnie z instrukcjami właściwego KBC lub ustaleniami z właściwym KBC w oparciu o co najmniej jedną z następujących opcji:

a)

emitujące FI przekazują informacje statystyczne dotyczące statusu rezydenta i przynależności do sektora instytucjonalnego posiadaczy udziałów/jednostek uczestnictwa FI na okaziciela, w tym również gdy są one oparte na informacjach dostarczonych przez agenta rozprowadzającego udziały/jednostki uczestnictwa FI na okaziciela lub pochodzą od jakiegokolwiek innego podmiotu uczestniczącego w emisji, odkupie lub przeniesieniu udziałów/jednostek uczestnictwa FI na okaziciela;

b)

KBC mogą zobowiązać MIF lub PIPF występujące w charakterze powiernika udziałów/jednostek uczestnictwa FI na okaziciela do przekazywania informacji statystycznych na temat statusu rezydenta oraz przynależności do sektora instytucjonalnego posiadaczy tych udziałów/jednostek uczestnictwa FI na okaziciela, wyemitowanych przez FI będące rezydentami i przechowywanych w imieniu posiadacza lub innego pośrednika także występującego w charakterze powiernika, jeżeli spełnione są oba poniże warunki:

(i)

powiernik oddziela udziały/jednostki uczestnictwa FI na okaziciela przechowywane w imieniu ich posiadaczy od udziałów/jednostek uczestnictwa FI przechowywanych w imieniu innych powierników; oraz

(ii)

większość udziałów/jednostek uczestnictwa FI na okaziciela jest przechowywana przez instytucje krajowe będące rezydentami sklasyfikowane jako pośrednicy finansowi (MIF lub PIPF).

4. KBC mogą wyprowadzać wymagane informacje statystyczne dotyczące udziałów/jednostek uczestnictwa FI wyemitowanych przez FI na podstawie dostępnych informacji, w tym informacji statystycznych zgromadzonych zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1011/2012 (EBC/2012/24), jeżeli informacje te są zgodne z wymogami dotyczącymi terminów przekazywania danych określonymi w art. 8 niniejszego rozporządzenia oraz ze standardami minimum określonymi w załączniku IV do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 7

Alternatywne źródła danych i szacunki

1. KBC mogą uzyskiwać informacje statystyczne wymagane na mocy niniejszego rozporządzenia od właściwego organu krajowego, w szczególności poprzez dane zbierane zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE (15), w przypadku gdy te informacje statystyczne są przekazywane KBC zgodnie z warunkami miejscowych porozumień o współpracy między właściwym KBC a właściwym organem krajowym oraz o ile KBC spełnia warunki ochrony i korzystania z poufnych informacji statystycznych zbieranych przez ESBC na podstawie art. 8 rozporządzenia (WE) nr 2533/98, w szczególności jego ust. 5.

2. KBC mogą szacować informacje statystyczne wymagane zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. c) dotyczące uzyskanego dochodu na podstawie aktywów FI, stosując metodologię uprzednio uzgodnioną z EBC.

3. KBC mogą zestawiać informacje statystyczne podlegające przekazywaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. c) - dotyczące opłat dokonanych przez udziałowców na rzecz FI, oraz zgodnie z lit. d) - dotyczące informacji o klasyfikacji FI, ze źródeł informacji, które są dla nich dostępne, pod warunkiem że KBC spełnia warunki ochrony i korzystania z poufnych informacji statystycznych zbieranych przez ESBC na podstawie art. 8 rozporządzenia (WE) nr 2533/98, w szczególności jego ust. 5.

Artykuł 8

Terminy przekazywania danych

1. KBC określają częstotliwość i ramy czasowe otrzymywania informacji statystycznych od FI, PIPF lub MIF zgodnie z niniejszym rozporządzeniem w sposób umożliwiający przestrzeganie terminów składania sprawozdań, o których mowa w ust. 2 i 3, oraz informują o nich podmioty sprawozdające.

2. KBC przekazują EBC wszystkie następujące informacje:

a)

miesięczne informacje statystyczne - do końca 28. dnia roboczego następującego po zakończeniu miesiąca, którego dane informacje statystyczne dotyczą;

b)

informacje statystyczne, o których mowa w art. 5 ust. 1 lit. d) - do końca 28. dnia roboczego następującego po zakończeniu miesiąca, w którym po raz pierwszy ustanowiono FI lub w którym nastąpiła zmiana informacji dotyczących klasyfikacji FI;

c)

roczne informacje statystyczne - do końca 30 czerwca każdego roku kalendarzowego.

3. W przypadku gdy wyłączenia przyznane przez KBC pozwalają FI, PIPF lub MIF na przekazywanie KBC informacji statystycznych z częstotliwością inną niż miesięczna, KBC przekazuje informacje statystyczne EBC do końca 28. dnia roboczego następującego po zakończeniu okresu, którego dane informacje statystyczne dotyczą.

Artykuł 9

Zasady rachunkowości na potrzeby sprawozdawczości statystycznej

Do celów sprawozdawczości zgodnie z niniejszym rozporządzeniem, z wyjątkiem przypadków, w których przyznano odstępstwo zgodnie z art. 10, FI, PIPF i MIF:

a)

stosują zasady rachunkowości określone w dyrektywie Rady 86/635/EWG (16) oraz we wszelkich innych mających zastosowanie standardach międzynarodowych;

b)

stosują metody wyceny rynkowej, jeżeli takie są dostępne;

c)

wykazują aktywa i zobowiązania finansowe w ujęciu brutto;

d)

przekazują sprawozdawczość na podstawie najnowszych dostępnych wycen aktywów, z częstotliwością określoną w art. 5 oraz w terminach ustalonych przez KBC zgodnie z art. 8 ust. 1.

Artykuł 10

Wyłączenia

1. KBC mogą przyznawać wyłączenia od wymogów sprawozdawczości statystycznej, o których mowa w art. 5 ust. 1 lit. a), b) i c), najmniejszym FI pod względem łącznej wartości aktywów, o ile aktywa FI uwzględnianych w zagregowanym bilansie miesięcznym stanowią co najmniej 95 % wartości aktywów FI (wyrażonych jako stany) ogółem w danym państwie członkowskim strefy euro.

2. W przypadku państw członkowskich strefy euro, w których łączna wartość aktywów FI będących rezydentami nie przekracza 1 % łącznej wartości aktywów FI strefy euro, KBC mogą przyznawać wyłączenia od wymogów sprawozdawczości statystycznej, o których mowa w art. 5 ust. 1 lit. a), b) i c), najmniejszym pod względem łącznej wartości aktywów FI będącym rezydentami w danym państwie członkowskich, o ile aktywa FI uwzględnianych w zagregowanym bilansie miesięcznym stanowią co najmniej 80 % wartości aktywów FI (wyrażonych jako stany) ogółem w danym państwie członkowskim strefy euro.

3. W przypadku gdy KBC przyznają wyłączenia zgodnie z ust. 1 lub 2, FI przekazują właściwemu KBC co najmniej następujące informacje statystyczne zgodnie z opisami zawartymi w załączniku II:

a)

raz na kwartał - informacje statystyczne na temat stanów na koniec kwartału dotyczące udziałów/jednostek uczestnictwa FI określonych w załączniku I tabela 1 sekcja 9 w ujęciu zagregowanym lub zgodnie z metodą „papier po papierze”;

b)

raz na kwartał - informacje statystyczne na temat kwartalnych korekt z tytułu zmiany wyceny lub transakcji w odniesieniu do udziałów/jednostek uczestnictwa FI określonych w załączniku I tabela 2 sekcja 9 w ujęciu zagregowanym lub według metody „papier po papierze”.

4. W przypadku gdy KBC przyznają wyłączenia zgodnie z ust. 1 lub 2, zastosowanie mają oba poniższe warunki:

a)

wyłączeń nie przyznaje się na okres dłuższy niż rok kalendarzowy;

b)

co najmniej raz na rok, w odpowiednim czasie, KBC sprawdzają, czy nie są przekraczane progi, o których mowa w ust. 1 i 2, tak aby przyznać lub, w razie konieczności, cofnąć wyłączenie ze skutkiem od początku następnego roku kalendarzowego.

5. KBC mogą przyznawać wyłączenia w odniesieniu do informacji statystycznych innych niż informacje przekazywane na zasadzie „papier po papierze”, które zostały określone w załączniku I tabele 1 i 2, FI niebędącym UCITS podlegającym krajowym zasadom rachunkowości, które umożliwiają wycenę ich aktywów rzadziej niż raz w miesiącu. Jeżeli KBC przyznają takie wyłączenia, FI niebędące UCITS przekazują te informacje statystyczne zgodnie z częstotliwością, z jaką są one zobowiązane do wyceny swoich aktywów zgodnie z krajowymi zasadami rachunkowości, przy czym co najmniej raz w roku.

6. KBC mogą przyznawać wyłączenia dotyczące informacji przekazywanych na zasadzie „papier po papierze” oraz informacji o kategorii tytułów uczestnictwa FI niebędącym UCITS podlegającym krajowym zasadom rachunkowości, które umożliwiają wycenę ich aktywów rzadziej niż raz w miesiącu. Jeżeli KBC przyznają takie wyłączenia, FI niebędące UCITS przekazują informacje na zasadzie „papier po papierze” i informacje o kategorii tytułów uczestnictwa określone w załączniku I tabele 3 i 4 z częstotliwością kwartalną.

7. KBC mogą przyznawać wyłączenia od wymogów sprawozdawczości statystycznej, o których mowa w art. 5, FI podlegającym krajowym zasadom rachunkowości, które nie wymagają wyceny ich aktywów w terminie umożliwiającym dotrzymanie wyraźnych terminów sprawozdawczych określonych przez KBC zgodnie z art. 8 ust. 1. W przypadku gdy KBC przyznają takie wyłączenia, FI mogą przekazywać KBC informacje w terminach, w jakich mają one obowiązek dokonywać wyceny swoich aktywów zgodnie z krajowymi zasadami rachunkowości.

8. KBC mogą przyznawać FI wyłączenia w odniesieniu do informacji statystycznych gromadzonych zgodnie z art. 5 ust. 2 na zasadzie „papier po papierze” w odniesieniu do papierów wartościowych sklasyfikowanych w kategoriach „dłużne papiery wartościowe”, „udziały kapitałowe” oraz „udziały/jednostki uczestnictwa w FI” w tabelach 1 i 2 załącznika I, jeżeli te papiery wartościowe nie posiadają indywidualnego kodu ISIN lub innego ważnego kodu identyfikacyjnego oraz w przypadku, gdy zastosowanie ma jeden z poniższych warunków:

a)

wartość rynkowa takich papierów wartościowych wynosi mniej niż 1 % wszystkich papierów wartościowych posiadanych przez FI w danym kraju; lub

b)

wartość rynkowa takich papierów wartościowych wynosi mniej niż 5 % wszystkich papierów wartościowych posiadanych przez FI.

Jeżeli KBC przyznają takie wyłączenia, FI mogą przekazywać takie informacje w ujęciu zbiorczym, w podziale na kategorie instrumentów/terminów zapadalności i kontrahentów.

9. KBC przyznają FI wyłączenia w odniesieniu do informacji statystycznych zbieranych zgodnie z art. 6 ust. 3 lit. b), art. 6 ust. 4 lub art. 7. KBC sprawdzają, czy możliwe jest zebranie tych informacji statystycznych w momencie, który umożliwia przyznanie lub, w razie potrzeby, cofnięcie wyłączenia ze skutkiem od początku roku kalendarzowego, o ile zostało to uzgodnione z EBC.

10. FI, którym nie przyznano wyłączenia zgodnie z ust. 7, KBC mogą przyznać wyłączenia od wymogów sprawozdawczych określonych w art. 6 na okres jednego roku, w przypadku gdy imienne udziały/jednostki uczestnictwa FI lub udziały/jednostki uczestnictwa FI na okaziciela są emitowane po raz pierwszy lub gdy zmiany sytuacji rynkowej wymagają zmiany opcji lub kombinacji opcji określonych w art. 6 ust. 3.

11. KBC mogą przyznawać FI wyłączenia w odniesieniu do przekazywania informacji statystycznych, o których mowa w art. 5 ust. 1 lit. a) i b), z częstotliwością kwartalną za okres, którego te informacje statystyczne dotyczą, do drugiego kwartału 2026 r. włącznie.

Artykuł 11

Wymogi minimum i krajowa organizacja sprawozdawczości

1. FI, PIPF i MIF spełniają wymogi sprawozdawczości statystycznej, którym podlegają zgodnie z określonymi w załączniku IV wymogami minimum w zakresie przekazywania danych, dokładności, zgodności metodologicznej i wprowadzania korekt.

2. KBC określają i wdrażają przepisy w zakresie sprawozdawczości obowiązujące rzeczywistą populację sprawozdawczą zgodnie z wymogami krajowymi. W stosownych przypadkach KBC mogą zawierać miejscowe porozumienia o współpracy z właściwymi organami krajowymi. KBC zapewniają, aby te ustalenia dotyczące sprawozdawczości i miejscowe porozumienia o współpracy umożliwiały pozyskiwanie wymaganych informacji statystycznych oraz umożliwiały dokładne sprawdzanie zgodności z określonymi w załączniku IV wymogami minimum w zakresie przekazywania danych, dokładności, zgodności metodologicznej i wprowadzania korekt.

Artykuł 12

Połączenia, podziały i przekształcenia

1. FI zawiadamiają właściwy KBC o połączeniu, podziale lub innym przekształceniu, jeżeli spełnione są oba poniższe warunki:

a)

połączenie, podział lub inne przekształcenie może mieć wpływ na spełnianie przez FI wymogów sprawozdawczości statystycznej wynikających z niniejszego rozporządzenia; oraz

b)

zamiar realizacji operacji, o której mowa w lit. a), jest powszechnie znany.

2. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1:

a)

przekazuje się w rozsądnym terminie przed wejściem w życie połączenia, podziału lub innego przekształcenia; oraz

b)

określa procedury, które mają być stosowane w celu spełnienia wymogów w zakresie sprawozdawczości statystycznej ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu.

Artykuł 13

Weryfikacja i obowiązkowe zbieranie danych

KBC wykonują uprawnienie do weryfikowania lub przymusowego zbierania danych objętych obowiązkiem przekazywania przez FI, PIPF lub MIF zgodnie z niniejszym rozporządzeniem bez uszczerbku dla prawa EBC do samodzielnego wykonywania tych uprawnień. Uprawnienie to KBC wykonują w szczególności wówczas, gdy instytucja zaliczona do rzeczywistej populacji sprawozdawczej nie przestrzega określonych w załączniku IV wymogów minimum w zakresie przekazywania, dokładności, zgodności metodologicznej i wprowadzania korekt.

Artykuł 14

Utrzymanie w mocy dotychczasowych przepisów

FI, PIPF oraz MIF kontynuują przekazywanie wszystkich informacji statystycznych za okres, którego informacje statystyczne dotyczą, do listopada 2025 r. włącznie, zgodnie z wymogami rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1073/2013 (EBC/2013/38) (17), właściwemu KBC, zgodnie z art. 5 i 9 tego rozporządzenia.

Artykuł 15

Uproszczona procedura wprowadzania zmian

Zarząd EBC jest uprawniony, po uwzględnieniu opinii Komitetu ds. Statystyki, do wprowadzania zmian technicznych do załączników, pod warunkiem że zmiany takie nie zmieniają podstawowych ram pojęciowych ani obciążenia sprawozdawczego podmiotów sprawozdających w państwach członkowskich. Zarząd EBC niezwłocznie zawiadamia Radę Prezesów o takich zmianach.

Artykuł 16

Uchylenie decyzji (UE) 2015/32 (EBC/2014/62)

Z dniem 1 grudnia 2025 r. traci moc decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2015/32 (EBC/2014/62) (18).

Artykuł 17

Uchylenie obowiązujących przepisów

1. Z dniem 1 grudnia 2025 r. traci moc rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1073/2013 (EBC/2013/38).

2. Odniesienia do uchylonego rozporządzenia (UE) nr 1073/2013 (EBC/2013/38) traktuje się jak odniesienia do niniejszego rozporządzenia i odczytuje zgodnie z tabelą korelacji zawartą w załączniku V.

Artykuł 18

Postanowienie końcowe

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 grudnia 2025 r., z wyjątkiem art. 10, który stosuje się od dnia wejścia niniejszego rozporządzenia w życie.

Niniejsze rozporządzenie obowiązuje w całości i jest bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich zgodnie z Traktatami.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 27 czerwca 2024 r.

W imieniu Rady Prezesów EBC

Christine LAGARDE

Prezes EBC


(1) Dz.U. L 318 z 27.11.1998, s. 8.

(2) Dz.U. L 297 z 7.11.2013, s. 73.

(3) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i zmiany dyrektyw 2003/41/WE i 2009/65/WE oraz rozporządzeń (WE) nr 1060/2009 i (UE) nr 1095/2010 (Dz.U. L 174 z 1.7.2011, s. 1).

(4) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) (Dz.U. L 302 z 17.11.2009, s. 32).

(5) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej (Dz.U. L 174 z 26.6.2013, s. 1).

(6) Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1011/2012 z dnia 17 października 2012 r. w sprawie statystyki inwestycji w papiery wartościowe (EBC/2012/24) (Dz.U. L 305 z 1.11.2012, s. 6).

(7) Wytyczne Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2018/876 z dnia 1 czerwca 2018 r. w sprawie Rejestru Danych Instytucji i Podmiotów Powiązanych (EBC/2018/16) (Dz.U. L 154 z 18.6.2018, s. 3).

(8) Wytyczne Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2022/971 z dnia 19 maja 2022 r. w sprawie scentralizowanej bazy danych o papierach wartościowych i tworzenia statystyki emisji papierów wartościowych oraz uchylające wytyczne EBC/2012/21 i wytyczne (UE) 2021/834 (EBC/2022/25) (Dz.U. L 166 z 22.6.2022, s. 147).

(9) Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2015/32 z dnia 29 grudnia 2014 r. dotycząca odstępstw, jakie mogą zostać przyznane na mocy rozporządzenia (UE) nr 1073/2013 dotyczącego danych statystycznych w zakresie aktywów i zobowiązań funduszy inwestycyjnych (EBC/2013/38) (EBC/2014/62) (Dz.U. L 5 z 9.1.2015, s. 17).

(10) Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2018/231 z dnia 26 stycznia 2018 r. w sprawie wymogów sprawozdawczości statystycznej w odniesieniu do funduszy emerytalno-rentowych (EBC/2018/2) (Dz.U. L 45 z 17.2.2018, s. 3).

(11) Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2021/379 z dnia 22 stycznia 2021 r. w sprawie pozycji bilansowych instytucji kredytowych i sektora monetarnych instytucji finansowych (EBC/2021/2) (Dz.U. L 73 z 3.3.2021, s. 16).

(12) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej (Dz.U. L 174 z 26.6.2013, s. 1).

(13) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 349).

(14) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) (Dz.U. L 302 z 17.11.2009, s. 32).

(15) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i zmiany dyrektyw 2003/41/WE i 2009/65/WE oraz rozporządzeń (WE) nr 1060/2009 i (UE) nr 1095/2010 (Dz.U. L 174 z 1.7.2011, s. 1).

(16) Dyrektywa Rady 86/635/EWG z dnia 8 grudnia 1986 r. w sprawie rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych banków i innych instytucji finansowych (Dz.U. L 372 z 31.12.1986, s. 1).

(17) Dz.U. L 297 z 7.11.2013, s. 73.

(18) Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2015/32 z dnia 29 grudnia 2014 r. dotycząca odstępstw, jakie mogą zostać przyznane na mocy rozporządzenia (UE) nr 1073/2013 dotyczącego danych statystycznych w zakresie aktywów i zobowiązań funduszy inwestycyjnych (EBC/2013/38) (EBC/2014/62) (Dz.U. L 5 z 9.1.2015, s. 17).

(1) Jeżeli podmiot sprawozdający nie ma możliwości bezpośredniego określenia statusu rezydenta oraz przynależności sektorowej, przekazuje dane na podst. posiadanych informacji. W przypadku udziałów/jednostek uczestnictwa na okaziciela informacje mogą być zbierane od MIF lub PIPF (zgodnie z art. 6 ust. 2 i art. 10 ust. 9 niniejszego rozporządzenia).

(2) Jeżeli podmiot sprawozdający nie ma możliwości bezpośredniego określenia statusu rezydenta oraz przynależności sektorowej, przekazuje dane na podst. posiadanych informacji. W przypadku udziałów/jednostek uczestnictwa na okaziciela informacje mogą być zbierane od MIF lub PIPF (zgodnie z art. 6 ust. 2 i art. 10 ust. 9 niniejszego rozporządzenia).

(3) FI nie podlegają wymogowi przekazywania danych dla tej pozycji, jeżeli stany miesięczne podane w tabeli 1 stanowią mniej niż 5 % wyemitowanych udziałów/jednostek uczestnictwa FI.

(4) Transakcje.

(5) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (Dz.U. L 317 z 9.12.2019, s. 1).

(1) Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1075/2013 z dnia 18 października 2013 r. w sprawie danych statystycznych w zakresie aktywów i pasywów podmiotów sekurytyzacyjnych (EBC/2013/40) (Dz.U. L 297 z 7.11.2013, s. 107).

(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/653 z dnia 8 marca 2017 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1286/2014 w sprawie dokumentów zawierających kluczowe informacje, dotyczących detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych (PRIIP) przez ustanowienie regulacyjnych standardów technicznych w zakresie prezentacji, treści, przeglądu i zmiany dokumentów zawierających kluczowe informacje oraz warunków spełnienia wymogu przekazania takich dokumentów (Dz.U. L 100 z 12.4.2017, s. 1).

(3) Wytyczne dotyczące obowiązków sprawozdawczych na podstawie art. 3 ust. 3 lit. d) oraz art. 24 ust. 1, 2 i 4 dyrektywy w sprawie ZAFI (ESMA/2014/869PL), dostępne na stronie internetowej ESMA pod adresem www.esma.europa.eu.

(4) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1).

(5) Wytyczne dla właściwych organów i spółek zarządzających UCITS (ESMA/2012/832PL), dostępne na stronie internetowej ESMA pod adresem www.esma.europa.eu.

ZAŁĄCZNIK I

WYMOGI SPRAWOZDAWCZOŚCI STATYSTYCZNEJ

Tabele sprawozdawcze

TABELA 1

Stany

Dane, które należy przekazywać z częstotliwością miesięczną

FI przekazują: (i) dane w komórkach zaznaczonych kolorem czarnym; (ii) informacje na zasadzie „papier po papierze” wymagane w tabeli 3 dla pozycji papierów wartościowych 2, 3a, 3b, 4 i 9; oraz (iii) dane w komórkach zaznaczonych kolorem szarym dla papierów wartościowych, które nie są zbierane na zasadzie „papier po papierze”.


Ogółem

Strefa euro

Kraje reszty świata

Krajowe

Państwa członkowskie strefy euro z wyłączeniem rynku krajowego

Państwa członkowskie strefy euro z wyłączeniem rynku krajowego (informacje w podziale na poszczególne kraje)

Ogółem

Nieuczestniczące państwa członkowskie

Nieuczestniczące państwa członkowskie (informacje w podziale na poszczególne kraje)

Główni kontrahenci spoza Unii Europejskiej (informacje w podziale na poszczególne kraje dla Japonii, Zjednoczonego Królestwa, Stanów Zjednoczonych)

AKTYWA

1.

Depozyty oraz kredyty i pożyczki

do roku włącznie

udzielone MIF

udzielone IRSC

udzielone FI

udzielone PIPF

udzielone FA

udzielone CFI

udzielone IU

udzielone FE

udzielone PN

udzielone GD i INGD

powyżej roku

udzielone MIF

udzielone IRSC

udzielone FI

udzielone PIPF

udzielone FA

udzielone CFI

udzielone IU

udzielone FE

udzielone PN

udzielone GD i INGD

w tym kredyty lewarowane udzielone PN

2.

Dłużne papiery wartościowe

2e.

Euro

do roku włącznie

wyemitowane przez MIF

powyżej roku do 2 lat włącznie

wyemitowane przez MIF

powyżej 2 lat

wyemitowane przez MIF

2x.

Waluty obce

do roku włącznie

wyemitowane przez MIF

powyżej roku do 2 lat włącznie

wyemitowane przez MIF

powyżej 2 lat

wyemitowane przez MIF

2t.

Waluty ogółem

do roku włącznie

wyemitowane przez IRSC

wyemitowane przez FI

wyemitowane przez PIPF

wyemitowane przez FA

wyemitowane przez CFI

wyemitowane przez IU

wyemitowane przez FE

wyemitowane przez PN

wyemitowane przez GD i INGD

powyżej roku do 2 lat włącznie

wyemitowane przez IRSC

wyemitowane przez FI

wyemitowane przez PIPF

wyemitowane przez FA

wyemitowane przez CFI

wyemitowane przez IU

wyemitowane przez FE

wyemitowane przez PN

wyemitowane przez GD i INGD

powyżej 2 lat

wyemitowane przez IRSC

wyemitowane przez FI

wyemitowane przez PIPF

wyemitowane przez FA

wyemitowane przez CFI

wyemitowane przez IU

wyemitowane przez FE

wyemitowane przez PN

wyemitowane przez GD i INGD

3.

Udziały kapitałowe

3a.

Udziały kapitałowe, w tym: akcje notowane

wyemitowane przez MIF

wyemitowane przez PIPF

wyemitowane przez FA

wyemitowane przez CFI

wyemitowane przez IU

wyemitowane przez FE

wyemitowane przez PN

3b.

Udziały kapitałowe, w tym: akcje nienotowane

wyemitowane przez MIF

wyemitowane przez PIPF

wyemitowane przez FA

wyemitowane przez CFI

wyemitowane przez IU

wyemitowane przez FE

wyemitowane przez PN

3c.

Udziały kapitałowe, w tym: pozostałe udziały kapitałowe

wyemitowane przez MIF

wyemitowane przez PIPF

wyemitowane przez FA

wyemitowane przez CFI

wyemitowane przez IU

wyemitowane przez FE

wyemitowane przez PN

4.

Udziały/jednostki uczestnictwa FI

wyemitowane przez MIF

wyemitowane przez instytucje niemonetarne

(2+3+4) w tym: papiery wartościowe pożyczone lub sprzedane w ramach operacji z przyrzeczeniem odkupu

5.

Finansowe instrumenty pochodne

6.

Aktywa niefinansowe

w tym: nieruchomości mieszkalne

w tym: nieruchomości komercyjne

w tym: nieruchomości przemysłowe

w tym: pozostałe nieruchomości

w tym biura

7.

Pozostałe aktywa

PASYWA

8.

Kredyty i pożyczki oraz depozyty otrzymane

do roku włącznie

od MIF

od IRSC

od FI

od PIPF

od FA

od CFI

od IU

od FE

od PN

od GD i INGD

powyżej roku

od MIF

od IRSC

od FI

od PIPF

od FA

od CFI

od IU

od FE

od PN

od GD i INGD

w tym: kredyty odnawialne i w rachunku bieżącym

od MIF

od instytucji niemonetarnych

9.

Udziały/jednostki uczestnictwa FI (1)

utrzymywane przez MIF

utrzymywane przez IRSC

utrzymywane przez FI

utrzymywane przez PIPF

utrzymywane przez FA

utrzymywane przez CFI

utrzymywane przez IU

utrzymywane przez FE

utrzymywane przez PN

utrzymywane przez GD i INGD

10.

Finansowe instrumenty pochodne

11.

Pozostałe pasywa

Skróty użyte w niniejszej tabeli oznaczają: FI = fundusz inwestycyjny, MIF = monetarną instytucję finansową, IRSC = sektor instytucji rządowych i samorządowych, PIPF = pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego, z wyjątkiem instytucji ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych, FA = pomocnicze instytucje finansowe, CFI = instytucje finansowe typu captive i udzielające pożyczek, IU = instytucje ubezpieczeniowe, FE = fundusze emerytalno-rentowe, PN = przedsiębiorstwa niefinansowe, GD = gospodarstwa domowe, INGD = instytucje niekomercyjne działające na rzecz gospodarstw domowych


TABELA 2

Korekty z tytułu zmiany wyceny lub transakcje

Dane, które należy przekazywać z częstotliwością miesięczną

FI przekazują: (i) dane w komórkach zaznaczonych kolorem czarnym oznaczone jako „MINIMUM”; (ii) informacje na zasadzie „papier po papierze” wymagane w tabeli 3 dla pozycji papierów wartościowych 2, 3a, 3b, 4 i 9; oraz (iii) dane w komórkach zaznaczonych kolorem szarym oznaczone jako „MINIMUM” dla papierów wartościowych, które nie są zbierane na zasadzie „papier po papierze”

KBC mogą rozszerzyć te wymogi na: (i) dane w komórkach zaznaczonych kolorem czarnym, niezawierających słowa „MINIMUM”; oraz (ii) dane w komórkach zaznaczonych kolorem szarym, niezawierających słowa „MINIMUM” dla tych pozycji papierów wartościowych, które nie są zbierane na zasadzie „papier po papierze”.


Ogółem

Strefa euro

Kraje reszty świata

Krajowe

Państwa członkowskie strefy euro z wyłączeniem rynku krajowego

Państwa członkowskie strefy euro z wyłączeniem rynku krajowego (informacje w podziale na poszczególne kraje)

Ogółem

Nieuczestniczące państwa członkowskie

Nieuczestniczące państwa członkowskie (informacje w podziale na poszczególne kraje)

Główni kontrahenci spoza Unii Europejskiej (informacje w podziale na poszczególne kraje dla Japonii, Zjednoczonego Królestwa, Stanów Zjednoczonych)

AKTYWA

1.

Depozyty oraz kredyty i pożyczki

do roku włącznie

udzielone MIF

udzielone IRSC

udzielone FI

udzielone PIPF

udzielone FA

udzielone CFI

udzielone IU

udzielone FE

udzielone PN

udzielone GD i INGD

powyżej roku

udzielone MIF

udzielone IRSC

udzielone FI

udzielone PIPF

udzielone FA

udzielone CFI

udzielone IU

udzielone FE

udzielone PN

udzielone GD i INGD

w tym kredyty lewarowane udzielone PN

2.

Dłużne papiery wartościowe

2e.

Euro

do roku włącznie

wyemitowane przez MIF

powyżej roku do 2 lat włącznie

wyemitowane przez MIF

powyżej 2 lat

wyemitowane przez MIF

2x.

Waluty obce

do roku włącznie

wyemitowane przez MIF

powyżej roku do 2 lat włącznie

wyemitowane przez MIF

powyżej 2 lat

wyemitowane przez MIF

2t.

Waluty ogółem

do roku włącznie

MINIMUM

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez MIF

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez IRSC

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez FI

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez PIPF

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez FA

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez CFI

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez IU

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez FE

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez PN

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez GD i INGD

powyżej roku do 2 lat włącznie

MINIMUM

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez MIF

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez IRSC

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez FI

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez PIPF

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez FA

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez CFI

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez IU

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez FE

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez PN

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez GD i INGD

powyżej 2 lat

MINIMUM

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez MIF

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez IRSC

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez FI

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez PIPF

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez FA

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez CFI

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez IU

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez FE

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez PN

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez GD i INGD

3.

Udziały kapitałowe

3a.

Udziały kapitałowe, w tym: akcje notowane

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez MIF

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez PIPF

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez FA

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez CFI

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez IU

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez FE

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez PN

MINIMUM

MINIMUM

3b.

Udziały kapitałowe, w tym: akcje nienotowane

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez MIF

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez PIPF

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez FA

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez CFI

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez IU

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez FE

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez PN

MINIMUM

MINIMUM

3c.

Udziały kapitałowe, w tym: pozostałe udziały kapitałowe

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez MIF

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez PIPF

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez FA

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez CFI

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez IU

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez FE

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez PN

MINIMUM

MINIMUM

4.

Udziały/jednostki uczestnictwa FI

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez MIF

MINIMUM

MINIMUM

wyemitowane przez instytucje niemonetarne

MINIMUM

MINIMUM

(2+3+4) w tym: papiery wartościowe pożyczone lub sprzedane w ramach operacji z przyrzeczeniem odkupu

5.

Finansowe instrumenty pochodne

MINIMUM(2)

MINIMUM(2)

MINIMUM(2)

6.

Aktywa niefinansowe

MINIMUM(2)

w tym: nieruchomości mieszkalne

w tym: nieruchomości komercyjne

w tym: nieruchomości przemysłowe

w tym: pozostałe nieruchomości

w tym biura

7.

Pozostałe aktywa

PASYWA

8.

Kredyty i pożyczki oraz depozyty otrzymane

do roku włącznie

od MIF

od IRSC

od FI

od PIPF

od FA

od CFI

od IU

od FE

od PN

od GD i INGD

powyżej roku

od MIF

od IRSC

od FI

od PIPF

od FA

od CFI

od IU

od FE

od PN

od GD i INGD

w tym: kredyty odnawialne i w rachunku bieżącym

od MIF

od instytucji niemonetarnych

9.

Udziały/jednostki uczestnictwa FI (2)

MINIMUM

utrzymywane przez MIF

utrzymywane przez IRSC

utrzymywane przez FI

utrzymywane przez PIPF

utrzymywane przez FA

utrzymywane przez CFI

utrzymywane przez IU

utrzymywane przez FE

utrzymywane przez PN

utrzymywane przez GD i INGD

Emisja udziałów/jednostek uczestnictwa FI (4)

MINIMUM

Wykup udziałów/jednostek uczestnictwa FI (4)

MINIMUM

10.

Finansowe instrumenty pochodne

MINIMUM(2)

MINIMUM(2)

MINIMUM(2)

11.

Pozostałe pasywa

Skróty użyte w niniejszej tabeli oznaczają: FI = fundusz inwestycyjny, MIF = monetarną instytucję finansową, IRSC = sektor instytucji rządowych i samorządowych, PIPF = pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego, z wyjątkiem instytucji ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych, FA = pomocnicze instytucje finansowe, CFI = instytucje finansowe typu captive i udzielające pożyczek, IU = instytucje ubezpieczeniowe, FE = fundusze emerytalno-rentowe, PN = przedsiębiorstwa niefinansowe, GD = gospodarstwa domowe, INGD = instytucje niekomercyjne działające na rzecz gospodarstw domowych.


TABELA 3

Informacje wymagane dla metody „papier po papierze”

Dane dla pól określonych w poniższej tabeli przekazuje się dla każdego papieru wartościowego zaklasyfikowanego jako: „dłużne papiery wartościowe”, „udziały kapitałowe”, oraz „udziały/jednostki uczestnictwa FI” w tabelach 1 i 2, zgodnie z następującymi zasadami.

1.

Przekazanie danych określonych w polu 1 jest obowiązkowe. Jeżeli papier wartościowy posiada kod ISIN, należy podać kod ISIN.

2.

Jeżeli właściwy KBC nie zbiera bezpośrednio danych o transakcjach zgodnie z metodą „papier po papierze”, przekazywane są dane określone dla dwóch z trzech pól: nr 2, 3 i 4 (tzn. pola 2 i 3, pola 2 i 4 lub pola 3 i 4).

3.

Jeżeli właściwy KBC zbiera bezpośrednio dane o transakcjach zgodnie z metodą „papier po papierze”, przekazuje się także dane określone dla następujących pól:

a)

pole 5 lub pola 6 i 7; oraz

b)

pole 4 lub pola 2 i 3.

4.

Właściwy KBC może także żądać od FI przekazywania danych określonych dla pola nr 8.

5.

Właściwy KBC może zdecydować, że dane określone w polu nr 2 będą zbierane tylko w przypadkach wskazanych powyżej w pkt 2 oraz pkt 3 lit. b).

6.

Ponadto w odniesieniu do każdego papieru wartościowego bez kodu ISIN lub innego ważnego kodu identyfikacyjnego zgodnie z instrukcjami właściwego KBC dane należy przekazywać zgodnie z poniższymi zasadami:

a)

dane dla pól 9 i 10 muszą być przekazywane; Jeżeli emitent papieru wartościowego posiada identyfikator podmiotu prawnego (LEI), należy przekazać LEI.

b)

dane dla pól 11, 12 i 13 muszą być przekazywane. Właściwy KBC może zdecydować o niezbieraniu tych danych, jeżeli dane przekazywane dla pola 10 są identyfikatorem podmiotu prawnego (LEI), krajowym kodem identyfikacyjnym określonym na stronie internetowej EBC lub innym kodem identyfikacyjnym, który uznaje za ważny;

c)

dla każdego papieru wartościowego sklasyfikowanego w kategorii „dłużne papiery wartościowe” dane dla pól 14, 15 i 16 muszą być przekazywane. Właściwy KBC może podjąć decyzję o niezbieraniu danych dla pola 16, jeżeli może je uzyskać na podstawie innych zgromadzonych danych przy wykorzystaniu metodologii uprzednio uzgodnionej z EBC;

d)

w przypadku gdy właściwy KBC przyznał odstępstwo zgodnie z art. 10 ust. 8, może on gromadzić dane w ujęciu zbiorczym, w podziale na kategorie instrumentów/terminów zapadalności i kontrahentów.


Pole

Nazwa

1

Kod identyfikacyjny papieru wartościowego

2

Liczba jednostek lub zagregowana wartość nominalna

3

Cena

4

Wartość ogółem

5

Transakcje finansowe

6

Papiery wartościowe zakupione (aktywa) lub wyemitowane (pasywa)

7

Papiery wartościowe sprzedane (aktywa) lub wykupione (pasywa)

8

Waluta, w jakiej zarejestrowano papier wartościowy

9

Instrument:

-

dłużne papiery wartościowe (F.3)

-

udziały kapitałowe, w tym: akcje notowane (F.511)

-

udziały kapitałowe, w tym: akcje nienotowane (F.512)

-

udziały/jednostki uczestnictwa w FRP (F.521)

-

udziały/jednostki uczestnictwa w FI niebędących FRP (F.522)

10

Kod identyfikacyjny emitenta

11

Nazwa emitenta

12

Kraj emitenta

13

Sektor lub podsektor emitenta:

-

bank centralny (S.121)

-

instytucje przyjmujące depozyty, z wyjątkiem banku centralnego (S.122)

-

FRP (S.123)

-

FI niebędące FRP (S.124)

-

pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego, z wyjątkiem instytucji ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych (S.125)

-

pomocnicze instytucje finansowe (S.126)

-

instytucje finansowe typu captive i udzielające pożyczek (S.127)

-

instytucje ubezpieczeniowe (S.128)

-

fundusze emerytalno-rentowe (S.129)

-

przedsiębiorstwa niefinansowe (S.11)

-

instytucje rządowe na szczeblu centralnym (z wyjątkiem funduszy zabezpieczenia społecznego) (S.1311)

-

instytucje rządowe i samorządowe na szczeblu regionalnym (z wyjątkiem funduszy zabezpieczenia społecznego) (S.1312)

-

Instytucje samorządowe na szczeblu lokalnym (z wyjątkiem funduszy zabezpieczenia społecznego) (S.1313)

-

fundusze zabezpieczenia społecznego (S.1314)

-

gospodarstwa domowe (S.14)

-

instytucje niekomercyjne działające na rzecz gospodarstw domowych (S.15)

14

Data emisji

15

Termin zapadalności

16

Naliczone odsetki


TABELA 4

Wymagane informacje o dochodach i opłatach

Pole

Pozycja

1

Uzyskany dochód

2

Dywidendy wypłacone

3

Opłaty uiszczane przez udziałowców na rzecz FI

Uwaga:

dane wymagane w polu 1 i 2 przekazuje się dla każdej kategorii udziałów wyemitowanych przez IF.


TABELA 5

Wymagane informacje o klasyfikacji FI

Dane dla pól w poniższej tabeli należy przekazywać dla każdego FI.


Pole

Nazwa

1

Kod identyfikacyjny

2

Nazwa

3

Kraj, w którym jest rezydentem

4

Data powstania

5

Spółka zarządzająca

6

Numer identyfikacyjny spółki zarządzającej

7

Polityka wypłaty dywidendy:

-

fundusz dystrybucyjny

-

fundusz kumulatywny

-

mieszany fundusz wypłaty dywidendy

8

FI z subfunduszami:

-

FI jest subfunduszem „funduszu parasolowego”

-

FI jest funduszem parasolowym

-

identyfikator (np. kod RIAD) funduszu parasolowego (w stosownych przypadkach)

9

Polityka inwestycyjna:

-

fundusz obligacyjny

-

fundusz akcyjny

-

fundusz mieszany

-

fundusz nieruchomości

-

fundusz hedgingowy

-

fundusz pożyczkowy/kredytowy

-

fundusz towarowy

-

fundusz inwestycji infrastrukturalnych

-

pozostałe

10

Styl inwestycyjny:

-

aktywny

-

pasywny syntetyczny

-

pasywny fizyczny

11

Ukierunkowanie geograficzne:

-

krajowe

-

Europa (Europejski Obszar Gospodarczy (EOG))

-

Europa (poza EOG)

-

Ameryka Północna

-

Ameryka Południowa

-

Azja/kraje z regionu Pacyfiku

-

Bliski Wschód

-

Afryka

-

ponadnarodowe/wiele regionów

12

Otwarte/zamknięte

13

Ukierunkowanie inwestycji w obligacje:

-

obligacje korporacyjne

-

obligacje skarbowe

-

mieszane: obligacje korporacyjne/skarbowe

14

Status notowania

15

Zgodność z wymogami dotyczącymi przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS)/alternatywnych funduszy inwestycyjnych (AFI):

-

spełniający wymogi dotyczące UCITS

-

niespełniający wymogów dotyczących UCITS, spełniający wymogi dotyczące AFI

-

w tym dopuszczony do obrotu wśród inwestorów detalicznych

-

niespełniający wymogów dotyczących UCITS, niespełniający wymogów dotyczących AFI

16

Baza inwestorów:

-

głównie inwestorzy branżowi

-

głównie inwestorzy detaliczni

-

inwestorzy mieszani (branżowi/detaliczni)

17

Rodzaj funduszu nieruchomości

-

mieszkalne

-

komercyjne

-

przemysłowe

-

wielostrategiczne

-

pozostałe

-

nie dotyczy

18

Fundusze inwestycyjne typu ETF

19

Fundusze private equity

20

Fundusze inwestowania w nieruchomości typu REIT

21

Częstotliwość wykupu:

-

codziennie

-

co tydzień

-

miesięcznie

-

kwartalnie

-

dwa razy w roku

-

co roku

-

dopiero po upływie terminu zapadalności

-

inna / nieregularnie

22

Zgodność z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego (ESG):

-

zgodność z art. 8 rozporządzenia w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (SFDR) (5)

-

zgodność z art. 9 rozporządzenia w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (SFDR)

-

pozostałe

ZAŁĄCZNIK II

OPISY

Część 1

Opisy kategorii instrumentów

1.

Poniższa tabela przedstawia szczegółowy typowy opis kategorii instrumentów, które krajowe banki centralne (KBC) przekładają na kategorie stosowane na szczeblu krajowym zgodnie z niniejszym rozporządzeniem. Tabela nie jest listą poszczególnych instrumentów finansowych, a opisy w niej zawarte nie są wyczerpujące. Definicje odnoszą się do europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej (zwanego dalej „ESA 2010”) wprowadzonego rozporządzeniem (UE) nr 549/2013.

2.

Termin pierwotny, tj. termin określony w chwili emisji, oznacza ustalony okres życia instrumentu finansowego, przed upływem którego nie może on być wykupiony (np. dłużne papiery wartościowe) lub może być wykupiony jedynie z zastrzeżeniem poniesienia określonej kary (np. niektóre rodzaje depozytów). Wszystkie wymagane podziały według terminów zapadalności odnoszą się do pierwotnego terminu zapadalności instrumentu finansowego.

3.

Należności finansowe można rozróżniać na podstawie tego, czy są one zbywalne, czy też nie. Należność jest zbywalna, gdy jej własność może być bezzwłocznie przeniesiona z jednej jednostki na inną poprzez dostawę lub indos lub kompensatę (jak w przypadku finansowych instrumentów pochodnych). Podczas gdy każdy instrument finansowy może być potencjalnie przedmiotem obrotu, to instrumenty zbywalne przeznaczone są do obrotu na zorganizowanych giełdach albo rynkach pozagiełdowych, chociaż istnienie rzeczywistego obrotu nie jest warunkiem zbywalności.

TABELA A

Opisy kategorii instrumentów aktywów i zobowiązań FI

KATEGORIE AKTYWÓW


Kategoria

Opis najważniejszych cech

1.

Depozyty oraz kredyty i pożyczki

Na potrzeby sprawozdawczości ta kategoria obejmuje środki przyznane kredytobiorcom przez FI oraz kredyty i pożyczki otrzymane przez FI, potwierdzone dokumentami niezbywalnymi lub niepotwierdzone w formie dokumentów.

Ta kategoria obejmuje:

-

depozyty takie jak depozyty bieżące, depozyty terminowe i depozyty z terminem wypowiedzenia, złożone przez FI;

-

niezbywalne papiery wartościowe:

-

dłużne papiery wartościowe które nie są zbywalne i nie mogą być przedmiotem obrotu na rynkach wtórnych;

-

kredyty i pożyczki w obrocie;

-

kredyty i pożyczki, które de facto stały się zbywalne, wykazuje się w pozycji „depozyty oraz kredyty i pożyczki”, pod warunkiem że nie istnieje żadne potwierdzenie, iż są one przedmiotem obrotu na rynkach wtórnych. W przeciwnym przypadku kredyty i pożyczki w obrocie wykazuje się w kategorii „dłużne papiery wartościowe”;

-

zadłużenie podporządkowane w formie depozytów lub kredytów i pożyczek: instrumenty zadłużenia podporządkowanego stanowią drugorzędną należność od emitenta, która może być zrealizowana dopiero po zaspokojeniu wszystkich roszczeń wyższej rangi, co nadaje im pewne właściwości udziałów kapitałowych. Na potrzeby statystyki zadłużenie podporządkowane wykazuje się, zgodnie z właściwościami danego instrumentu, jako „kredyty i pożyczki” lub jako „dłużne papiery wartościowe”. Jeżeli na potrzeby statystyki zadłużenie podporządkowane FI ogółem wyrażone jest jedną kwotą, należy ją wykazać w pozycji „dłużne papiery wartościowe”, ponieważ zadłużenie podporządkowane przyjmuje głównie formę dłużnych papierów wartościowych, rzadziej kredytów i pożyczek;

-

należności z tytułu operacji z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu pod zastaw gotówki:

-

zapis przeciwstawny do gotówki wypłaconej w zamian za papiery wartościowe nabyte przez FI po określonej cenie z wyraźnym przyrzeczeniem odsprzedaży tych samych lub podobnych papierów wartościowych po ustalonej cenie w ustalonym przyszłym terminie;

-

należności z tytułu pożyczek papierów wartościowych pod zastaw gotówki:

-

zapis przeciwstawny do gotówki wypłaconej za papiery wartościowe pożyczone przez FI;

-

kredyty lewarowane to kredyty konsorcjalne udzielane przedsiębiorstwom o niskiej jakości kredytowej (poniżej kategorii inwestycyjnej).

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia pozycja ta obejmuje również znajdujące się w obiegu zasoby znaków pieniężnych wyrażonych w euro i walutach obcych, powszechnie używane do dokonywania płatności.

2.

Dłużne papiery wartościowe

Dłużne papiery wartościowe, które są zbywalnymi instrumentami finansowymi służącymi jako dowód zaciągnięcia długu, są zwykle przedmiotem obrotu na rynkach wtórnych lub mogą być rozliczane na rynku i nie nadają posiadaczowi żadnych praw własności w stosunku do instytucji emitującej.

Ta kategoria obejmuje:

-

papiery wartościowe dające ich posiadaczowi bezwarunkowe prawo do stałego lub umownie ustalonego dochodu w postaci płatności kuponowych lub określonej stałej kwoty w określonym terminie lub terminach albo począwszy od daty wskazanej w momencie emisji;

-

kredyty i pożyczki, które stały się zbywalne na zorganizowanym rynku, tj. kredyty i pożyczki w obrocie, pod warunkiem że istnieje potwierdzenie, iż są one przedmiotem obrotu na rynkach wtórnych, w tym istnienie twórców rynku (market makers) oraz częstych notowań aktywa finansowego, np. w formie widełek cen kupna i sprzedaży (bid-offer spreads). W przeciwnym razie należy je klasyfikować jako „depozyty oraz kredyty i pożyczki”;

-

zadłużenie podporządkowane w formie dłużnych papierów wartościowych.

Papiery wartościowe pożyczane w ramach operacji pożyczania papierów wartościowych lub sprzedane w ramach operacji z przyrzeczeniem odkupu pozostają w bilansie pierwotnego właściciela - i nie są przenoszone do bilansu tymczasowego nabywcy - w sytuacji, gdy transakcja odwrotna została wyraźnie przyrzeczona, a nie jest jedynie możliwą do zrealizowania opcją. Jeżeli tymczasowy nabywca sprzedaje otrzymane papiery wartościowe, transakcja sprzedaży musi zostać ujęta w bilansie tymczasowego nabywcy ze znakiem ujemnym w portfelu papierów wartościowych.

3.

Fundusz akcyjny

Aktywa finansowe reprezentujące prawa własności w przedsiębiorstwach i jednostkach typu przedsiębiorstwo. Tego rodzaju aktywa finansowe zazwyczaj uprawniają posiadaczy do udziału w zyskach przedsiębiorstw lub jednostek typu przedsiębiorstwo oraz do udziału w aktywach netto w razie ich likwidacji.

Kategoria ta obejmuje notowane i nienotowane akcje i pozostałe udziały kapitałowe.

Udziały kapitałowe pożyczone w ramach operacji pożyczania papierów wartościowych lub sprzedane w ramach operacji z przyrzeczeniem odkupu są traktowane zgodnie z opisem „dłużne papiery wartościowe” w kategorii 2.

3a.

Udziały kapitałowe, w tym: akcje notowane

Akcje notowane to kapitałowe papiery wartościowe notowane na giełdzie. Taką giełdą może być uznana giełda papierów wartościowych lub każda inna forma rynku wtórnego. Akcje notowane nazywa się również akcjami kwotowanymi. Istnienie notowanych cen akcji notowanych na rynku papierów wartościowych oznacza, że bieżące ceny rynkowe są zwykle łatwo dostępne.

3b.

Udziały kapitałowe, w tym: akcje nienotowane

Akcje nienotowane to kapitałowe papiery wartościowe nienotowane na giełdach.

3c.

Udziały kapitałowe, w tym: pozostałe udziały kapitałowe

Pozostałe udziały kapitałowe obejmują wszystkie formy udziałów kapitałowych niezaliczone do podkategorii akcje notowane i akcje nienotowane.

4.

Udziały/jednostki uczestnictwa FI

Ta kategoria obejmuje udziały/jednostki uczestnictwa emitowane przez FRP i FI niebędące FRP (tj. FI inne niż FRP) uwzględnione w wykazach FI i MIF sporządzanych dla celów statystycznych.

FRP zostały zdefiniowane w art. 2 pkt 5) rozporządzenia (UE) 2021/379 (EBC/2021/2).

Definicja FI niebędących FRP znajduje się w art. 2 niniejszego rozporządzenia.

(2 + 3+4) w tym papiery wartościowe (dłużne papiery wartościowe, udziały kapitałowe i udziały/jednostki uczestnictwa FI) pożyczone lub sprzedane w ramach operacji z przyrzeczeniem odkupu

Ta kategoria obejmuje papiery wartościowe, w odniesieniu do których dane są przekazywane dla kategorii 2 (dłużne papiery wartościowe), 3 (udziały kapitałowe) i 4 (udziały/jednostki uczestnictwa FI) pożyczone w ramach operacji pożyczania papierów wartościowych lub sprzedane w ramach operacji z przyrzeczeniem odkupu (lub w ramach podobnych operacji np. transakcji w formie umowy sell/buy-back).

5.

Finansowe instrumenty pochodne

Finansowe instrumenty pochodne to instrumenty finansowe powiązane z konkretnym instrumentem finansowym, wskaźnikiem lub towarem, poprzez które można samoistnie obracać ściśle określonym ryzykiem finansowym na rynkach finansowych.

Ta kategoria obejmuje:

-

opcje;

-

warranty;

-

kontrakty futures;

-

kontrakty terminowe;

-

swapy;

-

kredytowe instrumenty pochodne.

Finansowe instrumenty pochodne wykazuje się w bilansie według wartości rynkowej w ujęciu brutto. Poszczególne kontrakty o dodatniej wartości rynkowej powinny być ujmowane w bilansie po stronie aktywnej, a kontrakty o ujemnej wartości rynkowej po stronie pasywnej.

Przyszłe zobowiązania brutto z tytułu kontraktów na instrumenty pochodne nie powinny być wykazywane w bilansie.

W zależności od metody wyceny instrumenty pochodne mogą być wykazywane w ujęciu netto. Jeżeli dostępne są tylko pozycje netto lub pozycje są wykazywane według wartości innej niż rynkowa, wówczas należy wykazywać pozycje dostępne.

Ta kategoria nie obejmuje instrumentów pochodnych, które - zgodnie ze standardami krajowymi - nie są wykazywane w bilansie.

Jeżeli kontrahent jest znany, przydział geograficzny opiera się na statusie rezydenta kontrahenta. Jeżeli kontrahent nie jest znany, na przykład w transakcjach przeprowadzanych na rynku zorganizowanym, przydział geograficzny opiera się na statusie rezydenta tego rynku.

6.

Aktywa niefinansowe

Aktywa rzeczowe oraz wartości niematerialne i prawne inne niż aktywa finansowe.

Kategoria ta obejmuje budynki mieszkalne, inne budynki i struktury, maszyny i sprzęt, kosztowności oraz produkty własności intelektualnej, takie jak oprogramowanie komputerowe i bazy danych oraz aktywa wirtualne i kryptoaktywa bez odpowiednika w postaci zobowiązania.

Kategoria ta może obejmować następujące pozycje, również wykazywane jako odrębne kategorie „w tym”:

-

Nieruchomości mieszkalne:

-

Nieruchomość mieszkalna jest miejscem zamieszkania zajmowanym przez właściciela lub najemcę lokalu mieszkalnego;

-

Nieruchomości komercyjne:

-

Nieruchomość komercyjna to nieruchomość, w której towary lub usługi są dostarczane klientom (np. hotele, restauracje, handel detaliczny);

-

Nieruchomości przemysłowe:

-

Nieruchomości przemysłowe to nieruchomości wykorzystywana do celów przemysłowych, np. jako fabryki, centra logistyczne i przestrzenie magazynowe;

-

Pozostałe nieruchomości:

-

Nieruchomości inne niż nieruchomości mieszkalne, komercyjne i przemysłowe. Kategoria ta obejmuje nieruchomości biurowe.

7.

Pozostałe aktywa

Jest to pozycja rezydualna po stronie aktywnej bilansu, definiowana jako „aktywa nieuwzględnione w innych pozycjach”. W ramach tej kategorii KBC mogą także wymagać przekazywania danych w podziale na następujące dalsze kategorie:

-

odsetki należne od depozytów oraz kredytów i pożyczek;

-

odsetki od dłużnych papierów wartościowych;

-

naliczony czynsz do otrzymania;

-

należności niezwiązane z podstawową działalnością FI.


KATEGORIE ZOBOWIĄZAŃ


Kategoria

Opis najważniejszych cech

8.

Kredyty i pożyczki oraz depozyty otrzymane

Kwoty należne wierzycielom od FI, inne niż kwoty wynikające z emisji zbywalnych papierów wartościowych.

Kategoria ta obejmuje:

-

kredyty i pożyczki udzielone FI potwierdzone niezbywalnymi dokumentami lub niepotwierdzone dokumentami;

-

transakcje z przyrzeczeniem odkupu (repo) i operacje do nich podobne z zabezpieczeniem gotówkowym: zapis przeciwstawny do gotówki otrzymanej w zamian za papiery wartościowe sprzedane przez FI po określonej cenie z jednoczesnym wyraźnym przyrzeczeniem odkupu tych samych (lub podobnych) papierów wartościowych po ustalonej cenie w ustalonym przyszłym terminie. Kwoty otrzymane przez FI w zamian za papiery wartościowe przeniesione na osobę trzecią („tymczasowy nabywca”) wykazywane są w tej pozycji, jeżeli transakcja odwrotna została wyraźnie przyrzeczona, a nie jest tylko możliwą do zrealizowania opcją. Oznacza to, że FI ponoszą ryzyko i zachowują korzyści wynikające z posiadania papierów wartościowych stanowiących podstawę tej operacji;

-

zabezpieczenie gotówkowe otrzymane w zamian za pożyczone papiery wartościowe: kwoty otrzymane w zamian za papiery wartościowe tymczasowo przeniesione na stronę trzecią w formie pożyczki papierów wartościowych pod zastaw gotówki;

-

zabezpieczenie gotówkowe otrzymane w operacjach tymczasowego przeniesienia złota za zabezpieczeniem.

Kategoria ta może obejmować kredyty odnawialne i w rachunku bieżącym, również wykazywane jako odrębne kategorie „w tym”.

Kredyty odnawialne oznaczają kredyty posiadające następujące właściwości: (i) kredytobiorca może bez uprzedniego powiadamiania kredytodawcy wykorzystać lub wypłacić środki do wysokości uprzednio ustalonego limitu; (ii) wysokość dostępnego kredytu może się zwiększać lub zmniejszać w miarę zaciągania i spłacania kredytu; (iii) kredyt może być wykorzystany wielokrotnie.

Kredyty odnawialne obejmują kwoty otrzymane z linii kredytowej i dotychczas niespłacone (kwoty należne). Linia kredytowa jest umową miedzy kredytodawcą a kredytobiorcą pozwalającą kredytobiorcy na zadłużanie się w trakcie ustalonego okresu do określonej wysokości i spłatę zadłużenia przed upływem ustalonego terminu. Środki dostępne z linii kredytowej, które nie zostały wypłacone lub zostały już spłacone, nie są wykazywane w żadnej z kategorii pozycji bilansowych.

Kredyty w rachunku bieżącym to salda debetowe w rachunku bieżącym. Wykazywana jest cała kwota należna, bez względu na to, czy mieści się ona w limicie wartości lub maksymalnego okresu kredytowania ustalonych z wyprzedzeniem przez kredytodawcę i kredytobiorcę, czy też wykracza poza ten limit.

9.

Udziały/jednostki uczestnictwa FI

Udziały/jednostki uczestnictwa, w tym w formie udziałów kapitałowych, emitowane przez FI ujęte w wykazie FI dla celów statystycznych. Kategoria ta obejmuje całkowitą wartość zobowiązań wobec udziałowców FI. Pozycja ta obejmuje również środki pochodzące z dochodu niepodzielonego lub środki zarezerwowane przez FI na możliwe przyszłe płatności i zobowiązania.

10.

Finansowe instrumenty pochodne

Zob. kategoria 5.

11.

Pozostałe pasywa

Jest to kategoria rezydualna po pasywnej stronie bilansu, opisująca „pasywa nieuwzględnione w innych pozycjach”.

W ramach tej kategorii KBC mogą także wymagać przekazywania danych w podziale na następujące dalsze kategorie:

-

wyemitowane dłużne papiery wartościowe;

-

Papiery wartościowe niebędące udziałami kapitałowymi, wyemitowane przez FI, zwykle zbywalne i będące przedmiotem obrotu na rynkach wtórnych lub rozliczane na rynku, które nie dają posiadaczowi praw własności w stosunku do instytucji emitującej;

-

odsetki należne od depozytów oraz kredytów i pożyczek;

-

kwoty do zapłacenia niezwiązane z podstawową działalnością FI, np. kwoty należne dostawcom, podatki, wynagrodzenia, składki na ubezpieczenie społeczne itp.;

-

rezerwy na zobowiązania wobec stron trzecich, np. emerytury, dywidendy itp.;

-

pozycje netto z tytułu pożyczania papierów wartościowych bez zabezpieczenia gotówkowego;

-

kwoty netto do zapłacenia z tytułu przyszłych rozliczeń transakcji na papierach wartościowych.

Część 2

Opis atrybutów informacji przekazywanych na zasadzie „papier po papierze”

TABELA B

Opis atrybutów informacji przekazywanych na zasadzie „papier po papierze”

Pole

Opis głównych atrybutów

Kod identyfikacyjny papieru wartościowego

Kod pozwalający na jednoznaczną identyfikację papieru wartościowego. Może to być kod ISIN lub inny kod identyfikacyjny podany w instrukcji KBC.

„Kod ISIN” oznacza międzynarodowy numer identyfikacyjny przyznawany papierom wartościowym, składający się z 12 znaków alfanumerycznych, pozwalający na jednoznaczną identyfikację emisji papierów wartościowych (zgodnie z definicją zawartą w normie ISO 6166).

Liczba jednostek lub zagregowana wartość nominalna

Liczba jednostek papieru wartościowego lub zagregowana wartość nominalna, jeżeli obrót tym papierem jest prowadzony w ujęciu kwotowym, a nie w jednostkach.

Cena

Rynkowa cena jednostkowa papieru wartościowego lub procent zagregowanej wartości nominalnej, jeżeli obrót jest prowadzony w ujęciu kwotowym, a nie w jednostkach. KBC mogą również wymagać wykazywania w tej pozycji wartości naliczonych odsetek.

Wartość ogółem

Całkowita wartość rynkowa papieru wartościowego. Jeżeli papier wartościowy jest przedmiotem obrotu w jednostkach, wartość ta jest równa iloczynowi liczby papierów wartościowych i ceny jednostkowej. Jeżeli dany papier wartościowy jest przedmiotem obrotu w kwotach, a nie w jednostkach, wówczas wartość ta jest równa iloczynowi zagregowanej wartości nominalnej i ceny wyrażonej w procentach.

KBC mogą również wymagać wykazywania w tej pozycji wartości naliczonych odsetek.

Transakcje finansowe

Suma transakcji kupna pomniejszona o transakcje sprzedaży (papiery wartościowe po stronie aktywów) lub emisji pomniejszona o transakcje wykupu (papiery wartościowe po stronie zobowiązań) papieru wartościowego ujmowana według wartości transakcyjnej.

Papiery wartościowe zakupione (aktywa) lub wyemitowane (pasywa)

Suma transakcji kupna (papiery wartościowe po stronie aktywów) lub emisji (papiery wartościowe po stronie pasywów) papieru wartościowego ujmowana według wartości transakcyjnej.

Papiery wartościowe sprzedane (aktywa) lub wykupione (pasywa)

Suma transakcji sprzedaży (papiery wartościowe po stronie aktywów) lub transakcji wykupu (papiery wartościowe po stronie pasywów) papieru wartościowego ujmowana według wartości transakcyjnej.

Waluta, w jakiej zarejestrowano papier wartościowy

Kod ISO lub ekwiwalentny kod waluty użytej do wyrażenia ceny lub wartości papieru wartościowego.

Instrument

Jak zdefiniowano w tabeli A, kategorie 2, 3 i 4.

Kod identyfikacyjny emitenta

Standardowy kod, uzgodniony z właściwym KBC, identyfikujący w jednoznaczny sposób emitenta oraz informacja dotycząca typu użytego kodu identyfikacyjnego, np. identyfikator UE albo identyfikator krajowy.

Nazwa emitenta

Pełna nazwa prawna emitenta.

Kraj emitenta

Kod ISO lub jego odpowiednik kraju, w którym rezydentem jest emitent.

Data emisji

Data dostarczenia papierów wartościowych agentowi emisji przez emitenta w zamian za zapłatę. Jest to data pierwszego udostępnienia papierów wartościowych inwestorom.

Termin zapadalności

Dzień faktycznego wykupu instrument dłużnego.

Naliczone odsetki

Odsetki naliczone od ostatniej płatności kuponowej lub od dnia rozpoczęcia naliczania odsetek.

Część 3

Opisy sektorów

Standardy klasyfikacji sektorowej w państwach członkowskich określa ESA 2010. Poniższa tabela zawiera szczegółowy standard opisowy sektorów, który KBC przenoszą na kategorie krajowe zgodnie w niniejszym rozporządzeniem. Partnerów zlokalizowanych w strefie euro identyfikuje się według sektora zgodnie z wykazami prowadzonymi przez Europejski Bank Centralny (EBC) dla celów statystycznych oraz wskazówkami EBC dotyczącymi statystycznej klasyfikacji partnerów transakcji zawartych w instrukcji pt. „Monetary financial institutions and markets statistics sector manual: Guidance for the statistical classification of customers”.

TABELA C

Opisy sektorów

Sektor

Opisy

1.

MIF

MIF w rozumieniu art. 2 pkt 1 rozporządzenia (UE) 2021/379 (EBC/2021/2).

2.

Sektor instytucji rządowych i samorządowych

Sektor instytucji rządowych i samorządowych (S.13) składa się z jednostek instytucjonalnych będących producentami nierynkowymi, których produkcja globalna przeznaczona jest na spożycie indywidualne i ogólnospołeczne, i które są finansowane z obowiązkowych płatności dokonywanych przez jednostki należące do pozostałych sektorów, a także z jednostek instytucjonalnych, których podstawową działalnością jest redystrybucja dochodu i bogactwa narodowego.(ESA 2010, pkt 2.111 do 2.113).

Instytucje rządowe na szczeblu centralnym

Podsektor ten (S.1311) obejmuje wszystkie ministerstwa i inne instytucje centralne, których kompetencje obejmują zwykle całe terytorium ekonomiczne, z wyjątkiem zarządzania funduszami zabezpieczenia społecznego (ESA 2010, pkt 2.114). Do celów niniejszego rozporządzenia sektor instytucji rządowych na szczeblu centralnym obejmuje również instytucje i organy Unii, które są sklasyfikowane w sektorze instytucji rządowych i samorządowych (S.13).

Instytucje rządowe i samorządowe na szczeblu regionalnym

Podsektor ten (S.1312) obejmuje te rodzaje administracji publicznej, które są odrębnymi jednostkami instytucjonalnymi, spełniającymi pewne funkcje instytucji rządowych i samorządowych, z wyjątkiem zarządzania funduszami zabezpieczenia społecznego, na poziomie poniżej szczebla centralnego, a powyżej jednostek instytucjonalnych istniejących na szczeblu lokalnym (ESA 2010, pkt 2.115).

Instytucje samorządowe na szczeblu lokalnym

Podsektor ten (S.1313) obejmuje te rodzaje administracji publicznej, których kompetencje rozciągają się tylko na lokalne części terytorium ekonomicznego, z wyjątkiem lokalnych oddziałów funduszy zabezpieczenia społecznego (ESA 2010, pkt 2.116).

Fundusze zabezpieczenia społecznego

Podsektor funduszy zabezpieczenia społecznego (S.1314) obejmuje centralne, regionalne i lokalne jednostki instytucjonalne, których podstawową działalnością jest zabezpieczenie świadczeń społecznych i które spełniają oba z wymienionych poniżej kryteriów: a) z mocy prawa lub na podstawie odpowiednich regulacji określone grupy ludności są zobowiązane do uczestnictwa w systemie lub do opłaty składek; oraz b) sektor instytucji rządowych i samorządowych jest odpowiedzialny za zarządzanie instytucją w odniesieniu do rozliczania lub zatwierdzania składek i świadczeń, niezależnie od jego roli jako ciała nadzorującego lub pracodawcy. Pomiędzy kwotą wpłaconych składek a ryzykiem, na jakie jest narażony indywidualny uczestnik funduszu, nie występuje zwykle bezpośredni związek (ESA 2010, pkt 2.117).

3.

FI niebędące FRP

FI w rozumieniu art. 2 pkt 1 niniejszego rozporządzenia.

4.

Pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego, z wyjątkiem instytucji ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych

Podsektor pozostałych instytucji pośrednictwa finansowego, z wyjątkiem instytucji ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych (S.125) obejmuje wszystkie finansowe instytucje i jednostki typu przedsiębiorstwo, których podstawową działalnością jest pośrednictwo finansowe realizowane poprzez zaciąganie zobowiązań w formach innych niż gotówka, depozyty (lub bliskie substytuty depozytów), udziały/jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, bądź związanych z ubezpieczeniami, emeryturami i rentami oraz standaryzowanymi programami gwarancyjnymi od jednostek instytucjonalnych. Podsektor ten obejmuje podmioty sekurytyzacyjne w rozumieniu rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1075/2013 (EBC/2013/40) (1) (ESA 2010, pkt 2.86-2.94).

5.

Pomocnicze instytucje finansowe

Podsektor pomocniczych instytucji finansowych (S.126) obejmuje wszystkie finansowe instytucje i jednostki typu przedsiębiorstwo, których podstawowa działalność jest ściśle związana z pośrednictwem finansowym, ale same nie są instytucjami pośrednictwa finansowego. Do tego podsektora zalicza się także centrale, których jednostki zależne to w całości lub większości przedsiębiorstwa niefinansowe (ESA 2010, pkt 2.95-2.97).

6.

Instytucje finansowe typu captive i udzielające pożyczek

Podsektor instytucji finansowych typu captive i udzielających pożyczek (S.127) składa się ze wszystkich finansowych instytucji i jednostek typu przedsiębiorstwo, których działalność nie polega ani na pośrednictwie finansowym, ani na pomocniczych usługach finansowych, a większość ich aktywów albo ich zobowiązań nie jest przedmiotem transakcji na otwartych rynkach. Do tego podsektora zalicza się spółki holdingowe, które mają pakiety kontrolne grupy jednostek zależnych, a ich główną działalnością jest posiadanie tej grupy bez świadczenia innych usług na rzecz przedsiębiorstw, w których posiadają udziały kapitałowe; tzn. jednostki te nie administrują innymi jednostkami ani nimi nie zarządzają (ESA 2010, pkt 2.98-2.99).

7.

Instytucje ubezpieczeniowe

Podsektor instytucji ubezpieczeniowych (S.128) obejmuje wszystkie finansowe instytucje i jednostki typu przedsiębiorstwo, których podstawową działalnością jest pośrednictwo finansowe jako konsekwencja gromadzenia funduszy dla ochrony przed ryzykiem przede wszystkim w formie ubezpieczenia bezpośredniego lub reasekuracji (ESA 2010 pkt 2.100 do 2.104).

8.

Fundusze emerytalno-rentowe

Podsektor funduszy emerytalno-rentowych (S.129) obejmuje wszystkie finansowe instytucje i jednostki typu przedsiębiorstwo, których podstawową działalnością jest pośrednictwo finansowe jako konsekwencja gromadzenia funduszy dla ochrony przed ryzykiem społecznym i dla zaspokojenia potrzeb osób ubezpieczonych (ubezpieczenia społeczne). Fundusze emerytalno-rentowe w formie systemów ubezpieczeń społecznych zapewniają dochody po zakończeniu aktywności zawodowej, a często także świadczenia z tytułu śmierci i niepełnosprawności (ESA 2010, pkt 2.105-2.110).

9.

Przedsiębiorstwa niefinansowe

Sektor przedsiębiorstw niefinansowych (S.11) obejmuje samodzielne jednostki instytucjonalne posiadające osobowość prawną i będące producentami rynkowymi, których podstawową działalnością jest produkcja wyrobów i usług niefinansowych. Do sektora przedsiębiorstw niefinansowych należą także niefinansowe jednostki typu przedsiębiorstwo (ESA 2010, pkt 2.45-2.50).

10.

Gospodarstwa domowe

Sektor gospodarstw domowych (S.14) składa się z osób lub grup osób będących konsumentami oraz przedsiębiorcami produkującymi rynkowe wyroby oraz usługi niefinansowe i finansowe (producenci rynkowi), pod warunkiem że produkcja wyrobów i usług nie odbywa się w ramach odrębnych podmiotów traktowanych jako jednostki typu przedsiębiorstwo. Sektor ten obejmuje również osoby lub grupy osób, które są producentami wyrobów i usług niefinansowych przeznaczonych wyłącznie na własne cele finalne. Do sektora gospodarstw domowych zalicza się przedsiębiorców indywidualnych innych niż traktowani jako jednostki typu przedsiębiorstwo, będących producentami rynkowymi (ESA 2010, pkt 2.118-2.128).

11.

Instytucje niekomercyjne działające na rzecz gospodarstw domowych

Sektor instytucji niekomercyjnych działających na rzecz gospodarstw domowych (S.15) obejmuje odrębne instytucje niekomercyjne posiadające osobowość prawną, działające na rzecz gospodarstw domowych i będące prywatnymi producentami nierynkowymi. Ich podstawowe przychody pochodzą z dobrowolnych wpłat pieniężnych lub wkładów w naturze od gospodarstw domowych jako konsumentów, z płatności dokonywanych przez sektor instytucji rządowych i samorządowych oraz z dochodów z tytułu własności (pkt 2.129 i 2.130 ESA 2010).

Część 4

Opisy informacji o dochodach i opłatach

Tabela D

Opisy informacji o dochodach i opłatach

Pole

Opis

Uzyskany dochód

Dochód uzyskany przez FI w danym okresie, przypisany do każdej kategorii tytułów uczestnictwa wyemitowanych przez FI.

Dywidendy wypłacone

Fundusze wypłacone przez FI udziałowcom w formie dywidend lub innych równoważnych wypłat w danym okresie, przypisywane do każdej kategorii tytułów uczestnictwa wyemitowanych przez FI.

Opłaty uiszczane przez udziałowców na rzecz FI

Opłaty uiszczane przez udziałowców na rzecz FI w danym okresie, w formie płatności potrącanych z aktywów funduszu inwestycyjnego i z wyłączeniem opłat uiszczanych bezpośrednio przez udziałowców na rzecz osób trzecich innych niż FI. Obejmują one „koszty powtarzające się” oraz „koszty dodatkowe” FI w rozumieniu załącznika VI do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/653 (2) .

Część 5

Opis atrybutów klasyfikacji FI

Tabela E

Opis atrybutów klasyfikacji FI

Pole

Opis atrybutów klasyfikacji FI

Kod identyfikacyjny

„Identyfikator podmiotu prawnego” lub „LEI” to alfanumeryczny kod referencyjny zgodny ze standardem ISO 17442 nadany podmiotowi prawnemu.

„Kod RIAD” to niepowtarzalny identyfikator Rejestru Danych Instytucji i Podmiotów Powiązanych (RIAD) utworzony przez właściwy KBC lub przez EBC w celu zidentyfikowania zarejestrowanego podmiotu.

Inny (np. krajowy) identyfikator podmiotu (rodzaj i kod) to każdy inny kod identyfikacyjny FI.

W kolejności ważności stosowane kody to LEI, RIAD lub inny identyfikator podmiotu.

Nazwa

Pełna nazwa prawna FI.

Kraj, w którym jest rezydentem

Kraj, w którym FI jest rezydentem.

Data powstania

Data ustanowienia FI.

Spółka zarządzająca

Spółka, której regularna działalność polega na zarządzaniu funduszem inwestycyjnym.

Numer identyfikacyjny spółki zarządzającej

Kod identyfikacyjny spółki zarządzającej. W kolejności ważności stosowane kody to LEI, RIAD lub inny (np. krajowy) identyfikator podmiotu.

Polityka wypłaty dywidendy:

Fundusz dystrybucyjny jest funduszem inwestycyjnym, który w przeważającej mierze (ponad 50 %) wypłaca swoim udziałowcom dochód w gotówce.

Fundusz kumulatywny jest funduszem inwestycyjnym, który w przeważającej mierze (ponad 50 %) reinwestuje dochód uzyskany zgodnie ze swoją polityką inwestycyjną.

Fundusz o mieszanym rodzaju wypłaty dywidendy jest funduszem inwestycyjnym, który wykorzystuje uzyskane dochody zarówno do wypłaty udziałowcom w gotówce, jak i do reinwestowania zgodnie ze swoją polityką inwestycyjną.

Fundusze inwestycyjne z subfunduszami

Fundusz parasolowy jest jednostką, która dzieli swoje aktywa na różne jednostki (subfundusze) w taki sposób, że udziały/jednostki uczestnictwa odnoszące się do każdej jednostki są niezależnie zabezpieczone różnymi aktywami.

Subfundusz funduszu parasolowego jest jednostką, która posiada wyodrębnione aktywa funduszu parasolowego, zabezpieczające udziały/jednostki uczestnictwa wyemitowane przez subfundusz.

Polityka inwestycyjna

Fundusze akcyjne to FI w przeważającej mierze inwestujące w udziały kapitałowe.

Fundusze obligacyjne to FI w przeważającej mierze inwestujące w dłużne papiery wartościowe.

Fundusze mieszane to fundusze inwestycyjne inwestujące zarówno w udziały kapitałowe, jak i w obligacje, przy braku przeważającej polityki faworyzującej jeden lub drugi instrument.

Fundusze nireruchomości to fundusze inwestycyjne inwestujące głównie w nieruchomości.

Fundusze hedgingowe to przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania, niezależnie od ich struktury prawnej na podstawie prawa krajowego, które stosują stosunkowo swobodne strategie inwestycyjne w celu osiągnięcia dodatnich zysków całkowitych i których kadra zarządzająca, obok pensji za zarządzanie, jest wynagradzana w zależności od wyników funduszu. W tym celu fundusze hedgingowe zobowiązane są do przestrzegania niewielkiej liczby ograniczeń dotyczących rodzaju instrumentów finansowych, w które mogą inwestować, i dlatego też elastycznie wykorzystują szeroki zakres technik finansowych, w tym dźwignię finansową, krótką sprzedaż i techniki innego rodzaju. Opis ten obejmuje również FI inwestujące, w całości lub w części, w inne fundusze hedgingowe, pod warunkiem że odpowiadają one opisowi w pozostałym zakresie.

Fundusze pożyczkowe/kredytowe to FI w przeważające mierze inwestujące w kredyty.

Fundusze towarowe to FI w przeważające mierze inwestujące w towary.

Fundusze inwestycji infrastrukturalnych to FI w przeważającej mierze inwestujące w infrastrukturę budynków publicznych, takich jak szkoły, szpitale lub więzienia, infrastrukturę społeczną, taką jak mieszkania socjalne, infrastrukturę transportową, taką jak drogi, systemy transportu zbiorowego lub porty lotnicze, infrastrukturę energetyczną, taką jak sieci energetyczne, projekty mające na celu dostosowanie się do zmian klimatu i łagodzenie ich skutków, elektrownie lub rurociągi, infrastrukturę gospodarki wodnej, taką jak systemy zaopatrzenia w wodę, systemy kanalizacyjne lub irygacyjne, infrastrukturę komunikacyjną, taką jak sieci, oraz infrastrukturę gospodarowania odpadami, taką jak systemy recyklingu lub odbioru odpadów.

Pozostałe fundusze to FI inne niż fundusze obligacyjne, fundusze akcyjne, fundusze mieszane, fundusze nieruchomości, fundusze hedgingowe, fundusze pożyczkowe/kredytowe, fundusze towarowe lub fundusze inwestycji infrastrukturalnych.

Klasyfikacja FI według ich polityki inwestycyjnej może być różna w poszczególnych krajach. W niektórych krajach klasyfikacja podlega szczególnym przepisom regulacyjnym.

Aktywne/pasywne

Aktywne FI to FI, których zarządzający mają swobodę w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Te FI mogą, ale nie muszą, być zarządzane w odniesieniu do określonego wskaźnika referencyjnego.

Pasywne syntetyczne FI realizują cel podążania za indeksami poprzez syntetyczną replikację, wykorzystując finansowe instrumenty pochodne, takie jak swapy, w celu odwzorowania stóp zwrotu z indeksu, za którym podążają.

Pasywne fizyczne FI realizują cel podążania za indeksami poprzez fizyczną replikację, posiadanie aktywów lub próbki aktywów stanowiących podstawę danego indeksu, za którym podążają.

Ukierunkowanie geograficzne

Region inwestycji określa się na podstawie dominującego (ponad 50 %) domicylu posiadanych aktywów pod względem ich wartości.

„Krajowe” - gdy FI inwestuje głównie w aktywa wyemitowane przez rezydentów tego samego kraju, którego rezydentem jest fundusz inwestycyjny.

Europa (EOG), Europa (poza EOG), Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Azja/Pacyfik, Bliski Wschód i Afryka mają takie samo znaczenie jak w wytycznych Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA/2014/869EN) (3) .

„Ponadnarodowe/wiele regionów” oznacza, że FI inwestuje w przeważającej mierze w aktywa emitowane przez podmioty ponadnarodowe lub w żadnym pojedynczym regionie geograficznym określonym powyżej nie inwestuje w przeważającej mierze.

Otwarte/zamknięte

Otwarte FI to FI, których udziały lub jednostki uczestnictwa są na żądanie ich posiadaczy odkupywane lub umarzane, bezpośrednio lub pośrednio, z aktywów takiego FI.

Zamknięte FI to FI o określonej liczbie wyemitowanych jednostek uczestnictwa, których udziałowcy muszą nabyć lub sprzedać istniejące jednostki uczestnictwa, aby przystąpić do funduszu lub go opuścić.

Fundusze obligacji korporacyjnych/skarbowych

Fundusze obligacji skarbowych w przeważającej mierze (ponad 50 %) inwestują w dłużne papiery wartościowe emitowane przez rządy.

Fundusze obligacji korporacyjnych w przeważającej mierze (ponad 50 %) inwestują w dłużne papiery wartościowe emitowane przez przedsiębiorstwa finansowe i niefinansowe.

Klasyfikacja FI według ich polityki inwestycyjnej może być różna w poszczególnych krajach. W niektórych krajach klasyfikacja podlega szczególnym przepisom regulacyjnym.

Status notowania

Notowane FI posiadają papiery wartościowe notowane na giełdzie lub na innej zorganizowanej platformie handlowej.

FI nienotowane na giełdzie nie posiadają papierów wartościowych notowanych na giełdzie ani na innej zorganizowanej platformie handlowej.

Zgodność z wymogami dotyczącymi UCITS/AIF

Przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) to FI utworzone zgodnie z dyrektywą 2009/65/WE.

Alternatywne fundusze inwestycyjne (AFI) to FI, które zostały ustanowione zgodnie z dyrektywą 2011/61/UE.

„Niespełniający wymogów dotyczących UCITS, spełniający wymogi dotyczące AFI

- w tym dopuszczony do obrotu wśród inwestorów detalicznych”

to FI, które otrzymały odpowiednie zezwolenie zgodnie z art. 43 dyrektywy 2011/61/UE.

Baza inwestorów

Bazę inwestorów określa się na podstawie dominującego (ponad 50 %) rodzaju udziałowców pod względem ich wartości.

„Inwestor branżowy” oznacza podmiot, który spełnia kryteria dla klienta branżowego określone w załączniku II do dyrektywy 2014/65/UE.

„Inwestor detaliczny” oznacza inwestora, który nie jest „inwestorem branżowym”.

Rodzaj funduszu nieruchomości

Fundusze nieruchomości mieszkalnych w przeważającej mierze (ponad 50 %) inwestują w nieruchomości mieszkalne.

Nieruchomość mieszkalna jest miejscem zamieszkania zajmowanym przez właściciela lub najemcę lokalu mieszkalnego (art. 4 ust. 1 pkt 75 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (4) ).

Fundusze nieruchomości komercyjnych w przeważającej mierze (ponad 50 %) inwestują w nieruchomości wykorzystywane do celów komercyjnych, takich jak handel detaliczny i działalność hotelarska.

Fundusze nieruchomości przemysłowych w przeważającej mierze (ponad 50 %) inwestują w nieruchomości wykorzystywane do produkcji, przechowywania i dystrybucji towarów.

Wielostrategiczne fundusze nieruchomości inwestują w nieruchomości mieszkalne, komercyjne i przemysłowe, nie koncentrując się w przeważającej mierze na żadnym z tych rodzajów.

Pozostałe fundusze nieruchomości to fundusze nieruchomości, które nie są funduszami mieszkalnymi, komercyjnymi, przemysłowymi ani wielostrategicznymi.

Fundusze inwestycyjne typu ETF

Fundusz inwestycyjny typu ETF to „UCITS typu ETF” w rozumieniu pkt 3 akapit czwarty wytycznych ESMA (ESMA/2012/832) (5) . ESMA definiuje UCITS typu ETF jako UCITS, którego co najmniej jedna kategoria jednostek lub udziałów jest przez cały dzień przedmiotem obrotu na co najmniej jednym rynku regulowanym lub wielostronnej platformie obrotu (MTF) z co najmniej jednym animatorem rynku, który podejmuje działania w celu zagwarantowania, aby wartość giełdowa jego jednostek lub udziałów nie odbiegała znacznie od wartości jego aktywów netto oraz, w stosownych przypadkach, od jego orientacyjnej wartości aktywów netto. W kategorii tej uwzględnia się FI niebędące UCITS, które są zgodne z definicją funduszy inwestycyjnych typu ETF określoną przez ESMA.

Fundusze private equity

Fundusze private equity to FI niestosujące dźwigni finansowej, które inwestują głównie w instrumenty kapitałowe i instrumenty o ekonomicznej charakterystyce zbliżonej do instrumentów kapitałowych wyemitowane przez spółki nienotowane. Podkategorią funduszy private equity są fundusze venture capital, które inwestują w spółki rozpoczynające działalność. Fundusze private equity (w tym fundusze venture capital) tworzone są zwykle jako fundusze zamknięte lub spółki osobowe zarządzane przez spółkę private equity lub, w przypadku funduszy venture capital, przez spółkę venture capital. Chociaż fundusze private equity (w tym fundusze venture capital) zaliczane są, zgodnie z art. 2 niniejszego rozporządzenia, do FI, to spółki private equity i spółki venture capital klasyfikowane są jako pomocnicze instytucje finansowe (ESA 2010, podsektor S.126), jeśli wyłącznie zarządzają aktywami funduszy private equity i funduszy venture capital, oraz jako pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego (ESA 2010, podsektor S.125), jeśli inwestują w kapitał private equity na własny rachunek.

Fundusze inwestowania w nieruchomości typu REIT

Fundusz inwestowania w nieruchomości typu REIT jest podmiotem, który jest właścicielem nieruchomości generujących dochód lub finansuje takie nieruchomości i podlega specjalnym krajowym ramom prawnym określającym jego formę prawną, aktywa kwalifikowalne i system podatkowy.

Częstotliwość wykupu

Częstotliwość wykupu określa harmonogram, zgodnie z którym inwestorzy FI mogą umorzyć swoje udziały/jednostki uczestnictwa.

Rodzaj przepisów dotyczących ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego (ESG)

FI zgodny z art. 8 rozporządzenia w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (SFDR) jest zgodny z art. 8 rozporządzenia (UE) 2019/2088, a tym samym promuje aspekty środowiskowe lub społeczne.

FI zgodne z art. 9 rozporządzenia w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (SFDR) są zgodne z art. 9 rozporządzenia (UE) 2019/2088, a tym samym ich celem są zrównoważone inwestycje.

Pozostałe FI nie są zgodne z art. 8 ani art. 9 rozporządzenia (UE) 2019/2088.

ZAŁĄCZNIK III

METODOLOGIA DOTYCZĄCA KOREKT Z TYTUŁU ZMIANY WYCENY LUB TRANSAKCJI

1.

FI mają obowiązek zgłaszać korekty z tytułu zmiany wyceny lub transakcje zgodnie z instrukcjami właściwego krajowego banku centralnego (KBC) zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. b) niniejszego rozporządzenia. Jeżeli rzeczywista populacja sprawozdawcza przekazuje dane o korektach z tytułu zmiany wyceny, dane te obejmują zmiany wyceny spowodowane zmianami cen i kursów walut lub tylko zmianami cen w okresie sprawozdawczym, z zastrzeżeniem uprzedniej zgody właściwego KBC. Jeżeli korekta z tytułu zmiany wyceny obejmuje jedynie zmiany związane ze zmianami cen, w celu uzyskania informacji o zmianach spowodowanych zmianami kursów walut właściwy KBC zbiera niezbędne dane, które powinny obejmować co najmniej strukturę walutową w podziale na funty szterlingi, franki szwajcarskie, jeny japońskie oraz dolary amerykańskie.

2.

Termin „transakcje finansowe” oznacza transakcje wynikające z utworzenia, likwidacji lub zmiany własności aktywów finansowych lub zobowiązań. Transakcje te mierzy się jako różnice między stanami na koniec okresów sprawozdawczych, z których usuwa się efekty zmian spowodowanych wpływem „korekt z tytułu zmiany wyceny” (spowodowanych zmianami cen i kursów walut) oraz „reklasyfikacji i innych korekt”. W celu wyliczenia transakcji Europejski Bank Centralny wymaga informacji statystycznych mających postać korekt obejmujących „reklasyfikacje i inne korekty” oraz „zmiany wyceny z tytułu zmian cen i kursów walut”. Transakcje finansowe zasadniczo powinny być zgodne z wymogami ESA 2010, ale mogą od nich odbiegać z uwagi na praktyki przyjęte w danym kraju.

3.

„Zmiany wyceny z tytułu zmian cen i kursów walut” odnoszą się do zmian wyceny aktywów i zobowiązań spowodowanych zmianami cen aktywów i zobowiązań lub zmianami kursów walut, które mają wpływ na wyrażone w euro wartości aktywów i zobowiązań denominowanych w walutach obcych. Korekta z tytułu zmiany cen aktywów/zobowiązań odnosi się do zmiany wyceny aktywów/zobowiązań powstających w wyniku zmian cen, według których rejestruje się lub zbywa/nabywa aktywa/zobowiązania. Zmiany wyceny wynikające ze zmiany cen uwzględniają zmiany zachodzące w czasie w wartości stanów na koniec okresu, wynikające ze zmian wartości podstawowej, według której takie stany są wykazywane, tzn. zyski/straty z tytułu posiadanych aktywów. Zmiany kursów walut w stosunku do euro zachodzące pomiędzy ostatnimi dniami kolejnych okresów sprawozdawczych powodują zmiany wartości aktywów/pasywów w walutach obcych po ich przeliczeniu na euro. Z uwagi na to, że zmiany te stanowią zyski/straty z tytułu posiadanych aktywów i nie są wynikiem transakcji finansowych, wpływ takich zmian należy usunąć z danych dotyczących transakcji. Zasadniczo „zmiany wyceny z tytułu zmian cen i kursów walut” obejmują również zmiany wyceny wynikające z transakcji, których przedmiotem są aktywa/zobowiązania, tj. zrealizowane zyski/straty; w tym względzie stosowane są jednak różne praktyki na szczeblu krajowym.

ZAŁĄCZNIK IV

WYMOGI MINIMUM OBOWIĄZUJĄCE RZECZYWISTĄ POPULACJĘ SPRAWOZDAWCZĄ

W celu realizacji wymogów statystycznych Europejskiego Banku Centralnego (EBC) FI są zobowiązane do przestrzegania poniższych wymogów minimum.

1.

Wymogi minimum w zakresie przekazywania danych:

a)

sprawozdania podlegają przekazywaniu w terminach wyznaczonych przez odpowiedni KBC;

b)

postać i format sprawozdań statystycznych muszą być zgodne z wymaganiami technicznymi ustalonymi przez odpowiedni KBC;

c)

FI przekazuje właściwemu KBC dane osoby (osób) do kontaktu;

d)

należy przestrzegać specyfikacji technicznych w zakresie sposobu przekazywania danych do odpowiedniego KBC;

e)

w odniesieniu do przekazywania informacji na zasadzie „papier po papierze”, jeśli takie są wymagania odpowiedniego KBC, FI przekazują dodatkowe informacje (np. nazwę emitenta, datę emisji) niezbędne do identyfikacji papierów wartościowych, których kody identyfikacyjne są albo błędne, albo nie są powszechnie dostępne.

2.

Wymogi minimum w zakresie dokładności:

a)

przekazane informacje statystyczne muszą być poprawne: wszystkie warunki liniowe powinny być spełnione (np. aktywa i pasywa muszą się bilansować, składowe muszą się sumować na kwoty ogółem), a dane muszą być spójne we wszystkich sprawozdaniach przekazywanych z różną częstotliwością;

b)

FI muszą być w stanie dostarczyć informacje na temat zmiany sytuacji wynikającej z przekazanych danych;

c)

informacje statystyczne muszą być pełne i nie mogą zawierać luk ciągłych ani strukturalnych; istniejące luki podlegają potwierdzeniu, wyjaśnieniu właściwemu KBC oraz, tam gdzie ma to zastosowanie, możliwie szybkiemu uzupełnieniu;

d)

przy technicznym przesyłaniu danych FI stosują wymiary, zasady zaokrąglania i liczbę miejsc dziesiętnych określone przez właściwy KBC.

3.

Wymogi minimum w zakresie zgodności metodologicznej:

a)

informacje statystyczne muszą być zgodne z definicjami i klasyfikacjami zawartymi w niniejszym rozporządzeniu;

b)

w przypadku rozbieżności w stosunku do tych definicji i klasyfikacji FI regularnie monitorują i mierzą różnice pomiędzy miarami stosowanymi a miarami zawartymi w niniejszym rozporządzeniu;

c)

FI muszą być w stanie wyjaśnić różnice pomiędzy dostarczonymi danymi a danymi za poprzednie okresy.

4.

Wymogi minimum w zakresie wprowadzania korekt:

Należy przestrzegać zasad i procedur w zakresie trybu wprowadzania korekt określonych przez EBC i właściwy KBC. Do korekt innych niż korekty standardowe należy dołączyć noty wyjaśniające.

ZAŁĄCZNIK V

TABELA KORELACJI

Rozporządzenie (WE) nr 1073/2013 (EBC/2013/38)

Niniejsze rozporządzenie

-

Artykuł 1

Artykuł 2

Artykuł 3

Artykuł 4

Artykuł 5

Artykuł 6

-

Artykuł 7

Artykuł 8

Artykuł 9

Artykuł 10

Artykuł 11

Artykuł 12

Artykuł 13

-

-

-

Artykuł 14

Artykuł 15

Załącznik I, część 1

Załącznik I, część 2

Załącznik I, część 3

Załącznik II, części 1-3

-

Załącznik III

Załącznik IV

Załącznik V

Artykuł 1

Artykuł 2

Artykuł 3

Artykuł 4

-

Artykuł 5

-

Artykuł 7

Artykuł 9

Artykuł 10

Artykuł 8

Artykuł 11

Artykuł 12

Artykuł 13

-

Artykuł 14

Artykuł 15

Artykuł 16

Artykuł 17

Artykuł 18

-

Artykuł 6

Załącznik I

Załącznik II, części 1-3

Załącznik II część 4 i 5

Załącznik III

Załącznik IV

Załącznik V

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00