Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-12-21
Wersja aktualna od 2023-12-21
obowiązujący
Alerty
ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2023/2830
z dnia 17 października 2023 r.
uzupełniające dyrektywę 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady przez ustanowienie przepisów dotyczących harmonogramu, kwestii administracyjnych oraz pozostałych aspektów sprzedaży na aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiającą system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych w Unii oraz zmieniającą dyrektywę Rady 96/61/WE (1), w szczególności jej art. 3d ust. 3 i art. 10 ust. 4,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Dyrektywa 2003/87/WE ustanawiająca system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych w Unii (EU ETS) została poddana rewizji i zmieniona dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/959 (2) w celu dostosowania jej do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1119 (3) ustanawiającego cel redukcji emisji netto o co najmniej 55 % do 2030 r. w porównaniu z 1990 r.
(2) Od 2012 r. uprawnienia do emisji są sprzedawane na aukcji zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1031/2010 (4) ustanawiającym przepisy dotyczące harmonogramu, kwestii administracyjnych oraz innych aspektów sprzedaży uprawnień na aukcji na mocy dyrektywy 2003/87/WE, zapewniając, aby sprzedaż uprawnień na aukcji odbywała się w sposób otwarty, przejrzysty, zharmonizowany i niedyskryminujący w ramach dobrze funkcjonującego procesu.
(3) Rozporządzenie (UE) nr 1031/2010 należy zmienić w celu uwzględnienia nowych przepisów i elementów wprowadzonych do dyrektywy 2003/87/WE, w tym rozszerzenia zakresu istniejącego systemu handlu uprawnieniami do emisji na transport morski oraz wprowadzenia nowego i odrębnego systemu handlu uprawnieniami do emisji w odniesieniu do sektora budowlanego, sektora transportu drogowego i działalności przemysłowej nieobjętej istniejącym systemem handlu uprawnieniami do emisji. Konieczne jest również uwzględnienie zmian w sprzedaży uprawnień na aukcji na potrzeby Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (5) oraz Społecznego Funduszu Klimatycznego (6) wprowadzonych na mocy art. 10e, art. 10a ust. 8b, art. 30d ust. 3 i art. 30d ust. 4 dyrektywy 2003/87/WE, a także zmian w funkcjonowaniu funduszu innowacyjnego zgodnie z art. 10a ust. 8 tej dyrektywy. Ponadto należy doprecyzować i uściślić obowiązujące przepisy rozporządzenia (UE) nr 1031/2010 na podstawie wniosków wyciągniętych z jego wdrażania.
(4) Zakres niezbędnych zmian w obecnych przepisach wymaga przyjęcia nowego rozporządzenia. Należy zatem uchylić rozporządzenie (UE) nr 1031/2010.
(5) W art. 10 ust. 4 dyrektywy 2003/87/WE określono zasady sprzedaży uprawnień na aukcji. Proces ten powinien być przewidywalny, w szczególności jeżeli chodzi o harmonogram oraz przebieg aukcji, a także szacunkowe wolumeny uprawnień, które mają być udostępnione. Zgodnie z tym artykułem należy zapewnić, aby aukcje były zaprojektowane w taki sposób, aby małe i średnie przedsiębiorstwa objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji miały pełny, uczciwy i sprawiedliwy dostęp do aukcji, aby dostęp do nich uzyskały małe podmioty uczestniczące w systemie, aby uczestnicy mieli dostęp do informacji w tym samym czasie, aby uczestnicy nie stwarzali zagrożenia dla prawidłowego przebiegu aukcji oraz aby organizacja aukcji i uczestnictwo w nich były efektywne pod względem kosztów, unikając nieuzasadnionych kosztów administracyjnych.
(6) Niniejsze rozporządzenie powinno mieć zastosowanie do sprzedaży na aukcji wszystkich uprawnień objętych dyrektywą 2003/87/WE.
(7) Artykuł 10 ust. 1 dyrektywy 2003/87/WE zobowiązuje państwa członkowskie do sprzedaży na aukcji uprawnień do emisji z instalacji stacjonarnych objętych przepisami rozdziału III tej dyrektywy, które nie są przydzielone jako bezpłatne uprawnienia. Państwa członkowskie mają zatem obowiązek sprzedawać na aukcji uprawnienia, które nie są przydzielone jako bezpłatne uprawnienia. Państwa członkowskie nie mogą stosować innych sposobów przydziału ani wstrzymywać bądź anulować uprawnień nieprzydzielonych jako bezpłatne uprawnienia zamiast sprzedawać je na aukcji.
(8) Od 2024 r. emisje z transportu morskiego będą objęte EU ETS. Dyrektywa 2003/87/WE stanowi, że przepisy dotyczące sprzedaży uprawnień na aukcji mają mieć zastosowanie do działalności w zakresie transportu morskiego w takim sam sposób, w jaki mają zastosowanie do innych działań objętych EU ETS.
(9) Metoda ustalania całkowitej liczby uprawnień, które mają zostać przydzielone dla lotnictwa, oraz metoda ustalania udziału tych uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji, zostały zmienione ze względu na stopniowe wycofywanie przydziału bezpłatnych uprawnień dla sektora lotnictwa do 2026 r. W związku z tym konieczne jest dokonanie przeglądu szczegółowych zasad w celu określenia wolumenu uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji, w każdym roku kalendarzowym w odniesieniu do lotnictwa zgodnie z dyrektywą 2003/87/WE.
(10) W rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2019/1122 (7) zmieniono definicję uprawnień ogólnych w celu uwzględnienia wszystkich uprawnień wydanych po dniu 1 stycznia 2025 r. na podstawie rozdziału III dyrektywy 2003/87/WE, wszystkich przydziałów uprawnień do emisji ustanowionych na potrzeby działalności w zakresie transportu morskiego zgodnie z art. 3ga tej dyrektywy oraz wszystkich przydziałów uprawnień do emisji ustanowionych na potrzeby działalności lotniczej zgodnie z art. 3c i 3d tej dyrektywy. Należy zatem zapewnić wspólną sprzedaż tych uprawnień na aukcji w tych samych okresach składania ofert od dnia 1 stycznia 2025 r.
(11) W dyrektywie 2003/87/WE przewidziano wprowadzenie od 2027 r. odrębnego systemu handlu uprawnieniami do emisji dla paliw wykorzystywanych w sektorze budowlanym, sektorze transportu drogowego i sektorach dodatkowych odpowiadających działalności przemysłowej nieobjętej załącznikiem I do dyrektywy 2003/87/WE, takiej jak ogrzewanie obiektów przemysłowych. Należy ustanowić szczegółowe zasady sprzedaży tych uprawnień na aukcji, w szczególności w celu zapewnienia sprawnego rozpoczęcia funkcjonowania oddzielnego systemu handlu uprawnieniami do emisji.
(12) W celu zapewnienia prostoty i dostępności systemu uprawnienia powinny być sprzedawane na aukcji w drodze znormalizowanej umowy elektronicznej udostępnianej na potrzeby dostawy w ciągu maksymalnie dwóch dni handlowych. Tak krótkie terminy dostawy pozwalają ograniczyć ewentualne negatywne skutki dla konkurencji pomiędzy platformami aukcyjnymi a platformami handlu na rynku wtórnym uprawnień. Ponadto krótkie terminy dostawy są prostsze i zachęcają do szerokiego uczestnictwa, dzięki czemu ogranicza się ryzyko wystąpienia nadużyć na rynku. Zapewniają one również lepszą dostępność dla małych i średnich przedsiębiorstw objętych systemem oraz dla małych podmiotów uczestniczących w systemie.
(13) W celu zapewnienia sprawiedliwości i efektywności pod względem kosztów, a także ograniczenia ryzyka wystąpienia nadużyć na rynku aukcje powinny być prowadzone jednoetapowo, przy zastosowaniu modelu przewidującego jedną cenę rozliczeniową i składanie ofert w zaklejonych kopertach. Ponadto kolejność ofert z taką samą ceną powinna być ustalana w sposób losowy, gdyż utrudnia to zmowy oferentów dotyczące oferowanej ceny.
(14) W celu zachowania pewności prawa i przejrzystości niniejsze rozporządzenie powinno zawierać szczegółowe przepisy dotyczące innych aspektów sprzedaży na aukcji takich jak: wielkość partii, możliwość wycofania lub zmodyfikowania złożonych ofert, waluta stosowana w ofertach i do dokonywania płatności, składanie i rozpatrywanie wniosków o dopuszczenie do składania ofert, a także odmowa, cofnięcie lub zawieszenie dopuszczenia.
(15) Oczekuje się, że cena rozliczenia aukcji będzie zbliżona do cen dominujących na rynku wtórnym. Jeśli cena rozliczenia aukcji sytuuje się znacznie poniżej cen dominujących na rynku wtórnym, prawdopodobnie oznacza to wadliwość aukcji. Zezwolenie na rozliczenie aukcji po takiej cenie mogłoby zniekształcić sygnał cenowy dotyczący emisji dwutlenku węgla i zakłócić rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla, a także nie gwarantowałoby, że oferenci zapłacą uczciwą cenę za uprawnienia. W związku z tym konieczne jest ustalenie ceny wywoławczej na podstawie obowiązującej ceny na rynku wtórnym w okresie składania ofert. Jeżeli cena wywoławcza nie zostanie rozliczona, aukcję należy unieważnić. Unieważnienie aukcji nie powinno mieć jednak zastosowania w przypadku uruchomienia systemu aukcyjnego, gdy rynek wtórny nie jest jeszcze wystarczająco płynny, co ma miejsce w przypadku nowego systemu handlu uprawnieniami do emisji z paliw wykorzystywanych w sektorze budowlanym, sektorze transportu drogowego i sektorach dodatkowych. W związku z tym konieczne jest odstępstwo od wymogu ustalania ceny wywoławczej na początkowy okres aukcji uprawnień objętych rozdziałem IVa dyrektywy 2003/87/WE do czasu ustanowienia wystarczająco płynnego właściwego rynku wtórnego.
(16) Aby zapewnić rzetelność aukcji, powinna istnieć możliwość unieważnienia aukcji na platformie aukcyjnej, gdy istnieje ryzyko zakłócenia jej przebiegu. Aby uniknąć nagromadzenia się wolumenów uprawnień w przypadku unieważnienia kilku aukcji, należy umożliwić równomierne rozłożenie unieważnionych wolumenów na kolejne aukcje, które nie obejmują już anulowanych wolumenów z wcześniej unieważnionych aukcji.
(17) Konieczne jest stosunkowo częste przeprowadzanie aukcji, gdyż pozwoli to na ograniczenie ich wpływu na funkcjonowanie rynku wtórnego, przy czym należy jednocześnie zapewnić, aby wielkość aukcji była wystarczająca, aby przyciągnąć odpowiednią liczbę uczestników. Częste przeprowadzanie aukcji ogranicza ryzyko wystąpienia nadużyć na rynku, gdyż obniża łączną wartość uprawnień, o które ubiegają się oferenci w poszczególnych aukcjach, a także zwiększa możliwości korzystania przez nich z późniejszych aukcji w celu elastycznego dostosowywania pozycji handlowych. Z tych powodów częstotliwość powinna być co najmniej tygodniowa. Z uwagi na dużo mniejszy wolumen uprawnień wydawanych w odniesieniu do lotnictwa aukcje tych uprawnień powinny się odbywać co najmniej raz na dwa miesiące. Aby jednak zapewnić sprawne rozpoczęcie aukcji uprawnień objętych rozdziałem IVa dyrektywy 2003/87/WE, należy zezwolić na mniejszą częstotliwość aukcji na początku funkcjonowania systemu. Zastosowanie tej elastyczności przyczyni się do zwiększenia wolumenu uprawnień na każdą aukcję, co może okazać się konieczne do zaspokojenia początkowego zapotrzebowania na uprawnienia na rynku kasowym przed ustanowieniem wystarczająco płynnego rynku wtórnego.
(18) Wolumen uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji każdego roku kalendarzowego powinien zasadniczo odpowiadać wolumenowi uprawnień przypisanych na ten rok. Wolumen uprawnień przeznaczonych do sprzedaży na aukcji należy ustalać co roku zgodnie z odpowiednimi przepisami dyrektywy 2003/87/WE.
(19) Od dnia 1 stycznia 2025 r. uprawnienia dla sektora lotnictwa, sektora morskiego i sektora instalacji stacjonarnych powinny być sprzedawane na aukcji łącznie. W 2024 r. uprawnienia dla sektora morskiego i instalacji stacjonarnych mają być sprzedawane na aukcji łącznie. Ponieważ nowy system handlu uprawnieniami do emisji w odniesieniu do sektora budowlanego, sektora transportu drogowego i sektorów dodatkowych został ustanowiony jako odrębny system, uprawnienia w ramach tego systemu mają być sprzedawane na aukcji oddzielnie od uprawnień dla sektora lotnictwa, sektora morskiego i sektora instalacji stacjonarnych.
(20) Aby zapewnić przewidywalność rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla, konieczne jest ustanowienie jasnych zasad i procedur ustalania, na długo przed rozpoczęciem każdego roku kalendarzowego, szczegółowego kalendarza aukcji, zawierającego wszystkie istotne informacje dotyczące każdej aukcji. Wszelkie późniejsze zmiany ustalonego kalendarza aukcji powinny być możliwe jedynie w określonych sytuacjach. Wszelkich korekt należy dokonywać w sposób jak najmniej wpływający na przewidywalność rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla, a zmienione kalendarze powinny być publikowane, o ile to możliwe, z dużym wyprzedzeniem przed datą wejścia w życie zmiany.
(21) Otwarty dostęp jest niezbędny, aby zachęcić oferentów do uczestnictwa w aukcjach, a przez to zapewnić konkurencyjne wyniki aukcji. Równie ważne dla zapewnienia uczestnictwa w aukcjach i ich konkurencyjnego wyniku jest przekonanie o rzetelności procesu aukcyjnego, w szczególności jeżeli chodzi o uczestników przyczyniających się do wypaczania aukcji poprzez wykorzystywanie ich do prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, działalności przestępczej lub nadużyć na rynku. W celu zapewnienia rzetelności aukcji dostęp do nich powinien być uzależniony od spełnienia minimalnych wymogów dotyczących kontroli właściwego stosowania zasady „znaj swojego klienta” i kwalifikowalności. Aby zapewnić efektywność pod względem kosztów takich kontroli, uprawnienie do ubiegania się o dopuszczenie do aukcji należy przyznać łatwym do zidentyfikowania, wyraźnie określonym kategoriom uczestników, w szczególności operatorom instalacji stacjonarnych, operatorom statków powietrznych, przedsiębiorstwom żeglugowym i podmiotom objętym regulacją podlegającym systemowi handlu uprawnieniami do emisji, a także regulowanym podmiotom finansowym, takim jak firmy inwestycyjne i instytucje kredytowe. Ugrupowania gospodarcze takich operatorów i podmiotów objętych regulacją powinny również kwalifikować się do ubiegania się o dopuszczenie do składania ofert na aukcjach.
(22) Uczestnicy powinni mieć możliwość wyboru, czy uzyskać dostęp do aukcji bezpośrednio za pośrednictwem internetu lub specjalnych połączeń, czy też za pośrednictwem upoważnionych i nadzorowanych pośredników finansowych. W tym celu powinni mieć oni możliwość wyboru innych osób posiadających zezwolenie wydane przez państwo członkowskie pozwalające im składać oferty na własny rachunek lub w imieniu klientów z głównego zakresu swojej działalności, jeśli ich główną działalnością nie jest świadczenie usług inwestycyjnych lub bankowych, pod warunkiem że osoby te stosują się do takich samych środków ochrony inwestorów i środków należytej staranności wobec klienta, jakie mają zastosowanie do firm inwestycyjnych.
(23) W celu zapewnienia równego i przejrzystego dostępu do aukcji nie powinno być możliwe uzależnienie dopuszczenia do aukcji od członkostwa lub uczestnictwa w rynku wtórnym organizowanym przez platformę aukcyjną lub w jakiejkolwiek innej platformie handlu zarządzanej przez platformę aukcyjną lub jakąkolwiek osobę trzecią. Uczestnicy rynku wtórnego zorganizowanego przez platformę aukcyjną, którzy z innych powodów zostali uznani za kwalifikujących się, powinni jednak zostać dopuszczeni do aukcji bez dalszych wymogów dotyczących dopuszczenia. Platforma aukcyjna powinna odmówić dostępu do aukcji lub cofnąć go w pewnych ściśle określonych okolicznościach, które mogą mieć wpływ na integralność systemu sprzedaży aukcyjnej.
(24) Każde państwo członkowskie powinno wyznaczyć prowadzącego aukcję, który będzie odpowiedzialny za sprzedaż uprawnień na aukcji w imieniu państwa członkowskiego, które go wyznaczyło. Należy przewidzieć możliwość wyznaczenia tego samego prowadzącego aukcje przez więcej niż jedno państwo członkowskie. Prowadzący aukcje powinien odpowiadać za sprzedaż uprawnień na aukcji za pośrednictwem platformy aukcyjnej oraz za otrzymywanie i wypłatę wpływów z aukcji. Istotne jest, by umowy pomiędzy państwami członkowskimi a wyznaczonym przez nie prowadzącym aukcje były zgodne z umowami pomiędzy prowadzącym aukcje a platformą aukcyjną oraz by w przypadku konfliktu rozstrzygające były postanowienia umowy zawartej między prowadzącym aukcje a platformą aukcyjną.
(25) Ponadto niezbędne jest zapewnienie przestrzegania etyki zawodowej przez prowadzącego aukcje. W związku z tym wyznaczając prowadzącego aukcje, państwa członkowskie powinny uwzględniać w sposób priorytetowy kandydatów, którzy wykazują najmniejsze ryzyko wystąpienia konfliktu interesów lub nadużyć na rynku, ze szczególnym uwzględnieniem ich ewentualnych działań na rynku wtórnym, a także ich wewnętrznych procesów i procedur mających na celu ograniczanie ryzyka wystąpienia konfliktu interesów bądź nadużyć na rynku, bez uszczerbku dla ich zdolności do wypełniania swoich zadań w sposób terminowy i zgodnie z najwyższymi standardami zawodowymi i jakościowymi. Aby zapewnić zgodność z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania nadużyciom na rynku, państwom członkowskim należy wyraźnie zakazać udostępniania prowadzącemu aukcje jakichkolwiek informacji poufnych dotyczących aukcji. Przekroczenie tego zakazu powinno powodować nałożenie skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających sankcji.
(26) W dyrektywie 2003/87/WE przewidziano sprzedaż na aukcji uprawnień dla funduszu innowacyjnego w celu wspierania innowacji w zakresie technologii niskowęglowych, funduszu modernizacyjnego w celu poprawy efektywności energetycznej i modernizacji systemów energetycznych niektórych państw członkowskich oraz dla Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności w celu wspierania niezależności, bezpieczeństwa i zrównoważonego charakteru dostaw energii w Unii. Uprawnienia te powinny być sprzedawane na aukcji na platformie aukcyjnej wyznaczonej przez Komisję i państwa członkowskie uczestniczące we wspólnym działaniu mającym na celu wyznaczenie tej platformy („wspólna platforma aukcyjna”) zgodnie z zasadami i warunkami procesu aukcyjnego. W związku z tym prowadzącym aukcje tych funduszy powinien być Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), nie stając się częścią wspólnej procedury udzielania zamówień publicznych dotyczącej wspólnej platformy aukcyjnej. Odnośne wolumeny uprawnień przeznaczonych do sprzedaży na aukcji powinny być sprzedawane na tych samych aukcjach, co wolumeny sprzedawane przez państwa członkowskie uczestniczące we wspólnym działaniu prowadzącym do wyznaczenia wspólnej platformy aukcyjnej.
(27) W odniesieniu do wolumenu uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji, dla funduszu innowacyjnego oraz Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, konieczne jest uwzględnienie celów określonych w dyrektywie 2003/87/WE w odniesieniu do odpowiednich funduszy, dostępnych zasobów i dochodów już uzyskanych. Aby zapewnić uczestnikom rynku przejrzystość i przewidywalność, należy ustanowić minimalny roczny wolumen uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji, dla funduszu innowacyjnego przed jakimkolwiek przekazaniem uprawnień przeznaczonych dla Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Ponieważ w dyrektywie 2003/87/WE ustanowiono ogólne cele w zakresie dochodów z aukcji w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, należy również ustanowić początkowe roczne wolumeny uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji, w ramach tego instrumentu. Konieczne jest również ustanowienie procedury zmiany wolumenów uprawnień przeznaczonych do sprzedaży na aukcji na wypadek, gdyby dochody z aukcji zostały uznane za niewystarczające do osiągnięcia docelowego poziomu dochodów określonego w dyrektywie 2003/87/WE. W przypadku gdy wolumeny uprawnień przeznaczonych do sprzedaży na aukcji nie są wystarczające, należy zapewnić możliwość dostosowania kalendarzy aukcji w celu określenia dodatkowych wolumenów uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji, dla Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Jeżeli dochody z aukcji ukierunkowanych zostaną zgromadzone wcześniej, sprzedaż uprawnień na aukcji w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności należy zawiesić zgodnie z odpowiednimi przepisami rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/1122, a kalendarz aukcji zmienić w odpowiednim czasie.
(28) Społeczny Fundusz Klimatyczny ustanowiony rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/955 (8) zapewni specjalne finansowanie państwom członkowskim, aby wesprzeć najsłabsze grupy, które najbardziej ucierpiały, zwłaszcza gospodarstwa domowe dotknięte ubóstwem energetycznym lub transportowym, które ucierpiały na skutek włączenia emisji z paliw wykorzystywanych w sektorze budowlanym i sektorze transportu drogowego do dyrektywy 2003/87/WE. Społeczny Fundusz Klimatyczny będzie finansowany ze sprzedaży uprawnień na aukcji w ramach istniejącego EU ETS oraz uprawnień z nowego systemu handlu uprawnieniami do emisji w odniesieniu do sektora budowlanego, sektora transportu drogowego i sektorów dodatkowych.
(29) Aby zapewnić uczestnikom rynku przejrzystość i przewidywalność, należy ustanowić początkowe roczne wolumeny, które mają być sprzedane na aukcji, dla Społecznego Funduszu Klimatycznego w 2027 r. Początkowych rocznych wolumenów uprawnień przeznaczonych do sprzedaży na aukcji nie należy ustalać na lata 2028-2032 w świetle zobowiązania podjętego w celu włączenia Społecznego Funduszu Klimatycznego do budżetu Unii z wieloletnich ram finansowych na okres po 2027 r. Ze względu na efektywność Komisja powinna pełnić rolę prowadzącego aukcje uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji, dla Społecznego Funduszu Klimatycznego. Aby zapewnić uzyskanie wystarczających dochodów ze sprzedaży uprawnień na aukcji w celu zaspokojenia rocznej kwoty, która ma zostać przydzielona Społecznemu Funduszowi Klimatycznemu, roczne wolumeny uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji, na podstawie art. 30d ust. 3 i art. 30d ust. 4 dyrektywy 2003/87/WE na potrzeby Społecznego Funduszu Klimatycznego, należy rozdzielać między styczniem a sierpniem każdego roku. Ponieważ w dyrektywie 2003/87/WE określono docelowe dochody z aukcji na potrzeby Społecznego Funduszu Klimatycznego, konieczne jest ustanowienie procedury zmiany wolumenów uprawnień przeznaczonych do sprzedaży na aukcji w przypadku, gdy docelowe przychody z aukcji zostaną osiągnięte przed wyznaczonym okresem lub gdy są one niewystarczające. Kalendarz aukcji należy zmienić w celu uwzględnienia dodatkowych uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji, w okresie od września do grudnia w przypadku niedoboru dochodów. Jeżeli dochody z aukcji ukierunkowanych zostaną zgromadzone wcześniej, sprzedaż uprawnień na aukcji na potrzeby Społecznego Funduszu Klimatycznego należy zawiesić zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2019/1122, a kalendarz aukcji należy zmienić.
(30) W art. 12 ust. 4 dyrektywy 2003/87/WE przewidziano możliwość anulowania przez państwa członkowskie uprawnień ze swoich wolumenów uprawnień przeznaczonych do sprzedaży na aukcji w przypadku likwidacji mocy wytwórczych na ich terytorium, w odniesieniu do których na mocy niniejszego rozporządzenia ma zostać ustanowiona procedura powiadamiania, i zdecydowanie zachęca się je do tego. Dane państwo członkowskie powinno powiadomić Komisję o zamiarze anulowania uprawnień, korzystając z jednolitego wzoru zawierającego dowody i informacje na temat zamkniętej instalacji, maksymalnej ilości, która ma zostać anulowana, oraz terminu anulowania, a także metody określania dokładnych ilości, które mają być anulowane rocznie. Informacja ta powinna być przekazywana corocznie nie później niż dnia 31 maja drugiego roku po powiadomieniu o zamiarze anulowania uprawnień. Aby zachować funkcjonowanie rezerwy stabilności rynkowej ustanowionej na mocy decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/1814 (9), wolumen anulowanych uprawnień należy odjąć od wolumenów uprawnień przeznaczonych do sprzedaży na aukcji przez państwo członkowskie dopiero po dokonaniu dostosowań rezerwy stabilności rynkowej na dany rok. Jeżeli wolumen, który ma zostać anulowany, nie przekracza 5 mln uprawnień, wolumen podlegający anulowaniu powinien zostać odjęty od uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji przez dane państwo członkowskie między wrześniem a grudniem tego roku. Jeżeli wolumen uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji, przekracza 5 mln uprawnień, wolumen anulowanych uprawnień powinien zostać odjęty w okresie 12 miesięcy, począwszy od września, aby zminimalizować wpływ tego anulowania na rynek. Aby zapewnić przejrzystość Komisja powinna publikować informacje dostarczone przez państwa członkowskie zgodnie ze wzorem, z wyjątkiem przypadków, gdy informacje te są chronione ze względu na poufność.
(31) Wspólna infrastruktura aukcyjna, w ramach której wspólna platforma aukcyjna przeprowadza aukcje zgodnie ze zharmonizowanymi zasadami sprzedaży na aukcji poszczególnych rodzajów uprawnień do emisji, najlepiej pozwala osiągnąć nadrzędne cele dyrektywy 2003/87/WE. Takie podejście jest najefektywniejszą pod względem kosztów metodą sprzedaży uprawnień na aukcji, zapobiegającą nieuzasadnionym obciążeniom administracyjnym, które powstałyby z pewnością przy stosowaniu wielu infrastruktur aukcyjnych. Wspólna infrastruktura najlepiej zapewnia otwarty, przejrzysty i niedyskryminacyjny dostęp do aukcji zarówno z punktu widzenia prawnego, jak i faktycznego. Takie wspólne podejście zapewniłoby przewidywalność kalendarza aukcji i w najlepszy sposób wzmocniło siłę sygnału cenowego dotyczącego emisji dwutlenku węgla. Wspólna infrastruktura aukcyjna jest szczególnie ważna w celu zapewnienia sprawiedliwego dostępu dla małych i średnich przedsiębiorstw objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji oraz dostępu dla małych podmiotów uczestniczących w systemie. Wspólna platforma aukcyjna ułatwia zapewnienie uczestnictwa jak największej liczby przedsiębiorstw z całej Unii i zmniejsza w ten sposób ryzyko podważenia przebiegu aukcji na skutek wykorzystywania ich przez uczestników do celów prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, działalności przestępczej lub nadużyć na rynku.
(32) Przeprowadzanie aukcji, ustanowienie kalendarza aukcji i zarządzanie nim oraz szereg innych zadań dotyczących aukcji, takich jak bieżące aktualizowanie strony internetowej dostępnej w całej Unii, wymaga wspólnego działania ze strony państw członkowskich i Komisji. Potrzeba takiego wspólnego działania wynika z ogólnounijnego zakresu systemu handlu uprawnieniami do emisji, nadrzędnych celów politycznych przeglądu dyrektywy 2003/87/WE oraz faktu, że na mocy tej dyrektywy Komisja jest bezpośrednio odpowiedzialna za kompleksowe wdrożenie szeregu aspektów systemu handlu uprawnieniami do emisji. Konkurencyjną procedurę udzielania zamówienia publicznego dotyczącego wyznaczenia wspólnej platformy aukcyjnej i monitorującego aukcje należy w związku z tym przeprowadzać w drodze procedury udzielania zamówień wspólnie przez Komisję i państwa członkowskie w rozumieniu art. 165 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 (10).
(33) Szczegółowe procedury, które mają być stosowane podczas procesu udzielania zamówienia publicznego dotyczącego wspólnej platformy aukcyjnej, powinny być określone w umowie zawartej pomiędzy Komisją a państwami członkowskimi, w której zgodnie z art. 165 ust. 2 rozporządzenia (UE, Euratom) 2018/1046 powinny być zawarte praktyczne reguły oceny wniosków o udział, dotyczące ofert i udzielenia zamówienia, a także prawo właściwe dla danej umowy i sąd właściwy do rozstrzygania sporów.
(34) Aby zmniejszyć ryzyko ograniczenia konkurencji na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla, państwa członkowskie powinny mieć możliwość niekorzystania (klauzula opt-out) ze wspólnej platformy aukcyjnej i wyznaczenie własnych platform aukcyjnych („platformy aukcyjne opt-out”). Wyznaczone platformy aukcyjne opt-out powinny zostać wymienione przez Komisję w załączniku III do niniejszego rozporządzenia. Podstawą takiego wpisu jest powiadomienie Komisji o platformie aukcyjnej opt-out przez wyznaczające ją państwo członkowskie oraz ocena Komisji.
(35) Należy zapewnić konkurencję pomiędzy różnymi potencjalnymi platformami aukcyjnymi za pomocą konkurencyjnej procedury udzielania zamówienia dotyczącego wyznaczenia platformy aukcyjnej, jeśli jest to wymagane przez przepisy Unii lub krajowe w zakresie zamówień publicznych. Platforma aukcyjna powinna być połączona z co najmniej jednym systemem rozliczeniowym lub rozrachunkowym. Platformy aukcyjne opt-out powinny być wyznaczane na ograniczony okres wynoszący maksymalnie trzy lata, który można przedłużyć na kolejne dwa lata, podczas których należy dokonać przeglądu ustaleń dotyczących wszystkich platform aukcyjnych. Wyznaczenie okresu trzech lat dla platformy aukcyjnej opt-out ma na celu zapewnienie minimalnego okresu ważności wyznaczenia platformy opt-out, a jednocześnie umożliwienie państwu członkowskiemu, które wyznaczyło daną platformę, przyłączenia się do wspólnej platformy, jeżeli podejmie ono taką decyzję po zakończeniu trzyletniego okresu, bez uszczerbku dla możliwości przedłużenia przez dane państwo członkowskie okresu wyznaczenia platformy opt-out na kolejne dwa lata w oczekiwaniu na wyniki przeglądu przeprowadzanego przez Komisję. Po upływie każdego okresu, na który wyznaczono daną platformę aukcyjną, należy przeprowadzić nową konkurencyjną procedurę udzielania zamówienia, jeśli jest ona wymagana przez przepisy Unii albo krajowe w zakresie zamówień publicznych.
(36) Aby uprościć ponowne wyznaczenie platform opt-out, umieszczenie w wykazie na mocy niniejszego rozporządzenia powinno być wymagane wyłącznie w przypadku nowych podmiotów lub ponownego umieszczenia podmiotu w wykazie na zmienionych warunkach. W związku z tym w przypadku gdy ta sama platforma opt-out zostanie wyznaczona przez państwo członkowskie na tych samych warunkach, jej umieszczenie w wykazie powinno zostać przedłużone na takich samych warunkach jak pierwotne umieszczenie w wykazie. Przedłużenie to powinno być uzależnione od potwierdzenia przez państwo członkowskie i Komisję, że wymogi niniejszego rozporządzenia i cele określone w art. 10 ust. 4 dyrektywy 2003/87/WE zostały spełnione.
(37) Z zastrzeżeniem obowiązujących unijnych lub krajowych przepisów dotyczących zamówień publicznych, w tym dotyczących unikania konfliktu interesów i zachowania poufności, państwa członkowskie nieuczestniczące we wspólnym działaniu prowadzącym do wyznaczenia wspólnej platformy aukcyjnej powinny mieć możliwość otrzymania statusu obserwatora w całej wspólnej procedurze udzielania zamówień lub w jej części, na warunkach uzgodnionych pomiędzy państwami członkowskimi uczestniczącymi we wspólnym działaniu i Komisją, zawartych w umowie dotyczącej wspólnego udzielania zamówień publicznych. Taki dostęp ułatwi zbliżenie między platformami aukcyjnymi opt-out a wspólną platformą aukcyjną w odniesieniu do aspektów procesu aukcyjnego, które nie zostały w pełni zharmonizowane.
(38) W celu zapewnienia sprawnego rozpoczęcia aukcji w ramach nowego systemu handlu uprawnieniami do emisji w odniesieniu do sektora budowlanego, sektora transportu drogowego i sektorów dodatkowych, ustanowionego na mocy rozdziału IVa dyrektywy 2003/87/WE, oraz ułatwienia koordynacji i integracji z platformami aukcyjnymi funkcjonującymi w ramach istniejącego EU ETS, możliwość rezygnacji ze wspólnej platformy aukcyjnej nie powinna mieć zastosowania do sprzedaży na aukcji takich uprawnień w sektorze budowlanym, sektorze transportu drogowego i sektorach dodatkowych.
(39) Z uwagi na możliwość wyznaczenia przez różne państwa członkowskie wielu platform aukcyjnych opt-out, a także wspólnej platformy aukcyjnej, konieczne jest szczegółowe określenie zadań i usług, które mają być świadczone przez platformy aukcyjne, takich jak zapewnianie dostępu do aukcji i prowadzenie aukcji, zarządzanie kalendarzami aukcji, publikowanie wyników aukcji i powiadamianie o nich, a także przekazywanie Komisji i właściwym organom wszelkich informacji niezbędnych do zagwarantowania integralności systemu aukcyjnego i rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Aby zapewnić płynne przejście między istniejącymi dotychczas a nowo wyznaczonymi platformami aukcyjnymi, wszystkie platformy aukcyjne powinny również określić strategię wyjścia.
(40) Aby wykorzystać infrastrukturę organizacyjną dostępną na rynku wtórnym na potrzeby zarządzania aukcjami, konieczne jest wprowadzenie wymogu, aby platforma aukcyjna była rynkiem regulowanym. Rynki regulowane są zobowiązane w szczególności do zapewnienia szeregu środków bezpieczeństwa w prowadzonej przez nie działalności na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE (11) oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 (12) w sprawie nadużyć na rynku. Wymóg określający, że platforma aukcyjna jest rynkiem regulowanym, ma szereg zalet. Pozwala na skorzystanie z infrastruktury organizacyjnej, doświadczenia, zdolności i przejrzystych obowiązkowych zasad operacyjnych dotyczących rynku regulowanego. Ma to znaczenie dla m.in. rozliczania i rozrachunku transakcji, a także kontrolowania zgodności z własnymi zasadami rynku i z innymi zobowiązaniami prawnymi, takimi jak zakaz nadużyć na rynku i ustanowienie mechanizmu pozasądowego rozstrzygania sporów. Jest to efektywne pod względem kosztów i pozwala chronić rzetelny charakter aukcji pod względem operacyjnym. Wiążące dla rynków regulowanych zasady dotyczące konfliktu interesów, określone w rozporządzeniu (UE) nr 596/2014 wymagają od prowadzącego aukcje zachowania niezależności od platformy aukcyjnej, jej właścicieli lub operatora rynku, tak aby nie stwarzać zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania rynku regulowanego. Ponadto wielu potencjalnych uczestników aukcji będzie już członkami lub uczestnikami poszczególnych rynków regulowanych działających na rynku wtórnym.
(41) Od 2018 r. uprawnienia klasyfikuje się jako instrumenty finansowe na mocy dyrektywy 2014/65/UE. Wcześniej instrumentami finansowymi były jedynie instrumenty pochodne uprawnień. Klasyfikacja ta prowadzi do objęcia sprzedaży uprawnień na wtórnym rynku kasowym zakresem między innymi dyrektywy 2014/65/UE, rozporządzenia (UE) nr 596/2014 oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 600/2014 (13). Jednakże proces sprzedaży uprawnień na aukcji (rynek pierwotny) jest objęty wyłącznie rozporządzeniem (UE) nr 596/2014.
(42) W celu dalszego zwiększenia integralności i przejrzystości europejskiego rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz poprawy sprawozdawczości regulacyjnej i monitorowania rynku na rynku uprawnień do emisji i związanych z nimi instrumentów pochodnych, wspierania zapobiegania nadużyciom na rynku i ich wykrywania oraz pomocy w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania rynków uprawnień do emisji i powiązanych instrumentów pochodnych, konieczne jest nałożenie na platformę aukcyjną obowiązku zgłaszania kompletnych i dokładnych szczegółów każdej transakcji sprzedaży na aukcji swojemu właściwemu organowi krajowemu wyznaczonemu na mocy dyrektywy 2014/65/UE, a także Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Sprawozdawczość ta usprawni skuteczne monitorowanie sprzedaży uprawnień do emisji na aukcji oraz monitorowanie odpowiednich powiązań z rynkiem wtórnym.
(43) Dyrektywa 2003/87/WE wymaga, aby państwa członkowskie określały sposób wykorzystywania przychodów uzyskanych ze sprzedaży uprawnień na aukcji. W celu uniknięcia wątpliwości należy wymagać przekazania wpływów z aukcji bezpośrednio prowadzącemu aukcje lub innemu podmiotowi wyznaczonemu w tym celu przez każde państwo członkowskie.
(44) Aby zapewnić niezawodność i rzetelność procesu aukcyjnego, uprawnienia powinny być dostarczane zwycięskim oferentom za opłatą całej kwoty należnej prowadzącemu aukcje. Jeżeli zwycięscy oferenci nie zapłacą w całości należnych kwot w wyznaczonym terminie, należy określić sankcje za takie niewywiązanie się z płatności, w celu dotrzymania warunków płatności i zniechęcenia do ich niedotrzymania.
(45) W celu zapewnienia pomyślnego i niezawodnego procesu aukcyjnego uprawnienia, które mają być sprzedane na aukcji, powinny zostać przekazane przed otwarciem okresu składania ofert. Przekazania uprawnień należy dokonywać za pośrednictwem rejestru Unii na wyznaczony w nim rachunek i przechowywać je w depozycie w systemie rozliczeniowym lub rozrachunkowym działającym w charakterze powiernika. Uprawnienia powinny być przechowywane w depozycie do czasu dostarczenia uprawnień zwycięskim oferentom zgodnie z wynikami aukcji. Należy również określić kolejny etap procesu, a mianowicie dostarczenie zwycięskim oferentom przez system rozliczeniowy lub rozrachunkowy uprawnień sprzedawanych na aukcji przez co najmniej jedno państwo członkowskie.
(46) Uwzględniając fakt, że sprzedaż uprawnień na aukcji polega na ich pierwszym wprowadzeniu od razu na rynek wtórny zamiast bezpośredniego przydziału bezpłatnych uprawnień na rzecz operatorów i operatorów statków powietrznych, na systemach rozliczeniowych lub rozrachunkowych nie powinno spoczywać zobowiązanie do świadczenia w postaci dostawy uprawnień zwycięskim oferentom lub ich następcom prawnym w przypadkach ich niedostarczenia z przyczyn niezależnych od takich systemów. W związku z tym zwycięscy oferenci lub ich następcy prawni powinni być zobowiązani, w przypadku niedostarczenia uprawnień sprzedawanych na aukcji, do przyjęcia odroczonej dostawy.
(47) Ponieważ państwa członkowskie są zobowiązane jedynie do dostarczania uprawnień, nie powinny być one zobowiązane do złożenia zabezpieczenia innego niż same uprawnienia podczas sprzedaży na aukcji. W związku z tym przy sprzedaży na aukcji dwudniowych kontraktów na rynku kasowym państwa członkowskie powinny podlegać jedynie obowiązkowi wcześniejszego zdeponowania uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji, na rachunku powierniczym prowadzonym w rejestrze Unii w systemie rozliczeniowym lub rozrachunkowym działającym w charakterze powiernika.
(48) Platforma aukcyjna, a także każdy system rozliczeniowy lub rozrachunkowy z nią połączony, powinny jednak stosować odpowiednie procedury dotyczące zabezpieczeń i wszelkie inne procesy zarządzania ryzykiem konieczne do dopilnowania, aby prowadzący aukcje uzyskał pełną zapłatę za sprzedane na aukcji uprawnienia po cenie rozliczenia aukcji niezależnie od ewentualnego niewywiązania się z płatności przez zwycięskiego oferenta lub jego następcy prawnego.
(49) Aby zapewnić przejrzystość i równe warunki działania między sprzedażą aukcyjną a rynkiem wtórnym, struktura i poziom opłat pobieranych przez platformy aukcyjne oraz system rozliczeniowy lub rozrachunkowy z nimi połączony nie powinny być mniej korzystne niż porównywalne opłaty i warunki mające zastosowanie do transakcji na rynku wtórnym. W celu zachowania przejrzystości wszystkie opłaty i warunki powinny być łatwe do zrozumienia, wyszczególnione i publicznie dostępne. Koszty procesu aukcyjnego powinny być zasadniczo pokrywane z opłat wniesionych przez oferentów, określonych w umowie wyznaczającej platformę aukcyjną. Aby zapewnić efektywną pod względem kosztów wspólną platformę aukcyjną, ważne jest, by państwa członkowskie uczestniczyły we wspólnym działaniu od samego początku. Z tego względu właściwe jest, aby można było wymagać od państw członkowskich, które przyłączą się do wspólnego działania na późniejszym etapie, aby pokrywały swoje własne koszty i aby kwoty te były potrącane z kosztów ponoszonych w innych przypadkach przez oferentów. Tego rodzaju przepisy nie powinny jednak działać na niekorzyść państw członkowskich, które pragną przyłączyć się do wspólnego działania po upływie okresu wyznaczenia platformy opt-out. Podobnie nie powinny być one niekorzystne dla państw członkowskich w przypadku, gdy te przyłączają się do wspólnego działania z uwagi na brak wpisu do wykazu platformy opt-out, która była przedmiotem powiadomienia. Prowadzący aukcje powinien płacić tylko - jeżeli w ogóle - za dostęp do platformy aukcyjnej. Ewentualne koszty systemu rozliczeniowego i rozrachunkowego powinni ponosić oferenci.
(50) Aby zapewnić konkurencyjną procedurę udzielania zamówień na potrzeby platform aukcyjnych, należy umożliwić zwiększenie - w ograniczonym zakresie - maksymalnego poziomu opłat uiszczanych przez zwycięskich oferentów, jeżeli jest to przewidziane w dokumentach zamówienia, i tylko w latach, w których roczne wolumeny uprawnień przeznaczonych do sprzedaży na aukcji są zmniejszane o ponad 200 mln uprawnień ze względu na funkcjonowanie rezerwy stabilności rynkowej.
(51) Ze względu na swój status rynku regulowanego platformy aukcyjne powinny monitorować zachowania oferentów i powiadamiać właściwe organy krajowe w razie nadużyć na rynku, prania pieniędzy i finansowania terroryzmu zgodnie z obowiązkami sprawozdawczymi ustanowionymi w rozporządzeniu (UE) nr 596/2014 oraz w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 (14).
(52) W celu zapewnienia uczciwego i konkurencyjnego procesu aukcyjnego, platforma aukcyjna powinna mieć możliwość wprowadzenia maksymalnego ograniczenia liczby uprawnień, o które może ubiegać się pojedynczy oferent, wyrażonej jako część całkowitego wolumenu uprawnień, które mają być sprzedane na poszczególnych aukcjach lub w trakcie danego roku kalendarzowego. Uruchomienie tej opcji powinno być uzależnione od uzyskania uprzedniej opinii Komisji na jej temat. Przed wydaniem opinii Komisja powinna przeprowadzić konsultacje z państwami członkowskimi na temat propozycji przedstawionej przez platformę aukcyjną. W opinii tej Komisja powinna wyrazić własną ocenę Komisji dotyczącą tego, czy rynek uprawnień do emisji jest wystarczająco chroniony przed nadużyciami na rynku.
(53) W celu zapewnienia elastyczności i rzetelności aukcji stosowne jest również, by inne osoby, którym państwa członkowskie wydały zezwolenie na składanie ofert w imieniu klientów z głównego zakresu swojej działalności, stosowały się do zasad przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu w celu zapewnienia odpowiedniej ochrony ich klientów.
(54) W celu zapewnienia pewności prawa i przejrzystości należy ustanowić szczegółowe przepisy dotyczące innych aspektów sprzedaży na aukcji, takich jak: publikacja, ogłoszenie i powiadamianie o wynikach aukcji, ochrona informacji poufnych, korekta błędów w dokonanych płatnościach lub transferach uprawnień bądź zabezpieczeniu udzielonym lub zwolnionym, oraz prawo do odwołania się od decyzji platformy aukcyjnej.
(55) Należy również określić zasady dotyczące systemu językowego mające zastosowanie do dowolnej platformy aukcyjnej w sposób zapewniający przejrzystość i równowagę między celem, jakim jest niedyskryminacyjny dostęp do aukcji, a potrzebą oszczędności kosztowej. Dokumenty niepublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej powinny być opublikowane w języku zwyczajowo używanym w dziedzinie finansów międzynarodowych, czyli w języku angielskim.
(56) Państwa członkowskie powinny mieć możliwość zapewnienia, na własny koszt, tłumaczenia całej dokumentacji na swój język urzędowy lub języki urzędowe. W przypadku gdy państwo członkowskie skorzysta z tej możliwości, platformy opt-out powinny również przetłumaczyć na koszt państwa członkowskiego, które wyznaczyło daną platformę opt-out, wszystkie dokumenty na dany język lub dane języki. Równolegle z tym platformy aukcyjne powinny być w stanie obsługiwać wszelkie komunikaty ustne i pisemne pochodzące od kandydatów ubiegających się o dopuszczenie do składania ofert, osób dopuszczonych do składania ofert lub oferentów składających oferty na aukcjach, w dowolnym języku, w odniesieniu do którego państwo członkowskie zapewnia tłumaczenie na własny koszt, jeżeli zażądają tego od platform aukcyjnych te osoby. W takim przypadku platformy aukcyjne nie powinny mieć pozwolenia na pobieranie od takich osób dodatkowych kosztów tłumaczenia. Wspomniane koszty powinny natomiast być ponoszone w równej mierze przez wszystkich oferentów uczestniczących w aukcjach na danej platformie aukcyjnej, aby zapewnić równy dostęp do aukcji w całej Unii.
(57) Aby zapewnić przewidywalność i terminowość aukcji, niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie w trybie pilnym następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
ROZDZIAŁ I
PRZEPISY OGÓLNE
Artykuł 1
Przedmiot
W niniejszym rozporządzeniu ustanowiono przepisy dotyczące harmonogramu, kwestii administracyjnych oraz pozostałych aspektów sprzedaży uprawnień na aukcji na mocy dyrektywy 2003/87/WE.
Artykuł 2
Zakres stosowania
Niniejsze rozporządzenia stosuje się do przydziału w drodze aukcji uprawnień na podstawie dyrektywy 2003/87/WE.
Artykuł 3
Definicje
Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:
1) „dwudniowe kontrakty na rynku kasowym” oznaczają kontrakty, na podstawie których uprawnienia sprzedawane są na aukcji z dostawą w uzgodnionym terminie nie później niż drugiego dnia handlowego od dnia aukcji;
2) „oferta” oznacza propozycję złożoną w ramach aukcji dotyczącą nabycia określonej ilości uprawnień po określonej cenie;
3) „okres składania ofert” oznacza okres, podczas którego można składać oferty;
4) „dzień handlowy” oznacza każdy dzień, w którym prowadzone są transakcje na danej platformie aukcyjnej oraz w połączonym z nią systemie rozliczeniowym lub systemie rozrachunkowym;
5) „firma inwestycyjna” oznacza firmę inwestycyjną zdefiniowaną w art. 4 ust. 1 pkt 1 dyrektywy 2014/65/UE;
6) „instytucja kredytowa” oznacza instytucję kredytową zdefiniowaną w art. 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (15);
7) „instrument finansowy” oznacza instrument finansowy zdefiniowany w art. 4 ust. 1 pkt 15 dyrektywy 2014/65/UE;
8) „rynek wtórny” oznacza rynek, na którym osoby kupują lub sprzedają uprawnienia przed lub po ich nieodpłatnym przydziale albo przydziale w drodze sprzedaży na aukcji;
9) „jednostka dominująca” oznacza jednostkę dominującą zdefiniowaną w art. 2 pkt 9 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE (16);
10) „jednostka zależna” oznacza jednostkę zależną zdefiniowaną w art. 2 pkt 10 dyrektywy 2013/34/UE;
11) „jednostka powiązana” oznacza jednostkę powiązaną zdefiniowaną w art. 2 pkt 12 dyrektywy 2013/34/UE;
12) „kontrola” oznacza kontrolę, o której mowa w art. 3 ust. 2 i 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004 (17);
13) „proces aukcyjny” oznacza proces obejmujący określenie kalendarza aukcji, procedury dopuszczenia do składania ofert, procedury składania ofert, sposób prowadzenia aukcji, obliczanie i ogłaszanie wyników aukcji, a także ustalenia dotyczące wniesienia należnej ceny i przekazania wpływów z aukcji, dostawę uprawnień i zarządzanie zabezpieczeniem mającym chronić przed ryzykiem transakcji, jak również nadzór nad prawidłowością prowadzenia aukcji przez platformę aukcyjną i monitorowanie prowadzenia tych aukcji;
14) „pranie pieniędzy” oznacza pranie pieniędzy zdefiniowane w art. 1 ust. 3, 4 i 6 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 (18);
15) „finansowanie terroryzmu” oznacza finansowanie terroryzmu zdefiniowane w art. 1 ust. 5 i 6 dyrektywy (UE) 2015/849;
16) „działalność przestępcza” oznacza działalność przestępczą zdefiniowaną w art. 3 pkt 4 dyrektywy (UE) 2015/849;
17) „platforma aukcyjna” oznacza każdy podmiot publiczny lub prywatny wyznaczony do wykonywania zadań, o których mowa w art. 27, 28, 30 i 31;
18) „wspólna platforma aukcyjna” oznacza platformę aukcyjną wyznaczoną w wyniku procedury udzielania zamówień publicznych przeprowadzonej wspólnie przez Komisję i państwa członkowskie jako instytucje zamawiające zgodnie z art. 26 ust. 1;
19) „platforma aukcyjna opt-out” oznacza platformę aukcyjną wyznaczoną przez państwo członkowskie nieuczestniczące we wspólnym działaniu, o którym mowa w art. 26 ust. 1, jako jej własną platformę aukcyjną zgodnie z art. 29 ust. 1;
20) „prowadzący aukcje” oznacza każdy podmiot publiczny lub prywatny wyznaczony do wykonywania zadań, o których mowa w art. 23;
21) „wyznaczony rachunek w rejestrze Unii” oznacza rachunek w rejestrze Unii ustanowiony rozporządzeniem delegowanym (UE) 2019/1122;
22) „wyznaczony rachunek bankowy” oznacza rachunek bankowy wskazany przez prowadzącego aukcje lub przez oferenta lub następcę prawnego oferenta do celów otrzymania płatności należnych na mocy niniejszego rozporządzenia;
23) „środki należytej staranności wobec klienta” oznaczają środki należytej staranności wobec klienta określone w art. 13 dyrektywy (UE) 2015/849 oraz wzmocnione środki należytej staranności wobec klienta określone w art. 18, 18a i 20 tej dyrektywy;
24) „beneficjent rzeczywisty” oznacza beneficjenta rzeczywistego zdefiniowanego w art. 3 pkt 6 dyrektywy (UE) 2015/849;
25) „uwierzytelniony odpis” oznacza autentyczną kopię oryginalnego dokumentu poświadczoną za zgodność z oryginałem przez posiadającego uprawnienia do wykonywania swojego zawodu prawnika, biegłego rewidenta lub notariusza lub przez przedstawiciela innego zawodu, który zgodnie z prawem krajowym danego państwa członkowskiego może urzędowo poświadczać kopie dokumentów za zgodność z oryginałem;
26) „osoba zajmująca eksponowane stanowisko polityczne” oznacza osobę zajmującą eksponowane stanowisko polityczne zdefiniowane w art. 3 pkt 9 dyrektywy (UE) 2015/849;
27) „nadużycia na rynku” oznaczają nadużycia na rynku zdefiniowane w art. 1 rozporządzenia (UE) nr 596/2014;
28) „informacje poufne” oznaczają informacji poufne zdefiniowane w art. 7 rozporządzenia (UE) nr 596/2014;
29) „wykorzystywanie informacji poufnych” oznacza wykorzystywanie informacji poufnych zdefiniowane w art. 8 rozporządzenia (UE) nr 596/2014;
30) „bezprawne ujawnianie informacji poufnych” oznacza bezprawne ujawnianie informacji poufnych zdefiniowane w art. 10 rozporządzenia (UE) nr 596/2014;
31) „manipulacja na rynku” oznacza manipulację na rynku zdefiniowaną w art. 12 rozporządzenia (UE) nr 596/2014;
32) „system rozliczeniowy” oznacza infrastrukturę połączoną z platformą aukcyjną, która świadczy usługi rozliczenia, uzupełniania depozytu zabezpieczającego, saldowania zobowiązań, zarządzania zabezpieczeniem, rozrachunku i dostaw oraz inne usługi, do której istnieje dostęp bezpośredni albo pośredni poprzez członków kontrahenta centralnego działających jako pośrednicy między klientami a kontrahentem centralnym;
33) „rozliczenie” oznacza wszystkie procesy zachodzące przed otwarciem okresu składania ofert, w tym okresie oraz po zamknięciu okresu składania ofert do rozrachunku, w tym zarządzanie ryzykiem pojawiającym się w tym czasie, obejmujące m.in. uzupełnianie depozytu zabezpieczającego, saldowanie zobowiązań lub konwersję wierzytelności lub inne usługi, które mogą być potencjalnie wykonywane przez system rozliczeniowy lub rozrachunkowy;
34) „uzupełnianie depozytu zabezpieczającego” oznacza proces, w ramach którego prowadzący aukcje lub oferent albo pośrednik lub pośrednicy działający w imieniu tych osób, składa w zastaw zabezpieczenie danej pozycji finansowej, obejmujący całą procedurę określania i obliczania składanego zabezpieczenia tych pozycji finansowych, a także administrowania tym zabezpieczeniem; proces ten ma na celu zapewnienie możliwości bardzo szybkiego uregulowania wszystkich zobowiązań oferenta z tytułu płatności oraz wszystkich zobowiązań z tytułu dostawy po stronie prowadzącego aukcje lub pośrednika działającego w ich imieniu albo większej liczby takich pośredników;
35) „rozrachunek” oznacza zapłatę przez zwycięskiego oferenta lub jego następcę prawnego, lub przez kontrahenta centralnego, lub agenta rozrachunkowego kwoty należnej z tytułu uprawnień, które mają być dostarczone temu oferentowi lub jego następcy prawnemu, lub kontrahentowi centralnemu, lub agentowi rozrachunkowemu, oraz dostawę tych uprawnień zwycięskiemu oferentowi lub jego następcy prawnemu, lub kontrahentowi centralnemu, lub agentowi rozrachunkowemu;
36) „kontrahent centralny” oznacza podmiot stawający albo bezpośrednio pomiędzy prowadzącym aukcje a oferentem lub jego następcą prawnym, albo pomiędzy pośrednikami reprezentującymi te osoby, który działa jako wyłączny kontrahent każdej z tych stron i gwarantuje płatność wpływów z aukcji na rzecz prowadzącego aukcje lub reprezentującego go pośrednika lub dostarczenie uprawnień sprzedawanych na aukcji na rzecz oferenta lub reprezentującego go pośrednika;
37) „system rozrachunkowy” oznacza infrastrukturę, zarówno połączoną, jak i niepołączoną z platformą aukcyjną, która świadczy usługi rozrachunkowe takie jak rozliczenia, saldowanie zobowiązań, zarządzanie zabezpieczeniem lub inne usługi i która umożliwia dokonanie zapłaty należnej sumy przez zwycięskiego oferenta lub jego następcy prawnego na rzecz prowadzącego aukcje oraz przekazanie uprawnień w imieniu prowadzącego aukcje zwycięskiemu oferentowi lub jego następcy prawnemu, w przypadku gdy usługi te są świadczone w jeden z następujących sposobów:
a) za pomocą systemu bankowego i rejestru Unii;
b) przez agenta rozrachunkowego lub agentów rozrachunkowych działających w imieniu prowadzącego aukcje i oferenta lub jego następcy prawnego, którzy zwracają się do agenta rozrachunkowego bezpośrednio albo poprzez członków agenta rozrachunkowego działających jako pośrednicy pomiędzy swoimi klientami a agentem rozrachunkowym;
38) „agent rozrachunkowy” oznacza podmiot działający jako agent prowadzący rachunki dla platformy aukcyjnej, za pomocą których wykonywane są bezpiecznie, w sposób gwarantowany i jednocześnie lub niemal jednocześnie polecenia wydawane przez prowadzącego aukcje lub reprezentującego go pośrednika, dotyczące transferu uprawnień sprzedawanych na aukcji oraz polecenia wydawane przez zwycięskiego oferenta, jego następcę prawnego lub reprezentującego ich pośrednika, dotyczące zapłaty ceny rozliczenia aukcji;
39) „zabezpieczenie” oznacza zabezpieczenie, o którym mowa w art. 2 lit. m) dyrektywy 98/26/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (19), w tym uprawnienia przyjęte jako zabezpieczenie przez system rozliczeniowy lub rozrachunkowy;
40) „rynek regulowany” oznacza rynek regulowany zdefiniowany w art. 4 ust. 1 pkt 21 dyrektywy 2014/65/UE;
41) „MŚP” oznaczają operatorów, operatorów statków powietrznych, przedsiębiorstwa żeglugowe lub podmioty objęte regulacją będących małymi i średnimi przedsiębiorstwami w rozumieniu zalecenia Komisji 2003/361/WE (20);
42) „operator rynku” oznacza operatora rynku zdefiniowanego w art. 4 ust. 1 pkt 18 dyrektywy 2014/65/UE;
43) „państwo członkowskie siedziby” ma jedno z następujących znaczeń:
a) w przypadku osób, o których mowa w art. 6 ust. 3 akapit drugi niniejszego rozporządzenia - państwo członkowskie, w którym dana osoba ma miejsce zamieszkania lub stałe miejsce zameldowania;
b) w przypadku osób, o których mowa w art. 18 ust. 1 lit. b) i art. 18 ust. 2, oraz ugrupowań gospodarczych, o których mowa w art. 18 ust. 1 lit. d) niniejszego rozporządzenia - macierzyste państwo członkowskie zdefiniowane w art. 4 ust. 1 pkt 55 lit. a) dyrektywy 2014/65/UE;
c) w przypadku osób, o których mowa w art. 18 ust. 1 lit. c) niniejszego rozporządzenia - macierzyste państwo członkowskie zdefiniowane w art. 4 ust. 1 pkt 43 rozporządzenia (UE) nr 575/2013;
d) w przypadku rynku regulowanego, o którym mowa w art. 33 ust. 4, 5 i 6 niniejszego rozporządzenia - macierzyste państwo członkowskie zdefiniowane w art. 4 ust. 1 pkt 55 lit. b) dyrektywy 2014/65/UE;
44) „strategia wyjścia” oznacza co najmniej jeden dokument określony zgodnie z umowami wyznaczającymi daną platformę aukcyjną, określający planowane szczegółowe środki mające na celu zapewnienie:
a) przekazania wszystkich aktywów materialnych i niematerialnych niezbędnych do nieprzerwanego prowadzenia aukcji przez następcę platformy aukcyjnej i niezakłóconego działania procesu aukcyjnego;
b) dostarczenia wszystkich informacji dotyczących procesu aukcyjnego niezbędnych do przeprowadzenia procedury udzielania zamówień publicznych w celu wyznaczenia następcy platformy aukcyjnej;
c) świadczenia pomocy technicznej, która umożliwia instytucjom zamawiającym lub następcy danej platformy aukcyjnej lub dowolnej ich kombinacji zrozumienie stosownych aktywów przekazanych zgodnie z lit. a) i b), dostęp do nich i ich wykorzystanie.
ROZDZIAŁ II
ZAŁOŻENIA AUKCJI
Artykuł 4
Produkty sprzedawane na aukcji
1. Uprawnienia są oferowane do sprzedaży na platformie aukcyjnej za pomocą standaryzowanych kontraktów elektronicznych („produkty sprzedawane na aukcji”).
2. Każde państwo członkowskie sprzedaje na aukcji uprawnienia w formie dwudniowych kontraktów na rynku kasowym.
Artykuł 5
Model aukcji
Aukcje są przeprowadzane w systemie, w którym oferenci składają swoje oferty podczas danego okresu składania ofert, nie widząc ofert składanych przez innych oferentów. Każdy zwycięski oferent płaci cenę rozliczenia aukcji, o której mowa w art. 7, za każde uprawnienie niezależnie od tego, jaką cenę podał w swojej ofercie.
Artykuł 6
Składanie i wycofywanie ofert
1. Minimalny wolumen oferty wynosi jedną partię obejmującą 500 uprawnień.
2. Każda oferta zawiera następujące informacje:
a) tożsamość oferenta oraz informację, czy oferent bierze udział w aukcji na własny rachunek czy w imieniu klienta;
b) w przypadku gdy oferent składa ofertę w imieniu klienta - tożsamość tego klienta;
c) wolumen oferty podany jako liczba uprawnień wyrażona za pomocą całkowitej wielokrotności partii uprawnień, o których mowa w ustępie 1;
d) cenę oferty w euro za każde uprawnienie podaną z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
3. Każdą ofertę można złożyć, zmienić lub wycofać wyłącznie w określonym terminie przed zamknięciem okresu składania ofert. Taki termin ustalany jest przez daną platformę aukcyjną i publikowany na jej stronie internetowej z wyprzedzeniem co najmniej pięciu dni handlowych przed otwarciem okresu składania ofert.
Do złożenia, zmiany lub wycofania oferty w imieniu oferenta uprawniona jest tylko osoba fizyczna z siedzibą w Unii, która została wyznaczona na mocy art. 19 ust. 2 lit. d) i upoważniona do zaciągania zobowiązań w imieniu oferenta do wszystkich celów związanych z aukcjami, w tym do złożenia oferty („przedstawiciel oferenta”).
Każda oferta jest wiążąca od chwili jej złożenia, chyba że zostanie wycofana lub zmieniona zgodnie z niniejszym ustępem lub wycofana na podstawie ust. 4.
4. Na wniosek przedstawiciela oferenta platforma aukcyjna może uznać ofertę złożoną przez tego oferenta na platformie aukcyjnej za wycofaną po zamknięciu okresu składania ofert, ale przed obliczeniem ceny rozliczenia aukcji, jeśli uzna, że przy składaniu oferty rzeczywiście popełniono błąd.
5. Przyjęcie, przekazanie i złożenie oferty przez firmę inwestycyjną lub instytucję kredytową na dowolnej platformie aukcyjnej uznaje się za usługę inwestycyjną i działalność inwestycyjną w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 2 dyrektywy 2014/65/UE.
Artykuł 7
Cena rozliczenia aukcji i ustalanie kolejności ofert z taką samą ceną
1. Cena rozliczenia aukcji ustalana jest po zamknięciu okresu składania ofert.
Platforma aukcyjna szereguje złożone oferty według podanej w nich ceny. W przypadku gdy w kilku ofertach podana jest taka sama cena, kolejność tych ofert ustalana jest losowo, zgodnie z algorytmem określonym przez platformę aukcyjną przed aukcją.
2. Wolumeny ofert są sumowane, począwszy od najwyższej oferty cenowej. Cena oferty, przy której suma wolumenu ofert jest równa lub przekracza wolumen uprawnień sprzedawanych na danej aukcji jest ceną rozliczenia aukcji.
3. Wszystkie oferty składające się na sumę wolumenu ofert określoną na podstawie ust. 2 otrzymują przydział po cenie rozliczenia aukcji.
4. W przypadku gdy całkowity wolumen zwycięskich ofert określony na podstawie ust. 2 przekracza wolumen uprawnień sprzedawanych na danej aukcji, ostatniej ofercie dopełniającej sumę wolumenu ofert przydzielany jest pozostały wolumen uprawnień sprzedawanych na danej aukcji.
5. W przypadku gdy całkowity wolumen ofert uszeregowanych na podstawie ust. 2 jest mniejszy od wolumenu uprawnień sprzedawanych na danej aukcji, platforma aukcyjna unieważnia aukcję.
6. W przypadku gdy cena rozliczenia aukcji jest znacznie niższa od ceny obowiązującej na rynku wtórnym bezpośrednio przed okresem składania ofert oraz w tym okresie, uwzględniając krótkoterminowe wahania ceny uprawnień w wyznaczonym okresie poprzedzającym aukcję, platforma aukcyjna unieważnia aukcję.
7. Przed rozpoczęciem aukcji platforma aukcyjna określa metodykę stosowania ust. 6, po konsultacji z właściwymi instytucjami zamawiającymi, o których mowa w art. 26 ust. 1 lub art. 29 ust. 4, oraz powiadamiając właściwe organy krajowe, o których mowa w art. 47.
Między dwoma okresami składania ofert na tej samej platformie aukcyjnej, dana platforma aukcyjna może zmienić metodykę, o której mowa w akapicie pierwszym. Niezwłocznie konsultuje się z odpowiednimi instytucjami zamawiającymi, o których mowa w art. 26 ust. 1 lub art. 29 ust. 4, oraz właściwymi organami krajowymi, o których mowa w art. 47, w kwestii planowanych zmian.
Dana platforma aukcyjna uwzględnia w jak największym stopniu opinię odpowiedniej instytucji zamawiającej na temat metodyki, o której mowa w niniejszym ustępie, jeżeli została ona przedstawiona.
8. Ust. 6 i 7 nie mają zastosowania do sprzedaży na aukcji uprawnień, o których mowa w art. 13, przez okres dwóch miesięcy począwszy od pierwszej aukcji tych uprawnień.
Platforma aukcyjna może przedłużyć okres, o którym mowa w akapicie pierwszym, o dwa miesiące, po konsultacji z odpowiednimi instytucjami zamawiającymi, o których mowa w art. 26 ust. 1, i powiadomieniu właściwych organów krajowych, o których mowa w art. 47, pod warunkiem że takie przedłużenie jest niezbędne do zapewnienia istnienia wystarczająco płynnego rynku wtórnego do celów stosowania ust. 6.
Dana platforma aukcyjna uwzględnia w jak największym stopniu opinię odpowiednich instytucji zamawiających na temat przedłużenia, o którym mowa w niniejszym ustępie, jeżeli została ona przedstawiona.
9. W przypadku unieważnienia aukcji uprawnień, o których mowa w art. 10 lub 13, ich wolumen rozkłada się równomiernie na cztery następne aukcje zaplanowane na tej samej platformie aukcyjnej.
W przypadku gdy wolumen uprawnień z unieważnionych aukcji, o których mowa w akapicie pierwszym, nie może zostać rozdzielony równomiernie, jak określono w tym akapicie, zgodnie z przepisami dotyczącymi minimalnego wolumenu oferty, określonymi w art. 6 ust. 1, dane państwo członkowskie sprzedaje te uprawnienia na mniej niż czterech aukcjach.
W przypadku gdy aukcja, która obejmuje już wolumeny z wcześniej unieważnionej aukcji, zostaje unieważniona, jej wolumen zostaje rozłożony zgodnie z akapitem pierwszym i drugim, począwszy od pierwszej aukcji, która nie podlega innym dostosowaniom z uwagi na wcześniejsze unieważnienia.
10. W przypadku unieważnienia aukcji uprawnień objętych przepisami art. 11 ich wolumen rozkłada się równomiernie na dwie następne aukcje zaplanowane na tej samej platformie aukcyjnej.
W przypadku gdy wolumen uprawnień z unieważnionych aukcji, o których mowa w akapicie pierwszym, nie może zostać rozdzielony równomiernie, jak określono w tym akapicie, zgodnie z przepisami dotyczącymi minimalnego wolumenu oferty, określonymi w art. 6 ust. 1, dane państwo członkowskie sprzedaje te uprawnienia na kolejnej zaplanowanej aukcji.
Od dnia 1 stycznia 2025 r. w przypadku unieważnienia aukcji uprawnień objętych przepisami art. 11 zastosowanie ma ust. 9.
ROZDZIAŁ III
KALENDARZ AUKCJI
Artykuł 8
Harmonogram, częstotliwość i podział wolumenu uprawnień
1. Platforma aukcyjna przeprowadza aukcje osobno podczas swojego regularnie powtarzającego się okresu składania ofert.
Okresy składania ofert dotyczące aukcji uprawnień, o których mowa w art. 13, prowadzonych przez wspólną platformę aukcyjną są odrębne od okresów składania ofert dotyczących aukcji uprawnień, o których mowa w art. 10 i 11.
Okres składania ofert otwiera się i zamyka w tym samym dniu handlowym i pozostaje otwarty przez co najmniej dwie godziny. Między dwoma kolejnymi okresami składania ofert występuje co najmniej dwugodzinna przerwa. Okresy składania ofert dwóch lub większej liczby platform aukcyjnych nie mogą się nakładać.
Okresy składania ofert dotyczące aukcji uprawnień, o których mowa w art. 10, 11 i 13, nie mogą się nakładać.. Od dnia 1 stycznia 2025 r. uprawnienia, o których mowa w art. 10 i 11, są sprzedawane na aukcji w tych samych okresach składania ofert.
2. Platforma aukcyjna ustala daty i godziny aukcji z uwzględnieniem świąt państwowych, które mają wpływ na międzynarodowe rynki finansowe, oraz wszelkich innych istotnych wydarzeń lub okoliczności, które mogą mieć wpływ na prawidłowy przebieg aukcji. Aukcje nie odbywają się w dwutygodniowym okresie pomiędzy świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku każdego roku.
3. W wyjątkowych okolicznościach, po skonsultowaniu się z Komisją, platforma aukcyjna może zmienić godziny dowolnego okresu składania ofert, uprzedzając o tym wszystkie potencjalnie zainteresowane osoby. Dana platforma aukcyjna uwzględnia w jak największym stopniu opinię Komisji na temat zmiany, jeżeli taka opinia została wydana.
4. Wspólna platforma aukcyjna przeprowadza aukcje uprawnień, o których mowa w art. 10 i 13, co najmniej raz w tygodniu. Wspólna platforma aukcyjna przeprowadza aukcje uprawnień, o których mowa w art. 11, co najmniej co dwa miesiące. Od dnia 1 stycznia 2025 r. przepisy niniejszego ustępu mające zastosowanie do uprawnień, o których mowa w art. 10, mają również zastosowanie do uprawnień, o których mowa w art. 11.
Na zasadzie odstępstwa od akapitu pierwszego wspólna platforma aukcyjna może prowadzić aukcje uprawnień, o których mowa w art. 13, z innymi częstotliwościami w ramach pierwszych sześciu aukcji, pod warunkiem że jest to konieczne do poprawy udziału w aukcjach i zapewnienia sprawnego przebiegu procesu aukcyjnego.
W przypadku gdy wspólna platforma aukcyjna prowadzi aukcje w ciągu jednego lub dwóch dni w tygodniu, żadna inna platforma aukcyjna nie może prowadzić aukcji w tych dniach.
W przypadku gdy wspólna platforma aukcyjna przeprowadza aukcje częściej niż dwa dni w tygodniu, wybiera ona dwa dni, podczas których nie można przeprowadzać żadnych innych aukcji. Wspólna platforma aukcyjna podaje te dni do wiadomości publicznej nie później niż w dniu publikacji kalendarza aukcji, o którym mowa w art. 12 ust. 2.
5. Wolumen uprawnień, o których mowa w art. 10 i 11i które mają być sprzedane na aukcji na wspólnej platformie aukcyjnej, jest co do zasady rozdzielany równomiernie na aukcje prowadzone w danym roku kalendarzowym.
Wolumen uprawnień, o których mowa w art. 13 i które mają być sprzedane na aukcji na wspólnej platformie aukcyjnej, jest co do zasady rozdzielany równomiernie na aukcje prowadzone w danym roku kalendarzowym, z wyjątkiem dodatkowych wolumenów uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji zgodnie z art. 30d ust. 2 dyrektywy 2003/87/WE i które co do zasady są rozdzielane równomiernie w okresie do dnia 31 maja 2028 r.
W przypadku gdy roczny wolumen uprawnień danego państwa członkowskiego nie może być równomiernie rozłożony na aukcjach w danym roku kalendarzowym zgodnie z przepisami dotyczącymi minimalnego wolumenu oferty, określonymi w art. 6 ust. 1, odnośna platforma aukcyjna rozdziela ten wolumen na mniejszą liczbę aukcji, dbając o to, by co do zasady wolumen był wystawiany na sprzedaż na aukcji co najmniej raz na kwartał.
Artykuł 9
Okoliczności uniemożliwiające przeprowadzenie aukcji
Platforma aukcyjna może dokonać unieważnienia aukcji, jeżeli prawidłowy przebieg tej aukcji jest zakłócony lub może zostać zakłócony. Wolumen uprawnień unieważnionych aukcji rozdziela się zgodnie z art. 7 ust. 9.
Artykuł 10
Roczne wolumeny uprawnień sprzedawanych na aukcji w odniesieniu do działalności w zakresie transportu morskiego i instalacji stacjonarnych
1. Wolumen uprawnień w odniesieniu do działalności w zakresie transportu morskiego, o której mowa w art. 3ga dyrektywy 2003/87/WE, oraz w odniesieniu do instalacji stacjonarnych objętych zakresem rozdziału III tej dyrektywy, które to uprawnienia mają być sprzedane na aukcji w danym roku kalendarzowym, stanowi wolumen uprawnień ustalony zgodnie z art. 10 ust. 1 i 1a tej dyrektywy.
2. Wolumen uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji w danym roku kalendarzowym przez każde państwo członkowskie, opiera się na wolumenie uprawnień określonym zgodnie z ust. 1 niniejszego artykułu oraz na udziale uprawnień danego państwa członkowskiego określonym zgodnie z art. 3ga ust. 3 i art. 10 ust. 2 dyrektywy 2003/87/WE.
3. W odniesieniu do wolumenu uprawnień, o którym mowa w ust. 1 i 2 niniejszego artykułu, uwzględnia się zmiany wynikające z któregokolwiek z następujących przepisów:
a) art. 3gb, art. 10a ust. 5a, art. 10c i 10ca, art. 10d ust. 4, art. 10e ust. 3, art. 12 ust. 3-e i 4 oraz art. 24, 27, 27a i 29a dyrektywy 2003/87/WE;
b) art. 1 decyzji (UE) 2015/1814;
c) art. 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/842 (21).
4. Wszelkie zmiany wolumenu uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji w danym roku kalendarzowym, inne niż zmiany, o których mowa w art. 14, uwzględnia się w wolumenie uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji w następnym roku kalendarzowym.
Wolumen uprawnień, które nie mogą być sprzedane na aukcji w danym roku kalendarzowym ze względu na zaokrąglenia wymagane zgodnie z art. 6 ust. 1, uwzględnia się w wolumenie uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji w następnym roku kalendarzowym.
5. Podział uprawnień na podstawie art. 10a ust. 8 dyrektywy 2003/87/WE ustala się z uwzględnieniem:
a) wolumenu uprawnień i daty ich udostępnienia funduszowi innowacyjnemu zgodnie z art. 9 akapit czwarty, art. 10a ust. 1, 1a i 5b, art. 10a ust. 8 akapit pierwszy, trzeci i czwarty oraz art. 10e ust. 4 dyrektywy 2003/87/WE;
b) koncentracji na wstępie uprawnień przeznaczonych dla funduszu innowacyjnego zgodnie z art. 10a ust. 8 akapit drugi dyrektywy 2003/87/WE;
c) wolumenu uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji, dla Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności zgodnie z art. 10e ust. 2 do dnia 31 sierpnia 2026 r.
Bez uszczerbku dla akapitu pierwszego roczny wolumen uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji, zgodnie z art. 10a ust. 8 dyrektywy 2003/87/WE, wynosi co najmniej 40 000 000 uprawnień. Wolumen ten odzwierciedla się w kalendarzu aukcji, o którym mowa w art. 12 niniejszego rozporządzenia.
6. Początkowy roczny wolumen uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji zgodnie z art. 10e ust. 2 i 3 dyrektywy 2003/87/WE, wynosi:
a) na rok 2024: 86 685 000 uprawnień;
b) na rok 2025: 86 685 000 uprawnień;
c) na rok 2026: 58 000 000 uprawnień.
Roczny wolumen uprawnień, które należy sprzedać na aukcji w celu osiągnięcia przychodów, o których mowa w art. 10e ust. 2 i 3 dyrektywy 2003/87/WE, można dostosować, aby zapewnić osiągnięcie celów określonych w art. 10e tej dyrektywy. Na potrzeby tego dostosowania uwzględnia się już uzyskane przychody, średnią cenę rozliczenia aukcji za sześć poprzednich miesięcy kalendarzowych oraz czas pozostały do dnia 31 sierpnia 2026 r., a kalendarze aukcji dostosowuje się odpowiednio zgodnie z art. 14 ust. 1 lit. o) niniejszego rozporządzenia.
Jeżeli dochody z aukcji, o których mowa w art. 10e ust. 2 i 3 dyrektywy 2003/87/WE, zostaną osiągnięte przed datą ostatniej aukcji przewidzianej dla Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, kolejne aukcje uprawnień dla tego Instrumentu zostają natychmiast zawieszone zgodnie z odpowiednimi przepisami dotyczącymi zawieszenia takich aukcji określonymi w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/1122. Odpowiednie kalendarze aukcji dostosowuje się odpowiednio zgodnie z art. 14 ust. 1 lit. e) niniejszego rozporządzenia.
Artykuł 11
Roczne wolumeny uprawnień sprzedawanych na aukcji w odniesieniu do lotnictwa
1. Wolumen uprawnień wydawanych w odniesieniu do działań lotniczych, o których mowa w art. 3b dyrektywy 2003/87/WE, które mają być sprzedane na aukcji każdego roku kalendarzowego, odpowiada wolumenowi uprawnień ustalonemu zgodnie z art. 3c i 3d tej dyrektywy.
2. Wolumen uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji w danym roku kalendarzowym przez każde państwo członkowskie, opiera się na wolumenie uprawnień określonym zgodnie z ust. 1 niniejszego artykułu oraz na udziale uprawnień danego państwa członkowskiego, określonym zgodnie z art. 3d ust. 3 dyrektywy 2003/87/WE.
3. Wszelkie zmiany wolumenu uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji w danym roku kalendarzowym, inne niż zmiany, o których mowa w art. 14, uwzględnia się w wolumenie uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji w następnym roku kalendarzowym.
4. Wolumen uprawnień, które nie mogą być sprzedane na aukcji w danym roku kalendarzowym ze względu na zaokrąglenia wymagane zgodnie z art. 6 ust. 1, uwzględnia się w wolumenie uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji w następnym roku kalendarzowym.
Artykuł 12
Kalendarz aukcji dla poszczególnych aukcji uprawnień, o których mowa w art. 10 i 11, sprzedawanych na aukcji za pośrednictwem wspólnej platformy aukcyjnej
1. Po uprzednim zasięgnięciu opinii Komisji, wspólna platforma aukcyjna ustala kalendarze aukcji, w tym okresy składania ofert, poszczególne wolumeny uprawnień przeznaczonych do sprzedaży na aukcji, daty aukcji, jak również produkty sprzedawane na aukcji, terminy płatności i dostaw dotyczące uprawnień, o których mowa w art. 10 i 11 i które mają być sprzedane na poszczególnych aukcjach w każdym roku kalendarzowym.
2. Wspólna platforma aukcyjna publikuje kalendarz aukcji na dany rok kalendarzowy do dnia 31 lipca poprzedniego roku kalendarzowego w odniesieniu do uprawnień, o których mowa w art. 10 i 11 niniejszego rozporządzenia, lub w najkrótszym możliwym terminie po tym terminie, pod warunkiem że Komisja poleciła centralnemu administratorowi rejestru Unii wprowadzenie do rejestru Unii tabeli aukcyjnej odpowiadającej kalendarzowi aukcji, zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2019/1122.
3. Kalendarze aukcji uprawnień, o których mowa w art. 10 i 11, są ustalane i publikowane oddzielnie. Od dnia 1 stycznia 2025 r. wspólna platforma aukcyjna określa i publikuje wspólne kalendarze aukcji uprawnień, o których mowa w art. 10 i 11, zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2019/1122.
Artykuł 13
Roczne wolumeny i kalendarze poszczególnych aukcji uprawnień w odniesieniu do sektora budowlanego, sektora transportu drogowego i sektorów dodatkowych
1. Wolumen uprawnień, o których mowa w art. 30a dyrektywy 2003/87/WE i które mają być sprzedane na aukcji w danym roku kalendarzowym począwszy od 2027 r., stanowi wolumen uprawnień ustalony zgodnie z art. 30c i 30d tej dyrektywy.
2. Wolumen uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji w danym roku kalendarzowym przez każde państwo członkowskie, opiera się na wolumenie uprawnień określonym zgodnie z ust. 1 niniejszego artykułu oraz na udziale uprawnień danego państwa członkowskiego określonym zgodnie z art. 30d ust. 5 dyrektywy 2003/87/WE.
3. W przypadku wolumenu uprawnień, o którym mowa w ust. 1 i 2 niniejszego artykułu, uwzględnia się zmiany dokonane na podstawie art. 30e ust. 3 lub art. 30h i 30j dyrektywy 2003/87/WE lub na podstawie art. 1a decyzji (UE) 2015/1814.
4. Po uprzednim zasięgnięciu opinii Komisji, wspólna platforma aukcyjna ustala kalendarze aukcji, w tym okresy składania ofert, poszczególne wolumeny uprawnień przeznaczonych do sprzedaży na aukcji, daty aukcji, jak również produkty sprzedawane na aukcji, terminy płatności i dostaw dotyczące uprawnień, które mają być sprzedane na poszczególnych aukcjach w każdym roku kalendarzowym zgodnie z ust. 2 niniejszego artykułu. Wspólna platforma aukcyjna publikuje kalendarz aukcji na rok kalendarzowy do dnia 31 lipca poprzedniego roku kalendarzowego lub w najkrótszym możliwym terminie po tym terminie, pod warunkiem że Komisja poleciła centralnemu administratorowi rejestru Unii wprowadzenie do rejestru Unii tabeli aukcyjnej odpowiadającej kalendarzowi aukcji, zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2019/1122.
5. Roczne wolumeny uprawnień przeznaczonych do sprzedaży na aukcji, o których mowa w art. 30d ust. 3 i 4 dyrektywy 2003/87/WE, sprzedaje się na aukcji wraz z odpowiednimi rocznymi wolumenami uprawnień, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, przed dniem 31 sierpnia każdego roku. Początkowy roczny wolumen uprawnień przeznaczonych do sprzedaży na aukcji w 2027 r. zgodnie z art. 30d ust. 3 i 4 dyrektywy 2003/87/WE wynosi 350 000 000 uprawnień.
6. W przypadku gdy do dnia 30 czerwca danego roku nie zostanie wygenerowane 75 % maksymalnej rocznej kwoty dochodów, o której mowa w art. 30d ust. 4 dyrektywy 2003/87/WE, początkowy roczny wolumen uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji dla Społecznego Funduszu Klimatycznego zwiększa się na okres od września do grudnia tego roku.
Jeżeli maksymalna roczna kwota dochodów zostanie osiągnięta wcześniej niż pierwotnie przewidywano w kalendarzu aukcji, kolejne aukcje uprawnień dla Społecznego Funduszu Klimatycznego zostają natychmiast zawieszone zgodnie z odpowiednimi przepisami dotyczącymi zawieszenia takich aukcji, określonymi w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/1122.
W obu przypadkach kalendarz aukcji dostosowuje się odpowiednio bez zbędnej zwłoki zgodnie z art. 14 ust. 1 w celu zwiększenia liczby uprawnień sprzedawanych na aukcji dla Społecznego Funduszu Klimatycznego w okresie od września do grudnia albo sprzedaży na aukcji jakiegokolwiek nadmiernego wolumenu w imieniu państw członkowskich.
Artykuł 14
Dostosowanie kalendarzy aukcji i wolumenu uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji
1. Ustalenia i publikacje rocznych wolumenów uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji, oraz okresy składania ofert, podział uprawnień, daty, produkty sprzedawane na aukcji oraz terminy płatności i dostaw dotyczące poszczególnych aukcji na podstawie art. 10, 11 i 13 i art. 31 ust. 3 nie są zmieniane, z wyjątkiem dostosowań wynikających z:
a) unieważnienia aukcji na podstawie art. 7 ust. 5 i 6, art. 9 i art. 31 ust. 4;
b) zawieszenia platformy opt-out przewidzianego w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/1122;
c) decyzji państwa członkowskiego na podstawie art. 29 ust. 7;
d) niedokonania rozrachunku, o którym mowa w art. 36 ust. 5;
e) zawieszenia procesu przewidzianego w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/1122, które ma wpływ na kalendarze aukcji;
f) uprawnień pozostających w rezerwie dla nowych instalacji przewidzianych w art. 10a ust. 7 dyrektywy 2003/87/WE oraz uprawnień nieprzydzielonych zgodnie z art. 10c i 10ca tej dyrektywy;
g) jednostronnego włączenia dodatkowych działań, gazów cieplarnianych lub sektorów na podstawie art. 24 lub 30j dyrektywy 2003/87/WE;
h) środka przyjętego na podstawie art. 29a lub 30h dyrektywy 2003/87/WE;
i) wejścia w życie zmian do niniejszego rozporządzenia lub do dyrektywy 2003/87/WE;
j) wstrzymania uprawnień z aukcji zgodnie z art. 22 ust. 4;
k) konieczności uniknięcia prowadzenia aukcji przez platformę aukcyjną niezgodnie z przepisami określonymi w niniejszym rozporządzeniu lub dyrektywą 2003/87/WE;
l) dostosowań niezbędnych na podstawie art. 1 i 1a decyzji (UE) 2015/1814;
m) anulowania uprawnień na podstawie art. 12 ust. 4 dyrektywy 2003/87/WE;
n) dostosowań koniecznych na podstawie art. 10a ust. 9 dyrektywy 2003/87/WE;
o) dostosowań koniecznych na podstawie art. 10e dyrektywy 2003/87/WE;
p) dostosowań koniecznych na podstawie art. 30d lub art. 30e ust. 3 dyrektywy 2003/87/WE.
2. Zainteresowane platformy aukcyjne publikują dostosowane kalendarze aukcji cztery tygodnie przed datą rozpoczęcia ich stosowania lub tak szybko, jak to możliwe po tej dacie. Wymóg ten nie ma zastosowania do dostosowań, o których mowa w ust. 1 lit. a)-e).
ROZDZIAŁ IV
DOSTĘP DO AUKCJI
Artykuł 15
Osoby, które mogą bezpośrednio składać oferty na aukcji
Tylko osoba uprawniona do ubiegania się o dopuszczenie do składania ofert zgodnie z art. 18 i która została dopuszczona do składania ofert na podstawie art. 19 i 20, może składać oferty bezpośrednio na aukcji.
Artykuł 16
Środki dostępu
1. Platforma aukcyjna zapewnia środki dostępu do swoich aukcji w sposób niedyskryminacyjny.
2. Dopuszczenie do aukcji nie może być uzależniane od członkostwa lub uczestnictwa w rynku wtórnym organizowanym przez platformę aukcyjną lub w jakiejkolwiek innej platformie handlu zarządzanej przez platformę aukcyjną lub jakąkolwiek osobę trzecią.
3. Platforma aukcyjna zapewnia zdalny dostęp do swoich aukcji za pomocą elektronicznego interfejsu, do którego możliwy jest bezpieczny i niezawodny dostęp przez internet. Ponadto platforma aukcyjna może dać oferentom możliwość dostępu do aukcji za pomocą specjalnych połączeń z elektronicznym interfejsem.
4. W przypadku gdy główne środki dostępu stają się niedostępne, platforma aukcyjna może z własnej inicjatywy lub na wniosek państw członkowskich zaoferować co najmniej jeden alternatywny sposób dostępu do swoich aukcji, pod warunkiem że takie alternatywne sposoby dostępu są bezpieczne i niezawodne, a korzystanie z nich nie prowadzi do jakiejkolwiek dyskryminacji oferentów.
Artykuł 17
Szkolenia i infolinia
Platforma aukcyjna oferuje praktyczny internetowy moduł szkoleniowy na temat prowadzonego przez nią procesu aukcyjnego, obejmujący wskazówki dotyczące sposobu wypełniania i składania wszelkich formularzy oraz symulację pokazującą, w jaki sposób składać oferty na aukcji. Ponadto udostępnia ona usługę infolinii dostępnej za pośrednictwem telefonu i poczty elektronicznej, co najmniej w czasie godzin pracy w każdym dniu handlowym.
Artykuł 18
Osoby uprawnione do ubiegania się o dopuszczenie do składania ofert
1. Następujące osoby są uprawnione do ubiegania się o dopuszczenie do bezpośredniego składania ofert na aukcji:
a) operator, operator statków powietrznych, przedsiębiorstwo żeglugowe lub podmiot objęty regulacją posiadający rachunek posiadania operatora w rejestrze Unii otwarty zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2019/1122, składający oferty w swoim własnym imieniu, w tym również wszelkie jednostki dominujące, zależne lub powiązane wchodzące w skład tej samej grupy przedsiębiorstw co operator lub operator statków powietrznych, przedsiębiorstwo żeglugowe lub podmiot objęty regulacją;
b) firmy inwestycyjne, którym wydano zezwolenie na podstawie dyrektywy 2014/65/UE, składające oferty na własny rachunek lub w imieniu swoich klientów;
c) instytucje kredytowe, którym wydano zezwolenie na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE (22), składające oferty na własny rachunek lub w imieniu swoich klientów;
d) ugrupowania gospodarcze złożone z osób wymienionych w lit. a) składające oferty na własny rachunek i działające jako agent w imieniu swoich członków;
e) podmioty publiczne państw członkowskich lub podmioty będące własnością państwa członkowskiego, które kontrolują którekolwiek z osób wymienionych w lit. a).
Operatorzy, operatorzy statków powietrznych i przedsiębiorstwa żeglugowe mogą uczestniczyć wyłącznie w aukcjach uprawnień, o których mowa w art. 10 i 11, natomiast podmioty objęte regulacją mogą uczestniczyć wyłącznie w aukcjach, o których mowa w art. 13, w tym gdy korzystają z usług podmiotów, o których mowa w ust. 1 lit. b)-e), aby składać oferty w ich imieniu.
2. Na zasadzie odstępstwa od ust. 1 osoby objęte wyłączeniem, o którym mowa w art. 2 ust. 1 lit. j) dyrektywy 2014/65/UE oraz którym wydano zezwolenie na podstawie art. 50 niniejszego rozporządzenia, są uprawnione do ubiegania się o dopuszczenie do bezpośredniego składania ofert na aukcji na własny rachunek albo w imieniu klientów, których obsługują w ramach głównego zakresu swojej działalności, pod warunkiem że państwo członkowskie, w którym mają siedzibę, uchwaliło przepisy umożliwiające właściwemu organowi krajowemu w tym państwie członkowskim wydanie im zezwolenia na składanie ofert na własny rachunek albo w imieniu takich klientów.
3. Jeżeli osoby, o których mowa w ust. 1 lit. b) i c) i ust. 2, składają oferty w imieniu swoich klientów, zapewniają spełnienie następujących warunków:
a) ich klienci są osobami uprawnionymi do ubiegania się o dopuszczenie do składania ofert bezpośrednio zgodnie z ust. 1 lub 2;
b) wprowadziły one lub są w stanie wprowadzić odpowiednio wcześnie przed otwarciem okresu składania ofert właściwe wewnętrzne procesy, procedury i porozumienia umowne niezbędne do:
(i) umożliwienia im przetwarzania ofert swoich klientów, w tym składania ofert, pobierania płatności i transferu uprawnień;
(ii) zapobiegania ujawnianiu informacji poufnych przez część ich przedsiębiorstwa, która odpowiada za przyjmowanie, przygotowywanie i składanie ofert w imieniu ich klientów, wobec części ich przedsiębiorstwa, która odpowiada za przygotowywanie i składanie ofert na ich własny rachunek;
(iii) zapewnienia, aby ich klienci, którzy sami składają oferty w imieniu swoich klientów na aukcjach, spełniali wymogi określone w art. 19 ust. 2 i w niniejszym ustępie oraz aby wymagali tego samego od swoich klientów. W przypadku gdy istnieją kolejni klienci w łańcuchu, którzy sami składają oferty w imieniu własnych klientów, bezpośrednio poprzedzający klient wymaga zapewnienia zgodności z tymi wymogami od kolejnego klienta w łańcuchu.
Dana platforma aukcyjna może polegać na kontrolach przeprowadzonych przez osoby, o których mowa w akapicie pierwszym niniejszego ustępu, ich klientów lub klientów ich klientów, jak przewidziano w niniejszym ustępie.
Osoby, o których mowa w akapicie pierwszym niniejszego ustępu, są w stanie wykazać wobec platformy aukcyjnej, na jej żądanie przedstawione na podstawie art. 20 ust. 5 lit. d), że spełnione są warunki określone w akapicie pierwszym lit. a) i b) niniejszego ustępu.
4. Następujące osoby nie są uprawnione do ubiegania się o dopuszczenie do bezpośredniego składania ofert na aukcji ani nie mogą uczestniczyć w aukcjach za pośrednictwem osoby lub większej liczby osób dopuszczonych do składania ofert na podstawie art. 19 i 20, bez względu na to, czy działają na własny rachunek czy w imieniu jakiejkolwiek innej osoby, jeśli pełnią jedną z następujących funkcji w odniesieniu do przedmiotowych aukcji:
a) prowadzący aukcje;
b) platforma aukcyjna, jak również wszelki połączony z nią system rozliczeniowy lub rozrachunkowy;
c) osoby, które mogą wywierać, bezpośrednio lub pośrednio, istotny wpływ na zarządzanie osobami wymienionymi w lit. a) i b);
d) osoby pracujące dla osób wymienionych w lit. a) i b).
Artykuł 19
Wymagania dotyczące dopuszczenia do składania ofert
1. Członkowie lub uczestnicy rynku wtórnego zorganizowanego przez platformę aukcyjną, którzy są osobami wymienionymi w art. 18 ust. 1 lub 2, są dopuszczani do bezpośredniego składania ofert na aukcjach prowadzonych przez daną platformę aukcyjną bez konieczności wywiązania się z jakichkolwiek dalszych wymogów dotyczących dopuszczenia, jeśli spełnione są wszystkie następujące warunki:
a) wymogi dotyczące dopuszczenia członka lub uczestnika do handlu uprawnieniami na rynku wtórnym zorganizowanym przez platformę aukcyjną nie są mniej rygorystyczne niż wymogi wymienione w ust. 2;
b) platforma aukcyjna otrzymuje wszelkie dodatkowe informacje niezbędne do weryfikacji spełnienia wszelkich wymogów, o których mowa w ust. 2, które nie zostały wcześniej zweryfikowane.
2. Osoby, które nie są członkami ani uczestnikami rynku wtórnego zorganizowanego przez platformę aukcyjną, a które są osobami uprawnionymi na podstawie art. 18 ust. 1 lub 2, są dopuszczane do bezpośredniego składania ofert na aukcjach prowadzonych przez tę platformę aukcyjną, jeżeli:
a) mają siedzibę na terytorium Unii lub są operatorem, operatorem statków powietrznych, przedsiębiorstwem żeglugowym lub podmiotem objętym regulacją;
b) posiadają wyznaczony rachunek w rejestrze Unii;
c) posiadają wyznaczony rachunek bankowy;
d) wyznaczą co najmniej jednego przedstawiciela oferenta, o którym mowa w art. 6 ust. 3 akapit drugi;
e) spełniają wymagania danej platformy aukcyjnej, pod względem mających zastosowanie środków należytej staranności wobec klienta, odnośnie do ich tożsamości, tożsamości beneficjenta rzeczywistego, rzetelności, profilu działalności i profilu handlowego z uwzględnieniem sposobu ustanowienia relacji z oferentem, rodzaju oferenta, charakteru produktów sprzedawanych na aukcji, wielkości potencjalnych ofert i sposobów realizacji płatności i dostawy;
f) spełniają wymagania danej platformy aukcyjnej w zakresie swojej sytuacji finansowej, a zwłaszcza że są w stanie wywiązywać się na bieżąco ze swoich zobowiązań finansowych i zobowiązań krótkoterminowych;
g) wprowadziły lub są w stanie wprowadzić na żądanie wewnętrzne procesy, procedury i porozumienia umowne niezbędne do wprowadzenia w życie wymogu dotyczącego maksymalnej wielkości oferty, nałożonego na mocy art. 48;
h) spełniają wymogi określone w art. 40 ust. 1.
Artykuł 20
Składanie i rozpatrywanie wniosków o dopuszczenie do składania ofert
1. Przed złożeniem pierwszej oferty bezpośrednio na którejkolwiek z platform aukcyjnych osoby, o których mowa w art. 18 ust. 1 lub 2, zwracają się do danej platformy aukcyjnej o dopuszczenie do składania ofert.
Na zasadzie odstępstwa od akapitu pierwszego członkowie lub uczestnicy rynku wtórnego zorganizowanego przez daną platformę aukcyjną, którzy spełniają wymagania określone w art. 19 ust. 1, są dopuszczani do składania ofert bez ubiegania się o to u tej platformy.
2. Wniosek o dopuszczenie do składania ofert złożony na podstawie ust. 1 składa się poprzez złożenie platformie aukcyjnej wypełnionego formularza. Dana platforma aukcyjna udostępnia formularz wniosku i zapewnia dostęp do niego za pośrednictwem internetu.
3. Do wniosku o dopuszczenie do składania ofert dołącza się uwierzytelnione odpisy wszystkich wymaganych przez platformę aukcyjną dokumentów potwierdzających spełnienie przez kandydata wymogów określonych w art. 18 ust. 3 i art. 19 ust. 2. Platforma aukcyjna może przyjąć kopie dokumentów, które nie są uwierzytelnionymi odpisami, jeżeli może racjonalnie założyć, że są to kopie zgodne z oryginałem. Wniosek o dopuszczenie do składania ofert zawiera co najmniej elementy wymienione w załączniku I.
4. Wniosek o dopuszczenie do składania ofert, wraz z dokumentami towarzyszącymi, udostępnia się na żądanie do wglądu właściwym krajowym organom ścigania państwa członkowskiego prowadzącym postępowanie, o którym mowa w art. 53 ust. 3 lit. e), oraz wszelkim właściwym organom unijnym prowadzącym postępowania transgraniczne.
5. Platforma aukcyjna może odmówić dopuszczenia do składania ofert na prowadzonych przez siebie aukcjach, jeżeli kandydat odmawia spełnienia jednego z następujących warunków:
a) zastosowania się do wezwania przez platformę aukcyjną do dostarczenia dodatkowych informacji lub przedstawienia wyjaśnień lub potwierdzenia podanych informacji;
b) udzielenia ustnych wyjaśnień w odpowiedzi na wezwanie wystosowane przez platformę aukcyjną do przesłuchania wszystkich przedstawicieli kandydata;
c) zezwolenie na badania lub weryfikacje wymagane przez platformę aukcyjną, w tym wizyty na miejscu lub kontrole na miejscu w siedzibie przedsiębiorstwa kandydata;
d) zastosowania się do wezwania przez platformę aukcyjną do dostarczenia wszelkich informacji wymaganych od kandydata, klientów kandydata lub, w stosownych przypadkach, klientów ich klientów, jak przewidziano w art. 18 ust. 3;
e) zastosowania się do wezwania przez platformę aukcyjną do dostarczenia wszelkich informacji wymaganych w celu sprawdzenia zgodności z wymogami określonymi w art. 19 ust. 2.
6. Wniosek o dopuszczenie do składania ofert uznaje się za wycofany, jeżeli kandydat nie przedłoży informacji żądanych przez platformę aukcyjną w rozsądnym terminie wynoszącym co najmniej pięć dni handlowych, określonym w wezwaniu do dostarczenia informacji wystosowanym na podstawie ust. 5 lit. a), d) lub e) lub nie będzie współpracować w trakcie rozmowy, badania lub weryfikacji, o których mowa w ust. 5 lit. b) i c).
7. Kandydat nie dostarcza platformie aukcyjnej informacji nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd. Kandydat powiadamia daną platformę aukcyjną w pełni, zgodnie ze stanem faktycznym i szybko o wszelkich zmianach okoliczności, które mogłyby wpłynąć na jego wniosek o dopuszczenie do składania ofert na aukcjach prowadzonych przez tę platformę aukcyjną lub na dopuszczenie do składania ofert, którego już udzielono.
8. Platforma aukcyjna podejmuje decyzję w sprawie przedłożonego jej wniosku i informuje o niej kandydata.
Dana platforma aukcyjna może:
a) udzielić bezwarunkowego dopuszczenia do składania ofert na prowadzonych przez nią aukcjach na okres nieprzekraczający okresu ważności jej wyznaczenia, w tym wszelkiego przedłużenia lub odnowienia tego wyznaczenia;
b) udzielić warunkowego dopuszczenia do składania ofert na prowadzonych przez nią aukcjach na okres nieprzekraczający okresu ważności jej wyznaczenia, z zastrzeżeniem spełnienia określonych warunków, do określonej daty, co jest należycie weryfikowane przez tę platformę aukcyjną;
c) odmówić dopuszczenia do składania ofert na prowadzonych przez nią aukcjach.
Artykuł 21
Odmowa, cofnięcie lub zawieszenie dopuszczenia do składania ofert
1. Platforma aukcyjna odmawia udzielenia dopuszczenia do składania ofert na aukcjach prowadzonych przez tę platformę, cofa lub zawiesza już udzielone dopuszczenie każdej osobie, która:
a) nie jest uprawniona do ubiegania się o dopuszczenie do składania ofert zgodnie z art. 18 ust. 1 lub 2;
b) nie spełnia wymogów określonych w art. 18 i 19, oraz, w stosownych przypadkach, art. 20; lub
c) umyślnie lub wielokrotnie narusza przepisy niniejszego rozporządzenia, warunki jej dopuszczenia do składania ofert na aukcjach prowadzonych przez tę platformę lub wszelkie powiązane instrukcje lub umowy.
2. Platforma aukcyjna odmawia udzielenia dopuszczenia do składania ofert na aukcjach prowadzonych przez tę platformę, cofa lub zawiesza już udzielone dopuszczenie, jeżeli podejrzewa występowanie przypadku prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, działalności przestępczej lub nadużycia na rynku związanego z kandydatem, pod warunkiem że jest mało prawdopodobne, aby taka odmowa, cofnięcie lub zawieszenie zaszkodziły działaniom podejmowanym przez właściwe organy krajowe w celu ścigania lub zatrzymania sprawców tego typu działań.
W przypadku podejrzeń, o których mowa w akapicie pierwszym, dana platforma aukcyjna składa sprawozdanie jednostce analityki finansowej („FIU”), o której mowa w art. 32 dyrektywy (UE) 2015/849, zgodnie z art. 46 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
3. Platforma aukcyjna może odmówić udzielenia dopuszczenia do składania ofert na aukcjach prowadzonych przez tę platformę, cofa lub zawiesza już udzielone dopuszczenie każdej osobie:
a) która przez zaniedbanie narusza przepisy niniejszego rozporządzenia, warunki dopuszczenia do składania ofert na aukcjach prowadzonych przez tę platformę lub wszelkie powiązane instrukcje lub umowy.
b) która dopuściła się innego zachowania, które jest szkodliwe dla prawidłowego lub sprawnego przeprowadzenia aukcji; lub
c) o której mowa w art. 18 ust. 1 lit. b) lub c) lub art. 18 ust. 2 i która nie złożyła oferty na żadnej aukcji przez ostatnie 220 dni handlowych.
4. Osoby, o których mowa w ust. 3, są powiadamiane o odmowie udzielenia dopuszczenia do składania ofert lub o cofnięciu lub zawieszeniu dopuszczenia do składania ofert oraz przyznaje im się odpowiedni termin na udzielenie odpowiedzi na piśmie, który jest określany w decyzji o odmowie udzielenia dopuszczenia do składania ofert, cofnięciu lub zawieszeniu dopuszczenia. Po rozpatrzeniu pisemnej odpowiedzi przedmiotowej osoby platforma aukcyjna, w stosownych przypadkach:
a) udziela dopuszczenia do składania ofert lub przywraca je ze skutkiem od określonej daty;
b) udziela warunkowego dopuszczenia do składania ofert lub warunkowego przywrócenia takiego dopuszczenia, z zastrzeżeniem spełnienia określonych warunków, do określonej daty, co jest należycie weryfikowane przez tę platformę aukcyjną; lub
c) potwierdza odmowę udzielenia dopuszczenia do składania ofert, cofnięcie lub zawieszenie takiego dopuszczenia ze skutkiem od określonej daty.
Platforma aukcyjna powiadamia przedmiotową osobę o swojej decyzji, o której mowa w akapicie pierwszym lit. a), b) i c).
5. Osoby, których dopuszczenie do składania ofert cofnięto lub zawieszono na podstawie ust. 1, 2 lub 3, podejmują rozsądne kroki w celu zapewnienia, aby ich odsunięcie od aukcji:
a) odbywało się w sposób uporządkowany;
b) nie narażało interesów ich klientów ani nie zakłócało sprawnego funkcjonowania aukcji;
c) nie wpływało na ich obowiązek spełnienia wszelkich postanowień dotyczących płatności ani na inne powiązane instrukcje lub umowy;
d) nie naruszało ich zobowiązań związanych z ochroną informacji poufnych, określonych w art. 18 ust. 3 lit. b) pkt (ii), które obowiązują przez 20 lat od ich odsunięcia od aukcji.
Odmowa udzielenia dopuszczenia, cofnięcie lub zawieszenie, o których mowa w ust. 1, 2 i 3, określają wszelkie środki niezbędne do spełnienia wymogów niniejszego ustępu, a platforma aukcyjna sprawdza zgodność z tymi środkami.
ROZDZIAŁ V
WYZNACZENIE PROWADZĄCEGO AUKCJE I JEGO ZADANIA
Artykuł 22
Wyznaczenie prowadzącego aukcje
1. Każde państwo członkowskie wyznacza prowadzącego aukcje. Żadne państwo członkowskie nie może sprzedawać uprawnień na aukcji bez wyznaczenia prowadzącego aukcje. Istnieje możliwość wyznaczenia tego samego prowadzącego aukcje przez więcej niż jedno państwo członkowskie.
2. Prowadzący aukcje jest wyznaczany odpowiednio wcześnie przed rozpoczęciem aukcji oraz zawiera i wdraża niezbędne uzgodnienia z platformą aukcyjną wyznaczoną lub która ma być wyznaczona, jak również z połączonym z nią systemem rozliczeniowym i systemem rozrachunkowym, na wspólnie uzgodnionych warunkach.
3. Osoba pracująca dla państwa członkowskiego lub działająca w jego imieniu powstrzymuje się od ujawniania informacji poufnych osobom pracującym dla prowadzącego aukcje, chyba że osoba pracująca dla państwa członkowskiego lub działająca w jego imieniu ujawnia takie informacje na zasadzie ograniczonego dostępu w ramach standardowych czynności wykonywanych przez nią w ramach zatrudnienia, wykonywania swojego zawodu lub obowiązków, a dane państwo członkowskie ma pewność, że prowadzący aukcje dysponuje odpowiednimi środkami w celu zapobiegania wykorzystywaniu informacji poufnych lub bezprawnemu ujawnianiu informacji poufnych przez jakąkolwiek osobę pracującą na rzecz prowadzącego aukcję, oprócz środków przewidzianych w art. 18 ust. 8 i art. 19 ust. 10 rozporządzenia (UE) nr 596/2014.
4. Sprzedaż na aukcji uprawnień, które mają zostać sprzedane na aukcji w imieniu państwa członkowskiego, zostaje wstrzymana, jeżeli to państwo członkowskie nie wyznaczyło prowadzącego aukcję lub jeżeli uzgodnienia, o których mowa w ust. 2, nie zostały zawarte lub wprowadzone w życie.
5. W odpowiednim czasie po wyznaczeniu prowadzącego aukcje państwa członkowskie powiadamiają Komisję o jego tożsamości i przekazują Komisji jego dane kontaktowe, które Komisja publikuje na swojej stronie internetowej.
Artykuł 23
Zadania prowadzącego aukcje
Prowadzący aukcje wypełnia następujące zadania:
a) sprzedaje na aukcji wolumen uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji przez każde państwo członkowskie wyznaczające go lub na rzecz funduszu lub instrumentu, który ma otrzymać wpływy z aukcji zgodnie z prawem Unii;
b) otrzymuje wpływy z aukcji należne każdemu wyznaczającemu go państwu członkowskiemu lub funduszowi bądź instrumentowi, o których mowa w lit. a);
c) wypłaca wpływy z aukcji należne każdemu wyznaczającemu go państwu członkowskiemu lub funduszowi bądź instrumentowi, o których mowa w lit. a).
ROZDZIAŁ VI
SPRZEDAŻ NA AUKCJI UPRAWNIEŃ DLA FUNDUSZY I ANULOWANIE UPRAWNIEŃ
Artykuł 24
Uprawnienia, które mają być sprzedane na aukcji dla funduszu innowacyjnego, funduszu modernizacyjnego, Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz Społecznego Funduszu Klimatycznego
1. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest prowadzącym aukcje w odniesieniu do uprawnień, które mają być sprzedawane na aukcji, poczynając od 2021 r., zgodnie z art. 10a ust. 8 i 9, art. 10d i 10e dyrektywy 2003/87/WE, na wspólnej platformie aukcyjnej. Art. 22 ust. 2, 3 i 4, art. 23, 35 i 36 oraz art. 43 ust. 1 niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do EBI.
2. EBI zapewnia, aby wpływy z aukcji uprawnień na podstawie art. 10a ust. 8 i art. 10e dyrektywy 2003/87/WE były wypłacane na rachunek, który został mu zgłoszony przez Komisję, nie później niż 15 dni po zakończeniu miesiąca, w którym uzyskano wpływy z aukcji. EBI może przed wypłatą wpływów z aukcji odliczyć od niej wszelkie dodatkowe opłaty za przechowywanie i wypłatę tych wpływów, zgodnie z umową zawartą z Komisją zgodnie z art. 20 ust. 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/856 (23) oraz art. 10e dyrektywy 2003/87/WE.
3. Komisja jest prowadzącym aukcje w odniesieniu do uprawnień, które mają być sprzedawane na aukcji zgodnie z art. 10a ust. 8b oraz art. 30d ust. 3 i 4 dyrektywy 2003/87/WE, na wspólnej platformie aukcyjnej. Art. 22 ust. 2, 3 i 4, art. 23, 35 i 36 oraz art. 43 ust. 1 niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do Komisji.
4. Roczne wolumeny uprawnień przeznaczonych do sprzedaży na aukcji, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu i art. 10a ust. 8b dyrektywy 2003/87/WE, sprzedaje się na aukcji wraz z odpowiednimi rocznymi wolumenami uprawnień, o których mowa w art. 10 niniejszego rozporządzenia, które to aukcje przeprowadza się na wspólnej platformie aukcyjnej i rozdziela równomiernie zgodnie z art. 8 ust. 4 akapit pierwszy niniejszego rozporządzenia.
Artykuł 25
Procedura anulowania uprawnień
1. Każde państwo członkowskie, które zamierza anulować uprawnienia z przyznanego mu całkowitego wolumenu uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji, w przypadku likwidacji mocy wytwórczych na jego terytorium zgodnie z art. 12 ust. 4 dyrektywy 2003/87/WE, powiadamia Komisję o swoim zamiarze najpóźniej do 31 grudnia roku kalendarzowego następującego po roku likwidacji, przy użyciu wzoru określonego w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.
Najpóźniej do dnia 31 maja danego roku zainteresowane państwo członkowskie powiadamia Komisję o dokładnej liczbie uprawnień, które mają zostać anulowane w okresie od 1 września do 31 grudnia tego roku. Jeżeli całkowity wolumen uprawnień, które mają zostać anulowane w tym okresie, przekracza 5 mln uprawnień, wolumen ten rozkłada się na okres od 1 września tego roku do 31 sierpnia następnego roku.
Zainteresowane państwo członkowskie dokonuje pierwszego powiadomienia na podstawie niniejszego akapitu najpóźniej dwa lata po powiadomieniu dokonanym na podstawie akapitu pierwszego.
2. Każde państwo członkowskie, które nie zamierza anulować uprawnień w przypadku likwidacji mocy wytwórczych na jego terytorium zgodnie z art. 12 ust. 4 dyrektywy 2003/87/WE, powiadamia Komisję o powodach, dla których nie zamierza anulować takich uprawnień w ramach swojej sprawozdawczości na podstawie art. 21 tej dyrektywy.
3. Wolumen uprawnień, które mają zostać anulowane na podstawie art. 12 ust. 4 dyrektywy 2003/87/WE, odejmuje się od wolumenu uprawnień, które mają być sprzedane na aukcji przez dane państwo członkowskie, ustanowionego zgodnie z art. 10 niniejszego rozporządzenia, po dokonaniu wszelkich dostosowań na podstawie decyzji (UE) 2015/1814 w okresach, o których mowa w ust. 1 akapit drugi.
4. Komisja publikuje informacje dostarczone przez państwa członkowskie zgodnie z załącznikiem II, z wyjątkiem sprawozdań, o których mowa w pkt 6 tego załącznika.
ROZDZIAŁ VII
WYZNACZENIE WSPÓLNEJ PLATFORMY AUKCYJNEJ I USŁUGI ŚWIADCZONE PRZEZ TĘ PLATFORMĘ
Artykuł 26
Wyznaczenie wspólnej platformy aukcyjnej
1. Państwa członkowskie wyznaczają wspólną platformę aukcyjną w drodze procedury udzielania zamówień publicznych prowadzonej wspólnie przez Komisję i państwa członkowskie, jako instytucje zamawiające, uczestniczące we wspólnym działaniu na podstawie niniejszego artykułu.
2. Wspólną procedurę udzielania zamówień publicznych, o której mowa w ust. 1, prowadzi się na podstawie art. 165 ust. 2 rozporządzenia (UE, Euratom) 2018/1046.
3. Okres wyznaczenia wspólnej platformy aukcyjnej jest nie dłuższy niż 5 lat. Jeżeli spełnione są warunki określone w art. 172 ust. 3 rozporządzenia (UE, Euratom) 2018/1046, państwa członkowskie i Komisja mogą przedłużyć ten okres do siedmiu lat. W okresie wyznaczenia Komisja może przeprowadzić wstępne konsultacje rynkowe zgodnie z art. 166 ust. 1 rozporządzenia (UE, Euratom) 2018/1046 w celu weryfikacji warunków rynkowych oraz przygotowania nowej procedury udzielania zamówień publicznych.
4. Tożsamość i dane kontaktowe wspólnej platformy aukcyjnej, o której mowa w ust. 1, są publikowane na stronie internetowej Komisji.
5. Państwo członkowskie, które dołącza do wspólnego działania na podstawie niniejszego artykułu po wejściu w życie umowy dotyczącej wspólnego udzielania zamówień publicznych zawartej pomiędzy uczestniczącymi już w tym działaniu państwami członkowskimi a Komisją, przyjmuje warunki tej umowy, jak również wszelkie decyzje, które już zostały przyjęte na podstawie tej umowy.
Państwo członkowskie, które na podstawie art. 29 ust. 4 podejmuje decyzję o nieuczestniczeniu we wspólnym działaniu, lecz wyznacza swoją własną platformę aukcyjną na podstawie niniejszego artykułu, może otrzymać status obserwatora na warunkach uzgodnionych w umowie dotyczącej wspólnego udzielania zamówień między państwami członkowskimi uczestniczącymi we wspólnym działaniu i Komisją, z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów unijnych dotyczących zamówień publicznych.
Artykuł 27
Usługi świadczone na rzecz państw członkowskich przez wspólną platformę aukcyjną
1. Wspólna platforma aukcyjna świadczy państwom członkowskim następujące usługi, bardziej szczegółowo określone w umowie ją wyznaczającej:
a) zapewnianie dostępu do aukcji, na podstawie art. 15-21, w tym zapewnianie i utrzymywanie niezbędnych internetowych interfejsów elektronicznych oraz stron internetowych;
b) prowadzenie aukcji zgodnie z art. 4-7;
c) zarządzanie kalendarzem aukcji zgodnie z art. 8-14;
d) ogłaszanie wyników aukcji i powiadamianie o nich na podstawie art. 52;
e) udostępnienie lub zapewnienie udostępnienia niezbędnych systemów rozliczeniowych lub rozrachunkowych wymaganych do:
(i) obsługi płatności dokonanych przez zwycięskich oferentów lub ich następców prawnych i przekazania wpływów z aukcji prowadzącemu aukcje na podstawie art. 35 i 36;
(ii) dostarczenia uprawnień sprzedawanych na aukcji zwycięskim oferentom lub ich następcom prawnym na podstawie art. 37, 38 i 39;
(iii) zarządzania zabezpieczeniem dostarczanym przez prowadzącego aukcje lub oferentów na podstawie art. 40 i 41, w tym uzupełniania depozytu zabezpieczającego;
f) monitorowanie aukcji, powiadamianie o podejrzeniu przypadków prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, działalności przestępczej lub nadużyć na rynku, nakładanie wszelkich wymaganych środków zaradczych lub sankcji, w tym ustanowienie mechanizmu pozasądowego rozstrzygania sporów na podstawie art. 45-50 i art. 55 ust. 1;
g) prowadzenie sprawozdawczości zgodnie z art. 34.
2. Co najmniej 20 dni handlowych przed otwarciem pierwszego okresu składania ofert prowadzonego przez wspólną platformę aukcyjną platforma ta zostaje połączona z co najmniej jednym systemem rozliczeniowym lub rozrachunkowym.
3. W ciągu trzech miesięcy od daty wyznaczenia wspólna platforma aukcyjna przedkłada Komisji strategię wyjścia.
Artykuł 28
Usługi świadczone Komisji przez wspólną platformę aukcyjną
Wspólna platforma aukcyjna świadczy Komisji usługi wsparcia technicznego związane z pracą Komisji, odnoszące się do:
a) koordynacji kalendarza aukcji z platformami aukcyjnymi opt-out wymienionymi w załączniku III;
b) informacji dotyczących prowadzenia aukcji zgodnie z art. 44;
c) sprawozdań na podstawie art. 10 ust. 4 akapit trzeci i art. 10 ust. 5 dyrektywy 2003/87/WE;
d) przeglądów niniejszego rozporządzenia, dyrektywy 2003/87/WE lub aktów delegowanych przyjętych na podstawie art. 19 ust. 3 tej dyrektywy, mających wpływ na funkcjonowanie rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla, w tym na realizację aukcji;
e) wszelkich innych wspólnych działań związanych z funkcjonowaniem rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla, w tym z realizacją aukcji, uzgodnionych między Komisją a państwami członkowskimi uczestniczącymi we wspólnym działaniu.
ROZDZIAŁ VIII
WYZNACZENIE I ZADANIA PLATFORM AUKCYJNYCH OPT-OUT
Artykuł 29
Wyznaczenie platform aukcyjnych opt-out
1. Państwo członkowskie nieuczestniczące we wspólnym działaniu określonym w art. 26 ust. 1 może wyznaczyć swoją platformę aukcyjną opt-out w celu sprzedaży na aukcji swojego wolumenu uprawnień, o których mowa w art. 10 i 11.
2. Platforma aukcyjna opt-out może być tą samą platformą aukcyjną co wspólna platforma aukcyjna lub inną platformą aukcyjną.
3. Państwo członkowskie, które podejmie decyzję o wyznaczeniu platformy aukcyjnej opt-out, informuje o tym Komisję do ostatniego dnia trzeciego miesiąca od daty wejścia w życie rozporządzenia (UE) nr 1031/2010.
4. Wyboru platformy aukcyjnej opt-out dokonuje się na podstawie procedury wyboru zgodnej z unijnym i krajowym prawem zamówień publicznych, w przypadku gdy odpowiednio zgodnie z prawem unijnym albo krajowym wymagane jest przeprowadzenie procedury udzielania zamówień publicznych. Procedura wyboru podlega wszystkim mającym zastosowanie środkom zaradczym i procedurom egzekwowania przepisów w ramach prawa unijnego i krajowego.
Okres wyznaczenia platformy aukcyjnej opt-out, o której mowa w ust. 1, wynosi nie więcej niż trzy lata i można go przedłużyć maksymalnie o kolejne dwa lata.
Wyznaczenie platformy aukcyjnej opt-out nie jest skuteczne przed wejściem w życie wykazu danej platformy aukcyjnej opt-out w załączniku III, jak przewidziano w ust. 6.
5. Państwo członkowskie, które podejmie decyzję o wyznaczeniu platformy aukcyjnej opt-out, przekazuje Komisji pełne zgłoszenie zawierające wszystkie następujące elementy:
a) tożsamość platformy aukcyjnej, którą pragnie wyznaczyć;
b) szczegółowe zasady prowadzenia procesu aukcyjnego przez platformę aukcyjną, którą pragnie wyznaczyć, w tym postanowienia umowne dotyczące wyznaczenia platformy aukcyjnej i każdego systemu rozliczeniowego i rozrachunkowego, połączonych z proponowaną platformą aukcyjną, określające warunki dotyczące struktury i poziomu opłat, zarządzania zabezpieczeniem, płatności i dostaw;
c) produkt sprzedawany na aukcji oraz wszelkie informacje niezbędne Komisji w celu oceny, czy przewidywany kalendarz aukcji jest zgodny z wszelkimi obowiązującymi lub przewidywanymi kalendarzami aukcji wspólnej platformy aukcyjnej oraz z innymi kalendarzami aukcji zaproponowanymi przez inne państwa członkowskie, które wyznaczyły platformę aukcyjną opt-out;
d) szczegółowe przepisy i warunki dotyczące monitorowania i nadzorowania aukcji, którym podlega proponowana platforma aukcyjna na podstawie art. 33 ust. 4, 5 i 6, jak również szczegółowe przepisy zabezpieczające przed przypadkami prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, działalności przestępczej lub nadużyć na rynku, w tym wszelkie środki zaradcze lub sankcje;
e) szczegółowe środki wprowadzone w celu przestrzegania przepisów art. 22 ust. 3 i art. 32 w zakresie wyznaczenia prowadzącego aukcje.
6. Platformy aukcyjne opt-out wyznaczone na podstawie ust. 1 niniejszego artykułu, okres ich wyznaczenia, państwa członkowskie je wyznaczające oraz wszelkie stosowne warunki lub obowiązki są wymieniane w załączniku III pod warunkiem spełnienia odpowiednich wymogów niniejszego rozporządzenia i celów określonych w art. 10 ust. 4 dyrektywy 2003/87/WE. Komisja działa wyłącznie w oparciu o te wymagania i cele i w pełni uwzględnia wszelkie informacje przekazane przez dane państwo członkowskie.
W przypadku gdy państwo członkowskie, które wyznaczyło platformę aukcyjną opt-out, o której mowa w ust. 1, podejmuje decyzję o ponownym wyznaczeniu tej samej platformy aukcyjnej na tych samych warunkach i z takimi samymi obowiązkami, jak w wykazie przewidzianym w akapicie pierwszym, wykaz ten pozostaje ważny, jeżeli państwo to i Komisja potwierdzą, że spełnione są odpowiednie wymogi niniejszego rozporządzenia i cele określone w art. 10 ust. 4 dyrektywy 2003/87/WE. W tym celu państwo członkowskie przekazuje Komisji powiadomienie zawierające informacje, o których mowa w ust. 5, i informuje o ponownym wyznaczeniu pozostałe państwa członkowskie. Komisja informuje opinię publiczną o przedłużeniu ważności wpisu do wykazu.
W przypadku braku wykazu przewidzianego w akapicie pierwszym państwo członkowskie, które zdecyduje się wyznaczyć platformę aukcyjną opt-out, korzysta ze wspólnych platform aukcyjnych w celu sprzedaży na aukcji własnej części uprawnień, które w przeciwnym razie zostałyby sprzedane na aukcji na platformie aukcyjnej opt-out, która ma zostać wyznaczona w okresie do upływu trzech miesięcy od wejścia w życie ewentualnego wykazu określonego w akapicie pierwszym.
Państwo członkowskie, które zdecyduje się wyznaczyć platformę aukcyjną opt-out na podstawie ust. 1 niniejszego artykułu, może jednak uczestniczyć we wspólnym działaniu wyłącznie w celu skorzystania ze wspólnej platformy aukcyjnej przewidzianej w akapicie trzecim. Przedmiotowy udział odbywa się zgodnie z przepisami art. 26 ust. 5 akapit drugi oraz z zastrzeżeniem warunków umowy dotyczącej wspólnego udzielania zamówień.
7. Każde państwo członkowskie nieuczestniczące we wspólnym działaniu określonym w art. 26 ust. 1, które zdecyduje się wyznaczyć platformę aukcyjną opt-out, może przyłączyć się do wspólnego działania przewidzianego w art. 26 ust. 1, na podstawie art. 26 ust. 5.
Wolumen uprawnień przeznaczonych do sprzedaży na aukcji na platformie aukcyjnej opt-out jest rozdzielany równomiernie na aukcje prowadzone przez odpowiednią wspólną platformę aukcyjną.
Artykuł 30
Zadania platform aukcyjnych opt-out
Platforma aukcyjna opt-out wykonuje te same zadania co wspólna platforma aukcyjna, jak przewidziano w art. 27, z wyjątkiem zarządzania kalendarzem aukcji, o którym mowa w art. 27 ust. 1 lit. c), oraz przedkłada wyznaczającemu państwu członkowskiemu strategię wyjścia, o której mowa w art. 27 ust. 3.
Przepisy określone w art. 8 ust. 1, 2, 3 i art. 8 ust. 5 akapit pierwszy oraz art. 9, 10, 12, 14 i 31 mają zastosowanie do platform aukcyjnych opt-out.
Artykuł 31
Kalendarz aukcji platform aukcyjnych opt-out
1. Wolumen uprawnień, o których mowa w art. 10, sprzedawanych na poszczególnych aukcjach prowadzonych przez platformę aukcyjną opt-out wynosi od 3,5 mln do 20 mln uprawnień. W przypadku gdy w danym roku kalendarzowym całkowity wolumen takich uprawnień, które mają zostać sprzedane na aukcji przez państwo członkowskie, jest mniejszy niż 3,5 mln, uprawnienia będą sprzedawane podczas jednej aukcji w roku kalendarzowym. Jednakże wolumen uprawnień, o których mowa w art. 10, sprzedawanych na poszczególnych aukcjach prowadzonych przez platformę aukcyjną opt-out, jest nie mniejszy niż 1 milion uprawnień w żadnym z 12-miesięcznych okresów, w których pewną liczbę uprawnień należy odjąć od wolumenu uprawnień przeznaczonych do sprzedaży na aukcji zgodnie z art. 1 ust. 5 decyzji (UE) 2015/1814.
2. Wolumen uprawnień, o których mowa w art. 11, sprzedawanych na poszczególnych aukcjach prowadzonych przez platformę aukcyjną opt-out wynosi od 2,5 mln do 5 mln uprawnień. W przypadku gdy w danym roku kalendarzowym całkowity wolumen takich uprawnień, które mają zostać sprzedane na aukcji przez państwo członkowskie, jest mniejszy niż 2,5 mln, uprawnienia będą sprzedawane podczas jednej aukcji w roku kalendarzowym.
Od 1 stycznia 2025 r. przepisy ust. 1 niniejszego artykułu mające zastosowanie do uprawnień, o których mowa w art. 10, mają również zastosowanie do uprawnień, o których mowa w art. 11.
3. Po uprzednim zasięgnięciu opinii Komisji, platforma aukcyjna opt-out ustala kalendarz aukcji, w tym okresy składania ofert, poszczególne wolumeny uprawnień przeznaczonych do sprzedaży na aukcji, daty aukcji, jak również produkty sprzedawane na aukcji, terminy płatności i dostaw dotyczące uprawnień, które mają być sprzedane na poszczególnych aukcjach w każdym roku kalendarzowym. Poszczególne wolumeny uprawnień przeznaczonych do sprzedaży na aukcji określa się zgodnie z art. 10 i 11.
Dana platforma aukcyjna opt-out publikuje kalendarz aukcji na dany rok do 31 lipca poprzedniego roku w odniesieniu do uprawnień, o których mowa w art. 10 i 11 niniejszego rozporządzenia, lub w najkrótszym możliwym terminie po tym terminie, pod warunkiem że Komisja poleciła centralnemu administratorowi rejestru Unii wprowadzenie do rejestru Unii odpowiedniej tabeli aukcyjnej, zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2019/1122.
Dana platforma aukcyjna opt-out określa i publikuje kalendarze aukcji dopiero po ustaleniu i opublikowaniu przez wspólną platformę aukcyjną swoich kalendarzy aukcji zgodnie z art. 12, chyba że taka platforma aukcyjna nie została jeszcze wyznaczona zgodnie z art. 26 ust. 1. Dane platformy aukcyjne mogą jednocześnie określić kalendarze aukcji uprawnień, o których mowa w art. 10 i 11, pod warunkiem przestrzegania terminu publikacji kalendarzy aukcji, o którym mowa w art. 12.
Opublikowane kalendarze aukcji są zgodne z wszelkimi istotnymi warunkami lub obowiązkami wymienionymi w załączniku III.
4. W przypadku gdy aukcja prowadzona przez platformę aukcyjną opt-out zostaje unieważniona na podstawie art. 7 ust. 5 lub 6 lub art. 9, wolumen sprzedawany na aukcji zostaje rozdzielony zgodnie z art. 7 ust. 8 albo, jeżeli dana platforma aukcyjna przeprowadza mniej niż cztery aukcje w danym roku kalendarzowym, zostaje rozdzielony na dwie następne aukcje zaplanowane na tej samej platformie aukcyjnej.
ROZDZIAŁ IX
WYMOGI MAJĄCE ZASTOSOWANIE DO PROWADZĄCYCH AUKCJE I PLATFORM AUKCYJNYCH
Artykuł 32
Wymogi mające zastosowanie do prowadzących aukcje
1. W trakcie wyznaczania prowadzącego aukcje państwa członkowskie uwzględniają zakres, w jakim kandydaci:
a) wykazują ryzyko wystąpienia konfliktu interesów bądź nadużyć na rynku, z uwzględnieniem:
(i) wszelkiej działalności na rynku wtórnym;
(ii) wszelkich procesów i procedur wewnętrznych mających ograniczać ryzyko wystąpienia konfliktu interesów bądź nadużyć na rynku;
b) są w stanie wypełniać zadania prowadzącego aukcje w odpowiednim czasie i zgodnie z najwyższymi standardami zawodowymi i standardami jakości.
2. Wyznaczenie prowadzącego aukcję jest uzależnione od zawarcia przez prowadzącego aukcję uzgodnień, o których mowa w art. 22 ust. 2, z daną platformą aukcyjną.
Artykuł 33
Wymogi dotyczące wyznaczenia mające zastosowanie do platform aukcyjnych
1. Wyłącznie podmiot zatwierdzony jako rynek regulowany, którego operator organizuje rynek wtórny uprawnień lub instrumentów pochodnych bazujących na uprawnieniach, może zostać wyznaczony jako platforma aukcyjna.
W przypadku gdy jest to przewidziane w dokumentach zamówienia dotyczących wspólnej procedury udzielania zamówień publicznych zgodnie z art. 26 ust. 1, podmiot zatwierdzony jako rynek regulowany, którego operator organizuje hurtowy rynek energii elektrycznej zdefiniowany w art. 2 pkt 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1227/2011 (24), ale nie organizuje rynku wtórnego uprawnień lub instrumentów pochodnych bazujących na uprawnieniach, może uczestniczyć w procedurze udzielania zamówień publicznych zgodnie z art. 26 ust. 1 niniejszego rozporządzenia. W przypadku gdy taki podmiot został wyznaczony jako wspólna platforma aukcyjna, jego operator uzyskuje zezwolenie na organizację rynku wtórnego uprawnień lub instrumentów pochodnych bazujących na uprawnieniach i zapewnia zorganizowanie takiego rynku wtórnego co najmniej 60 dni handlowych przed otwarciem pierwszego okresu składania ofert prowadzonego przez daną platformę aukcyjną.
2. Platformę aukcyjną wyznaczoną na podstawie niniejszego rozporządzenia do celów sprzedaży na aukcji dwudniowych kontraktów na rynku kasowym upoważnia się, bez konieczności spełnienia dodatkowych wymogów prawnych lub administracyjnych nakładanych przez państwa członkowskie, do zapewnienia odpowiednich rozwiązań ułatwiających dostęp do aukcji oraz udział w aukcjach oferentom, o których mowa w art. 18 ust. 1 i 2.
3. Przy wyznaczaniu platformy aukcyjnej państwa członkowskie uwzględniają zakres, w jakim kandydaci wykazują zapewnienie:
a) poszanowania zasady niedyskryminacji zarówno z punktu widzenia faktycznego, jak i prawnego;
b) pełnego, uczciwego i sprawiedliwego dostępu MŚP objętych systemem unijnym do składania ofert na aukcjach i dostępu małych podmiotów uczestniczących w systemie do składania ofert na aukcjach, jak określono w art. 27 ust. 1, art. 27a ust. 1 i art. 28a ust. 4 dyrektywy 2003/87/WE;
c) oszczędności kosztowej i unikania nadmiernego obciążenia administracyjnego;
d) solidnego nadzoru na aukcjami, powiadamiania o podejrzeniu przypadków prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, działalności przestępczej lub nadużyć na rynku, nakładania wszelkich wymaganych środków zaradczych lub sankcji, w tym ustanowienia mechanizmu pozasądowego rozstrzygania sporów;
e) unikania zakłóceń konkurencji na rynku wewnętrznym, w tym na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla;
f) właściwego funkcjonowania rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz realizacji aukcji;
g) połączenia z jednym systemem rozliczeniowym lub rozrachunkowym albo z większą ich liczbą;
h) odpowiednich przepisów zobowiązujących platformę aukcyjną do przekazania wszystkich aktywów materialnych i niematerialnych niezbędnych następcy danej platformy aukcyjnej do prowadzenia aukcji.
4. Platforma aukcyjna może zostać wyznaczona dopiero wówczas, gdy państwo członkowskie, w którym rynek regulowany będący kandydatem i jego operator rynku mają siedzibę, dopilnowało, aby krajowe środki transponujące tytuł III dyrektywy 2014/65/UE miały zastosowanie do sprzedaży na aukcji dwudniowych kontraktów na rynku kasowym oraz aby właściwe organy krajowe tego państwa członkowskiego były w stanie udzielać zezwolenia rynkowi regulowanemu będącemu kandydatem i jego operatorowi rynku i nadzorować je zgodnie z krajowymi środkami transponującymi tytuł VI tej dyrektywy.
Jeżeli rynek regulowany będący kandydatem i jego operator rynku nie mają siedziby w tym samym państwie członkowskim, akapit pierwszy ma zastosowanie zarówno do państwa członkowskiego, w którym ma siedzibę rynek regulowany będący kandydatem, jak i do państwa członkowskiego, w którym ma siedzibę jego operator rynku.
5. Właściwe organy krajowe państwa członkowskiego, w którym rynek regulowany będący kandydatem i jego operator rynku mają siedzibę, wyznaczone na podstawie art. 67 ust. 1 dyrektywy 2014/65/UE, podejmują decyzję w sprawie udzielenia zezwolenia rynkowi regulowanemu wyznaczonemu lub przeznaczonemu do wyznaczenia jako platforma aukcyjna na podstawie niniejszego rozporządzenia, pod warunkiem że rynek regulowany i jego operator rynku przestrzegają przepisów krajowych transponujących tytuł III dyrektywy 2014/65/UE. Decyzję w sprawie zezwolenia podejmuje się zgodnie z przepisami krajowymi transponującymi tytuł VI dyrektywy 2014/65/UE.
6. Właściwe organy krajowe, o których mowa w ust. 5 niniejszego artykułu, prowadzą skuteczny nadzór rynku i podejmują niezbędne środki w celu zapewnienia, aby wymagania określone w tym ustępie były spełnione. W tym celu mają one możliwość wykonywania, bezpośrednio lub przy pomocy innych właściwych organów krajowych wyznaczonych na podstawie art. 67 ust. 1 dyrektywy 2014/65/UE, uprawnień przewidzianych w krajowych środkach transponujących art. 69 tej dyrektywy w odniesieniu do rynku regulowanego będącego kandydatem i jego operatora rynku.
Do celów wyznaczania platform aukcyjnych zgodnie z niniejszym rozporządzeniem krajowe środki transponujące art. 79-87 dyrektywy 2014/65/UE stosuje się do współpracy między właściwymi organami krajowymi poszczególnych państw członkowskich oraz z Europejskim Urzędem Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).
ROZDZIAŁ X
ZGŁASZANIE TRANSAKCJI
Artykuł 34
Obowiązek zgłaszania transakcji
1. Platforma aukcyjna zgłasza właściwemu organowi krajowemu wyznaczonemu zgodnie z art. 67 ust. 1 dyrektywy 2014/65/UE oraz ESMA kompletne i dokładne informacje dotyczące każdej transakcji zawartej na platformie aukcyjnej, która skutkuje przekazaniem uprawnień do emisji zwycięskim oferentom.
2. Zgłoszenia transakcji składa się tak szybko, jak to możliwe i nie później niż do końca dnia handlowego następującego po transakcji, o której mowa.
3. Platforma aukcyjna odpowiada za kompletność, dokładność i terminowe przedkładanie zgłoszeń transakcji. W przypadku gdy istnieją informacje na temat transakcji, które nie są zawarte w zgłoszeniach transakcji i które nie są dostępne dla platformy aukcyjnej, oferenci i prowadzący aukcje przedkładają takie informacje platformie aukcyjnej.
Jeżeli w zgłoszeniach transakcji występują błędy lub pominięcia, platforma aukcyjna dokonująca zgłoszenia transakcji koryguje informacje i przedkłada skorygowane zgłoszenie właściwemu organowi krajowemu.
4. Zgłoszenie transakcji zawiera w szczególności:
a) nazwę uprawnień lub instrumentów pochodnych bazujących na uprawnieniach;
b) wolumen zakupionych uprawnień;
c) daty i godziny dokonania transakcji;
d) ceny transakcyjne;
e) tożsamość zwycięskich oferentów;
f) w stosownych przypadkach tożsamość klientów, w imieniu których transakcja została zrealizowana.
W przypadku gdy zwycięski oferent jest osobą prawną, zgłaszając oznaczenie używane do identyfikacji zwycięskiego oferenta, platforma aukcyjna wykorzystuje identyfikator podmiotu prawnego, o którym mowa w art. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/590 (25).
Zgłoszenie sporządza się na podstawie norm i formatów danych określonych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2017/590 i zawiera ono wszystkie istotne szczegóły, o których mowa w załączniku I do tego rozporządzenia.
ROZDZIAŁ XI
PŁATNOŚCI ORAZ TRANSFER WPŁYWÓW Z AUKCJI
Artykuł 35
Płatności ze strony zwycięskich oferentów oraz transfer wpływów do państw członkowskich
1. Każdy zwycięski oferent lub jego następcy prawni, w tym pośrednicy działający w ich imieniu, wpłacają należną kwotę, o której zostali powiadomieni na podstawie art. 52 ust. 3 lit. c), za zakupione uprawnienia, o których zostali powiadomieni na podstawie art. 52 ust. 3 lit. a), dokonując transferu tej kwoty lub zlecając jej transfer za pomocą systemu rozliczeniowego lub rozrachunkowego na wyznaczony rachunek bankowy prowadzącego aukcje w postaci rozliczonych środków najpóźniej w momencie dostarczenia przedmiotowych uprawnień na wyznaczony rachunek oferenta w rejestrze Unii lub wyznaczony rachunek posiadania jego następcy prawnego w rejestrze Unii.
2. Platforma aukcyjna, w tym połączone z nią systemy rozliczeniowe lub rozrachunkowe, dokonują transferu płatności dokonanych przez oferentów lub ich następców prawnych, wynikających ze sprzedaży na aukcji uprawnień, o których mowa w art. 10, 11 i 13, na rzecz prowadzących aukcje, którzy sprzedali na aukcji dane uprawnienia.
3. Płatności na rzecz prowadzących aukcje dokonywane są w euro lub w walucie państwa członkowskiego, które ich wyznaczyło, w przypadku gdy dane państwo członkowskie nie należy do strefy euro, zgodnie z wyborem tego państwa członkowskiego, niezależnie od tego, w jakiej walucie zostały dokonane płatności przez oferentów, pod warunkiem że właściwy system rozliczeniowy lub rozrachunkowy jest w stanie obsługiwać operacje w danej walucie.
4. Kursem walutowym jest kurs opublikowany bezpośrednio po zamknięciu okresu składania ofert przez uznany informacyjny serwis finansowy, określony w umowie wyznaczającej daną platformę aukcyjną.
Artykuł 36
Konsekwencje opóźnienia lub braku płatności
1. Zwycięski oferent lub jego następcy prawni otrzymują uprawnienia, o których zwycięski oferent został powiadomiony na podstawie art. 52 ust. 3 lit. a), tylko wówczas, gdy cała kwota należna, o której został powiadomiony na podstawie art. 52 ust. 3 lit. c), została zapłacona prowadzącemu aukcje zgodnie z art. 35 ust. 1.
2. Zwycięskiego oferenta lub jego następców prawnych, którzy nie wywiązują się w pełni z obowiązków wynikających z ust. 1 niniejszego artykułu w odpowiednim terminie, o którym zwycięski oferent został powiadomiony na podstawie art. 52 ust. 3 lit. d), uważa się za zalegających z płatnością.
3. Na oferenta zalegającego z płatnością może zostać nałożona jedna z poniższych sankcji albo obie:
a) odsetki za każdy dzień za okres od dnia, w którym płatność stała się należna na podstawie art. 52 ust. 3 lit. d), do dnia, w którym dokonano płatności, według stopy procentowej określonej w umowie wyznaczającej daną platformę aukcyjną, naliczane dziennie;
b) kara pieniężna, która przypada prowadzącemu aukcje w wysokości pomniejszonej o koszty odliczone przez system rozliczeniowy lub rozrachunkowy.
4. W przypadku gdy zwycięski oferent zalega z płatnością, skutkuje to również jedną z poniższych sytuacji:
a) kontrahent centralny przejmuje dostawę uprawnień oraz dokonuje płatności kwoty należnej prowadzącemu aukcje;
b) agent rozrachunkowy wykorzystuje zabezpieczenie otrzymane od oferenta do realizacji płatności kwoty należnej prowadzącemu aukcje.
5. W przypadku niedokonania rozrachunku uprawnienia sprzedaje się na aukcji na dwóch najbliższych aukcjach zaplanowanych na danej platformie aukcyjnej.
ROZDZIAŁ XII
DOSTARCZANIE UPRAWNIEŃ SPRZEDAWANYCH NA AUKCJI
Artykuł 37
Transfer uprawnień sprzedawanych na aukcji
Transferu uprawnień sprzedawanych na aukcji prowadzonej przez każdą platformę aukcyjną dokonuje się przez rejestr Unii, przed otwarciem okresu składania ofert, na wyznaczony rachunek w rejestrze Unii, gdzie są przechowywane w depozycie przez system rozliczeniowy lub rozrachunkowy działający jako powiernik do czasu ich dostarczenia zwycięskim oferentom lub ich następcom prawnym, na podstawie wyników aukcji, zgodnie z mającymi zastosowanie aktami delegowanymi przyjętymi na podstawie art. 19 ust. 3 dyrektywy 2003/87/WE.
Artykuł 38
Dostarczanie uprawnień sprzedawanych na aukcji
1. Każde uprawnienie sprzedawane przez państwo członkowskie jest przydzielane zwycięskiemu oferentowi przez system rozliczeniowy lub rozrachunkowy do czasu, gdy całkowity wolumen przydzielonych uprawnień odpowiadać będzie wolumenowi, o którym oferent został powiadomiony na podstawie art. 52 ust. 3 lit. a).
Możliwe jest przydzielenie oferentowi uprawnień pochodzących od więcej niż jednego państwa członkowskiego, które dokonywały sprzedaży w ramach tej samej aukcji, jeżeli jest to niezbędne do uzupełnienia wolumenu uprawnień, o którym oferent został powiadomiony na podstawie art. 52 ust. 3 lit. a).
2. Po zapłaceniu należnej kwoty, na podstawie art. 35 ust. 1, każdemu zwycięskiemu oferentowi lub jego następcom prawnym dostarcza się uprawnienia przydzielone danemu oferentowi tak szybko, jak jest to wykonalne, a w każdym razie nie później niż w terminie wyznaczonym na ich dostawę, zgodnie z dwudniowym kontraktem na rynku kasowym w drodze transferu całości lub części uprawnień, o których oferent został powiadomiony na podstawie art. 52 ust. 3 lit. a), z wyznaczonego rachunku w rejestrze Unii, na którym to rachunku uprawnienia te są przechowywane w depozycie przez system rozliczeniowy lub rozrachunkowy działający jako powiernik, na wyznaczony rachunek lub rachunki posiadania w rejestrze Unii zwycięskiego oferenta lub jego następców prawnych, bądź na wyznaczony rachunek posiadania prowadzony przez system rozliczeniowy lub rozrachunkowy działający jako powiernik na rzecz zwycięskiego oferenta lub jego następców prawnych.
Artykuł 39
Opóźnienie w dostarczeniu uprawnień sprzedawanych na aukcji
W przypadku gdy system rozliczeniowy lub rozrachunkowy nie dostarczy wszystkich lub części uprawnień sprzedawanych na aukcji ze względu na okoliczności, na które nie ma wpływu, system ten dostarcza uprawnienia tak szybko, jak jest to możliwe, a zwycięscy oferenci lub ich następcy prawni akceptują dostarczenie uprawnień w tym późniejszym terminie. Zwycięskiemu oferentowi ani jego następcom prawnym nie przysługują żadne inne środki zaradcze w związku z opóźnieniami w dostarczeniu uprawnień.
ROZDZIAŁ XIII
ZARZĄDZANIE ZABEZPIECZENIEM
Artykuł 40
Zabezpieczenie wnoszone przez oferenta
1. Przed otwarciem okresu składania ofert dotyczących sprzedaży na aukcji dwudniowych kontraktów na rynku kasowym oferenci lub pośrednicy działający w ich imieniu są zobowiązani do wniesienia zabezpieczenia w systemie rozliczeniowym lub rozrachunkowym połączonym z platformą aukcyjną prowadzącą aukcje.
2. Na żądanie oferenta niebędącego zwycięskim oferentem wszystkie wniesione przez niego zabezpieczenia, które nie zostały wykorzystane, są zwracane, wraz z odsetkami naliczonymi od zabezpieczeń gotówkowych, tak szybko, jak jest to wykonalne po zamknięciu okresu składania ofert.
3. Na żądanie zwycięskiego oferenta wszystkie wniesione przez niego zabezpieczenia, które nie zostały wykorzystane do celów rozrachunku, są zwracane, wraz z odsetkami naliczonymi od zabezpieczeń gotówkowych, tak szybko, jak jest to wykonalne po dokonaniu rozrachunku.
Artykuł 41
Zabezpieczenie wnoszone przez prowadzącego aukcje
1. Przed otwarciem okresu składania ofert dotyczących sprzedaży na aukcji dwudniowych kontraktów na rynku kasowym prowadzący aukcje jest zobowiązany do wniesienia zabezpieczenia w postaci uprawnień, które będą przechowywane w depozycie przez system rozliczeniowy lub rozrachunkowy działający jako powiernik do czasu ich dostarczenia. Wolumen i datę dostarczenia tych uprawnień określa się w tabelach aukcyjnych odpowiadających kalendarzom aukcji, o których mowa w art. 12 lub 13, zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2019/1122.
2. Jeżeli uprawnienia wniesione tytułem zabezpieczenia na podstawie ust. 1 nie zostały wykorzystane, system rozliczeniowy lub rozrachunkowy może zatrzymać je, zgodnie z wyborem sprzedającego na aukcji państwa członkowskiego, na wyznaczonym rachunku w rejestrze Unii, gdzie będą przechowywane w depozycie przez system rozliczeniowy lub rozrachunkowy działający jako powiernik do czasu ich dostarczenia.
ROZDZIAŁ XIV
OPŁATY I KOSZTY
Artykuł 42
Struktura i wysokość opłat
1. Struktura i wysokość opłat oraz wszelkie związane z nimi warunki stosowane przez platformę aukcyjną, jak również systemy rozliczeniowe i systemy rozrachunkowe, są nie mniej korzystne niż porównywalne standardowe opłaty i warunki obowiązujące na rynku wtórnym.
W przypadku gdy jest to jednak przewidziane w dokumentach zamówienia dotyczących procedur udzielania zamówień publicznych na podstawie art. 26 ust. 1 lub art. 29 ust. 4, operator platformy aukcyjnej może zwiększyć opłaty uiszczane przez zwycięskich oferentów zgodnie z art. 43 ust. 1 niniejszego rozporządzenia do maksymalnie 120 % porównywalnych standardowych opłat wnoszonych przez nabywców uprawnień na rynku wtórnym w latach, w których wolumeny uprawnień przeznaczonych do sprzedaży na aukcji zostały zmniejszone o więcej niż 200 mln uprawnień na podstawie art. 1 i 1a decyzji (UE) 2015/1814.
2. Platforma aukcyjna oraz systemy rozliczeniowe i systemy rozrachunkowe mogą stosować wyłącznie takie opłaty, zniżki lub warunki, które zostały wyraźnie określone w umowie je wyznaczającej.
3. Wszelkie opłaty i warunki stosowane na podstawie ust. 1 i 2 są jasno określone, łatwo zrozumiałe i dostępne do wiadomości publicznej. Są one wyszczególnione z podaniem wszystkich opłat dotyczących poszczególnych rodzajów usług.
Artykuł 43
Koszty procesu aukcyjnego
1. Koszty usług przewidzianych w art. 27 ust. 1 i art. 30 są pokrywane przez oferentów z opłat.
Koszty uzgodnień między prowadzącym aukcję i platformą aukcyjną, o których mowa w art. 22 ust. 2, pozwalające prowadzącemu aukcję na sprzedaż na aukcji uprawnień w imieniu wyznaczającego państwa członkowskiego, ponosi jednak państwo członkowskie sprzedające uprawnienia na aukcji, z wyłączeniem kosztów wszelkich systemów rozliczeniowych lub rozrachunkowych połączonych z daną platformą aukcyjną.
Koszty, o których mowa w akapicie drugim, są odliczane od wpływów z aukcji wypłacanych prowadzącym aukcje na podstawie art. 35 ust. 2 i 3.
2. Warunki umowy dotyczącej wspólnego udzielania zamówień, o której mowa w art. 26 ust. 5 akapit pierwszy lub umowy wyznaczającej platformę aukcyjną zgodnie z art. 26 ust. 1 mogą stanowić odstępstwo od przepisów ust. 1 niniejszego artykułu poprzez nałożenie na te państwa członkowskie, które powiadomiły Komisję na podstawie art. 29 ust. 3 o swojej decyzji dotyczącej nieuczestniczenia we wspólnym działaniu określonym w art. 26 ust. 1, lecz następnie korzystają ze wspólnej platformy aukcyjnej, wymogu zapłaty na rzecz danej platformy aukcyjnej, w tym systemów rozliczeniowych lub systemów rozrachunkowych powiązanych z nią, kosztów usług przewidzianych w art. 27 ust. 1 związanych z wolumenem uprawnień, które to państwo członkowskie sprzedaje od momentu rozpoczęcia sprzedaży na aukcji za pośrednictwem wspólnej platformy aukcyjnej, do czasu zakończenia lub wygaśnięcia okresu wyznaczenia tej platformy aukcyjnej.
Akapit pierwszy stosuje się również do państw członkowskich, które nie przyłączyły się do wspólnego działania określonego w art. 26 ust. 1 w ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie umowy dotyczącej wspólnego udzielania zamówień, o której mowa w art. 26 ust. 5 akapit pierwszy.
Akapit pierwszy nie ma zastosowania, jeżeli państwo członkowskie przyłącza się do wspólnego działania określonego w art. 26 ust. 1 po upływie okresu wyznaczenia, o którym mowa w art. 29 ust. 4 akapit drugi, lub jeżeli państwo członkowskie korzysta ze wspólnej platformy aukcyjnej w celu sprzedaży swojej części uprawnień w przypadku braku wpisu do wykazu, o którym mowa w art. 29 ust. 6.
3. Koszty ponoszone przez oferentów zgodnie z ust. 1 pomniejsza się o kwotę kosztów poniesionych przez państwo członkowskie zgodnie z ust. 2.
ROZDZIAŁ XV
NADZÓR NAD AUKCJAMI, ŚRODKI ZARADCZE I SANKCJE
Artykuł 44
Monitorowanie aukcji
1. Do końca każdego miesiąca platforma aukcyjna składa sprawozdanie z realizacji aukcji, które przeprowadziła w poprzednim miesiącu, w szczególności w odniesieniu do:
a) uczciwego i otwartego dostępu;
b) przejrzystości;
c) kształtowania cen;
d) technicznych i operacyjnych aspektów realizacji umowy wyznaczającej daną platformę aukcyjną;
e) związku między procesami aukcyjnymi a rynkiem wtórnym w odniesieniu do informacji, o których mowa w lit. a)-d);
f) wszelkich dowodów na zachowania antykonkurencyjne, nadużycia na rynku, pranie pieniędzy, finansowanie terroryzmu lub działalność przestępczą, o których platforma aukcyjna została poinformowana w trakcie wykonywania swoich zadań zgodnie z art. 27 lub 30;
g) każdego naruszenia niniejszego rozporządzenia lub art. 10 ust. 4 dyrektywy 2003/87/WE, o których poinformowano platformę aukcyjną, podczas wykonywania jej zadań zgodnie z art. 27 lub 30 niniejszego rozporządzenia;
h) działań podjętych w następstwie wszelkich informacji zgłoszonych zgodnie z lit. a)-g).
Ponadto do 31 stycznia każdego roku platforma aukcyjna udostępnia podsumowanie i analizę miesięcznych sprawozdań z poprzedniego roku.
2. Platforma aukcyjna przekazuje sprawozdania i podsumowanie, o których mowa w ust. 1, Komisji, wyznaczającym ją państwom członkowskim, właściwemu organowi krajowemu wyznaczonemu zgodnie z art. 22 rozporządzenia (UE) nr 596/2014 oraz ESMA.
3. Odpowiednie instytucje zamawiające monitorują wykonywanie umów wyznaczających platformy aukcyjne. Państwa członkowskie, które wyznaczają platformę aukcyjną opt-out, powiadamiają Komisję o każdym przypadku niewywiązania się przez tę platformę aukcyjną z umowy wyznaczającej ją, który może mieć znaczący wpływ na procesy aukcyjne.
4. Zgodnie z art. 10 ust. 4 dyrektywy 2003/87/WE Komisja, w imieniu państw członkowskich uczestniczących we wspólnym działaniu określonym w art. 26 ust. 1 niniejszego rozporządzenia, oraz państwa członkowskie, które wyznaczają platformę aukcyjną opt-out, publikują zbiorcze sprawozdania dotyczące informacji, o których mowa w ust. 1 lit. a)-h) niniejszego artykułu.
5. Prowadzący aukcje, platformy aukcyjne, nadzorujące ich właściwe organy krajowe oraz ESMA aktywnie współpracują ze sobą i z Komisją oraz przekazują na żądanie Komisji wszelkie będące w ich posiadaniu informacje dotyczące aukcji, które są w uzasadniony sposób niezbędne do monitorowania aukcji.
6. Właściwe organy krajowe nadzorujące instytucje kredytowe i firmy inwestycyjne oraz właściwe organy krajowe nadzorujące osoby, którym wydano zezwolenie na składanie ofert w imieniu innych podmiotów na podstawie art. 18 ust. 2, oraz ESMA w ramach swoich kompetencji aktywnie współpracują z Komisją, kiedy jest to w uzasadniony sposób niezbędne do monitorowania aukcji.
7. Wypełniając swoje obowiązki wynikające z ust. 5 i 6, właściwe organy krajowe uwzględniają kwestię tajemnicy zawodowej, jakiej organy te podlegają na mocy prawa Unii Europejskiej.
Artykuł 45
Monitorowanie relacji z oferentami
1. Platforma aukcyjna monitoruje relacje z oferentami, podejmując następujące działania:
a) analizowanie ofert składanych podczas całego okresu trwania tej relacji, w celu zagwarantowania, że zachowania oferentów dotyczące składania ofert są zgodne z wiedzą platformy aukcyjnej na temat klienta, profilu jego działalności i ryzyka, w tym, w razie potrzeby, pochodzenia funduszy;
b) utrzymywanie skutecznych rozwiązań i procedur w zakresie regularnego monitorowania przestrzegania jej zasad dotyczących zachowań na rynku przez osoby dopuszczone do składania ofert na podstawie art. 18 ust. 3 i art. 19;
c) monitorowanie transakcji realizowanych przez osoby dopuszczone do składania ofert na podstawie art. 18 ust. 3 i art. 19 oraz przez osoby zajmujące eksponowane stanowiska polityczne, za pomocą jej systemów w celu wykrycia naruszeń zasad, o których mowa w lit. b) niniejszego akapitu, nieuczciwych lub nieprawidłowych warunków sprzedaży na aukcji lub zachowań, które mogą prowadzić do nadużyć na rynku.
Podczas analizowania ofert zgodnie z akapitem pierwszym lit. a) platforma aukcyjna zwraca szczególną uwagę na wszelkie działania, których charakter wskazuje w jej opinii na duże prawdopodobieństwo prania pieniędzy, finansowania terroryzmu lub działalności przestępczej.
2. Platforma aukcyjna dopilnowuje, aby posiadane przez nią dokumenty, dane i informacje na temat oferenta były aktualne. W tym celu musi ona:
a) żądać wszelkich informacji od oferenta, na podstawie art. 18 ust. 3, art. 19 ust. 2 i art. 20 ust. 5 i 7, do celów monitorowania relacji z tym oferentem po jego dopuszczeniu do składania ofert na aukcjach, w trakcie trwania tych relacji oraz w okresie pięciu lat od ich zakończenia jego dopuszczenia do składania ofert;
b) żądać od oferenta ponownego złożenia wniosku o dopuszczenie do składania ofert w regularnych odstępach czasu;
c) żądać od oferenta niezwłocznego powiadamiania danej platformy aukcyjnej o wszelkich zmianach odnośnie do informacji przekazanych jej na podstawie art. 18 ust. 3, art. 19 ust. 2 oraz art. 20 ust. 5 i 7.
3. Platforma aukcyjna przechowuje dokumentację:
a) wniosku o dopuszczenie do składania ofert złożonego przez kandydata na podstawie art. 18 ust. 3 i art. 19 ust. 2, łącznie z wszelkimi jego zmianami;
b) kontroli przeprowadzonych w trakcie:
(i) rozpatrywania złożonego wniosku o dopuszczenie do składania ofert na podstawie art. 19, 20 i 21;
(ii) analizowania i monitorowania relacji z oferentem na podstawie ust. 1 lit. a) i c);
c) wszystkich informacji dotyczących danej oferty złożonej przez danego oferenta w trakcie aukcji, w tym wycofania lub modyfikacji takiej oferty, na podstawie art. 6 ust. 3 akapit drugi oraz art. 6 ust. 4;
d) wszystkich informacji dotyczących przebiegu każdej aukcji, w której oferent złożył ofertę.
4. Platforma aukcyjna przechowuje dokumentację, o której mowa w ust. 3, tak długo jak oferent jest dopuszczony do składania ofert w jej aukcjach oraz co najmniej przez okres pięciu lat od zakończenia relacji z tym oferentem.
Artykuł 46
Powiadamianie o przypadkach prania pieniędzy, finansowania terroryzmu lub działalności przestępczej
1. Właściwe organy krajowe, o których mowa w art. 48 ust. 1a dyrektywy (UE) 2015/849, monitorują przestrzeganie przez platformę aukcyjną:
a) środków należytej staranności wobec klienta, o których mowa w art. 19 ust. 2 lit. e) oraz art. 20 ust. 8 niniejszego rozporządzenia;
b) obowiązku odmowy udzielenia dopuszczenia do składania ofert na aukcjach, cofnięcia lub zawieszenia już udzielonego dopuszczenia do składania ofert na podstawie art. 21 ust. 1 i 2 niniejszego rozporządzenia;
c) wymogów dotyczących monitorowania i przechowywania dokumentacji określonych w art. 45 niniejszego rozporządzenia;
d) wymogów dotyczących informowania określonych w ust. 2 i 3.
Właściwe organy krajowe mają uprawnienia, o których mowa w art. 48 ust. 2 i 3 dyrektywy (UE) 2015/849.
Platforma aukcyjna może odpowiadać za naruszenie przepisów ust. 2 i 3 niniejszego artykułu oraz art. 20 ust. 5 i 8, art. 21 ust. 1 i 2 oraz art. 45 niniejszego rozporządzenia. Do takich naruszeń mają zastosowanie sankcje i środki, o których mowa w art. 58-62 dyrektywy (UE) 2015/849.
2. Platforma aukcyjna, jej dyrektorzy i pracownicy współpracują w pełni z FIU poprzez niezwłoczne podjęcie następujących działań:
a) informowanie FIU, również w drodze przekazania zgłoszenia, jeżeli wiedzą, podejrzewają lub mają uzasadnione podstawy, aby podejrzewać, że jakiekolwiek środki finansowe związane z aukcjami są dochodami pochodzącymi z działalności przestępczej lub są powiązane z finansowaniem terroryzmu, a także poprzez niezwłoczne odpowiadanie na wnioski FIU o udzielenie dodatkowych informacji w takich przypadkach;
b) bezpośrednie dostarczanie FIU, na jej wniosek, wszelkich informacji niezbędnych do wykonywania jej zadań. Zgłaszane są wszystkie podejrzane transakcje, w tym próby przeprowadzenia takich transakcji.
3. Informacje, o których mowa w ust. 2, przekazuje się FIU państwa członkowskiego, na którego terytorium znajduje się dana platforma aukcyjna.
4. Państwo członkowskie, na którego terytorium znajduje się platforma aukcyjna wyznaczona na podstawie niniejszego rozporządzenia, zapewnia stosowanie krajowych środków transponujących art. 37, 38, 39 i 42, art. 45 ust. 1 oraz art. 46 dyrektywy (UE) 2015/849 w odniesieniu do danej platformy aukcyjnej.
Artykuł 47
Powiadamianie o nadużyciach na rynku
1. Platforma aukcyjna powiadamia organy krajowe, których właściwość wynika z rozporządzenia (UE) nr 596/2014, o podejrzeniach o nadużycie na rynku lub usiłowanie popełnienia nadużycia na rynku przez osobę dopuszczoną do składania ofert na aukcjach lub przez jakąkolwiek osobę, w imieniu której działa osoba dopuszczona do składania ofert na aukcjach.
2. Dana platforma aukcyjna powiadamia Komisję i ESMA o fakcie dokonania powiadomienia na podstawie ust. 1, wskazując działania naprawcze, jakie podjęła lub proponuje podjąć w celu przeciwdziałania nadużyciu na rynku lub usiłowaniu popełnienia nadużycia na rynku, o których mowa w tym ustępie.
Artykuł 48
Maksymalna wielkość oferty oraz inne środki zaradcze
1. Platforma aukcyjna może wprowadzić, po konsultacji z Komisją i uzyskaniu jej opinii w tym względzie, maksymalną wielkość oferty bądź wszelkie inne środki zaradcze niezbędne do zmniejszenia rzeczywistego lub potencjalnego dostrzegalnego ryzyka wystąpienia nadużyć na rynku, prania pieniędzy, finansowania terroryzmu lub innej działalności przestępczej, a także zachowań antykonkurencyjnych, pod warunkiem że wprowadzenie takiej wielkości oferty lub takich środków zaradczych skutecznie zmniejszy dane ryzyko. Komisja może zasięgnąć opinii zainteresowanych państw członkowskich i uzyskać ich opinię na temat propozycji przedstawionej przez daną platformę aukcyjną. Platforma aukcyjna uwzględnia opinię Komisji w jak największym stopniu.
2. Maksymalna wielkość oferty jest wyrażana jako odsetek całkowitej liczby uprawnień sprzedawanych na danej aukcji albo jako odsetek całkowitej liczby uprawnień sprzedawanych na aukcji w danym roku, w zależności od tego, które z tych rozwiązań platforma aukcyjna uzna za najbardziej właściwe w stosunku do ryzyka wystąpienia nadużyć na rynku.
3. Do celów niniejszego artykułu maksymalna wielkość oferty oznacza maksymalną liczbę uprawnień, na które może być składana oferta, bezpośrednio albo pośrednio, przez którąkolwiek z grup osób wymienionych w art. 18 ust. 1 lub 2, które zaliczają się do jednej z następujących kategorii:
a) ta sama grupa przedsiębiorstw obejmująca wszelkie jednostki dominujące, ich jednostki zależne i jednostki powiązane;
b) to samo ugrupowanie gospodarcze;
c) odrębna jednostka gospodarcza mająca samodzielność w podejmowaniu decyzji, w przypadku gdy są kontrolowane, bezpośrednio albo pośrednio, przez podmioty publiczne lub podmioty państwowe.
Artykuł 49
Zasady dotyczące zachowań na rynku oraz inne ustalenia umowne
Platforma aukcyjna jest uprawniona do podejmowania wszelkich innych działań zgodnie ze swoimi zasadami dotyczącymi zachowań na rynku i innymi ustaleniami umownymi obowiązującymi bezpośrednio lub pośrednio oferentów dopuszczonych do składania ofert na aukcjach, pod warunkiem że tego rodzaju działania nie są sprzeczne z przepisami określonymi w art. 44-48 ani ich nie podważają.
Artykuł 50
Zasady dotyczące zachowań osób, którym wydano zezwolenie na składanie ofert w imieniu innych podmiotów
1. Niniejszy artykuł ma zastosowanie do:
a) osób, którym wydano zezwolenie na składanie ofert na podstawie art. 18 ust. 2;
b) firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych, o których mowa w art. 18 ust. 1 lit. b) i c).
2. Osoby, o których mowa w ust. 1, stosują się do następujących zasad postępowania w relacjach ze swoimi klientami:
a) przyjmują instrukcje od swoich klientów na porównywalnych warunkach;
b) odmawiają złożenia oferty w imieniu klienta, jeżeli mają uzasadnione podstawy, aby podejrzewać występowanie przypadku prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, działalności przestępczej lub nadużyć na rynku, z zastrzeżeniem krajowych przepisów transponujących art. 35 i 39 dyrektywy (UE) 2015/849;
c) mogą odmówić złożenia oferty w imieniu klienta, jeżeli mają uzasadnione podstawy, aby podejrzewać, że klient nie jest w stanie zapłacić za uprawnienia, na które ma być składana oferta;
d) zawierają ze swoimi klientami pisemną umowę, w której nie nakładają na danego klienta żadnych nieuczciwych warunków ani ograniczeń i w której określają wszelkie warunki dotyczące oferowanych usług, w tym w szczególności płatności i dostawy uprawnień;
e) mogą wymagać od swoich klientów złożenia wadium w postaci płatności zaliczkowej na poczet uprawnień;
f) nie mogą w sposób nieuzasadniony ograniczać liczby ofert, jakie może składać klient;
g) nie mogą powstrzymywać ani ograniczać swoich klientów, jeśli chodzi o korzystanie przez nich z usług innych podmiotów uprawnionych na podstawie art. 18 ust. 1 lit. b)-e) oraz art. 18 ust. 2 do składania ofert na aukcjach w ich imieniu;
h) zwracają należytą uwagę na interesy swoich klientów;
i) traktują klientów w sposób uczciwy i niedyskryminacyjny;
j) utrzymują odpowiednie wewnętrzne systemy i procedury służące rozpatrywaniu wniosków klientów zwracających się o ich reprezentowanie na aukcji oraz umożliwieniu skutecznego udziału w aukcji, w szczególności w zakresie składania ofert w imieniu swoich klientów, przyjmowania płatności i zabezpieczenia od oraz transferu uprawnień do klientów;
k) zapobiegają ujawnianiu informacji poufnych przez część ich przedsiębiorstwa, która opowiada za przyjmowanie, przygotowanie i składanie ofert w imieniu ich klientów, wobec części ich przedsiębiorstwa, która odpowiada za przygotowywanie i składanie ofert na ich własny rachunek, bądź wobec części ich przedsiębiorstwa, która odpowiada za prowadzenie transakcji na ich własny rachunek na rynku wtórnym;
l) przechowują dokumentację informacji uzyskanych lub wytworzonych w ramach pełnienia funkcji pośrednika obsługującego oferty na aukcjach w imieniu swoich klientów przez okres pięciu od daty uzyskania lub wytworzenia tych informacji.
Wysokość wadium, o którym mowa w akapicie pierwszym lit. e), oblicza się w oparciu o dokładną i uzasadnioną podstawę oraz określa w umowach, o których mowa w lit. d) tego akapitu. Wszelkie części tego wadium, które nie zostały wykorzystane do zaspokojenia płatności z tytułu uprawnień, są zwracane klientowi po zakończeniu aukcji, w rozsądnym terminie określonym w umowach, o których mowa w akapicie pierwszym lit. d).
3. Osoby, o których mowa w ust. 1, stosują się do następujących zasad postępowania przy składaniu ofert na swój własny rachunek lub w imieniu swoich klientów:
a) przedstawiają wszelkie informacje, których zażąda którakolwiek z platform aukcyjnych, na których zostali dopuszczeni do składania ofert;
b) działają zgodnie z zasadami etyki zawodowej, wykazując dostateczne umiejętności, dbałość i staranność.
4. Właściwe organy krajowe wyznaczone zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 596/2014 i dyrektywą (UE) 2015/849 przez państwa członkowskie, w których osoby, o których mowa w ust. 1, mają swoją siedzibę, są odpowiedzialne za wydawanie tym osobom zezwoleń na wykonywanie działalności, o której mowa w tym ustępie, oraz za monitorowanie i egzekwowanie przestrzegania zasad postępowania określonych w ust. 2 i 3, w tym za rozpatrywanie wszelkich skarg na nieprzestrzeganie wspomnianych zasad postępowania.
5. Właściwe organy krajowe, o których mowa w ust. 4, wydają zezwolenia osobom, o których mowa w ust. 1, wyłącznie jeżeli osoby te spełniają wszystkie następujące warunki:
a) cieszą się wystarczająco dobrą opinią i posiadają wystarczające doświadczenie do zapewnienia właściwego poszanowania zasad postępowania przewidzianych w ust. 2 i 3;
b) wprowadziły niezbędne procedury i kontrole w celu unikania konfliktu interesów i działają w najlepszym interesie swoich klientów;
c) przestrzegają obowiązków określonych w dyrektywie (UE) 2015/849;
d) przestrzegają wszelkich innych środków uznanych za niezbędne ze względu na charakter oferowanych usług dotyczących składania ofert i stopień profesjonalności profilu inwestycyjnego lub handlowego danego klienta, jak również wszelkich ocen prawdopodobieństwa wystąpienia prania pieniędzy, finansowania terroryzmu lub działalności przestępczej opartych na analizie ryzyka.
6. Właściwe organy krajowe państwa członkowskiego, w którym wydano zezwolenie osobom, o których mowa w ust. 1, nadzorują i kontrolują przestrzeganie warunków określonych w ust. 5. Państwo członkowskie dopilnowuje, aby:
a) jego właściwe organy krajowe dysponowały uprawnieniami do prowadzenia dochodzeń i nakładania sankcji, które są skuteczne, proporcjonalne i odstraszające;
b) ustanowiono mechanizm rozpatrywania skarg i cofania zezwoleń, w przypadkach gdy osoby, którym wydano zezwolenie, naruszają swoje obowiązki wynikające z tych zezwoleń;
c) jego właściwe organy krajowe mogły cofnąć zezwolenie wydane na podstawie ust. 5, w przypadku gdy upoważniona osoba poważnie i systematycznie naruszała przepisy określone w ust. 2 i 3.
7. Klienci osób, o których mowa w ust. 1, mogą kierować wszelkie skargi związane z przestrzeganiem zasad postępowania określonych w ust. 2 i 3 do właściwych organów, o których mowa w ust. 4, zgodnie z przepisami proceduralnymi ustanowionymi w celu rozpatrywania tego rodzaju skarg.
8. Osoby, o których mowa w ust. 1 mogą, bez konieczności spełnienia dodatkowych wymogów prawnych lub administracyjnych nakładanych przez państwa członkowskie, świadczyć usługi dotyczące składania ofert klientom, o których mowa w art. 18 ust. 3 akapit pierwszy lit. a).
ROZDZIAŁ XVI
PRZEJRZYSTOŚĆ I POUFNOŚĆ
Artykuł 51
Publikacja
Na specjalnej, aktualnej stronie internetowej poświęconej sprzedaży aukcyjnej prowadzonej przez daną platformę aukcyjną publikuje się następujące informacje:
a) wszelkie przepisy, wytyczne, instrukcje, formularze, dokumenty i ogłoszenia dotyczące aukcji na platformie aukcyjnej, w tym kalendarz aukcji;
b) wszelkie inne niepoufne informacje dotyczące aukcji na danej platformie aukcyjnej, w tym wykaz osób dopuszczonych do składania ofert na aukcjach;
c) wszelkie decyzje, w tym decyzje podjęte na podstawie art. 48, dotyczące wprowadzenia maksymalnej wielkości oferty oraz innych środków zaradczych niezbędnych w celu zmniejszenia rzeczywistego lub potencjalnego dostrzegalnego ryzyka wystąpienia prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, działalności przestępczej lub nadużyć na rynku na platformie aukcyjnej;
d) wykaz nazw, adresów miejsca prowadzenia działalności, służbowych numerów telefonów, służbowych adresów poczty elektronicznej, a także służbowych stron internetowych wszystkich osób dopuszczonych do składania w imieniu innych podmiotów ofert na aukcjach prowadzonych platformę aukcyjną.
Informacje, o których mowa w akapicie pierwszym i które przestały być użyteczne, są archiwizowane. Wspomniane archiwa są udostępniane za pomocą strony internetowej Komisji poświęconej sprzedaży aukcyjnej, o której mowa w tym akapicie.
Artykuł 52
Ogłaszanie wyników aukcji i powiadamianie o nich
1. Platforma aukcyjna ogłasza wyniki każdej przeprowadzonej aukcji. Ogłoszenie to zawiera co najmniej następujące informacje:
a) wolumen uprawnień sprzedawanych na aukcji;
b) cena rozliczenia aukcji w euro;
c) całkowity wolumen złożonych ofert;
d) całkowita liczba oferentów oraz liczba zwycięskich oferentów;
e) w przypadku unieważnienia aukcji - aukcje, na które zostanie przeniesiony dany wolumen uprawnień;
f) całkowite dochody z aukcji;
g) podział dochodów między państwa członkowskie i fundusze, o których mowa w art. 24, w przypadku wspólnej platformy aukcyjnej.
2. Platforma aukcyjna ogłasza wyniki każdej aukcji tak szybko, jak to jest w rozsądny sposób wykonalne. Informacje, o których mowa w ust. 1 lit. a) i b), ogłasza się nie później niż 5 minut po zamknięciu okresu składania ofert, a informacje, o których mowa w ust. 1 lit. c)-g), ogłasza się nie później niż 15 minut po zamknięciu okresu składania ofert.
3. W tym samym czasie, gdy platforma aukcyjna ogłasza informacje, o których mowa w ust. 1 lit. a) i b), powiadamia ona każdego zwycięskiego oferenta:
a) o całkowitej liczbie uprawnień, jaka zostanie przydzielona temu oferentowi;
b) ewentualnie o tym, które z jego ofert z taką samą ceną zostały wybrane losowo;
c) o płatności należnej w euro albo w walucie państwa członkowskiego nienależącego do strefy euro wybranej przez oferenta, pod warunkiem że system rozliczeniowy lub rozrachunkowy jest w stanie obsługiwać operacje w danej walucie krajowej;
d) o dacie, do której należy dokonać płatności w rozliczonych środkach na wyznaczony rachunek bankowy prowadzącego aukcje.
4. W przypadku gdy walutą wybraną przez oferenta nie jest euro, platforma aukcyjna powiadamia zwycięskiego oferenta o kursie walutowym, o którym mowa w art. 35 ust. 4 i który został przez nią zastosowany do obliczenia kwoty należnej w walucie wybranej przez zwycięskiego oferenta.
5. Platforma aukcyjna informuje właściwy system rozliczeniowy i system rozrachunkowy połączone z nią o informacjach zawartych w powiadomieniu przekazanym na podstawie ust. 3.
Artykuł 53
Ochrona informacji poufnych
1. Informacjami poufnymi są następujące informacje:
a) treść oferty;
b) treść wszelkich instrukcji dotyczących składania ofert, nawet jeżeli nie złożono żadnej oferty;
c) informacje, które ujawniają tożsamość danego oferenta, oraz informacje, na podstawie których można tę tożsamość ustalić, a także każda z poniższych informacji:
(i) liczba uprawnień, jaką oferent zamierza nabyć na aukcji;
(ii) cena, jaką oferent jest gotowy zapłacić za te uprawnienia;
d) informacje dotyczące lub pochodzące z pojedynczej oferty lub instrukcji do składania ofert lub większej ich liczby, które oddzielnie albo łącznie mogą:
(i) dostarczać wskazówkę odnośnie do popytu na uprawnienia przed aukcją;
(ii) dostarczać wskazówkę odnośnie do ceny rozliczenia aukcji przed aukcją;
e) informacje przedstawione przez osoby w ramach ustanowienia bądź utrzymywania relacji z oferentami lub w ramach monitorowania tej relacji na podstawie art. 19, 20 i 21 oraz 45;
f) tajemnice handlowe przekazane przez osoby uczestniczące w konkurencyjnej procedurze udzielania zamówień publicznych mającej na celu wyznaczenie platformy aukcyjnej;
g) informacje o algorytmie zastosowanym do celów losowego wyboru ofert z taką samą ceną, o którym mowa w art. 7 ust. 1 akapit drugi;
h) informacje dotyczące metodyki ustalenia tego, jaka cena stanowi cenę rozliczenia aukcji znacznie niższą od cen obowiązujących na rynku wtórnym przed aukcją oraz w jej trakcie, o której mowa w art. 7 ust. 7.
2. Informacje poufne nie są ujawniane przez żadną z osób, które uzyskały te informacje, bezpośrednio lub pośrednio, z zastrzeżeniem przypadków przewidzianych w ust. 3.
3. Przepisy ust. 2 nie zakazują ujawniania informacji poufnych, które:
a) zostały już zgodnie z prawem upublicznione;
b) są podawane do wiadomości publicznej za pisemną zgodą oferenta, osoby dopuszczonej do składania ofert lub osoby ubiegającej się o dopuszczenie do składania ofert;
c) muszą być ujawnione lub podane do wiadomości publicznej zgodnie z prawem Unii;
d) są podawane do wiadomości publicznej na podstawie nakazu sądowego;
e) są ujawniane lub podawane do wiadomości publicznej na potrzeby dochodzeń lub postępowań karnych, administracyjnych bądź sądowych prowadzonych w Unii;
f) zostały zagregowane lub zredagowane przed ich ujawnieniem w sposób, który sprawia, że nie jest prawdopodobne rozpoznanie informacji dotyczących następujących kwestii:
(i) poszczególnych ofert lub instrukcji dotyczących składania ofert;
(ii) poszczególnych aukcji;
(iii) poszczególnych oferentów, potencjalnych oferentów lub osób ubiegających się o dopuszczenie do składania ofert;
(iv) poszczególnych wniosków o dopuszczenie do składania ofert;
(v) poszczególnych relacji z oferentami;
g) są informacjami, o których mowa w ust. 1 lit. f), pod warunkiem że są ujawniane osobom pracującym dla państw członkowskich lub Komisji, uczestniczącym w konkurencyjnej procedurze udzielania zamówienia publicznego, o której mowa w tej literze, które są same związane obowiązkiem przestrzegania tajemnicy zawodowej na mocy warunków ich zatrudnienia;
h) są podawane do wiadomości publicznej po upływie okresu 30 miesięcy, licząc od poniższych terminów, z zastrzeżeniem wszelkich utrzymujących się obowiązków dotyczących tajemnicy zawodowej nałożonych przez prawo Unii:
(i) w odniesieniu do informacji, o których mowa w ust. 1 lit. a)-d) - od daty otwarcia okresu składania ofert dotyczącego aukcji, w której informacje poufne zostały po raz pierwszy ujawnione;
(ii) w odniesieniu do informacji, o których mowa w ust. 1 lit. e) - od daty zakończenia relacji z oferentem;
(iii) w odniesieniu do informacji poufnych, o których mowa w ust. 1 lit. f) - od daty przedstawienia informacji w ramach konkurencyjnej procedury udzielania zamówienia publicznego.
4. Środki wymagane do zapewnienia, aby informacje poufne nie były bezprawnie ujawniane, a także konsekwencje ewentualnego bezprawnego ich ujawnienia przez platformę aukcyjną, w tym przez wszelkie osoby zatrudnione do pracy na jej rzecz, określa się w umowie wyznaczającej platformę aukcyjną.
5. Informacje poufne uzyskane przez platformę aukcyjną, w tym przez wszelkie osoby zatrudnione na jej rzecz, są wykorzystywane wyłącznie do celów wykonywania ich obowiązków lub zadań w odniesieniu do aukcji.
6. Ustępy 1-5 nie wykluczają wymiany informacji poufnych między platformą aukcyjną a którymkolwiek z następujących podmiotów:
a) właściwymi organami krajowymi nadzorującymi platformę aukcyjną;
b) właściwymi organami krajowymi odpowiedzialnymi za badanie i ściganie przypadków prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, działalności przestępczej lub nadużyć na rynku;
c) Komisją.
Informacji poufnych wymienianych zgodnie z niniejszym ustępem nie ujawnia się osobom innym niż wymienione w akapicie pierwszym lit. a), b) oraz c).
7. Każda osoba, która pracuje lub pracowała dla platformy aukcyjnej, zaangażowana w aukcje, ma obowiązek przestrzegania tajemnicy zawodowej oraz zapewnia ochronę informacji poufnych na podstawie niniejszego artykułu.
Artykuł 54
System językowy
1. Pisemne informacje dostarczone przez platformę aukcyjną na podstawie art. 51 ust. 1 lub na podstawie umowy wyznaczającej ją, które nie są opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, sporządzane są w języku przyjętym w dziedzinie finansów międzynarodowych.
2. Państwo członkowskie może zapewnić, na własny koszt, tłumaczenie informacji, o których mowa w ust. 1, na język urzędowy lub języki urzędowe tego państwa członkowskiego.
Jeżeli jedno państwo członkowskie zapewnia na własny koszt tłumaczenie wszelkich informacji, o których mowa w ust. 1, dostarczonych przez wspólną platformę aukcyjną, każde państwo członkowskie po wyznaczeniu platformy aukcyjnej opt-out również zapewnia na własny koszt tłumaczenie na te same języki wszystkich informacji, o których mowa w ust. 1, dostarczonych przez tę platformę aukcyjną opt-out.
3. Kandydaci ubiegający się o dopuszczenie do składania ofert oraz osoby dopuszczone do składania ofert mogą składać poniższe dokumenty w języku, o którym mowa w ust. 4, pod warunkiem że państwo członkowskie postanowiło zapewnić tłumaczenie na ten język na podstawie ust. 2:
a) wnioski o dopuszczenie do składania ofert, w tym wszelkie dokumenty towarzyszące;
b) oferty, w tym wszelkie dokumenty dotyczące ich wycofania lub modyfikacji;
c) wszelkie zapytania związane z lit. a) lub b).
Platforma aukcyjna może żądać uwierzytelnionego tłumaczenia informacji, o których mowa w akapicie pierwszym, na język zwyczajowo używany w dziedzinie finansów międzynarodowych.
4. Kandydaci ubiegający się o dopuszczenie do składania ofert, osoby dopuszczone do składania ofert oraz oferenci uczestniczący w aukcji dokonują wyboru dowolnego języka urzędowego Unii na potrzeby przyjmowania przez nich wszelkich powiadomień dokonywanych na mocy art. 8 ust. 3, art. 20 ust. 8, art. 21 ust. 4 oraz art. 52 ust. 3.
W przypadku gdy państwo członkowskie postanowiło zapewnić tłumaczenie zgodnie z ust. 2 na język, o którym mowa w akapicie pierwszym, wszystkie pozostałe komunikaty ustne lub pisemne platformy aukcyjnej wobec kandydatów ubiegających się o dopuszczenie do składania ofert, osób dopuszczonych do składania ofert lub oferentów uczestniczących w aukcji są również przekazywane w tym języku, co nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla przedmiotowych kandydatów, osób oraz oferentów.
Nawet w przypadku gdy państwo członkowskie zdecydowało się zapewnić zgodnie z ust. 2 tłumaczenie na język, o którym mowa w akapicie pierwszym, kandydat ubiegający się o dopuszczenie do składania ofert, osoba dopuszczona do składania ofert lub oferent uczestniczący w aukcji może jednak odstąpić od swojego prawa wynikającego z akapitu drugiego niniejszego ustępu, udzielając danej platformie aukcyjnej uprzedniej pisemnej zgody na posługiwanie się wyłącznie językiem zwyczajowo używanym w dziedzinie finansów międzynarodowych do celów komunikacji, o której mowa w tym akapicie.
5. Państwa członkowskie odpowiadają za prawidłowość wszelkich tłumaczeń wykonywanych na podstawie ust. 2.
Osoby składające przetłumaczony dokument, o którym mowa w ust. 3, oraz platforma aukcyjna dokonująca powiadomienia za pomocą przetłumaczonego dokumentu na podstawie ust. 4 zapewniają zgodność tłumaczenia z oryginalnym dokumentem.
ROZDZIAŁ XVII
PRZEPISY KOŃCOWE
Artykuł 55
Prawo do odwołania
1. Platforma aukcyjna zapewnia dostępność mechanizmu pozasądowego rozstrzygania sporów na potrzeby skarg zgłaszanych przez:
a) kandydatów ubiegających się o dopuszczenie do składania ofert, w szczególności osób, których wniosek o dopuszczenie do składania ofert został odrzucony;
b) osób, których dopuszczenie do składania ofert zostało cofnięte lub zawieszone;
c) osób dopuszczonych do składania ofert.
2. Państwa członkowskie, w których nadzorowany jest rynek regulowany wyznaczony jako wspólna platforma aukcyjna lub platforma aukcyjna opt-out, lub jego operator rynku, dopilnowują, aby wszelkie decyzje podejmowane w ramach mechanizmu pozasądowego rozstrzygania sporów, o którym mowa w ust. 1, były właściwie uzasadnione i podlegały prawu do odwoływania się do sądu, o którym mowa w art. 74 ust. 1 dyrektywy 2014/65/UE. Wspomniane prawo pozostaje bez uszczerbku dla wszelkich praw do odwoływania się bezpośrednio do sądów lub właściwych organów administracyjnych przewidzianych w krajowych środkach transponujących art. 74 ust. 2 dyrektywy 2014/65/UE.
Artykuł 56
Korekta błędów
1. Każda osoba, która weszła w posiadanie informacji o jakichkolwiek błędach w dokonanych transferach płatności lub uprawnień bądź w jakichkolwiek zabezpieczeniach lub wadiach wniesionych lub zwolnionych na mocy niniejszego rozporządzenia, powiadamia o nich niezwłocznie system rozliczeniowy lub rozrachunkowy.
2. System rozliczeniowy lub rozrachunkowy podejmuje wszelkie niezbędne środki w celu skorygowania błędów, o których mowa w ust. 1, o których został powiadomiony lub o których uzyskał informacje w jakikolwiek inny sposób.
3. Każda osoba odnosząca korzyść z błędu, o którym mowa w ust. 1 i którego ze względu na prawa działającego w dobrej wierze nabywcy będącego osobą trzecią nie można naprawić na podstawie ust. 2, jest odpowiedzialna za naprawienie wyrządzonych szkód, jeżeli wiedziała bądź powinna była wiedzieć o tym błędzie i nie powiadomiła o nim systemu rozliczeniowego lub rozrachunkowego.
Artykuł 57
Uchylenie
1. Rozporządzenie (UE) nr 1031/2010 traci moc.
2. Odesłania do uchylonego rozporządzenia odczytuje się jako odesłania do niniejszego rozporządzenia zgodnie z tabelą korelacji zawartą w załączniku IV.
Artykuł 58
Wejście w życie
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 17 października 2023 r.
W imieniu Komisji |
Przewodnicząca |
Ursula VON DER LEYEN |
|
(1) Dz.U. L 275 z 25.10.2003, s. 32.
(2) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/959 z dnia 10 maja 2023 r. zmieniająca dyrektywę 2003/87/WE ustanawiającą system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych w Unii oraz decyzję (UE) 2015/1814 w sprawie ustanowienia i funkcjonowania rezerwy stabilności rynkowej dla unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz.U. L 130 z 16.5.2023, s. 134).
(3) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1119 z dnia 30 czerwca 2021 r. w sprawie ustanowienia ram na potrzeby osiągnięcia neutralności klimatycznej i zmiany rozporządzeń (WE) nr 401/2009 i (UE) 2018/1999 (Europejskie prawo o klimacie) (Dz.U. L 243 z 9.7.2021, s. 1).
(4) Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1031/2010 z dnia 12 listopada 2010 r. w sprawie harmonogramu, kwestii administracyjnych oraz pozostałych aspektów sprzedaży na aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na mocy dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie (Dz.U. L 302 z 18.11.2010, s. 1).
(5) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/241 z dnia 12 lutego 2021 r. ustanawiające Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Dz.U. L 57 z 18.2.2021, s. 17).
(6) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/955 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie ustanowienia Społecznego Funduszu Klimatycznego i zmieniające rozporządzenie (UE) 2021/1060 (Dz.U. L 130 z 16.5.2023, s. 1).
(7) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/1122 z dnia 12 marca 2019 r. uzupełniające dyrektywę 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do funkcjonowania rejestru Unii (Dz.U. L 177 z 2.7.2019, s. 3).
(8) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/955 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie ustanowienia Społecznego Funduszu Klimatycznego i zmieniające rozporządzenie (UE) 2021/1060 (Dz.U. L 130 z 16.5.2023, s. 1).
(9) Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/1814 z dnia 6 października 2015 r. w sprawie ustanowienia i funkcjonowania rezerwy stabilności rynkowej dla unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych i zmiany dyrektywy 2003/87/WE (Dz.U. L 264 z 9.10.2015, s. 1).
(10) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii, zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1296/2013, (UE) nr 1301/2013, (UE) nr 1303/2013, (UE) nr 1304/2013, (UE) nr 1309/2013, (UE) nr 1316/2013, (UE) nr 223/2014 i (UE) nr 283/2014 oraz decyzję nr 541/2014/UE, a także uchylające rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012 (Dz.U. L 193 z 30.7.2018, s. 1).
(11) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 349).
(12) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE (Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 1).
(13) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 600/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 84).
(14) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, zmieniająca rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 i uchylająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/60/WE oraz dyrektywę Komisji 2006/70/WE (Dz.U. L 141 z 5.6.2015, s. 73).
(15) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1).
(16) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek, zmieniająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/43/WE oraz uchylająca dyrektywy Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG (Dz.U. L 182 z 29.6.2013, s. 19).
(17) Rozporządzenie Rady (WE) nr 139/2004 z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie kontroli koncentracji przedsiębiorstw (rozporządzenie WE w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw) (Dz.U. L 24 z 29.1.2004, s. 1).
(18) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, zmieniająca rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 i uchylająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/60/WE oraz dyrektywę Komisji 2006/70/WE (Dz.U. L 141 z 5.6.2015, s. 73).
(19) Dyrektywa 98/26/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 maja 1998 r. w sprawie zamknięcia rozliczeń w systemach płatności i rozrachunku papierów wartościowych (Dz.U. L 166 z 11.6.1998, s. 45).
(20) Zalecenie Komisji z dnia 6 maja 2003 r. dotyczące definicji mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (notyfikowane jako dokument nr C(2003) 1422) (2003/361/WE) (Dz.U. L 124 z 20.5.2003, s. 36).
(21) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/842 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie wiążących rocznych redukcji emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie od 2021 r. do 2030 r. przyczyniających się do działań na rzecz klimatu w celu wywiązania się z zobowiązań wynikających z Porozumienia paryskiego oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 525/2013 (Dz.U. L 156 z 19.6.2018, s. 26).
(22) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie warunków dopuszczenia instytucji kredytowych do działalności oraz nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi i firmami inwestycyjnymi, zmieniająca dyrektywę 2002/87/WE i uchylająca dyrektywy 2006/48/WE oraz 2006/49/WE (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 338).
(23) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/856 z dnia 26 lutego 2019 r. uzupełniające dyrektywę 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do działania funduszu innowacyjnego (Dz.U. L 140 z 28.5.2019, s. 6).
(24) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1227/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii (Dz.U. L 326 z 8.12.2011, s. 1).
(25) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/590 z dnia 28 lipca 2016 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 600/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących zgłaszania transakcji właściwym organom (Dz.U. L 87 z 31.3.2017, s. 449).
ZAŁĄCZNIK I
Elementy, które należy zawrzeć we wniosku o dopuszczenie do składania ofert, o którym mowa w art. 20 ust. 3
1. Dowód uprawnienia na podstawie art. 18 ust. 1 lub 2.
2. Imię i nazwisko, adres, adres e-mail i numer telefonu kandydata.
3. Identyfikator rachunku dla wyznaczonego rachunku w rejestrze Unii kandydata.
4. Pełne dane wyznaczonego rachunku bankowego kandydata.
5. Imię i nazwisko, adres, numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej co najmniej jednego przedstawiciela oferenta, o którym mowa w art. 6 ust. 3 akapit drugi.
6. W przypadku osób prawnych - dowód:
a) ich ustanowienia stwierdzający, co następuje:
(i) formę prawną kandydata;
(ii) prawo, któremu podlega kandydat;
(iii) czy kandydat jest spółką publiczną notowaną na co najmniej jednej uznanej giełdzie papierów wartościowych;
b) potwierdzający numer rejestracyjny kandydata w odpowiednim rejestrze, w którym kandydat jest zarejestrowany lub dokumenty założycielskie, statut lub inne dokumenty potwierdzające jego utworzenie.
7. W przypadku osób prawnych i porozumień prawnych - wszelkie informacje niezbędne do ustalenia beneficjenta rzeczywistego oraz zrozumienia struktury własnościowej i kontrolnej takiej osoby prawnej lub takiego porozumienia prawnego.
8. W przypadku osób fizycznych - dowód ich tożsamości, w postaci dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu lub podobnego dokumentu urzędowego wydanego przez władze, zawierającego pełne imię i nazwisko, fotografię i datę urodzenia danego kandydata oraz jego stały adres zamieszkania na terytorium Unii, które to dokumenty należy uzupełnić, w razie potrzeby, wszelkimi innymi stosownymi dokumentami potwierdzającymi.
9. Informacje niezbędne do realizacji środków należytej staranności wobec klienta, o których mowa w art. 19 ust. 2 lit. e).
10. Ostatnie zbadane sprawozdanie roczne oraz sprawozdania finansowe kandydata, w tym rachunek zysków i strat oraz bilans, lub - w przypadku braku tych sprawozdań, rachunku i bilansu - deklaracja VAT lub inne dodatkowe informacje niezbędne do potwierdzenia wypłacalności i zdolności kredytowej kandydata.
11. Ewentualny numer identyfikacyjny VAT lub, w przypadku gdy kandydat nie jest zarejestrowany do celów VAT, wszelkie inne środki służące identyfikacji kandydata przez organy podatkowe państwa członkowskiego siedziby lub państwa, w którym kandydat jest rezydentem podatkowym, bądź inne dodatkowe informacje niezbędne do wykazania statusu podatkowego kandydata na terytorium Unii.
12. Oświadczenie stwierdzające, że według najlepszej wiedzy kandydata spełnia on wymogi określone w art. 19 ust. 2 lit. f).
13. Dowód spełniania wymogów określonych w art. 19 ust. 2 lit. g).
14. Dowód spełniania wymogów określonych w art. 18 ust. 3.
15. Oświadczenie, że kandydat posiada zdolność prawną oraz upoważnienie niezbędne do składania ofert na aukcjach na własny rachunek lub w imieniu innych podmiotów.
16. Oświadczenie, że według najlepszej wiedzy kandydata brak jest przeszkód wynikających z przepisów prawa, regulacji, umów lub innych przeszkód uniemożliwiających kandydatowi wykonywanie jego obowiązków na mocy niniejszego rozporządzenia.
17. Oświadczenie wskazujące, czy kandydat zamierza dokonać płatności w euro czy w walucie państwa członkowskiego nienależącego do strefy euro, wraz ze wskazaniem wybranej waluty.
ZAŁĄCZNIK II
Wzór powiadomienia o dobrowolnym anulowaniu przez państwo członkowskie, o którym mowa w art. 25 ust. 1
| Powiadomienie na podstawie art. 12 ust. 4 dyrektywy 2003/87/WE |
1. | Państwo członkowskie i organ publiczny składający powiadomienie: |
2. | Data powiadomienia: |
3. | Identyfikator zamkniętej instalacji wytwarzania energii elektrycznej („instalacja”) na terytorium państwa członkowskiego zgodnie z danymi zarejestrowanymi w rejestrze Unii, w tym: |
a) | Nazwa instalacji: |
b) | Identyfikator instalacji stosowany w rejestrze Unii: |
c) | Nazwa operatora instalacji: |
4. | Data częściowego/pełnego zamknięcia instalacji i cofnięcia/zmiany zezwolenia na emisję gazów cieplarnianych: |
5. | Opis i odniesienie do dodatkowych środków krajowych, które doprowadziły do częściowego/pełnego zamknięcia instalacji: |
6. | Zweryfikowane raporty na temat wielkości emisji z instalacji za pięć lat poprzedzających rok jej częściowego/pełnego zamknięcia: |
7. | Całkowity maksymalny wolumen uprawnień, które mają zostać anulowane: |
8. | Okres, na który uprawnienia mają zostać anulowane: |
9. | Opis metodyki, która ma być stosowana do określenia dokładnego wolumenu uprawnień, które mają zostać anulowane, za cały okres, w którym ma miejsce anulowanie: |
ZAŁĄCZNIK III
Wykaz platform aukcyjnych opt-out, o których mowa w art. 29 ust. 6
Platformy aukcyjne wyznaczone przez Niemcy
Platforma aukcyjna | European Energy Exchange AG (EEX) |
Podstawa prawna | Art. 29 ust. 1 |
Okres wyznaczenia | Najpóźniej od 5 stycznia 2024 r. na maksymalny okres pięciu lat do 4 stycznia 2029 r., bez uszczerbku dla art. 29 ust. 4 akapit drugi. |
Warunki | Dopuszczenie do aukcji nie jest uzależnione od członkostwa lub uczestnictwa w rynku wtórnym organizowanym przez EEX lub w jakiejkolwiek innej platformie handlu zarządzanej przez EEX lub jakąkolwiek osobę trzecią. |
Obowiązki | 1. W terminie dwóch miesięcy od dnia 5 stycznia 2024 r. EEX przedstawia Niemcom strategię wyjścia. Strategia wyjścia pozostaje bez uszczerbku dla zobowiązań EEX określonych w umowie z Komisją i państwami członkowskimi, zawartej na podstawie art. 26, oraz dla praw Komisji i tych państw członkowskich na mocy tej umowy. 2. Niemcy powiadamiają Komisję o wszelkich istotnych zmianach w istotnych stosunkach umownych z EEX, zgłoszonych Komisji w dniu 16 lutego 2023 r. |
ZAŁĄCZNIK IV
Tabela korelacji
Niniejsze rozporządzenie | Rozporządzenie (UE) 1031/2010 | |||
art. 1-2 |
| |||
art. 3 pkt 1 | art. 3 pkt 3 | |||
art. 3 pkt 2 | art. 3 pkt 5 | |||
art. 3 pkt 3 | art. 3 pkt 6 | |||
art. 3 pkt 4 | art. 3 pkt 7 | |||
art. 3 pkt 5 | art. 3 pkt 8 | |||
art. 3 pkt 6 | art. 3 pkt 9 | |||
art. 3 pkt 7 | art. 3 pkt 10 | |||
art. 3 pkt 8 | art. 3 pkt 11 | |||
art. 3 pkt 9 | art. 3 pkt 12 | |||
art. 3 pkt 10 | art. 3 pkt 13 | |||
art. 3 pkt 11 | art. 3 pkt 14 | |||
art. 3 pkt 12 | art. 3 pkt 15 | |||
art. 3 pkt 13 | art. 3 pkt 16 | |||
art. 3 pkt 14 | art. 3 pkt 17 | |||
art. 3 pkt 15 | art. 3 pkt 18 | |||
art. 3 pkt 16 | art. 3 pkt 19 | |||
art. 3 pkt 17-27 |
| |||
art. 3 pkt 28 | art. 3 pkt 29 | |||
art. 3 pkt 29 | art. 3 pkt 28 | |||
art. 3 pkt 30 | art. 3 pkt 28a | |||
art. 3 pkt 31 | art. 3 pkt 30 | |||
art. 3 pkt 32 | art. 3 pkt 31 | |||
art. 3 pkt 33 | art. 3 pkt 32 | |||
art. 3 pkt 34 | art. 3 pkt 33 | |||
art. 3 pkt 35 | art. 3 pkt 34 | |||
art. 3 pkt 36 | art. 3 pkt 35 | |||
art. 3 pkt 37 | art. 3 pkt 36 | |||
art. 3 pkt 38 | art. 3 pkt 37 | |||
art. 3 pkt 39 | art. 3 pkt 38 | |||
art. 3 pkt 40 | art. 3 pkt 39 | |||
art. 3 pkt 41 | art. 3 pkt 40 | |||
art. 3 pkt 42 | art. 3 pkt 41 | |||
art. 3 pkt 43 do art. 3 pkt 44 |
| |||
art. 4-5 |
| |||
art. 6 ust. 1 do art. 6 ust. 2 |
|
| ||
art. 6 ust. 3 akapit pierwszy | art. 6 ust. 3 akapit drugi |
| ||
art. 6 ust. 3 akapit drugi | art. 6 ust. 3 akapit trzeci |
| ||
art. 6 ust. 3 akapit trzeci | art. 6 ust. 3 akapit czwarty |
| ||
art. 6 ust. 4 do art. 6 ust. 5 |
|
| ||
art. 7 ust. 1 akapit pierwszy | art. 7 ust. 1 |
| ||
art. 7 ust. 1 akapit drugi | art. 7 ust. 2 akapit pierwszy |
| ||
art. 7 ust. 2 | art. 7 ust. 2 akapit drugi |
| ||
art. 7 ust. 3 do art. 7 ust. 8 |
|
| ||
art. 7 ust. 9 | art. 7 ust. 8 akapit pierwszy |
| ||
art. 7 ust. 10 akapit pierwszy | art. 7 ust. 8 akapit drugi |
| ||
art. 7 ust. 10 akapit drugi | art. 7 ust. 8 akapit drugi |
| ||
art. 7 ust. 10 akapit trzeci |
|
| ||
art. 8 ust. 1-2 |
|
| ||
art. 8 ust. 3 akapit pierwszy |
|
| ||
art. 8 ust. 3 akapit drugi | art. 8 ust. 4 akapit pierwszy |
| ||
art. 8 ust. 3 akapit trzeci |
|
| ||
art. 8 ust. 3 akapit czwarty | art. 8 ust. 4 akapit drugi |
| ||
art. 8 ust. 3 akapit piąty | art. 8 ust. 4 akapit drugi |
| ||
art. 8 ust. 4 akapit pierwszy | art. 8 ust. 5 akapity pierwszy i drugi |
| ||
art. 8 ust. 4 akapit drugi |
|
| ||
art. 8 ust. 4 akapit trzeci | art. 8 ust. 5 akapit trzeci |
| ||
art. 9-10 |
|
| ||
art. 11 | art. 12 |
| ||
art. 12 | art. 11 i 13 |
| ||
art. 13-15 |
|
| ||
art. 16 ust. 1 |
|
| ||
art. 16 ust. 2 | art. 16 ust. 1a |
| ||
art. 16 ust. 3 | art. 16 ust. 2 |
| ||
art. 16 ust. 4 | art. 16 ust. 3 |
| ||
art. 17 |
|
| ||
art. 18 ust. 1 akapit pierwszy | art. 18 ust. 1 |
| ||
art. 18 ust. 1 akapit drugi |
|
| ||
art. 18 ust. 2 |
|
| ||
art. 18 ust. 3 | art. 18 ust. 4 i art. 19 ust. 3 |
| ||
art. 18 ust. 4 | art. 18 ust. 5 |
| ||
art. 19 |
|
| ||
art. 20 ust. 1-5 |
|
| ||
art. 20 ust. 6 | art. 20 ust. 7 |
| ||
art. 20 ust. 7 | art. 20 ust. 8 |
| ||
art. 20 ust. 8 | art. 20 ust. 9 |
| ||
art. 20 ust. 9 | art. 20 ust. 10 |
| ||
art. 21 |
|
| ||
art. 22 ust. 1-2 |
|
| ||
art. 22 ust. 3 | art. 22 ust. 4 |
| ||
art. 22 ust. 4 | art. 22 ust. 5 |
| ||
art. 22 ust. 5 | art. 22 ust. 7 |
| ||
art. 23 |
|
| ||
art. 24 ust. 1 |
|
| ||
art. 24 ust. 2 | art. 24 ust. 1 |
| ||
art. 24 ust. 3 |
|
| ||
art. 24 ust. 4 | art. 24 ust. 2 |
| ||
art. 25 ust. 1-2 |
|
| ||
art. 25 ust. 3 | art. 25 ust. 2 |
| ||
art. 25 ust. 4 | art. 25 ust. 3 |
| ||
art. 26 ust. 1 |
|
| ||
art. 26 ust. 2 | art. 26 ust. 3 |
| ||
art. 26 ust. 3 | art. 26 ust. 4 |
| ||
art. 26 ust. 4 | art. 26 ust. 5 |
| ||
art. 26 ust. 5 | art. 26 ust. 6 |
| ||
art. 27 |
|
| ||
art. 28 lit. a)-b) |
|
| ||
art. 28 lit. c) | art. 29 lit. d) |
| ||
art. 28 lit. d) | art. 29 lit. f) |
| ||
art. 28 lit. e) | art. 29 lit. g) |
| ||
art. 29 ust. 1 |
|
| ||
art. 29 ust. 2 | art. 30 ust. 3 |
| ||
art. 29 ust. 3 | art. 30 ust. 4 |
| ||
art. 29 ust. 4 | art. 30 ust. 5 |
| ||
art. 29 ust. 5 | art. 30 ust. 6 |
| ||
art. 29 ust. 6 | art. 30 ust. 7 |
| ||
art. 29 ust. 7 | art. 30 ust. 8 | |||
art. 30 | art. 31 | |||
art. 31 ust. 1 | art. 32 ust. 1 | |||
art. 31 ust. 2 | art. 32 ust. 2 | |||
art. 31 ust. 3 | art. 32 ust. 4 | |||
art. 31 ust. 4 | art. 32 ust. 5 | |||
art. 32 | art. 34 | |||
art. 33 | art. 35 | |||
art. 34 ust. 1 | art. 36 ust. 1 | |||
art. 34 ust. 2 | art. 36 ust. 2 | |||
art. 34 ust. 3 | art. 36 ust. 4 | |||
art. 34 ust. 4 akapit pierwszy | art. 36 ust. 5 akapit pierwszy | |||
art. 34 ust. 4 akapit drugi | art. 36 ust. 3 | |||
art. 34 ust. 4 akapit trzeci | art. 36 ust. 5 akapit drugi | |||
art. 35 ust. 1 | art. 44 ust. 1 | |||
art. 35 ust. 2 | art. 44 ust. 2 | |||
art. 35 ust. 3 | art. 44 ust. 3 akapit pierwszy | |||
art. 35 ust. 4 | art. 44 ust. 3 akapit drugi | |||
art. 36 | art. 45 | |||
art. 37 | art. 46 | |||
art. 38 | art. 47 | |||
art. 39 | art. 48 | |||
art. 40 | art. 49 | |||
art. 41 ust. 1 | art. 50 ust. 1 | |||
art. 41 ust. 2 | art. 50 ust. 3 | |||
art. 42 | art. 51 | |||
art. 43 ust. 1 | art. 52 ust. 1 | |||
art. 43 ust. 2 akapity od pierwszego do trzeciego | art. 52 ust. 2 akapity od pierwszego do trzeciego | |||
art. 43 ust. 3 | art. 52 ust. 2 akapit czwarty | |||
art. 44 | art. 53 | |||
art. 45 | art. 54 | |||
art. 46 | art. 55 | |||
art. 47 | art. 56 | |||
art. 48 | art. 57 | |||
art. 49 | art. 58 | |||
art. 50 ust. 1 | art. 59 ust. 1 | |||
art. 50 ust. 2 | art. 59 ust. 2 | |||
art. 50 ust. 3 | art. 59 ust. 3 | |||
art. 50 ust. 4 | art. 59 ust. 4 | |||
art. 50 ust. 5 akapit pierwszy | art. 59 ust. 5 | |||
art. 50 ust. 5 akapit drugi | art. 59 ust. 6 akapit pierwszy zdanie pierwsze | |||
art. 50 ust. 6 akapit pierwszy zdanie pierwsze | art. 59 ust. 6 akapit pierwszy zdanie drugie | |||
art. 50 ust. 7 | art. 59 ust. 7 | |||
art. 50 ust. 8 | art. 59 ust. 8 | |||
art. 51 | art. 60 | |||
art. 52 | art. 61 | |||
art. 53 ust. 1 lit. a)-e) |
| |||
art. 53 ust. 1 lit. f) | art. 62 ust. 1 lit. g) | |||
art. 53 ust. 1 lit. g) | art. 62 ust. 1 lit. h) | |||
art. 53 ust. 1 lit. h) | art. 62 ust. 1 lit. i) | |||
art. 53 ust. 2 | art. 62 ust. 2 | |||
art. 53 ust. 3 lit. a)-e) |
| |||
art. 53 ust. 3 lit. f) | art. 62 ust. 3 lit. g) | |||
art. 53 ust. 3 lit. g) | art. 62 ust. 3 lit. i) | |||
art. 53 ust. 3 lit. h) tiret pierwsze i drugie | art. 62 ust. 3 lit. j) tiret pierwsze i drugie | |||
art. 53 ust. 3 lit. h) tiret trzecie | art. 62 ust. 3 lit. j) tiret czwarte | |||
art. 53 ust. 4 | art. 62 ust. 4 | |||
art. 53 ust. 5 | art. 62 ust. 5 | |||
art. 53 ust. 6 | art. 62 ust. 6 | |||
art. 53 ust. 7 | art. 62 ust. 7 | |||
art. 54 | art. 63 | |||
art. 55 | art. 64 | |||
art. 56 | Art. 65 | |||
art. 57 |
| |||
art. 58 | art. 66 | |||
załącznik I | załącznik II | |||
załącznik II | załącznik I | |||
załącznik III |
| |||
załącznik IV |
|