Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 poz. 2447
Wersja archiwalna od 2023-10-30 do 2024-09-30
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 poz. 2447
Wersja archiwalna od 2023-10-30 do 2024-09-30
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2023/2447

z dnia 24 października 2023 r.

dotycząca środków nadzwyczajnych w odniesieniu do ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w niektórych państwach członkowskich

(notyfikowana jako dokument nr C(2023) 7450)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt („Prawo o zdrowiu zwierząt”) (1), w szczególności jego art. 259 ust. 1 lit. c),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Wysoce zjadliwa grypa ptaków jest wirusową chorobą zakaźną ptaków i może wywierać poważny wpływ na rentowność gospodarstw drobiarskich, co z kolei powoduje zakłócenia w handlu wewnątrz Unii oraz w wywozie do państw trzecich. Wirusy wysoce zjadliwej grypy ptaków mogą zakażać ptaki migrujące i być przez nie następnie przenoszone na duże odległości podczas ich jesiennych i wiosennych migracji. Występowanie wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków u dzikiego ptactwa stwarza zatem stałe zagrożenie bezpośredniego i pośredniego wprowadzenia tych wirusów do gospodarstw, w których utrzymuje się drób lub ptaki żyjące w niewoli. W przypadku wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków istnieje ryzyko, że czynnik chorobotwórczy rozprzestrzeni się na inne gospodarstwa, w których utrzymuje się drób lub ptaki żyjące w niewoli.

(2)

W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono ramy prawne w zakresie zapobiegania chorobom przenoszonym na zwierzęta lub ludzi oraz zwalczania tych chorób. Wysoce zjadliwa grypa ptaków jest wymieniona w art. 5 ust. 1 lit. a) ppkt (iv) tego rozporządzenia, a w związku z tym wchodzi w zakres definicji choroby umieszczonej w wykazie określonej w art. 4 pkt 18 tego rozporządzenia i podlega ustanowionym w jego art. 9 przepisom dotyczącym zapobiegania chorobom i ich zwalczania. Ponadto w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/1882 (2) zdefiniowano choroby wymienione w wykazie kategorii A-E, a w załączniku do niego wymieniono wysoce zjadliwą grypę ptaków jako chorobę kategorii A, D i E.

(3)

Rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2020/687 (3) uzupełniono przepisy dotyczące zwalczania chorób kategorii A, B i C określone w rozporządzeniu (UE) 2016/429, w tym środki zwalczania chorób w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków. We wspomnianym rozporządzeniu delegowanym przewiduje się ustanowienie obszarów zapowietrzonych i obszarów zagrożonych, a jeśli to konieczne - obszarów buforowych, w przypadku wystąpienia ogniska choroby kategorii A, w tym wysoce zjadliwej grypy ptaków. Ten podział na obszary służy w szczególności zachowaniu statusu zdrowotnego ptaków na pozostałym terytorium państwa członkowskiego, w którym wystąpiła ta choroba („zainteresowane państwo członkowskie”), poprzez uniemożliwianie wprowadzenia czynnika chorobotwórczego i zapewnianie wczesnego wykrywania choroby.

(4)

Zgodnie z powyższym w załączniku do niniejszej decyzji należy określić obszary zapowietrzone, zagrożone i buforowe w zainteresowanych państwach członkowskich, w których zastosowanie mają środki zwalczania chorób ustanowione w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/687, a także ustalić czas trwania przedmiotowego podziału na obszary.

(5)

Ponadto art. 23 lit. a) rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 stanowi, że właściwy organ może przyznać odstępstwa od środków, które należy stosować na obszarach buforowych, w niezbędnym zakresie i po przeprowadzeniu oceny ryzyka. W związku z tym właściwe organy zainteresowanych państw członkowskich mogą zezwolić na przemieszczanie z takich stref przesyłek drobiu, ptaków żyjących w niewoli, jaj wylęgowych i jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych. Przesyłki takie mogą być przemieszczane do innych państw członkowskich, jeżeli towarzyszy im wymagane świadectwo zdrowia zwierząt lub świadectwo zdrowia zwierząt/świadectwo urzędowe dla takich przesyłek określone w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/403 (4). Do takich świadectw należy zatem dołączyć poświadczenie stwierdzające, że przesyłki są zgodne z ograniczeniami ustanowionymi w niniejszej decyzji.

(6)

Od 2020 r. w Unii i w sąsiadujących państwach trzecich u wielu dzikich ptaków wędrownych wykrywa się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków, w szczególności w jesiennym i wiosennym sezonie migracyjnym, a na niektórych obszarach także latem. W związku z tym wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków wykrywa się również w zakładach utrzymujących drób i ptaki żyjące w niewoli w niemal wszystkich państwach członkowskich.

(7)

Sytuacja epidemiologiczna dotycząca wysoce zjadliwej grypy ptaków poprawiła się w okresie od lipca do września 2023 r., kiedy to nie wykryto ognisk tej choroby u drobiu ani ptaków żyjących w niewoli w Unii, a jedynie bardzo ograniczoną liczbę takich ognisk u dzikich, wodnych ptaków wędrownych w północnej części Unii.

(8)

Po rozpoczęciu jesiennej migracji dzikich ptaków w 2023 r. wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków ponownie się rozprzestrzenił i jest wykrywany u dzikich ptaków w coraz większej liczbie państw członkowskich. Polska i Dania potwierdziły ponadto wystąpienie ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w zakładach, w których utrzymuje się drób lub ptaki żyjące w niewoli, znajdujących się na ich terytorium - w gminie Guldborgsund w Danii oraz w województwach łódzkim i zachodniopomorskim w Polsce.

(9)

Właściwe organy Danii i Polski wprowadziły niezbędne środki zwalczania chorób wymagane zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687, w tym ustanowiły obszary zapowietrzone i zagrożone wokół tych ognisk.

(10)

Komisja zbadała środki zwalczania chorób wprowadzone przez Danię i Polskę we współpracy z tymi państwami członkowskimi i stwierdziła, że granice obszarów zapowietrzonych i zagrożonych wyznaczone przez właściwe organy Danii i Polski znajdują się w wystarczającej odległości od zakładów, w których potwierdzono niedawne wystąpienie ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków.

(11)

Aby zapobiec niepotrzebnym zakłóceniom w handlu wewnątrz Unii, a także uniknąć wprowadzenia przez państwa trzecie nieuzasadnionych barier w handlu, konieczne jest niezwłoczne określenie na poziomie Unii, we współpracy z Danią i Polską, obszarów zapowietrzonych i zagrożonych należycie ustanowionych przez te państwa członkowskie zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687.

(12)

W związku z tym w załączniku do niniejszej decyzji należy umieścić wykaz obszarów zapowietrzonych i zagrożonych w odniesieniu do Danii i Polski oraz określić okres obowiązywania stosowanych na nich ograniczeń.

(13)

Z uwagi na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną w Unii oraz sezonowość występowania wirusa u dzikich ptaków istnieje ryzyko wystąpienia w Unii kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w nadchodzących miesiącach, co może wymagać wyznaczenia na poziomie Unii w ramach niniejszej decyzji dodatkowych obszarów zapowietrzonych i zagrożonych oraz, jeśli będzie to konieczne, obszarów buforowych.

(14)

Komisja wraz z państwami członkowskimi dokonuje zatem na bieżąco oceny sytuacji epidemiologicznej i przeglądu środków.

(15)

Niniejszą decyzję należy zatem stosować do dnia 30 września 2024 r.

(16)

Ze względu na pilny charakter sytuacji epidemiologicznej w Unii w odniesieniu do rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków ważne jest, aby niniejsza decyzja stała się skuteczna tak szybko, jak jest to możliwe.

(17)

Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Przedmiot i zakres

Niniejsza decyzja ustanawia na poziomie Unii:

a)

obszary zapowietrzone i zagrożone, które mają zostać ustanowione przez państwa członkowskie wymienione w załączniku do niniejszej decyzji („zainteresowane państwa członkowskie”), w następstwie wystąpienia ogniska lub ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu lub ptaków żyjących w niewoli, zgodnie z art. 21 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687, oraz okres obowiązywania środków zwalczania chorób, które mają być stosowane na obszarach zapowietrzonych zgodnie z art. 39 i na obszarach zagrożonych zgodnie z art. 55 tego rozporządzenia delegowanego;

b)

obszary buforowe, które mają zostać ustanowione przez zainteresowane państwa członkowskie w następstwie wystąpienia ogniska lub ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu lub ptaków żyjących w niewoli, zgodnie z art. 21 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687, oraz okres obowiązywania środków, które mają być stosowane na tych obszarach buforowych.

Niniejszą decyzją ustanawia się również przepisy dotyczące przemieszczania przesyłek drobiu, ptaków żyjących w niewoli, jaj wylęgowych i jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych z obszarów buforowych, w przypadku gdy przyznano odstępstwo, zgodnie z art. 23 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687, pozwalające na takie przemieszczanie.

Artykuł 2

Obszar zapowietrzony

Zainteresowane państwa członkowskie zapewniają, aby:

a)

obszary zapowietrzone ustanowione przez ich właściwe organy zgodnie z art. 21 ust. 1 lit. a) rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 obejmowały co najmniej obszary wymienione jako obszary zapowietrzone w części A załącznika do niniejszej decyzji;

b)

środki, które mają być stosowane na obszarach zapowietrzonych, przewidziane w art. 39 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687, były utrzymywane przynajmniej do dat określonych w odniesieniu do obszarów zapowietrzonych w części A załącznika do niniejszej decyzji.

Artykuł 3

Obszar zagrożony

Zainteresowane państwa członkowskie zapewniają, aby:

a)

obszary zagrożone ustanowione przez ich właściwe organy zgodnie z art. 21 ust. 1 lit. b) rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 obejmowały co najmniej obszary wymienione jako obszary zagrożone w części B załącznika do niniejszej decyzji;

b)

środki, które mają być stosowane na obszarach zagrożonych, przewidziane w art. 55 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687, były utrzymywane przynajmniej do dat określonych w odniesieniu do obszarów zagrożonych w części B załącznika do niniejszej decyzji.

Artykuł 4

Obszar buforowy

Zainteresowane państwa członkowskie zapewniają, aby:

a)

obszary buforowe ustanowione przez ich właściwe organy zgodnie z art. 21 ust. 1 lit. c) rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 obejmowały co najmniej obszary wymienione jako obszary buforowe w części C załącznika do niniejszej decyzji;

b)

środki, które mają być stosowane na obszarach buforowych, przewidziane w art. 21 ust. 1 lit. c) rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687, były utrzymywane przynajmniej do dat określonych w odniesieniu do obszarów buforowych w części C załącznika do niniejszej decyzji;

c)

jeżeli po pozytywnym wyniku oceny ryzyka właściwy organ zainteresowanego państwa członkowskiego przyznał zgodnie z art. 23 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 odstępstwo zezwalające na przemieszczanie do innych państw członkowskich przesyłek drobiu, ptaków żyjących w niewoli, jaj wylęgowych i jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych z obszarów buforowych wymienionych w części C załącznika do niniejszej decyzji, zainteresowane państwo członkowskie zapewnia, aby przesyłkom tym towarzyszyło wymagane świadectwo zdrowia zwierząt lub świadectwo zdrowia zwierząt/świadectwo urzędowe określone w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/403, które musi zawierać następujące poświadczenie:

„Przesyłka jest zgodna z przepisami określonymi w art. 4 decyzji wykonawczej Komisji C(2023) 7450.”.

Artykuł 5

Stosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 30 września 2024 r.

Artykuł 6

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 października 2023 r.

W imieniu Komisji

Stella KYRIAKIDES

Członek Komisji


(1) Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1.

(2) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1882 z dnia 3 grudnia 2018 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów dotyczących zapobiegania chorobom oraz ich zwalczania do kategorii chorób umieszczonych w wykazie oraz ustanawiające wykaz gatunków i grup gatunków, z którymi wiąże się znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie (Dz.U. L 308 z 4.12.2018, s. 21).

(3) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 64).

(4) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/403 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiające przepisy dotyczące stosowania rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 i (UE) 2017/625 w odniesieniu do wzorów świadectw zdrowia zwierząt i wzorów świadectw zdrowia zwierząt/świadectw urzędowych do celów wprowadzania do Unii i przemieszczania między państwami członkowskimi przesyłek określonych kategorii zwierząt lądowych i ich materiału biologicznego oraz urzędowej certyfikacji dotyczącej takich świadectw i uchylające decyzję 2010/470/UE (Dz.U. L 113 z 31.3.2021, s. 1).

ZAŁĄCZNIK

Część A

Obszary zapowietrzone w zainteresowanych państwach członkowskich*, o których mowa w art. 1 lit. a) i art. 2:

Państwo członkowskie: Dania

Numer referencyjny ADIS przypisany ognisku choroby

Obszar obejmujący:

Data, do której środki mają zastosowanie zgodnie z art. 39 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687

DK-HPAI(P)-2023-00005

The parts of Guldborgsund municipality are contained within a circle of radius 3 km, centered on GPS coordinates

N 54.8360; E 11.6452

19.10.2023

Państwo członkowskie: Polska

Numer referencyjny ADIS przypisany ognisku choroby

Obszar obejmujący:

Data, do której środki mają zastosowanie zgodnie z art. 39 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687

PL-HPAI(P)-2023-00070

W województwie łódzkim:

1.

powiat piotrkowski:

a.

gmina Wolbórz: Bogusławice, Kol. Żywocin, Komorniki, Krzykowice, Noworybie, Bogusławice, Żywocin, Dąbrowa,

2.

powiat tomaszowski:

a.

gmina Tomaszów Mazowiecki: Chorzęcin, Godaszewice, Kwiatkówka, Świńsko-Łagiewniki

b.

gmina Będków: Łaknarz

c.

gmina Ujazd: Wólka Krzykowska

zawierające się w promieniu 3 km od współrzędnych GPS: 51.53744/19.86792

29.10.2023

PL-HPAI(P)-2023-00071

W województwie zachodniopomorskim:

1.

Część gminy Gryfice i część gminy Płoty w powiecie gryfickim

2.

Część gminy Golczewo w powiecie kamieńskim zawierające się w promieniu 3 km od współrzędnych 53.827482/15.126153

9.11.2023

Część B

Obszary zagrożone w zainteresowanych państwach członkowskich*, o których mowa w art. 1 lit. a) i art. 3:

Państwo członkowskie: Dania

Numer referencyjny ADIS przypisany ognisku choroby

Obszar obejmujący:

Data, do której środki mają zastosowanie zgodnie z art. 55 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687

DK-HPAI(P)-2023-00005

The parts of Guldborgsund and Lolland municipalities beyond the area described in the protection zone are within the circle of radius 10 kilometres, centred on GPS coordinates N 54.8360; E 11.6452

28.10.2023

The parts of Guldborgsund municipality are contained within a circle of radius 3 km, centered on GPS coordinates N 54.8360; E 11.6452

20.10.2023 - 28.10.2023

Państwo członkowskie: Polska

Numer referencyjny ADIS przypisany ognisku choroby

Obszar obejmujący:

Data, do której środki mają zastosowanie zgodnie z art. 55 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687

PL-HPAI(P)-2023-00070

W województwie łódzkim:

1.

powiat piotrkowski:

a.

gmina Wolbórz: Adamów, Apolonka, Bronisławów, Brudaki, Dębsko, Golesze, Golesze Duże, Janów, Kaleń, Kuznocin, Leonów, Lubiaszów Stary, Lubiatów, Marianów, Młoszów, Młynary, Modrzewek, Polichno, Proszenie, Psary Stare, Psary Witowskie, Psary-Lechawa, Stanisławów, Studzianki, Swolszewice Duże, Świątniki, Żarnowica Duża, Żarnowica Mała, Miasto Wolbórz

b.

gmina Moszczenica: Baby, Białkowice, Gazomia Nowa, Gazomia Stara, Kiełczówka, Pomyków, Raciborowice, wschodnia część Moszczenicy ograniczona częścią ulicy Wolborskiej od miejscowości Białkowice do Pomyków

c.

gmina Czarnocin: Kalska Wola

2.

powiat tomaszowski:

a.

gmina Będków: Będków, Brzustów, Ceniawy, Drzazgowa Wola, Ewcin, Gutków, Kalinów, Nowiny, Rosocha, Rudnik, Rzeczków, Sługocice, Zacharz, Wykno

b.

gmina Ujazd: Bielina, Bronisławów, Buków, Ciosny i Józefów, Józefin, Lipianki, Łominy, Maksymów, Niewiadów-Szymanów, Olszowa, PGR Niewiadów-Mącznik, Przesiadłów, Sangrodz, Skrzynki, Stasiolas, Tobiasze Ojrzanów, Ujazd, Konstancin, Kolonia Dębniak, Buków-Parcel, Kolonia Ujazd, Teklów, Wygoda

c.

gmina Tomaszów Mazowiecki (gm. wiejska): Cekanów, Jadwigów, Kol. Zawada -Dąbrowa, Komorów, Łazisko, Swolszewice Małe, Wiaderno, Zaborów, Zawada, Niebrów, Zaborów Pierwszy, Zaborów Drugi, Nagórzyce, Józefów, Pudło

d.

gmina Rokiciny: Popielawy

e.

gmina Lubochnia: Lubochnia Górki (od zachodu ograniczona torami kolejowymi biegnącymi od ulicy Warszawskiej na północny zachód do drogi ekspresowej S8, następnie do granicy z miastem Cekanów. Ulicą Władysława Jagiełły od granicy miejscowości Cekanów drogą na północny zachód do granicy miejscowości Skrzynki). Małecz (ograniczona drogą łączącą miejscowości Skrzynki i Ujazd)

f.

gmina Tomaszów Mazowiecki (gm. miejska): Od północnego wschodu ograniczone ulicami: Ujezdzka, Warszawska, Brukowa, Cegielniana, Ugaj, Grota Roweckiego, Nowowiejska, Mościckiego, Bohaterów 14 Brygady, Seweryna, Świętego Antoniego, Modrzewskiego, Smardzewicka, do granicy rzeki Pilica i Raicha. Wola Wiaderno, Nagórzyce Duże, Józefów, Nagórzyce, Babi Dół

zawierające się w promieniu 10 km od współrzędnych GPS: 51.53744/19.86792

7.11.2023

W województwie łódzkim:

1.

powiat piotrkowski:

a.

gmina Wolbórz: Bogusławice, Kol. Żywocin, Komorniki, Krzykowice, Noworybie, Bogusławice, Żywocin, Dąbrowa

2.

powiat tomaszowski:

a.

gmina Tomaszów Mazowiecki: Chorzęcin, Godaszewice, Kwiatkówka, Świńsko-Łagiewniki

b.

gmina Będków: Łaknarz

c.

gmina Ujazd: Wólka Krzykowska

zawierające się w promieniu 3 km od współrzędnych GPS: 51.53744/19.86792

30.10.2023 - 7.11.2023

PL-HPAI(P)-2023-00071

W województwie zachodniopomorskim:

1.

Część gminy Gryfice i część gminy Płoty w powiecie gryfickim

2.

Część gminy Golczewo w powiecie kamieńskim

3.

Część gminy Nowogard w powiecie goleniowskim

zawierające się w promieniu 10 km od współrzędnych

53.82748/15.12615

18.11.2023

W województwie zachodniopomorskim:

1.

Część gminy Gryfice i część gminy Płoty w powiecie gryfickim

2.

Część gminy Golczewo w powiecie kamieńskim

zawierające się w promieniu 3 km od współrzędnych

53.82748/15.12615

10.11.2023 - 18.11.2023

Część C

Obszary buforowe w zainteresowanych państwach członkowskich*, o których mowa w art. 1 lit. b) i art. 4:

Państwo członkowskie: brak

*

Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego załącznika odniesienia do państwa członkowskiego obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.
* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00