Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 55 str. 1
Wersja aktualna od 2023-03-14
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 55 str. 1
Wersja aktualna od 2023-03-14
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2023/377

z dnia 15 lutego 2023 r.

zmieniające załączniki II, III, IV i V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości chlorku benzalkonium (BAC), chloroprofamu, chlorku didecylodimetyloamonu (DDAC), flutriafolu, metazachloru, nikotyny, profenofosu, chizalofopu-P, krzemianu sodowo-glinowego, tiabendazolu i triadimenolu w określonych produktach lub na ich powierzchni

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, zmieniające dyrektywę Rady 91/414/EWG (1), w szczególności jego art. 14 ust. 1 lit. a) oraz art. 18 ust. 1 lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) flutriafolu, metazachloru, chizalofopu-P, tiabendazolu i triadimenolu określono w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005. NDP profenofosu określono w załączniku II oraz w części B załącznika III do wspomnianego rozporządzenia. NDP chlorku benzalkonium (BAC), chloroprofamu, chlorku didecylodimetyloamonu (DDAC) i nikotyny określono w części A załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005. Krzemian sodowo-glinowy jest włączony do załącznika IV do wspomnianego rozporządzenia.

(2)

BAC nie jest zatwierdzoną substancją czynną w środkach ochrony roślin zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 (2). DDAC został zatwierdzony jako substancja czynna w środkach ochrony roślin do stosowania w przypadku upraw roślin ozdobnych, ale wszystkie pozwolenia na środki ochrony roślin zawierające DDAC zostały cofnięte w następstwie cofnięcia zatwierdzenia (3). Obie substancje stosuje się jednak jako produkty biobójcze do dezynfekcji. Zastosowanie to może prowadzić do wykrywalnych pozostałości w żywności. Z tego względu w przypadku obu substancji rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1119/2014 (4) ustanowiono tymczasowe NDP dla wszystkich produktów, ponieważ podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze wykazały, że pozostałości tych substancji są obecne w produktach spożywczych na poziomach często przekraczających wartość wzorcową NDP - która wynosi 0,01 mg/kg - ze względu na ich stosowanie jako produktu biobójczego. Powyższe NDP miano po 5 latach poddać przeglądowi na podstawie danych z monitorowania.

(3)

Komisja przeanalizowała dane z monitorowania dotyczące BAC, z których wynika, że pozostałości tej substancji nadal występują w kilku produktach, na poziomach wyższych niż granica oznaczalności i podobnych do obecnych tymczasowych NDP. Komisja przeanalizowała również dane z monitorowania dotyczące DDAC, z których wynika, że pozostałości tej substancji nadal występują w pewnych produktach pochodzenia zwierzęcego, na poziomach wyższych niż granica oznaczalności i podobnych do obecnych tymczasowych NDP. W produktach pochodzenia roślinnego poziomy pozostałości DDAC spadły i są stale niższe od obecnych tymczasowych NDP. Należy zatem odpowiednio obniżyć obecne tymczasowe NDP w odniesieniu do DDAC w tych produktach. Tymczasowe NDP w przypadku BAC i DDAC należy poddać przeglądowi w ciągu siedmiu lat od opublikowania niniejszego rozporządzenia, aby ocenić nowe dane i informacje, które staną się dostępne.

(4)

Substancja czynna chloroprofam nie została zatwierdzona w Unii. Rozporządzeniem Komisji (UE) 2021/155 (5) ustanowiono tymczasowy NDP chloroprofamu w ziemniakach, ponieważ dane z monitorowania wykazały potencjalne zanieczyszczenie ziemniaków powyżej granicy oznaczalności w przypadku przechowywania w obiektach przechowalniczych, w których wcześniej był stosowany chloroprofam. W rozporządzeniu tym zobowiązano również organizacje ds. handlu ziemniakami i producentów ziemniaków do opracowania i wdrożenia nowych i skuteczniejszych praktyk czyszczenia w celu ograniczenia takiego zanieczyszczenia oraz do przedłożenia Komisji nowych danych z monitorowania, które umożliwiłyby jej dokonanie przeglądu tego tymczasowego NDP.

(5)

Tymczasowy NDP chloroprofamu w ziemniakach poddano przeglądowi na podstawie danych z monitorowania przedłożonych Komisji do 31 grudnia 2021 r. Ponieważ najnowsze dane z monitorowania wykazały, że NDP niższy niż 0,4 mg/kg jest obecnie osiągalny, przedmiotowy NDP należy ustanowić na poziomie 0,35 mg/kg.

(6)

Ten tymczasowy NDP należy poddać przeglądowi na podstawie danych z monitorowania przedłożonych Komisji do 31 grudnia 2022 r., a następnie przedkładanych do 31 grudnia każdego kolejnego roku. Umożliwi to Komisji regularną ponowną ocenę sytuacji i stopniowe zmniejszanie NDP, w stosownych przypadkach, w miarę postępów we wdrażaniu lepszej metodyki czyszczenia. Do 31 grudnia 2022 r. należy przedłożyć Komisji sprawozdanie na temat rozwoju i wdrażania praktyk czyszczenia, dołączając do niego dane z monitorowania, a w kolejnych latach należy przedkładać Komisji jego wersje zaktualizowane. Należy odpowiednio zmienić odnośny przypis dotyczący ziemniaków w załączniku III.

(7)

Na podstawie art. 6 ust. 2 i 4 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 złożono wniosek o tolerancję importową w odniesieniu do flutriafolu stosowanego w Stanach Zjednoczonych na dyniowatych z niejadalną skórką. Wnioskodawca przedstawił dane wskazujące, że dozwolone zastosowania tej substancji na wspomnianych uprawach w Stanach Zjednoczonych skutkują pozostałościami przekraczającymi NDP przewidziane w rozporządzeniu (WE) nr 396/2005 oraz że konieczne jest ustanowienie wyższych NDP, aby zapobiec barierom handlowym w odniesieniu do przywozu tych upraw do Unii. Wraz z wnioskiem wnioskodawca przedłożył również informacje wcześniej niedostępne w trakcie przeglądu przeprowadzonego zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 396/2005, dotyczące rodzaju pozostałości w towarach przetworzonych w przypadku flutriafolu w owocach ziarnkowych i winogronach do produkcji wina, w przypadku badań pozostałości w ryżu oraz w przypadku warunków przechowywania próbek pochodzących z badań żywieniowych i stabilności przy przechowywaniu w odniesieniu do wątroby świń, wątroby bydła, wątroby owiec, wątroby kóz, wątroby koni i wątrób innych zwierząt lądowych.

(8)

Zgodnie z art. 8 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wniosek dotyczący flutriafolu został poddany ocenie przez państwo członkowskie, którego dotyczył, a sprawozdanie oceniające przekazano Komisji. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności („Urząd") ocenił wniosek i sprawozdanie oceniające, analizując w szczególności ryzyko dla konsumentów oraz, w stosownych przypadkach, dla zwierząt, i wydał uzasadnioną opinię dotyczącą proponowanych NDP (6). Urząd przekazał tę opinię wnioskodawcy, Komisji i państwom członkowskim oraz podał ją do publicznej wiadomości. Urząd stwierdził, że spełniono wszystkie wymogi dotyczące kompletności przedłożonych danych oraz że zmiana NDP, o którą wystąpił wnioskodawca, jest dopuszczalna z punktu widzenia bezpieczeństwa konsumentów na podstawie oceny narażenia konsumentów dokonanej dla 27 określonych grup konsumentów europejskich. Urząd wziął przy tym pod uwagę najnowsze dane na temat właściwości toksykologicznych przedmiotowych substancji. Ani w przypadku długotrwałego narażenia na przedmiotową substancję w wyniku spożywania wszystkich produktów spożywczych mogących ją zawierać, ani w przypadku narażenia krótkotrwałego w wyniku dużego spożycia odnośnych produktów nie wykazano istnienia ryzyka przekroczenia akceptowanego dziennego pobrania ani ostrej dawki referencyjnej.

(9)

W przypadku flutriafolu w dyniowatych z niejadalną skórką NDP należy ustanowić na poziomie określonym przez Urząd. Urząd zbadał przedłożone dane uzupełniające i stwierdził, że w odniesieniu do buraków należy rozważyć zarządzanie ryzykiem, podczas gdy wszystkie pozostałe NDP, w przypadku których stwierdzono luki w danych podczas przeglądu przeprowadzonego zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 396/2005, są obecnie w pełni poparte danymi. W przypadku flutriafolu w burakach należy ekstrapolować dane z badań pozostałości dotyczące buraka cukrowego, potwierdzając obecny NDP. W związku z tym należy skreślić wszystkie odpowiednie przypisy w załączniku II podkreślające konieczność uzyskania dodatkowych danych oraz utrzymać NDP w odniesieniu do buraków. Na podstawie uzasadnionej opinii Urzędu oraz po uwzględnieniu istotnych czynników wymienionych w art. 14 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 należy zmienić NDP zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

(10)

W odniesieniu do metazachloru wnioskodawca przedłożył informacje wcześniej niedostępne w trakcie przeglądu przeprowadzonego zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 396/2005, dotyczące badań pozostałości metazachloru w kapuście głowiastej i kalarepie, wykazując, że NDP są w pełni poparte danymi (7). Wnioskodawca przedłożył również informacje wcześniej niedostępne w trakcie przeglądu przeprowadzonego zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 396/2005, dotyczące badań pozostałości metazachloru na powierzchni kapustnych kwitnących i jarmużu, które pozwalają na ustalenie NDP niższych niż obecnie i które są nadal w pełni poparte danymi. W przypadku metazachloru na powierzchni rzodkiewek nadal brakuje danych dotyczących badań pozostałości. Na podstawie tych nowych informacji zaktualizowano obliczenia dotyczące narażenia z dietą u zwierząt gospodarskich. Na podstawie tych zaktualizowanych obliczeń można w odniesieniu do wątroby świń ustalić niższy NDP wynoszący 0,15 mg/kg, który jest bezpieczny dla konsumentów.

(11)

Zgodnie z art. 8 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wniosek dotyczący metazachloru został poddany ocenie przez państwo członkowskie, którego dotyczył, a sprawozdanie oceniające przekazano Komisji. Urząd dokonał oceny wniosku i sprawozdania oceniającego, analizując w szczególności ryzyko dla konsumentów oraz w odpowiednich przypadkach dla zwierząt, i wydał uzasadnioną opinię dotyczącą proponowanych NDP (8). Urząd przekazał tę opinię wnioskodawcy, Komisji i państwom członkowskim oraz podał ją do publicznej wiadomości. Urząd stwierdził, że spełniono wszystkie wymogi dotyczące kompletności przedłożonych danych oraz że zmiana NDP, o którą wystąpił wnioskodawca, jest dopuszczalna z punktu widzenia bezpieczeństwa konsumentów na podstawie oceny narażenia konsumentów dokonanej dla 27 określonych grup konsumentów europejskich. Urząd wziął przy tym pod uwagę najnowsze dane na temat właściwości toksykologicznych przedmiotowych substancji. Ani w przypadku długotrwałego narażenia na przedmiotową substancję w wyniku spożywania wszystkich produktów spożywczych mogących ją zawierać, ani w przypadku narażenia krótkotrwałego w wyniku dużego spożycia odnośnych produktów nie wykazano istnienia ryzyka przekroczenia akceptowanego dziennego pobrania ani ostrej dawki referencyjnej.

(12)

W przypadku metazachloru w kapuście głowiastej i kalarepie NDP należy utrzymać na obecnym poziomie. W przypadku metazachloru w kapustnych kwitnących i jarmużu NDP należy obniżyć do poziomu zalecanego przez Urząd. W przypadku metazachloru na powierzchni rzodkiewki NDP należy obniżyć do granicy oznaczalności. Należy skreślić odpowiednie przypisy w załączniku II podkreślające konieczność uzyskania dodatkowych danych dotyczących tych produktów. W przypadku metazachloru w wątrobie świń NDP należy obniżyć do poziomu zalecanego przez Urząd. Na podstawie uzasadnionej opinii Urzędu oraz po uwzględnieniu istotnych czynników wymienionych w art. 14 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 stwierdzono, że proponowane zmiany NDP spełniają wymogi art. 14 ust. 2 tego rozporządzenia.

(13)

W przypadku nikotyny rozporządzeniem Komisji (UE) nr 812/2011 (9) ustanowiono tymczasowe NDP w odniesieniu do róży dzikiej, „ziół, kwiatów jadalnych", grzybów dzikich (świeżych), herbat, „naparów ziołowych" oraz „przypraw" na okres do 19 października 2021 r. w oczekiwaniu na przedłożenie i ocenę nowych danych i informacji na temat naturalnego występowania lub powstawania nikotyny w przedmiotowych produktach. Dowody naukowe nie wskazują w sposób rozstrzygający, że nikotyna występuje naturalnie w tych produktach, ani nie wyjaśniają definitywnie mechanizmu jej powstawania. Urząd i podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze przedłożyły najnowsze dane z monitorowania wykazujące, że wprawdzie pozostałości tej substancji nadal występują w tych produktach na poziomach wyższych niż granica oznaczalności, ale poziomy pozostałości obniżyły się. Ponadto w odniesieniu do róży dzikiej i herbat Urząd stwierdził niedopuszczalne ryzyko dla konsumentów związane z obecnymi NDP (10). W związku z tym, biorąc pod uwagę opinię EFSA i w oparciu o dane z monitorowania, NDP w przypadku nikotyny w róży dzikiej należy ustalić na poziomie 0,2 mg/kg, w przypadku nikotyny w „ziołach, kwiatach jadalnych" na poziomie 0,1 mg/kg, w przypadku nikotyny w grzybach dzikich (świeżych) na poziomie 0,02 mg/kg, w przypadku nikotyny w herbatach na poziomie 0,5 mg/kg, w przypadku nikotyny w „naparach ziołowych" na poziomie 0,3 mg/kg, w przypadku nikotyny w „przyprawach nasiennych" i „przyprawach owocowych" na poziomie 0,02 mg/kg, a w przypadku wszystkich pozostałych przypraw na poziomie 0,07 mg/kg. W odniesieniu do wszystkich innych produktów, dla których w rozporządzeniu (WE) nr 396/2005 nie określono NDP, należy wskazać, że zastosowanie mają granice oznaczalności.

(14)

Należy nadal monitorować poziomy nikotyny w róży dzikiej, „ziołach, kwiatach jadalnych", „naparach ziołowych" i „przyprawach" oraz dokonać przeglądu tych NDP na podstawie danych z monitorowania przedłożonych Komisji w ciągu siedmiu lat od opublikowania niniejszego rozporządzenia. W odniesieniu do nikotyny w herbatach tymczasowy NDP będzie ważny przez trzy lata od opublikowania niniejszego rozporządzenia. Po tym terminie NDP będzie wynosić 0,4 mg/kg, chyba że zostanie zmieniony rozporządzeniem w świetle nowych informacji przedstawionych najpóźniej do 30 czerwca 2025 r. W odniesieniu do nikotyny w grzybach dzikich (świeżych) należy dostosować przegląd tego NDP do przeglądu tymczasowego NDP dla grzybów dzikich (suszonych), który będzie oparty na danych z monitorowania przedłożonych Komisji w ciągu siedmiu lat od opublikowania rozporządzenia (UE) 2022/1290 (11), w którym dokonano przeglądu tymczasowych NDP dla tej substancji w innych produktach.

(15)

W przypadku profenofosu rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1096/2014 (12) przyjęto do 18 października 2021 r. tymczasowy NDP w odniesieniu do „ziół, kwiatów jadalnych" w oczekiwaniu na przedłożenie danych z monitorowania występowania tej substancji czynnej w przedmiotowych produktach. Urząd i podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze przedłożyły najnowsze dane z monitorowania wykazujące, że wprawdzie pozostałości tej substancji czynnej nadal występują w „ziołach, kwiatach jadalnych" na poziomach wyższych niż granica oznaczalności, ale poziomy pozostałości obniżyły się. W związku z tym NDP w przypadku „ziół, kwiatów jadalnych" należy ustanowić na poziomie 0,03 mg/kg. Należy nadal monitorować poziomy profenofosu w „ziołach, kwiatach jadalnych" oraz dokonać przeglądu tego NDP na podstawie danych z monitorowania przedłożonych Komisji w ciągu siedmiu lat od opublikowania niniejszego rozporządzenia.

(16)

Na podstawie art. 6 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 złożono wniosek o zmianę obecnych NDP chizalofopu-P wynikających ze stosowania chizalofopu-P-etylowego na kminku zwyczajnym.

(17)

Zgodnie z art. 8 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wniosek ten został poddany ocenie przez państwo członkowskie, którego dotyczył, a sprawozdanie oceniające przekazano Komisji. Urząd dokonał oceny wniosku i sprawozdania oceniającego, analizując w szczególności ryzyko dla konsumentów oraz w odpowiednich przypadkach dla zwierząt, i wydał uzasadnioną opinię dotyczącą proponowanego NDP (13). Urząd przekazał tę opinię wnioskodawcy, Komisji i państwom członkowskim oraz podał ją do publicznej wiadomości. Urząd stwierdził, że spełniono wszystkie wymogi dotyczące kompletności przedłożonych danych, oraz zaproponował - w oparciu o dostępne dane - ustanowienie niższego NDP, który jest dopuszczalny z punktu widzenia bezpieczeństwa konsumentów na podstawie oceny narażenia konsumentów dokonanej dla 27 określonych grup konsumentów europejskich. Urząd wziął przy tym pod uwagę najnowsze dane na temat właściwości toksykologicznych przedmiotowych substancji. Ani w przypadku długotrwałego narażenia na przedmiotowe substancje w wyniku spożywania wszystkich produktów spożywczych mogących je zawierać, ani w przypadku narażenia krótkotrwałego w wyniku dużego spożycia odnośnych produktów nie wykazano istnienia ryzyka przekroczenia akceptowanego dziennego pobrania ani ostrej dawki referencyjnej. Na podstawie uzasadnionej opinii Urzędu oraz po uwzględnieniu istotnych czynników wymienionych w art. 14 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 należy zmienić NDP zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

(18)

Wszystkie wnioski o odnowienie zatwierdzenia substancji czynnej krzemian sodowo-glinowy zostały wycofane, a procedura odnowienia została zakończona przed oceną ryzyka przeprowadzaną przez EFSA. Zatwierdzenie krzemianu sodowo-glinowego wygasło 31 sierpnia 2019 r. (14). Krzemian sodowo-glinowy został tymczasowo włączony do załącznika IV do czasu zakończenia jego oceny na podstawie dyrektywy 91/414/EWG i w oczekiwaniu na jego przegląd zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 396/2005. Po wygaśnięciu zatwierdzenia tej substancji Urząd włączył ją do swojego oświadczenia w sprawie substancji czynnych stanowiących pestycydy, które nie wymagają przeglądu obecnych NDP na podstawie art. 12 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 (15). W oświadczeniu Urząd stwierdził, że dowody pozwalające stwierdzić bezpieczeństwo tej substancji są niewystarczające, ponieważ nie jest dostępny kompletny zbiór danych toksykologicznych. W związku z tym, a także biorąc pod uwagę fakt, że krzemian sodowo-glinowy zwiększa ogólne narażenie z dietą na glin u ludzi, które już przekracza tolerowane tygodniowe pobranie w przypadku znacznej części populacji europejskiej (16), należy wyznaczyć wszystkie NDP tej substancji czynnej zgodnie z granicą oznaczalności i wymienić je w załączniku V zgodnie z art. 14 ust. 1 lit. a) w związku z art. 17 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

(19)

W odniesieniu do tiabendazolu, w ramach składania kilku wniosków na podstawie art. 6 ust. 1 i 4 rozporządzenia (WE) nr 396/2005, w których zwrócono się o zmianę obecnych NDP tiabendazolu w kilku uprawach, jeden wnioskodawca przedłożył informacje wcześniej niedostępne w trakcie przeglądu przeprowadzonego zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 396/2005, na temat metod analitycznych dotyczących tiabendazolu w „produktach pochodzenia zwierzęcego".

(20)

Zgodnie z art. 8 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wszystkie wnioski dotyczące tiabendazolu zostały poddane ocenie przez zainteresowane państwa członkowskie, a sprawozdania oceniające przekazano Komisji. Urząd dokonał oceny wniosków i sprawozdań oceniających, analizując w szczególności ryzyko dla konsumentów oraz w odpowiednich przypadkach dla zwierząt, i wydał uzasadnioną opinię dotyczącą proponowanych NDP (17). Urząd przekazał tę opinię wnioskodawcy, Komisji i państwom członkowskim oraz podał ją do publicznej wiadomości. Urząd stwierdził, że spełniono wszystkie wymogi dotyczące kompletności przedłożonych danych oraz że zmiany NDP, o które wystąpił wnioskodawca, są dopuszczalne z punktu widzenia bezpieczeństwa konsumentów na podstawie oceny narażenia konsumentów dokonanej dla 27 określonych grup konsumentów europejskich. Urząd wziął przy tym pod uwagę najnowsze dane na temat właściwości toksykologicznych przedmiotowej substancji. Ani w przypadku długotrwałego narażenia na przedmiotową substancję w wyniku spożywania wszystkich produktów spożywczych mogących ją zawierać, ani w przypadku narażenia krótkotrwałego w wyniku dużego spożycia odnośnych produktów nie wykazano istnienia ryzyka przekroczenia akceptowanego dziennego pobrania ani ostrej dawki referencyjnej.

(21)

Na podstawie uzasadnionej opinii Urzędu oraz po uwzględnieniu czynników istotnych dla rozpatrywanej kwestii stwierdzono, że odnośne zmiany NDP dla produktów pochodzenia roślinnego wprowadzono rozporządzeniem Komisji (UE) 2021/1807 (18).

(22)

W przypadku tiabendazolu w „towarach z bydła", „towarach z kóz", mleku krowim i mleku kozim dostępne dane są wystarczające do ustalenia NDP zgodnie z granicą oznaczalności wynoszącą 0,01 mg/kg na podstawie zaktualizowanego narażenia z dietą u zwierząt gospodarskich w UE. W związku z tym należy ustanowić niższe NDP odpowiadające NDP dla weterynaryjnych produktów leczniczych określonym w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 37/2010 (19) (20), ponieważ oczekuje się, że narażenie związane ze stosowaniem w weterynaryjnych produktach leczniczych będzie wyższe niż w przypadku stosowania w środkach ochrony roślin. W przypadku mięśni drobiu, tłuszczu drobiu i „jaj ptasich" obecne NDP odpowiadają CXL, które nie są w pełni poparte danymi. Należy zatem obniżyć obecne NDP do granicy oznaczalności. W odniesieniu do wszystkich pozostałych produktów pochodzenia zwierzęcego dostępne dane są wystarczające, by NDP ustanowić zgodnie z granicą oznaczalności wynoszącą 0,01 mg/kg na podstawie zaktualizowanego narażenia z dietą u zwierząt gospodarskich w UE. Należy zatem obniżyć obecne NDP do granicy oznaczalności. Należy skreślić odpowiednie przypisy w załączniku II podkreślające konieczność uzyskania dodatkowych danych dotyczących tych produktów. Na podstawie uzasadnionej opinii Urzędu oraz po uwzględnieniu istotnych czynników wymienionych w art. 14 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 należy zmienić NDP zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

(23)

Wszystkie wnioski o odnowienie zatwierdzenia substancji czynnej triadimenol zostały wycofane, a procedura odnowienia została zakończona przed oceną ryzyka przeprowadzaną przez EFSA. W związku z tym zatwierdzenie triadimenolu wygasło 31 sierpnia 2019 r. Jeżeli chodzi o dyniowate z niejadalną skórką i karczochy zwyczajne, obecne CXL nie są w pełni poparte danymi (21), a w odniesieniu do winogron obecny CXL nie jest zgodny z unijnymi definicjami pozostałości (22). NDP dla tych produktów należy zatem obniżyć do granicy oznaczalności. W odniesieniu do wszystkich pozostałych produktów należy obniżyć obecne NDP określone w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 do granic oznaczalności zgodnie z art. 14 ust. 1 lit. a) w związku z art. 17 tego rozporządzenia.

(24)

Za pośrednictwem Światowej Organizacji Handlu przeprowadzono konsultacje na temat nowych NDP z partnerami handlowymi Unii, a ich uwagi zostały uwzględnione.

(25)

Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 396/2005.

(26)

W odniesieniu do wszystkich substancji czynnych objętych niniejszym rozporządzeniem - aby umożliwić normalny obrót produktami, ich przetwarzanie i konsumpcję - w niniejszym rozporządzeniu należy przewidzieć ustalenie przejściowe dla produktów, które zostały wyprodukowane przed zmianą NDP i w przypadku których informacje wskazują, że utrzymany jest wysoki poziom ochrony konsumentów. Dotyczy to wszystkich produktów z wyjątkiem nikotyny w róży dzikiej i herbatach.

(27)

Należy przewidzieć odpowiednio długi termin przed rozpoczęciem stosowania zmienionych NDP, aby umożliwić państwom członkowskim, państwom trzecim i podmiotom prowadzącym przedsiębiorstwa spożywcze przygotowanie się do spełnienia nowych wymogów wynikających ze zmian.

(28)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W załącznikach II, III, IV i V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2

Rozporządzenie (WE) nr 396/2005 w brzmieniu przed zmianami wprowadzonymi niniejszym rozporządzeniem stosuje się nadal w odniesieniu do produktów, które zostały wyprodukowane w Unii lub przywiezione do Unii przed dniem 14 września 2023 r., z wyjątkiem nikotyny w róży dzikiej i herbatach.

Artykuł 3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 14 września 2023 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 15 lutego 2023 r.

W imieniu Komisji

Ursula VON DER LEYEN

Przewodnicząca


(1) Dz.U. L 70 z 16.3.2005, s. 1.

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG (Dz.U. L 309 z 24.11.2009, s. 1).

(3) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 175/2013 z dnia 27 lutego 2013 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do wycofania zatwierdzenia substancji czynnej chlorku didecylodimetyloamonu (Dz.U. L 56 z 28.2.2013, s. 4).

(4) Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1119/2014 z dnia 16 października 2014 r. zmieniające załącznik III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości chlorku benzalkonium i chlorku didecylodimetyloamonu w określonych produktach lub na ich powierzchni (Dz.U. L 304 z 23.10.2014, s. 43).

(5) Rozporządzenie Komisji (UE) 2021/155 z dnia 9 lutego 2021 r. zmieniające załączniki II, III i V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości tetrachlorku węgla, chlorotalonilu, chloroprofamu, dimetoatu, etoprofosu, fenamidonu, metiokarbu, ometoatu, propikonazolu i pimetrozyny w określonych produktach lub na ich powierzchni (Dz.U. L 46 z 10.2.2021, s. 5).

(6) EFSA 2020. „Reasoned opinion on the evaluation of confirmatory data following the Article 12 MRL review and setting of an import tolerance for flutriafol in cucurbits (inedible peel)" (Uzasadniona opinia dotycząca oceny danych potwierdzających w świetle przeglądu NDP zgodnie z art. 12 i ustanowienia tolerancji importowej dla flutriafolu w dyniowatych (z niejadalną skórką)). Dziennik EFSA 2020; 18(12):6315.

(7) EFSA 2019. „Reasoned opinion on the evaluation of confirmatory data following the Article 12 MRL review and modification of the existing maximum residue levels for metazachlor in various commodities" (Uzasadniona opinia dotycząca oceny danych potwierdzających w świetle przeglądu NDP zgodnie z art. 12 i zmiany obecnych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości metazachloru w różnych towarach). Dziennik EFSA 2019;17(10):5819.

(8) EFSA 2019. „Reasoned opinion on the evaluation of confirmatory data following the Article 12 MRL review and modification of the existing maximum residue levels for metazachlor in various commodities" (Uzasadniona opinia dotycząca oceny danych potwierdzających w świetle przeglądu NDP zgodnie z art. 12 i zmiany obecnych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości metazachloru w różnych towarach). Dziennik EFSA 2019;17(10):5819.

(9) Rozporządzenie Komisji (UE) nr 812/2011 z dnia 10 sierpnia 2011 r. zmieniające załącznik III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości dimetomorfu, fluopikolidu, mandipropamidu, metrafenonu, nikotyny i spirotetramatu w określonych produktach oraz na ich powierzchni (Dz.U. L 208 z 13.8.2011, s. 1).

(10) EFSA 2022. „Statement on the short-term (acute) dietary exposure assessment for the temporary maximum residue levels for nicotine in rose hips, teas and capers" (Oświadczenie w sprawie oceny krótkotrwałego (ostrego) narażenia z dietą w odniesieniu do tymczasowych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości nikotyny w róży dzikiej, herbatach i kaparach). Dziennik EFSA 2022;20(9):7566.

(11) Rozporządzenie Komisji (UE) 2022/1290 z dnia 22 lipca 2022 r. zmieniające załączniki II, III i IV do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości ametoktradyny, chloromekwatu, dodyny, nikotyny, profenofosu i wirusa polihedrozy jądrowej Spodoptera exigua multicapsid (SeMNPV), izolat BV-0004 w określonych produktach lub na ich powierzchni (Dz.U. L 196 z 25.7.2022, s. 74).

(12) Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1096/2014 z dnia 15 października 2014 r. zmieniające załączniki II, III i V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości karbarylu, procymidonu i profenofosu w określonych produktach lub na ich powierzchni (Dz.U. L 300 z 18.10.2014, s. 5).

(13) „Reasoned Opinion on the modification of the existing maximum residue level for quizalofop (resulting from the use of quizalofop-P-ethyl) in caraway" (Uzasadniona opinia dotycząca zmiany obecnego najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości chizalofopu (wynikającego ze stosowania chizalofopu-P-etylowego) w kminku). Dziennik EFSA 2021;19(12):6957, 32 s. Sprawozdania naukowe EFSA są dostępne na stronie internetowej: https://www.efsa.europa.eu

(14) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/324 z dnia 25 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do okresów zatwierdzenia substancji czynnych: bifentryna, karboksyna, FEN 560 (zwanego także kozieradką pospolitą lub sproszkowanymi nasionami kozieradki pospolitej), pozostałość po ekstrakcji pyłu pieprzowego i krzemian glinowo-sodowy (Dz.U. L 57 z 26.2.2019, s. 1).

(15) EFSA 2019. „Statement on the pesticide active substances that do not require a review of the existing maximum residue levels under Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005" (Oświadczenie w sprawie substancji czynnych stosowanych w pestycydach, które nie wymagają przeglądu obecnych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 396/2005). Dziennik EFSA 2019;17(12):5954.

(16) „Scientific Opinion of the Panel on Food Additives, Flavourings, Processing Aids and Food Contact Materials on a request from European Commission on Safety of aluminium from dietary intake" (Opinia naukowa panelu ds. dodatków do żywności, środków aromatyzujących, substancji pomocniczych w przetwórstwie i materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością w sprawie bezpieczeństwa glinu pobieranego z żywnością, sporządzona na wniosek Komisji Europejskiej). Dziennik EFSA (2008) 754, 1-34.

(17) EFSA 2021. „Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue levels and setting of import tolerances for thiabendazole in various crops" (Uzasadniona opinia dotycząca zmiany obecnych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości tiabendazolu i określenia tolerancji importowych w odniesieniu do tiabendazolu w różnych uprawach). Dziennik EFSA 2021;19(5):6586.

(18) Rozporządzenie Komisji (UE) 2021/1807 z dnia 13 października 2021 r. zmieniające załączniki II, III i IV do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości acibenzolaru-S-metylu, wyciągu wodnego z kiełkujących nasion łubinu białego słodkiego (Lupinus albus), azoksystrobiny, klopyralidu, cyflufenamidu, fludioksonilu, fluopyramu, fosetylu, metazachloru, oksatiapiproliny, tebufenozydu i tiabendazolu w określonych produktach lub na ich powierzchni (Dz.U. L 365 z 14.10.2021, s. 1).

(19) Rozporządzenie Komisji (UE) nr 37/2010 z dnia 22 grudnia 2009 r. w sprawie substancji farmakologicznie czynnych i ich klasyfikacji w odniesieniu do maksymalnych limitów pozostałości w środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego (Dz.U. L 15 z 20.1.2010, s. 1).

(20) EFSA 2021. „Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue levels and setting of import tolerances for thiabendazole in various crops" (Uzasadniona opinia dotycząca zmiany obecnych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości tiabendazolu i określenia tolerancji importowych w odniesieniu do tiabendazolu w różnych uprawach). Dziennik EFSA 2021;19(5):6586.

(21) EFSA 2016. „Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for triadimenol according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005" (Uzasadniona opinia dotycząca przeglądu obecnych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości triadimenolu zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 396/2005). Dziennik EFSA 2016;14(1): 4377.

(22) EFSA 2016. „Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for triadimenol according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005" (Uzasadniona opinia dotycząca przeglądu obecnych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości triadimenolu zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 396/2005). Dziennik EFSA 2016;14(1): 4377.


ZAŁĄCZNIK

W załącznikach II, III, IV i V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wprowadza się następujące zmiany:

1)

w załączniku II kolumny dotyczące flutriafolu, metazachloru, profenofosu, chizalofopu-P, tiabendazolu i triadimenolu otrzymują brzmienie:

Pozostałości pestycydów i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (mg/kg)

Numer kodu

Grupy i przykłady poszczególnych produktów, do których odnoszą się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) (1)

Flutriafol

Metazachlor (suma metabolitów 479M04, 479M08 i 479M16 wyrażona jako metazachlor) (R)

Profenofos (F)

Chizalofop (suma chizalofopu, jego soli, estrów (w tym propachizafopu) i jego koniugatów, wyrażona jako chizalofop (wszelkie proporcje izomerów składowych))

Tiabendazol (R)

Triadimenol (wszelkie proporcje izomerów składowych)

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

(6)

(7)

(8)

0100000

OWOCE, ŚWIEŻE lub MROŻONE; ORZECHY Z DRZEW ORZECHOWYCH

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0110000

Owoce cytrusowe

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,02 (*1)

7

0110010

Grejpfruty

0110020

Pomarańcze

0110030

Cytryny

0110040

Limy/limonki

0110050

Mandarynki

0110990

Pozostałe (2)

0120000

Orzechy z drzew orzechowych

0,02 (*1)

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0120010

Migdały

0120020

Orzechy brazylijskie

0120030

Orzechy nerkowca

0120040

Kasztany jadalne

0120050

Orzechy kokosowe

0120060

Orzechy laskowe/Orzechy leszczyny pospolitej

0120070

Orzechy makadamiowe/Orzechy makadamii trójlistnej

0120080

Orzechy pekan

0120090

Orzeszki piniowe

0120100

Orzeszki pistacjowe

0120110

Orzechy włoskie

0120990

Pozostałe (2)

0130000

Owoce ziarnkowe

0,4

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0130010

Jabłka

4 (+)

0130020

Gruszki

4

0130030

Pigwy

3

0130040

Owoce nieszpułki zwyczajnej

(*2)

3

0130050

Owoc nieśplika japońskiego/Owoc miszpelnika japońskiego

(*2)

3

0130990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

0140000

Owoce pestkowe

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0140010

Morele

0,01 (*1)

0140020

Czereśnie

1

0140030

Brzoskwinie

0,6

0140040

Śliwki

0,4

0140990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

0150000

Owoce jagodowe i drobne owoce

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0151000

a)

winogrona

0151010

Winogrona stołowe

0,8

0151020

Winogrona do produkcji wina

1,5

0152000

b)

truskawki

1,5

0153000

c)

owoce leśne

0,01 (*1)

0153010

Jeżyny

0153020

Jeżyny popielice

0153030

Maliny (czerwone i żółte)

0153990

Pozostałe (2)

0154000

d)

pozostałe drobne owoce i jagody

0,01 (*1)

0154010

Borówki amerykańskie

0154020

Żurawiny

0154030

Porzeczki (czarne, czerwone i białe)

0154040

Agrest (zielony, czerwony i żółty)

0154050

Róża dzika

(*2)

0154060

Morwy (czarne i białe)

(*2)

0154070

Głóg włoski

(*2)

0154080

Bez czarny

(*2)

0154990

Pozostałe (2)

0160000

Owoce różne z

0,01 (*1)

0161000

a)

jadalną skórką

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0161010

Daktyle

0,01 (*1)

0161020

Figi

0,01 (*1)

0161030

Oliwki stołowe

0,01 (*1)

0161040

Kumkwat

7

0161050

Karambola

(*2)

0,01 (*1)

0161060

Szaron/Persymona/Kaki/Huma wschodnia

(*2)

0,01 (*1)

0161070

Czapetka kuminowa

(*2)

0,01 (*1)

0161990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

0162000

b)

niejadalną skórką, małe

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0162010

Kiwi (zielone, czerwone, żółte)

0162020

Liczi chińskie/Śliwka chińska

0162030

Marakuja/Męczennica jadalna

0162040

Owoc opuncji figowej/Figa indyjska

(*2)

0162050

Caimito

(*2)

0162060

Owoc hebanowca wirginijskiego/Owoc hurmy wirginijskiej

(*2)

0162990

Pozostałe (2)

0163000

c)

niejadalną skórką, duże

0163010

Awokado

0,01 (*1)

0,01 (*1)

20 (+)

0163020

Banany

0,3

0,01 (*1)

6

0163030

Mango

0,01 (*1)

0,2

5

0163040

Papaja

0,01 (*1)

0,01 (*1)

10

0163050

Granaty/Jabłka granatu

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0163060

Czerymoja

0,01 (*1)

(*2)

0,01 (*1)

0163070

Gujawa/Gruszla

0,01 (*1)

(*2)

0,01 (*1)

0163080

Ananasy

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0163090

Owoce chlebowca

0,01 (*1)

(*2)

0,01 (*1)

0163100

Owoce duriana właściwego

0,01 (*1)

(*2)

0,01 (*1)

0163110

Owoce flaszowca miękkociernistego/Owoce guanabany

0,01 (*1)

(*2)

0,01 (*1)

0163990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0200000

WARZYWA, ŚWIEŻE lub MROŻONE

0210000

Warzywa korzeniowe i bulwiaste

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0211000

a)

ziemniaki

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0,1

0,04 (+)

0212000

b)

tropikalne warzywa korzeniowe i bulwiaste

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0212010

Maniok jadalny/Podpłomycz najużyteczniejszy

0,01 (*1)

0212020

Kartofel słodki/Batat

3

0212030

Pochrzyn

0,01 (*1)

0212040

Maranta trzcinowata

(*2)

0,01 (*1)

0212990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

0213000

c)

pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste oprócz buraka cukrowego

0,01 (*1)

0213010

Buraki

0,06

0,02 (*1)

0,06

0213020

Marchew

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0,2

0213030

Seler zwyczajny

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0,08

0213040

Chrzan pospolity

0,01 (*1)

0,9

0,08

0213050

Słonecznik bulwiasty

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0,08

0213060

Pasternak

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0,2

0213070

Korzeń pietruszki zwyczajnej

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0,2

0213080

Rzodkiew zwyczajna

0,01 (*1)

0,06 (*1)

0,2

0213090

Kozibród porolistny/Salsefia

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0,2

0213100

Brukiew/Karpiel

0,01 (*1)

0,9

0,06

0213110

Rzepa biała/Rzepa jadalna

0,01 (*1)

0,9

0,08

0213990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0,2

0220000

Warzywa cebulowe

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0220010

Czosnek

0,06 (*1)

0,04

0220020

Cebula

0,02 (*1)

0,04

0220030

Szalotka

0,02 (*1)

0,04

0220040

Dymka/Cebula szczypiorowa i cebula siedmiolatka

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0220990

Pozostałe (2)

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0230000

Warzywa owocowe

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0231000

a)

Solanaceae i Malvaceae

0231010

Pomidory

0,8

10

0,05

0231020

Papryka roczna

1

0,01 (*1) (+)

0,01 (*1)

0231030

Oberżyny/Bakłażany

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,05

0231040

Piżmian jadalny/Ketmia jadalna/Okra

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0231990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0232000

b)

dyniowate z jadalną skórką

0,15

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0232010

Ogórki

0232020

Korniszony

0232030

Cukinie

0232990

Pozostałe (2)

0233000

c)

dyniowate z niejadalną skórką

0,3

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0233010

Melony

0233020

Dynie olbrzymie

0233030

Arbuzy

0233990

Pozostałe (2)

0234000

d)

kukurydza cukrowa

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0239000

e)

pozostałe warzywa owocowe

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0240000

Warzywa kapustne (oprócz korzeni warzyw kapustnych oraz oprócz kapustnych o młodych/drobnych liściach)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0241000

a)

kapustne kwitnące

0,06 (*1)

0,4

0241010

Brokuły

0241020

Kalafiory

0241990

Pozostałe (2)

0242000

b)

kapustne głowiaste

0242010

Brukselka/Kapusta brukselska

0,06 (*1)

0,01 (*1)

0242020

Kapusta głowiasta

0,4

0,6

0242990

Pozostałe (2)

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0243000

c)

kapustne liściowe

0,01 (*1)

0243010

Kapusta pekińska/Kapusta petsai

0,6

0243020

Jarmuż

0,15

0243990

Pozostałe (2)

0,2

0244000

d)

kalarepa

0,3

0,01 (*1)

0250000

Warzywa liściowe, zioła, kwiaty jadalne

0251000

a)

sałaty i warzywa sałatowe

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0,2

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0251010

Roszpunka warzywna

0,01 (*1)

(+)

0251020

Sałaty

1,5

(+)

0251030

Endywia o liściach szerokich

0,01 (*1)

(+)

0251040

Rzeżucha i inne kiełki i pędy

0,01 (*1)

(+)

0251050

Gorczycznik wiosenny

0,01 (*1)

(*2)

(+)

0251060

Rokietta siewna/rukola

0,01 (*1)

(+)

0251070

Gorczyca sarepska

0,01 (*1)

(*2)

(+)

0251080

Warzywa o młodych/drobnych liściach (w tym gatunki warzyw kapustnych)

0,01 (*1)

(+)

0251990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

0252000

b)

szpinak i podobne liście

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0252010

Szpinak

0,2 (+)

0252020

Portulaka pospolita

(*2)

0,01 (*1)

0252030

Boćwina

0,04 (+)

0252990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

0253000

c)

liście winorośli lub podobne gatunki

0,01 (*1)

0,02 (*1)

(*2)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0254000

d)

rukiew wodna

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0255000

e)

cykoria warzywna/cykoria liściasta/cykoria brukselska

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,15

0,01 (*1)

0256000

f)

zioła, kwiaty jadalne

0,02 (*1)

0,1 (*1)

0,03 (+)

0,2

0,02 (*1)

0,02 (*1)

0256010

Trybula

(+)

0256020

Szczypiorek

(+)

0256030

Liście selera

(+)

0256040

Pietruszka - nać

(+)

0256050

Szałwia lekarska

(*2)

0256060

Rozmaryn lekarski

(*2)

0256070

Tymianek pospolity/Macierzanka tymianek

(*2)

0256080

Bazylia pospolita i kwiaty jadalne

(*2)

0256090

Liście laurowe/Wawrzyn szlachetny/Laur szlachetny

(*2)

0256100

Estragon

(*2)

0256990

Pozostałe (2)

(+)

0260000

Warzywa strączkowe

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0260010

Fasola (w strąkach)

0,3

0260020

Fasola (bez strąków)

0,2

0260030

Groch (w strąkach)

0,03

0260040

Groch (bez strąków)

0,2

0260050

Soczewica

0,2

0260990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

0270000

Warzywa łodygowe

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0270010

Szparagi

0,02 (*1)

0270020

Karczochy hiszpańskie

0,02 (*1)

0270030

Seler

0,02 (*1)

0270040

Fenkuł włoski/Koper włoski

0,02 (*1)

0270050

Karczochy zwyczajne

0,06 (*1)

0270060

Pory

0,06 (*1)

0270070

Rabarbar

0,02 (*1)

0270080

Pędy bambusa

0,02 (*1)

(*2)

0270090

Rdzenie palmowe

0,02 (*1)

(*2)

0270990

Pozostałe (2)

0,02 (*1)

0280000

Grzyby, mchy i porosty

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0280010

Grzyby uprawne

0280020

Grzyby dzikie

0280990

Mchy i porosty

0290000

Algi i organizmy prokariotyczne

0,01 (*1)

0,02 (*1)

(*2)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0300000

JADALNE NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0300010

Fasola

0,2

0300020

Soczewica

0,2

0300030

Groch

0,2

0300040

Łubin biały

0,05 (*1)

0300990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

0400000

NASIONA I OWOCE OLEISTE

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0401000

Nasiona oleiste

0401010

Siemię lniane

0,02 (*1)

0,06 (*1)

0,02 (*1)

0,3

0401020

Orzeszki ziemne/Orzechy arachidowe

0,15

0,02 (*1)

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0401030

Nasiona maku

0,02 (*1)

0,02 (*1)

0,02 (*1)

0,7

0401040

Ziarna sezamu

0,02 (*1)

0,02 (*1)

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0401050

Ziarna słonecznika

0,02 (*1)

0,06 (*1)

0,02 (*1)

0,8

0401060

Ziarna rzepaku

0,5

0,06 (*1)

0,02 (*1)

2

0401070

Ziarna soi zwyczajnej

0,4

0,02 (*1)

0,02 (*1)

0,2

0401080

Nasiona gorczycy

0,5

0,06 (*1)

0,02 (*1)

0,7

0401090

Nasiona bawełny

0,5

0,02 (*1)

3

0,1

0401100

Nasiona dyni

0,02 (*1)

0,02 (*1)

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0401110

Nasiona krokoszu barwierskiego

0,02 (*1)

0,02 (*1)

(*2)

0,01 (*1)

0401120

Nasiona ogórecznika lekarskiego

0,02 (*1)

0,06 (*1)

(*2)

0,01 (*1)

0401130

Nasiona lnicznika siewnego

0,5

0,06 (*1)

(*2)

0,01 (*1)

0401140

Nasiona konopi siewnych

0,02 (*1)

0,02 (*1)

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0401150

Rącznik pospolity

0,02 (*1)

0,02 (*1)

(*2)

0,01 (*1)

0401990

Pozostałe (2)

0,02 (*1)

0,02 (*1)

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0402000

Owoce oleiste

0,02 (*1)

0,02 (*1)

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0402010

Oliwki do produkcji oliwy

0402020

Nasiona palm olejowych

(*2)

0402030

Owoce palm olejowych

(*2)

0402040

Puchowiec pięciopręcikowy/Drzewo kapokowe

(*2)

0402990

Pozostałe (2)

0500000

ZBOŻA

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0500010

Jęczmień

0,15

0,01 (*1)

0500020

Gryka zwyczajna i pozostałe zboża rzekome

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0500030

Kukurydza

0,01 (*1)

0,02

0500040

Proso zwyczajne

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0500050

Owies zwyczajny

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0500060

Ryż siewny

1

0,05 (*1)

0500070

Żyto zwyczajne

0,15

0,01 (*1)

0500080

Sorgo japońskie

1,5

0,01 (*1)

0500090

Pszenica zwyczajna

0,15

0,01 (*1)

0500990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0600000

HERBATY, KAWA, NAPARY ZIOŁOWE, KAKAO I SZARAŃCZYN STRĄKOWY

0,1 (*1)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0610000

Herbaty

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0620000

Ziarna kawy

0,15

(*2)

0,05 (*1)

0630000

Napary ziołowe z

0,05 (*1)

(*2)

0631000

a)

kwiatów

0,8

0631010

Rumian szlachetny/Rumianek rzymski

(*2)

(+)

0631020

Ketmia szczawiowa

(*2)

(+)

0631030

Róża

(*2)(+)

(+)

0631040

Jaśmin

(*2)

(+)

0631050

Lipa

(*2)

(+)

0631990

Pozostałe (2)

(*2)

0632000

b)

liści i ziół

(*2)

0,8

0632010

Truskawka

(*2)

(+)

0632020

Aspalat prosty

(*2)

(+)

0632030

Ostrokrzew paragwajski

(*2)

(+)

0632990

Pozostałe (2)

(*2)

0633000

c)

korzeni

(*2)

0,05 (*1)

0633010

Kozłek lekarski

(*2)

0633020

Żeń-szeń

(*2)

0633990

Pozostałe (2)

(*2)

0639000

d)

wszelkich pozostałych części rośliny

(*2)

0,05 (*1)

0640000

Ziarna kakaowe

0,05 (*1)

(*2)

0,05 (*1)

0650000

Szarańczyn strąkowy/Chleb świętojański

0,05 (*1)

(*2)

0,05 (*1)

0700000

CHMIEL

20

0,1 (*1)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0800000

PRZYPRAWY

(*2)

0810000

Przyprawy nasienne

0,05 (*1)

0,1 (*1)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0810010

Anyż/Anyżek/Biedrzeniec anyż

(*2)

(+)

0810020

Kminek czarny/Czarny kmin

(*2)

(+)

0810030

Seler

(*2)

(+)

0810040

Kolendra siewna

(*2)

(+)

0810050

Kmin rzymski

(*2)

(+)

0810060

Koper ogrodowy

(*2)

(+)

0810070

Koper włoski/Fenkuł włoski

(*2)

(+)

0810080

Kozieradka pospolita

(*2)

(+)

0810090

Gałka muszkatołowa

(*2)

(+)

0810990

Pozostałe (2)

(*2)

0820000

Przyprawy owocowe

0,05 (*1)

0,1 (*1)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0820010

Ziele angielskie/pieprz angielski

(*2)

0,05 (*1) (+)

0820020

Pieprz syczuański

(*2)

0,05 (*1) (+)

0820030

Kminek zwyczajny

(*2)

0,04 (+)

0820040

Kardamon malabarski

(*2)

0,05 (*1) (+)

0820050

Jagody jałowca

(*2)

0,05 (*1) (+)

0820060

Ziarna pieprzu (czarnego, zielonego i białego)

(*2)

0,05 (*1) (+)

0820070

Wanilia

(*2)

0,05 (*1) (+)

0820080

Tamarynd

(*2)

0,05 (*1) (+)

0820990

Pozostałe (2)

(*2)

0,05 (*1)

0830000

Przyprawy korowe

0,05 (*1)

0,1 (*1)

(*2)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0830010

Cynamon

(*2)

0830990

Pozostałe (2)

(*2)

0840000

Przyprawy korzeniowe lub kłączowe

(*2)

0840010

Lukrecja

0,05 (*1)

0,1 (*1)

(*2)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0840020

Imbir lekarski (10)

(*2)

0840030

Kurkuma

0,05 (*1)

0,1 (*1)

(*2)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0840040

Chrzan pospolity (11)

(*2)

0840990

Pozostałe (2)

0,05 (*1)

0,1 (*1)

(*2)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0850000

Przyprawy pączkowe

0,05 (*1)

0,1 (*1)

(*2)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0850010

Goździki

(*2)

0850020

Kapary

(*2)

0850990

Pozostałe (2)

(*2)

0860000

Przyprawy ze słupków kwiatowych

0,05 (*1)

0,1 (*1)

(*2)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0860010

Szafran

(*2)

0860990

Pozostałe (2)

(*2)

0870000

Przyprawy z osnówki nasiona

0,05 (*1)

0,1 (*1)

(*2)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0870010

Kwiat muszkatołowy

(*2)

0870990

Pozostałe (2)

(*2)

0900000

ROŚLINY CUKRODAJNE

0,02 (*1)

(*2)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0900010

Korzenie buraka cukrowego

0,06

(*2)

0,06

0900020

Trzcina cukrowa

0,01 (*1)

(*2)

0,01 (*1)

0900030

Cykoria podróżnik, korzenie

0,01 (*1)

(*2)

0,08

0900990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

(*2)

0,01 (*1)

1000000

PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO - ZWIERZĘTA LĄDOWE

1010000

Towary z

0,05

1011000

a)

świń

0,01 (*1)

1011010

Mięśnie

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,02 (*1) (+)

0,01 (*1)

1011020

Tłuszcz

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,02 (*1) (+)

0,05 (*1)

1011030

Wątroba

0,1

0,15

0,02 (*1) (+)

0,05 (*1)

1011040

Nerka

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,1 (+)

0,05 (*1)

1011050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,1 (+)

0,05 (*1)

1011990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,02 (*1)

0,05 (*1)

1012000

b)

bydła

0,1

1012010

Mięśnie

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,02 (*1) (+)

0,01 (*1)

1012020

Tłuszcz

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,02 (*1) (+)

0,05 (*1)

1012030

Wątroba

0,3

0,4

0,03 (+)

0,05 (*1)

1012040

Nerka

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,3 (+)

0,05 (*1)

1012050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,3 (+)

0,05 (*1)

1012990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,02 (*1)

0,05 (*1)

1013000

c)

owiec

0,01 (*1)

1013010

Mięśnie

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,02 (*1) (+)

0,01 (*1)

1013020

Tłuszcz

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,02 (*1) (+)

0,05 (*1)

1013030

Wątroba

0,3

0,3

0,03 (+)

0,05 (*1)

1013040

Nerka

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,3 (+)

0,05 (*1)

1013050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,3 (+)

0,05 (*1)

1013990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,02 (*1)

0,05 (*1)

1014000

d)

kóz

0,1

1014010

Mięśnie

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,02 (*1) (+)

0,01 (*1)

1014020

Tłuszcz

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,02 (*1) (+)

0,05 (*1)

1014030

Wątroba

0,3

0,3

0,03 (+)

0,05 (*1)

1014040

Nerka

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,3 (+)

0,05 (*1)

1014050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,3 (+)

0,05 (*1)

1014990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,02 (*1)

0,05 (*1)

1015000

e)

koniowatych

(*2)

0,01 (*1)

1015010

Mięśnie

0,01 (*1)

0,05 (*1)

(*2)

0,02 (*1) (+)

0,01 (*1)

1015020

Tłuszcz

0,01 (*1)

0,05 (*1)

(*2)

0,02 (*1) (+)

0,05 (*1)

1015030

Wątroba

0,3

0,3

(*2)

0,03 (+)

0,05 (*1)

1015040

Nerka

0,01 (*1)

0,05 (*1)

(*2)

0,3 (+)

0,05 (*1)

1015050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,01 (*1)

0,05 (*1)

(*2)

0,3 (+)

0,05 (*1)

1015990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

0,05 (*1)

(*2)

0,02 (*1)

0,05 (*1)

1016000

f)

drobiu

0,05 (*1)

0,01 (*1)

1016010

Mięśnie

0,01 (*1)

0,02 (*1) (+)

0,01 (*1)

1016020

Tłuszcz

0,01 (*1)

0,04 (+)

0,05 (*1)

1016030

Wątroba

0,03

0,04 (+)

0,05 (*1)

1016040

Nerka

0,03

0,04 (+)

0,05 (*1)

1016050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,03

0,04 (+)

0,05 (*1)

1016990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

0,02 (*1)

0,05 (*1)

1017000

g)

pozostałych zwierząt lądowych utrzymywanych w warunkach fermowych

(*2)

0,01 (*1)

1017010

Mięśnie

0,01 (*1)

0,05 (*1)

(*2)

0,02 (*1) (+)

0,01 (*1)

1017020

Tłuszcz

0,01 (*1)

0,05 (*1)

(*2)

0,02 (*1) (+)

0,05 (*1)

1017030

Wątroba

0,3

0,3

(*2)

0,03 (+)

0,05 (*1)

1017040

Nerka

0,01 (*1)

0,05 (*1)

(*2)

0,3 (+)

0,05 (*1)

1017050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,01 (*1)

0,05 (*1)

(*2)

0,3 (+)

0,05 (*1)

1017990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

0,05 (*1)

(*2)

0,02 (*1)

0,05 (*1)

1020000

Mleko

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,015

0,01 (*1)

1020010

Bydło

(+)

0,1

1020020

Owce

(+)

0,01 (*1)

1020030

Kozy

(+)

0,1

1020040

Konie

(+)

0,01 (*1)

1020990

Pozostałe (2)

0,01 (*1)

1030000

Jaja ptasie

0,01 (*1)

0,05 (*1)

0,02 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

1030010

Kury

(+)

1030020

Kaczki

(*2)

(+)

1030030

Gęsi

(*2)

(+)

1030040

Przepiórki

(*2)

(+)

1030990

Pozostałe (2)

(*2)

1040000

Miód i pozostałe produkty pszczele (7)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

(*2)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

0,05 (*1)

1050000

Płazy i gady

0,01 (*1)

0,05 (*1)

(*2)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

1060000

Bezkręgowe zwierzęta lądowe

0,01 (*1)

0,05 (*1)

(*2)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

1070000

Dzikie kręgowe zwierzęta lądowe

0,01 (*1)

0,05 (*1)

(*2)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

0,01 (*1)

1100000

PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO - RYBY, PRODUKTY RYBNE I POZOSTAŁE MORSKIE I SŁODKOWODNE PRODUKTY SPOŻYWCZE (8)

1200000

PRODUKTY LUB CZĘŚCI PRODUKTÓW UŻYWANE WYŁĄCZNIE DO PRODUKCJI PASZ (8)

1300000

PRZETWORZONE PRODUKTY SPOŻYWCZE (9)

Metazachlor (suma metabolitów 479M04, 479M08 i 479M16 wyrażona jako metazachlor) (R)

(R)

Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu-numeru kodu: Metazachlor - kod 1000000 oprócz 1040000 : suma metazachloru i wszystkich jego metabolitów zawierających grupę funkcyjną 2,6-dimetyloaniliny wyrażona jako metazachlor

Profenofos (F)

(F)

Rozpuszczalny w tłuszczach

Najnowsze dane pochodzące z monitorowania wskazują, że pozostałości profenofosu występują w płatkach róży. Potrzebne są dodatkowe dane z monitoringu, aby porównać ewolucję występowania profenofosu w płatkach róży. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 25 lipca 2029 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0631030

Róża

Najnowsze dane pochodzące z monitorowania wskazują, że pozostałości profenofosu nadal występują w ziołach i kwiatach jadalnych. Potrzebne są dodatkowe dane z monitoringu, aby porównać ewolucję występowania profenofosu w ziołach i kwiatach jadalnych. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 22 lutego 2030 r., lub - jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie - uwzględni ich brak.

0256000

f)

zioła, kwiaty jadalne

0256010

Trybula

0256020

Szczypiorek

0256030

Liście selera

0256040

Pietruszka - nać

0256050

Szałwia lekarska

0256060

Rozmaryn lekarski

0256070

Tymianek pospolity/Macierzanka tymianek

0256080

Bazylia pospolita i kwiaty jadalne

0256090

Liście laurowe/Wawrzyn szlachetny/Laur szlachetny

0256100

Estragon

0256990

Pozostałe (2)

Następujący NDP ma zastosowanie do papryki ostrej (chili, papryki krzewiastej): 3 mg/kg.

0231020

Papryka roczna

Chizalofop (suma chizalofopu, jego soli, estrów (w tym propachizafopu) i jego koniugatów, wyrażona jako chizalofop (wszelkie proporcje izomerów składowych))

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że w przypadku chizalofopu-P-etylowego pewne informacje dotyczące metod analitycznych i stabilności przy przechowywaniu są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 14 czerwca 2021 r., lub - jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie - uwzględni ich brak.

0631010

Rumian szlachetny/Rumianek rzymski

0631020

Ketmia szczawiowa

0631030

Róża

0631040

Jaśmin

0631050

Lipa

0632010

Truskawka

0632020

Aspalat prosty

0632030

Ostrokrzew paragwajski

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że w przypadku chizalofopu-P-etylowego pewne informacje dotyczące metod analitycznych są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 14 czerwca 2021 r., lub - jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie - uwzględni ich brak.

0252010

Szpinak

0252030

Boćwina

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że w przypadku chizalofopu-P-tefurylowego pewne informacje dotyczące metod analitycznych są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 14 czerwca 2021 r., lub - jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie - uwzględni ich brak.

1011010

Mięśnie

1011020

Tłuszcz

1011030

Wątroba

1011040

Nerka

1011050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1012010

Mięśnie

1012020

Tłuszcz

1012030

Wątroba

1012040

Nerka

1012050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1013010

Mięśnie

1013020

Tłuszcz

1013030

Wątroba

1013040

Nerka

1013050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1014010

Mięśnie

1014020

Tłuszcz

1014030

Wątroba

1014040

Nerka

1014050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1015010

Mięśnie

1015020

Tłuszcz

1015030

Wątroba

1015040

Nerka

1015050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1016010

Mięśnie

1016020

Tłuszcz

1016030

Wątroba

1016040

Nerka

1016050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1017010

Mięśnie

1017020

Tłuszcz

1017030

Wątroba

1017040

Nerka

1017050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1020010

Bydło

1020020

Owce

1020030

Kozy

1020040

Konie

1030010

Kury

1030020

Kaczki

1030030

Gęsi

1030040

Przepiórki

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że w przypadku propachizafopu pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 14 czerwca 2021 r., lub - jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie - uwzględni ich brak.

0251010

Roszpunka warzywna

0251020

Sałaty

0251030

Endywia o liściach szerokich

0251040

Rzeżucha i inne kiełki i pędy

0251050

Gorczycznik wiosenny

0251060

Rokietta siewna/rukola

0251070

Gorczyca sarepska

0251080

Warzywa o młodych/drobnych liściach (w tym gatunki warzyw kapustnych)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że w przypadku chizalofopu-P-etylowego pewne informacje dotyczące badań pozostałości, metod analitycznych i stabilności przy przechowywaniu są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 14 czerwca 2021 r., lub - jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie - uwzględni ich brak.

0810010

Anyż/Anyżek/Biedrzeniec anyż

0810020

Kminek czarny/Czarny kmin

0810030

Seler

0810040

Kolendra siewna

0810050

Kmin rzymski

0810060

Koper ogrodowy

0810070

Koper włoski/Fenkuł włoski

0810080

Kozieradka pospolita

0810090

Gałka muszkatołowa

0820010

Ziele angielskie/pieprz angielski

0820020

Pieprz syczuański

0820030

Kminek zwyczajny

0820040

Kardamon malabarski

0820050

Jagody jałowca

0820060

Ziarna pieprzu (czarnego, zielonego i białego)

0820070

Wanilia

0820080

Tamarynd

Tiabendazol (R)

(R)

Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu-numeru kodu: Tiabendazol - kod 100000 z wyjątkiem 1020000 i 1040000 : suma tiabendazolu i 5-hydroksytiabendazolu, wyrażona jako tiabendazol Tiabendazol - kod 1020000 : suma tiabendazolu, 5-hydroksytiabendazolu i jego koniugatu siarczanowego, wyrażona jako tiabendazol

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 1 lipca 2019 r., lub - jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie - uwzględni ich brak.

0163010

Awokado

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące stabilności przy przechowywaniu i ilości pozostałości metabolitu benzimidazolu są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 1 lipca 2019 r., lub - jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie - uwzględni ich brak.

0211000

a)

ziemniaki

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące ilości pozostałości metabolitu benzimidazolu są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 1 lipca 2019 r., lub - jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie - uwzględni ich brak.

0130010

Jabłka"

2)

w załączniku III wprowadza się następujące zmiany:

a)

w części A kolumny dotyczące chlorku benzalkonium, chloroprofamu, chlorku didecylodimetyloamonu i nikotyny otrzymują brzmienie:

Pozostałości pestycydów i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (mg/kg)

Numer kodu

Grupy i przykłady poszczególnych produktów, do których odnoszą się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) (2)

Chlorek benzalkonium (mieszanina chlorków benzylodimetyloalkiloamoniowych o długościach łańcucha alkilowego C8, C10, C12, C14, C16 i C18)

Chloroprofam (R) (F)

Chlorek didecylodimetyloamonu (mieszanina czwartorzędowych soli alkiloamoniowych o długościach łańcucha alkilowego C8, C10 i C12)

Nikotyna

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

(6)

0100000

OWOCE, ŚWIEŻE lub MROŻONE; ORZECHY Z DRZEW ORZECHOWYCH

0,1 (+)

0,01 (*3)

0,05 (+)

0110000

Owoce cytrusowe

(+)

(+)

0,01 (*3)

0110010

Grejpfruty

(+)

(+)

0110020

Pomarańcze

(+)

(+)

0110030

Cytryny

(+)

(+)

0110040

Limy/limonki

(+)

(+)

0110050

Mandarynki

(+)

(+)

0110990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0120000

Orzechy z drzew orzechowych

(+)

(+)

0,02 (*3)

0120010

Migdały

(+)

(+)

0120020

Orzechy brazylijskie

(+)

(+)

0120030

Orzechy nerkowca

(+)

(+)

0120040

Kasztany jadalne

(+)

(+)

0120050

Orzechy kokosowe

(+)

(+)

0120060

Orzechy laskowe/Orzechy leszczyny pospolitej

(+)

(+)

0120070

Orzechy makadamiowe/Orzechy makadamii trójlistnej

(+)

(+)

0120080

Orzechy pekan

(+)

(+)

0120090

Orzeszki piniowe

(+)

(+)

0120100

Orzeszki pistacjowe

(+)

(+)

0120110

Orzechy włoskie

(+)

(+)

0120990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0130000

Owoce ziarnkowe

(+)

(+)

0,01 (*3)

0130010

Jabłka

(+)

(+)

0130020

Gruszki

(+)

(+)

0130030

Pigwy

(+)

(+)

0130040

Owoce nieszpułki zwyczajnej

(+)

(+)

0130050

Owoc nieśplika japońskiego/Owoc miszpelnika japońskiego

(+)

(+)

0130990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0140000

Owoce pestkowe

(+)

(+)

0,01 (*3)

0140010

Morele

(+)

(+)

0140020

Czereśnie

(+)

(+)

0140030

Brzoskwinie

(+)

(+)

0140040

Śliwki

(+)

(+)

0140990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0150000

Owoce jagodowe i drobne owoce

(+)

(+)

0151000

a)

winogrona

(+)

(+)

0,01 (*3)

0151010

Winogrona stołowe

(+)

(+)

0151020

Winogrona do produkcji wina

(+)

(+)

0152000

b)

truskawki

(+)

(+)

0,01 (*3)

0153000

c)

owoce leśne

(+)

(+)

0,01 (*3)

0153010

Jeżyny

(+)

(+)

0153020

Jeżyny popielice

(+)

(+)

0153030

Maliny (czerwone i żółte)

(+)

(+)

0153990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0154000

d)

pozostałe drobne owoce i jagody

(+)

(+)

0154010

Borówki amerykańskie

(+)

(+)

0,01 (*3)

0154020

Żurawiny

(+)

(+)

0,01 (*3)

0154030

Porzeczki (czarne, czerwone i białe)

(+)

(+)

0,01 (*3)

0154040

Agrest (zielony, czerwony i żółty)

(+)

(+)

0,01 (*3)

0154050

Róża dzika

(+)

(+)

0,2 (+)

0154060

Morwy (czarne i białe)

(+)

(+)

0,01 (*3)

0154070

Głóg włoski

(+)

(+)

0,01 (*3)

0154080

Bez czarny

(+)

(+)

0,01 (*3)

0154990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0,01 (*3)

0160000

Owoce różne z

(+)

(+)

0161000

a)

jadalną skórką

(+)

(+)

0161010

Daktyle

(+)

(+)

0,01 (*3)

0161020

Figi

(+)

(+)

0,01 (*3)

0161030

Oliwki stołowe

(+)

(+)

0,02 (*3)

0161040

Kumkwat

(+)

(+)

0,01 (*3)

0161050

Karambola

(+)

(+)

0,01 (*3)

0161060

Szaron/Persymona/Kaki/Huma wschodnia

(+)

(+)

0,01 (*3)

0161070

Czapetka kuminowa

(+)

(+)

0,01 (*3)

0161990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0,01 (*3)

0162000

b)

niejadalną skórką, małe

(+)

(+)

0,01 (*3)

0162010

Kiwi (zielone, czerwone, żółte)

(+)

(+)

0162020

Liczi chińskie/Śliwka chińska

(+)

(+)

0162030

Marakuja/Męczennica jadalna

(+)

(+)

0162040

Owoc opuncji figowej/Figa indyjska

(+)

(+)

0162050

Caimito

(+)

(+)

0162060

Owoc hebanowca wirginijskiego/Owoc hurmy wirginijskiej

(+)

(+)

0162990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0163000

c)

niejadalną skórką, duże

(+)

(+)

0163010

Awokado

(+)

(+)

0,02 (*3)

0163020

Banany

(+)

(+)

0,01 (*3)

0163030

Mango

(+)

(+)

0,01 (*3)

0163040

Papaja

(+)

(+)

0,01 (*3)

0163050

Granaty/Jabłka granatu

(+)

(+)

0,01 (*3)

0163060

Czerymoja

(+)

(+)

0,01 (*3)

0163070

Gujawa/Gruszla

(+)

(+)

0,01 (*3)

0163080

Ananasy

(+)

(+)

0,01 (*3)

0163090

Owoce chlebowca

(+)

(+)

0,01 (*3)

0163100

Owoce duriana właściwego

(+)

(+)

0,01 (*3)

0163110

Owoce flaszowca miękkociernistego/Owoce guanabany

(+)

(+)

0,01 (*3)

0163990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0,01 (*3)

0200000

WARZYWA, ŚWIEŻE lub MROŻONE

0,1 (+)

0,05 (+)

0210000

Warzywa korzeniowe i bulwiaste

(+)

(+)

0,01 (*3)

0211000

a)

ziemniaki

(+)

0,35 (+)

(+)

0212000

b)

tropikalne warzywa korzeniowe i bulwiaste

(+)

0,01 (*3)

(+)

0212010

Maniok jadalny/Podpłomycz najużyteczniejszy

(+)

(+)

0212020

Kartofel słodki/Batat

(+)

(+)

0212030

Pochrzyn

(+)

(+)

0212040

Maranta trzcinowata

(+)

(+)

0212990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0213000

c)

pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste oprócz buraka cukrowego

(+)

0,01 (*3)

(+)

0213010

Buraki

(+)

(+)

0213020

Marchew

(+)

(+)

0213030

Seler zwyczajny

(+)

(+)

0213040

Chrzan pospolity

(+)

(+)

0213050

Słonecznik bulwiasty

(+)

(+)

0213060

Pasternak

(+)

(+)

0213070

Korzeń pietruszki zwyczajnej

(+)

(+)

0213080

Rzodkiew zwyczajna

(+)

(+)

0213090

Kozibród porolistny/Salsefia

(+)

(+)

0213100

Brukiew/Karpiel

(+)

(+)

0213110

Rzepa biała/Rzepa jadalna

(+)

(+)

0213990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0220000

Warzywa cebulowe

(+)

0,01 (*3)

(+)

0,01 (*3)

0220010

Czosnek

(+)

(+)

0220020

Cebula

(+)

(+)

0220030

Szalotka

(+)

(+)

0220040

Dymka/Cebula szczypiorowa i cebula siedmiolatka

(+)

(+)

0220990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0230000

Warzywa owocowe

(+)

0,01 (*3)

(+)

0,01 (*3)

0231000

a)

Solanaceae i Malvaceae

(+)

(+)

0231010

Pomidory

(+)

(+)

0231020

Papryka roczna

(+)

(+)

0231030

Oberżyny/Bakłażany

(+)

(+)

0231040

Piżmian jadalny/Ketmia jadalna/Okra

(+)

(+)

0231990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0232000

b)

dyniowate z jadalną skórką

(+)

(+)

0232010

Ogórki

(+)

(+)

0232020

Korniszony

(+)

(+)

0232030

Cukinie

(+)

(+)

0232990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0233000

c)

dyniowate z niejadalną skórką

(+)

(+)

0233010

Melony

(+)

(+)

0233020

Dynie olbrzymie

(+)

(+)

0233030

Arbuzy

(+)

(+)

0233990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0234000

d)

kukurydza cukrowa

(+)

(+)

0239000

e)

pozostałe warzywa owocowe

(+)

(+)

0240000

Warzywa kapustne (oprócz korzeni warzyw kapustnych oraz oprócz kapustnych o młodych/drobnych liściach)

(+)

0,01 (*3)

(+)

0,01 (*3)

0241000

a)

kapustne kwitnące

(+)

(+)

0241010

Brokuły

(+)

(+)

0241020

Kalafiory

(+)

(+)

0241990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0242000

b)

kapustne głowiaste

(+)

(+)

0242010

Brukselka/Kapusta brukselska

(+)

(+)

0242020

Kapusta głowiasta

(+)

(+)

0242990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0243000

c)

kapustne liściowe

(+)

(+)

0243010

Kapusta pekińska/Kapusta petsai

(+)

(+)

0243020

Jarmuż

(+)

(+)

0243990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0244000

d)

kalarepa

(+)

(+)

0250000

Warzywa liściowe, zioła, kwiaty jadalne

(+)

(+)

0251000

a)

sałaty i warzywa sałatowe

(+)

0,01 (*3)

(+)

0,01 (*3)

0251010

Roszpunka warzywna

(+)

(+)

0251020

Sałaty

(+)

(+)

0251030

Endywia o liściach szerokich

(+)

(+)

0251040

Rzeżucha i inne kiełki i pędy

(+)

(+)

0251050

Gorczycznik wiosenny

(+)

(+)

0251060

Rokietta siewna/rukola

(+)

(+)

0251070

Gorczyca sarepska

(+)

(+)

0251080

Warzywa o młodych/drobnych liściach (w tym gatunki warzyw kapustnych)

(+)

(+)

0251990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0252000

b)

szpinak i podobne liście

(+)

0,01 (*3)

(+)

0,01 (*3)

0252010

Szpinak

(+)

(+)

0252020

Portulaka pospolita

(+)

(+)

0252030

Boćwina

(+)

(+)

0252990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0253000

c)

liście winorośli lub podobne gatunki

(+)

0,01 (*3)

(+)

0,01 (*3)

0254000

d)

rukiew wodna

(+)

0,01 (*3)

(+)

0,01 (*3)

0255000

e)

cykoria warzywna/cykoria liściasta/cykoria brukselska

(+)

0,01 (*3)

(+)

0,01 (*3)

0256000

f)

zioła, kwiaty jadalne

(+)

0,02 (*3)

(+)

0,1 (+)

0256010

Trybula

(+)

(+)

(+)

0256020

Szczypiorek

(+)

(+)

(+)

0256030

Liście selera

(+)

(+)

(+)

0256040

Pietruszka - nać

(+)

(+)

(+)

0256050

Szałwia lekarska

(+)

(+)

(+)

0256060

Rozmaryn lekarski

(+)

(+)

(+)

0256070

Tymianek pospolity/Macierzanka tymianek

(+)

(+)

(+)

0256080

Bazylia pospolita i kwiaty jadalne

(+)

(+)

(+)

0256090

Liście laurowe/Wawrzyn szlachetny/Laur szlachetny

(+)

(+)

(+)

0256100

Estragon

(+)

(+)

(+)

0256990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

(+)

0260000

Warzywa strączkowe

(+)

0,01 (*3)

(+)

0,01 (*3)

0260010

Fasola (w strąkach)

(+)

(+)

0260020

Fasola (bez strąków)

(+)

(+)

0260030

Groch (w strąkach)

(+)

(+)

0260040

Groch (bez strąków)

(+)

(+)

0260050

Soczewica

(+)

(+)

0260990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0270000

Warzywa łodygowe

(+)

0,01 (*3)

(+)

0,01 (*3)

0270010

Szparagi

(+)

(+)

0270020

Karczochy hiszpańskie

(+)

(+)

0270030

Seler

(+)

(+)

0270040

Fenkuł włoski/Koper włoski

(+)

(+)

0270050

Karczochy zwyczajne

(+)

(+)

0270060

Pory

(+)

(+)

0270070

Rabarbar

(+)

(+)

0270080

Pędy bambusa

(+)

(+)

0270090

Rdzenie palmowe

(+)

(+)

0270990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0280000

Grzyby, mchy i porosty

(+)

0,01 (*3)

(+)

0280010

Grzyby uprawne

(+)

(+)

0,01 (*3)

0280020

Grzyby dzikie

(+)

(+)

0,02 (+)

0280990

Mchy i porosty

(+)

(+)

0,01 (*3)

0290000

Algi i organizmy prokariotyczne

(+)

0,01 (*3)

(+)

0,01 (*3)

0300000

JADALNE NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH

0,1 (+)

0,01 (*3)

0,05 (+)

0,01 (*3)

0300010

Fasola

(+)

(+)

0300020

Soczewica

(+)

(+)

0300030

Groch

(+)

(+)

0300040

Łubin biały

(+)

(+)

0300990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0400000

NASIONA I OWOCE OLEISTE

0,1 (+)

0,01 (*3)

0,05 (+)

0,02 (*3)

0401000

Nasiona oleiste

(+)

(+)

0401010

Siemię lniane

(+)

(+)

0401020

Orzeszki ziemne/Orzechy arachidowe

(+)

(+)

0401030

Nasiona maku

(+)

(+)

0401040

Ziarna sezamu

(+)

(+)

0401050

Ziarna słonecznika

(+)

(+)

0401060

Ziarna rzepaku

(+)

(+)

0401070

Ziarna soi zwyczajnej

(+)

(+)

0401080

Nasiona gorczycy

(+)

(+)

0401090

Nasiona bawełny

(+)

(+)

0401100

Nasiona dyni

(+)

(+)

0401110

Nasiona krokoszu barwierskiego

(+)

(+)

0401120

Nasiona ogórecznika lekarskiego

(+)

(+)

0401130

Nasiona lnicznika siewnego

(+)

(+)

0401140

Nasiona konopi siewnych

(+)

(+)

0401150

Rącznik pospolity

(+)

(+)

0401990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0402000

Owoce oleiste

(+)

(+)

0402010

Oliwki do produkcji oliwy

(+)

(+)

0402020

Nasiona palm olejowych

(+)

(+)

0402030

Owoce palm olejowych

(+)

(+)

0402040

Puchowiec pięciopręcikowy/Drzewo kapokowe

(+)

(+)

0402990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0500000

ZBOŻA

0,1 (+)

0,01 (*3)

0,05 (+)

0,02 (*3)

0500010

Jęczmień

(+)

(+)

0500020

Gryka zwyczajna i pozostałe zboża rzekome

(+)

(+)

0500030

Kukurydza

(+)

(+)

0500040

Proso zwyczajne

(+)

(+)

0500050

Owies zwyczajny

(+)

(+)

0500060

Ryż siewny

(+)

(+)

0500070

Żyto zwyczajne

(+)

(+)

0500080

Sorgo japońskie

(+)

(+)

0500090

Pszenica zwyczajna

(+)

(+)

0500990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

0600000

HERBATY, KAWA, NAPARY ZIOŁOWE, KAKAO I SZARAŃCZYN STRĄKOWY

0,1 (+)

0,05 (*3)

0,05 (+)

0610000

Herbaty

(+)

(+)

0,5 (+)

0620000

Ziarna kawy

(+)

(+)

0630000

Napary ziołowe z

(+)

(+)

0,3 (+)

0631000

a)

kwiatów

(+)

(+)

(+)

0631010

Rumian szlachetny/Rumianek rzymski

(+)

(+)

(+)

0631020

Ketmia szczawiowa

(+)

(+)

(+)

0631030

Róża

(+)

(+)

(+)

0631040

Jaśmin

(+)

(+)

(+)

0631050

Lipa

(+)

(+)

(+)

0631990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

(+)

0632000

b)

liści i ziół

(+)

(+)

(+)

0632010

Truskawka

(+)

(+)

(+)

0632020

Aspalat prosty

(+)

(+)

(+)

0632030

Ostrokrzew paragwajski

(+)

(+)

(+)

0632990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

(+)

0633000

c)

korzeni

(+)

(+)

(+)

0633010

Kozłek lekarski

(+)

(+)

(+)

0633020

Żeń-szeń

(+)

(+)

(+)

0633990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

(+)

0639000

d)

wszelkich pozostałych części rośliny

(+)

(+)

(+)

0640000

Ziarna kakaowe

(+)

(+)

0,05 (*3)

0650000

Szarańczyn strąkowy/Chleb świętojański

(+)

(+)

0,05 (*3)

0700000

CHMIEL

0,1 (+)

0,05 (*3)

0,05 (+)

0,05 (*3)

0800000

PRZYPRAWY

(+)

(+)

0810000

Przyprawy nasienne

0,1 (+)

0,05 (*3)

0,05 (+)

0,02 (+)

0810010

Anyż/Anyżek/Biedrzeniec anyż

(+)

(+)

(+)

0810020

Kminek czarny/Czarny kmin

(+)

(+)

(+)

0810030

Seler

(+)

(+)

(+)

0810040

Kolendra siewna

(+)

(+)

(+)

0810050

Kmin rzymski

(+)

(+)

(+)

0810060

Koper ogrodowy

(+)

(+)

(+)

0810070

Koper włoski/Fenkuł włoski

(+)

(+)

(+)

0810080

Kozieradka pospolita

(+)

(+)

(+)

0810090

Gałka muszkatołowa

(+)

(+)

(+)

0810990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

(+)

0820000

Przyprawy owocowe

0,1 (+)

0,05 (*3)

0,05 (+)

0,02 (+)

0820010

Ziele angielskie/pieprz angielski

(+)

(+)

(+)

0820020

Pieprz syczuański

(+)

(+)

(+)

0820030

Kminek zwyczajny

(+)

(+)

(+)

0820040

Kardamon malabarski

(+)

(+)

(+)

0820050

Jagody jałowca

(+)

(+)

(+)

0820060

Ziarna pieprzu (czarnego, zielonego i białego)

(+)

(+)

(+)

0820070

Wanilia

(+)

(+)

(+)

0820080

Tamarynd

(+)

(+)

(+)

0820990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

(+)

0830000

Przyprawy korowe

0,1 (+)

0,05 (*3)

0,05 (+)

0,07 (+)

0830010

Cynamon

(+)

(+)

(+)

0830990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

(+)

0840000

Przyprawy korzeniowe lub kłączowe

(+)

(+)

(+)

0840010

Lukrecja

0,1 (+)

0,05 (*3)

0,05 (+)

0,07 (+)

0840020

Imbir lekarski (10)

0840030

Kurkuma

0,1 (+)

0,05 (*3)

0,05 (+)

0,07 (+)

0840040

Chrzan pospolity (11)

0840990

Pozostałe (2)

0,1 (+)

0,05 (*3)

0,05 (+)

0,07 (+)

0850000

Przyprawy pączkowe

0,1 (+)

0,05 (*3)

0,05 (+)

0,07 (+)

0850010

Goździki

(+)

(+)

(+)

0850020

Kapary

(+)

(+)

(+)

0850990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

(+)

0860000

Przyprawy ze słupków kwiatowych

0,1 (+)

0,05 (*3)

0,05 (+)

0,07 (+)

0860010

Szafran

(+)

(+)

(+)

0860990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

(+)

0870000

Przyprawy z osnówki nasiona

0,1 (+)

0,05 (*3)

0,05 (+)

0,07 (+)

0870010

Kwiat muszkatołowy

(+)

(+)

(+)

0870990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

(+)

0900000

ROŚLINY CUKRODAJNE

0,1 (+)

0,01 (*3)

0,05 (+)

0,01 (*3)

0900010

Korzenie buraka cukrowego

(+)

(+)

0900020

Trzcina cukrowa

(+)

(+)

0900030

Cykoria podróżnik, korzenie

(+)

(+)

0900990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

1000000

PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO - ZWIERZĘTA LĄDOWE

0,1 (+)

0,05 (*3)

0,1 (+)

1010000

Towary z

(+)

(+)

0,01 (*3)

1011000

a)

świń

(+)

(+)

1011010

Mięśnie

(+)

(+)

1011020

Tłuszcz

(+)

(+)

1011030

Wątroba

(+)

(+)

1011040

Nerka

(+)

(+)

1011050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

(+)

(+)

1011990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

1012000

b)

bydła

(+)

(+)

1012010

Mięśnie

(+)

(+)

1012020

Tłuszcz

(+)

(+)

1012030

Wątroba

(+)

(+)

1012040

Nerka

(+)

(+)

1012050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

(+)

(+)

1012990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

1013000

c)

owiec

(+)

(+)

1013010

Mięśnie

(+)

(+)

1013020

Tłuszcz

(+)

(+)

1013030

Wątroba

(+)

(+)

1013040

Nerka

(+)

(+)

1013050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

(+)

(+)

1013990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

1014000

d)

kóz

(+)

(+)

1014010

Mięśnie

(+)

(+)

1014020

Tłuszcz

(+)

(+)

1014030

Wątroba

(+)

(+)

1014040

Nerka

(+)

(+)

1014050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

(+)

(+)

1014990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

1015000

e)

koniowatych

(+)

(+)

1015010

Mięśnie

(+)

(+)

1015020

Tłuszcz

(+)

(+)

1015030

Wątroba

(+)

(+)

1015040

Nerka

(+)

(+)

1015050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

(+)

(+)

1015990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

1016000

f)

drobiu

(+)

(+)

1016010

Mięśnie

(+)

(+)

1016020

Tłuszcz

(+)

(+)

1016030

Wątroba

(+)

(+)

1016040

Nerka

(+)

(+)

1016050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

(+)

(+)

1016990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

1017000

g)

pozostałych zwierząt lądowych utrzymywanych w warunkach fermowych

(+)

(+)

1017010

Mięśnie

(+)

(+)

1017020

Tłuszcz

(+)

(+)

1017030

Wątroba

(+)

(+)

1017040

Nerka

(+)

(+)

1017050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

(+)

(+)

1017990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

1020000

Mleko

(+)

(+)

0,01 (*3)

1020010

Bydło

(+)

(+)

1020020

Owce

(+)

(+)

1020030

Kozy

(+)

(+)

1020040

Konie

(+)

(+)

1020990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

1030000

Jaja ptasie

(+)

(+)

0,05 (*3)

1030010

Kury

(+)

(+)

1030020

Kaczki

(+)

(+)

1030030

Gęsi

(+)

(+)

1030040

Przepiórki

(+)

(+)

1030990

Pozostałe (2)

(+)

(+)

1040000

Miód i pozostałe produkty pszczele (7)

(+)

(+)

0,05 (*3)

1050000

Płazy i gady

(+)

(+)

0,01 (*3)

1060000

Bezkręgowe zwierzęta lądowe

(+)

(+)

0,01 (*3)

1070000

Dzikie kręgowe zwierzęta lądowe

(+)

(+)

0,01 (*3)

1100000

PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO - RYBY, PRODUKTY RYBNE I POZOSTAŁE MORSKIE I SŁODKOWODNE PRODUKTY SPOŻYWCZE (8)

1200000

PRODUKTY LUB CZĘŚCI PRODUKTÓW UŻYWANE WYŁĄCZNIE DO PRODUKCJI PASZ (8)

1300000

PRZETWORZONE PRODUKTY SPOŻYWCZE (9)

Chlorek benzalkonium (mieszanina chlorków benzylodimetyloalkiloamoniowych o długościach łańcucha alkilowego C8, C10, C12, C14, C16 i C18)

Powyższe poziomy zostaną poddane przeglądowi do dnia 22 lutego 2030 r. Ponowna ocena danych może prowadzić do zmiany NDP.

0100000

OWOCE, ŚWIEŻE lub MROŻONE; ORZECHY Z DRZEW ORZECHOWYCH

0110000

Owoce cytrusowe

0110010

Grejpfruty

0110020

Pomarańcze

0110030

Cytryny

0110040

Limy/limonki

0110050

Mandarynki

0110990

Pozostałe (2)

0120000

Orzechy z drzew orzechowych

0120010

Migdały

0120020

Orzechy brazylijskie

0120030

Orzechy nerkowca

0120040

Kasztany jadalne

0120050

Orzechy kokosowe

0120060

Orzechy laskowe/Orzechy leszczyny pospolitej

0120070

Orzechy makadamiowe/Orzechy makadamii trójlistnej

0120080

Orzechy pekan

0120090

Orzeszki piniowe

0120100

Orzeszki pistacjowe

0120110

Orzechy włoskie

0120990

Pozostałe (2)

0130000

Owoce ziarnkowe

0130010

Jabłka

0130020

Gruszki

0130030

Pigwy

0130040

Owoce nieszpułki zwyczajnej

0130050

Owoc nieśplika japońskiego/Owoc miszpelnika japońskiego

0130990

Pozostałe (2)

0140000

Owoce pestkowe

0140010

Morele

0140020

Czereśnie

0140030

Brzoskwinie

0140040

Śliwki

0140990

Pozostałe (2)

0150000

Owoce jagodowe i drobne owoce

0151000

a)

winogrona

0151010

Winogrona stołowe

0151020

Winogrona do produkcji wina

0152000

b)

truskawki

0153000

c)

owoce leśne

0153010

Jeżyny

0153020

Jeżyny popielice

0153030

Maliny (czerwone i żółte)

0153990

Pozostałe (2)

0154000

d)

pozostałe drobne owoce i jagody

0154010

Borówki amerykańskie

0154020

Żurawiny

0154030

Porzeczki (czarne, czerwone i białe)

0154040

Agrest (zielony, czerwony i żółty)

0154050

Róża dzika

0154060

Morwy (czarne i białe)

0154070

Głóg włoski

0154080

Bez czarny

0154990

Pozostałe (2)

0160000

Owoce różne z

0161000

a)

jadalną skórką

0161010

Daktyle

0161020

Figi

0161030

Oliwki stołowe

0161040

Kumkwat

0161050

Karambola

0161060

Szaron/Persymona/Kaki/Huma wschodnia

0161070

Czapetka kuminowa

0161990

Pozostałe (2)

0162000

b)

niejadalną skórką, małe

0162010

Kiwi (zielone, czerwone, żółte)

0162020

Liczi chińskie/Śliwka chińska

0162030

Marakuja/Męczennica jadalna

0162040

Owoc opuncji figowej/Figa indyjska

0162050

Caimito

0162060

Owoc hebanowca wirginijskiego/Owoc hurmy wirginijskiej

0162990

Pozostałe (2)

0163000

c)

niejadalną skórką, duże

0163010

Awokado

0163020

Banany

0163030

Mango

0163040

Papaja

0163050

Granaty/Jabłka granatu

0163060

Czerymoja

0163070

Gujawa/Gruszla

0163080

Ananasy

0163090

Owoce chlebowca

0163100

Owoce duriana właściwego

0163110

Owoce flaszowca miękkociernistego/Owoce guanabany

0163990

Pozostałe (2)

0200000

WARZYWA, ŚWIEŻE lub MROŻONE

0210000

Warzywa korzeniowe i bulwiaste

0211000

a)

ziemniaki

0212000

b)

tropikalne warzywa korzeniowe i bulwiaste

0212010

Maniok jadalny/Podpłomycz najużyteczniejszy

0212020

Kartofel słodki/Batat

0212030

Pochrzyn

0212040

Maranta trzcinowata

0212990

Pozostałe (2)

0213000

c)

pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste oprócz buraka cukrowego

0213010

Buraki

0213020

Marchew

0213030

Seler zwyczajny

0213040

Chrzan pospolity

0213050

Słonecznik bulwiasty

0213060

Pasternak

0213070

Korzeń pietruszki zwyczajnej

0213080

Rzodkiew zwyczajna

0213090

Kozibród porolistny/Salsefia

0213100

Brukiew/Karpiel

0213110

Rzepa biała/Rzepa jadalna

0213990

Pozostałe (2)

0220000

Warzywa cebulowe

0220010

Czosnek

0220020

Cebula

0220030

Szalotka

0220040

Dymka/Cebula szczypiorowa i cebula siedmiolatka

0220990

Pozostałe (2)

0230000

Warzywa owocowe

0231000

a)

Solanaceae i Malvaceae

0231010

Pomidory

0231020

Papryka roczna

0231030

Oberżyny/Bakłażany

0231040

Piżmian jadalny/Ketmia jadalna/Okra

0231990

Pozostałe (2)

0232000

b)

dyniowate z jadalną skórką

0232010

Ogórki

0232020

Korniszony

0232030

Cukinie

0232990

Pozostałe (2)

0233000

c)

dyniowate z niejadalną skórką

0233010

Melony

0233020

Dynie olbrzymie

0233030

Arbuzy

0233990

Pozostałe (2)

0234000

d)

kukurydza cukrowa

0239000

e)

pozostałe warzywa owocowe

0240000

Warzywa kapustne (oprócz korzeni warzyw kapustnych oraz oprócz kapustnych o młodych/drobnych liściach)

0241000

a)

kapustne kwitnące

0241010

Brokuły

0241020

Kalafiory

0241990

Pozostałe (2)

0242000

b)

kapustne głowiaste

0242010

Brukselka/Kapusta brukselska

0242020

Kapusta głowiasta

0242990

Pozostałe (2)

0243000

c)

kapustne liściowe

0243010

Kapusta pekińska/Kapusta petsai

0243020

Jarmuż

0243990

Pozostałe (2)

0244000

d)

kalarepa

0250000

Warzywa liściowe, zioła, kwiaty jadalne

0251000

a)

sałaty i warzywa sałatowe

0251010

Roszpunka warzywna

0251020

Sałaty

0251030

Endywia o liściach szerokich

0251040

Rzeżucha i inne kiełki i pędy

0251050

Gorczycznik wiosenny

0251060

Rokietta siewna/rukola

0251070

Gorczyca sarepska

0251080

Warzywa o młodych/drobnych liściach (w tym gatunki warzyw kapustnych)

0251990

Pozostałe (2)

0252000

b)

szpinak i podobne liście

0252010

Szpinak

0252020

Portulaka pospolita

0252030

Boćwina

0252990

Pozostałe (2)

0253000

c)

liście winorośli lub podobne gatunki

0254000

d)

rukiew wodna

0255000

e)

cykoria warzywna/cykoria liściasta/cykoria brukselska

0256000

f)

zioła, kwiaty jadalne

0256010

Trybula

0256020

Szczypiorek

0256030

Liście selera

0256040

Pietruszka - nać

0256050

Szałwia lekarska

0256060

Rozmaryn lekarski

0256070

Tymianek pospolity/Macierzanka tymianek

0256080

Bazylia pospolita i kwiaty jadalne

0256090

Liście laurowe/Wawrzyn szlachetny/Laur szlachetny

0256100

Estragon

0256990

Pozostałe (2)

0260000

Warzywa strączkowe

0260010

Fasola (w strąkach)

0260020

Fasola (bez strąków)

0260030

Groch (w strąkach)

0260040

Groch (bez strąków)

0260050

Soczewica

0260990

Pozostałe (2)

0270000

Warzywa łodygowe

0270010

Szparagi

0270020

Karczochy hiszpańskie

0270030

Seler

0270040

Fenkuł włoski/Koper włoski

0270050

Karczochy zwyczajne

0270060

Pory

0270070

Rabarbar

0270080

Pędy bambusa

0270090

Rdzenie palmowe

0270990

Pozostałe (2)

0280000

Grzyby, mchy i porosty

0280010

Grzyby uprawne

0280020

Grzyby dzikie

0280990

Mchy i porosty

0290000

Algi i organizmy prokariotyczne

0300000

JADALNE NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH

0300010

Fasola

0300020

Soczewica

0300030

Groch

0300040

Łubin biały

0300990

Pozostałe (2)

0400000

NASIONA I OWOCE OLEISTE

0401000

Nasiona oleiste

0401010

Siemię lniane

0401020

Orzeszki ziemne/Orzechy arachidowe

0401030

Nasiona maku

0401040

Ziarna sezamu

0401050

Ziarna słonecznika

0401060

Ziarna rzepaku

0401070

Ziarna soi zwyczajnej

0401080

Nasiona gorczycy

0401090

Nasiona bawełny

0401100

Nasiona dyni

0401110

Nasiona krokoszu barwierskiego

0401120

Nasiona ogórecznika lekarskiego

0401130

Nasiona lnicznika siewnego

0401140

Nasiona konopi siewnych

0401150

Rącznik pospolity

0401990

Pozostałe (2)

0402000

Owoce oleiste

0402010

Oliwki do produkcji oliwy

0402020

Nasiona palm olejowych

0402030

Owoce palm olejowych

0402040

Puchowiec pięciopręcikowy/Drzewo kapokowe

0402990

Pozostałe (2)

0500000

ZBOŻA

0500010

Jęczmień

0500020

Gryka zwyczajna i pozostałe zboża rzekome

0500030

Kukurydza

0500040

Proso zwyczajne

0500050

Owies zwyczajny

0500060

Ryż siewny

0500070

Żyto zwyczajne

0500080

Sorgo japońskie

0500090

Pszenica zwyczajna

0500990

Pozostałe (2)

0600000

HERBATY, KAWA, NAPARY ZIOŁOWE, KAKAO I SZARAŃCZYN STRĄKOWY

0610000

Herbaty

0620000

Ziarna kawy

0630000

Napary ziołowe z

0631000

a)

kwiatów

0631010

Rumian szlachetny/Rumianek rzymski

0631020

Ketmia szczawiowa

0631030

Róża

0631040

Jaśmin

0631050

Lipa

0631990

Pozostałe (2)

0632000

b)

liści i ziół

0632010

Truskawka

0632020

Aspalat prosty

0632030

Ostrokrzew paragwajski

0632990

Pozostałe (2)

0633000

c)

korzeni

0633010

Kozłek lekarski

0633020

Żeń-szeń

0633990

Pozostałe (2)

0639000

d)

wszelkich pozostałych części rośliny

0640000

Ziarna kakaowe

0650000

Szarańczyn strąkowy/Chleb świętojański

0700000

CHMIEL

0800000

PRZYPRAWY

0810000

Przyprawy nasienne

0810010

Anyż/Anyżek/Biedrzeniec anyż

0810020

Kminek czarny/Czarny kmin

0810030

Seler

0810040

Kolendra siewna

0810050

Kmin rzymski

0810060

Koper ogrodowy

0810070

Koper włoski/Fenkuł włoski

0810080

Kozieradka pospolita

0810090

Gałka muszkatołowa

0810990

Pozostałe (2)

0820000

Przyprawy owocowe

0820010

Ziele angielskie/pieprz angielski

0820020

Pieprz syczuański

0820030

Kminek zwyczajny

0820040

Kardamon malabarski

0820050

Jagody jałowca

0820060

Ziarna pieprzu (czarnego, zielonego i białego)

0820070

Wanilia

0820080

Tamarynd

0820990

Pozostałe (2)

0830000

Przyprawy korowe

0830010

Cynamon

0830990

Pozostałe (2)

0840000

Przyprawy korzeniowe lub kłączowe

0840010

Lukrecja

0840030

Kurkuma

0840990

Pozostałe (2)

0850000

Przyprawy pączkowe

0850010

Goździki

0850020

Kapary

0850990

Pozostałe (2)

0860000

Przyprawy ze słupków kwiatowych

0860010

Szafran

0860990

Pozostałe (2)

0870000

Przyprawy z osnówki nasiona

0870010

Kwiat muszkatołowy

0870990

Pozostałe (2)

0900000

ROŚLINY CUKRODAJNE

0900010

Korzenie buraka cukrowego

0900020

Trzcina cukrowa

0900030

Cykoria podróżnik, korzenie

0900990

Pozostałe (2)

1000000

PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO - ZWIERZĘTA LĄDOWE

1010000

Towary z

1011000

a)

świń

1011010

Mięśnie

1011020

Tłuszcz

1011030

Wątroba

1011040

Nerka

1011050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1011990

Pozostałe (2)

1012000

b)

bydła

1012010

Mięśnie

1012020

Tłuszcz

1012030

Wątroba

1012040

Nerka

1012050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1012990

Pozostałe (2)

1013000

c)

owiec

1013010

Mięśnie

1013020

Tłuszcz

1013030

Wątroba

1013040

Nerka

1013050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1013990

Pozostałe (2)

1014000

d)

kóz

1014010

Mięśnie

1014020

Tłuszcz

1014030

Wątroba

1014040

Nerka

1014050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1014990

Pozostałe (2)

1015000

e)

koniowatych

1015010

Mięśnie

1015020

Tłuszcz

1015030

Wątroba

1015040

Nerka

1015050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1015990

Pozostałe (2)

1016000

f)

drobiu

1016010

Mięśnie

1016020

Tłuszcz

1016030

Wątroba

1016040

Nerka

1016050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1016990

Pozostałe (2)

1017000

g)

pozostałych zwierząt lądowych utrzymywanych w warunkach fermowych

1017010

Mięśnie

1017020

Tłuszcz

1017030

Wątroba

1017040

Nerka

1017050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1017990

Pozostałe (2)

1020000

Mleko

1020010

Bydło

1020020

Owce

1020030

Kozy

1020040

Konie

1020990

Pozostałe (2)

1030000

Jaja ptasie

1030010

Kury

1030020

Kaczki

1030030

Gęsi

1030040

Przepiórki

1030990

Pozostałe (2)

1040000

Miód i pozostałe produkty pszczele (7)

1050000

Płazy i gady

1060000

Bezkręgowe zwierzęta lądowe

1070000

Dzikie kręgowe zwierzęta lądowe

Chloroprofam (R) (F)

(R)

Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu-numeru kodu: Chloroprofam - kod 1016000 i 1030000 : koniugaty chloroprofamu i 3-chloro-4-hydroksyaniliny wyrażone jako chloroprofam; Chloroprofam - kod 1000000 oprócz 1016000 , 1030000 i 1040000 : chloroprofam i kwas 4'-hydroksychloroprofam-O-sulfonowy (4-HSA) wyrażony jako chloroprofam.

(F)

Rozpuszczalny w tłuszczach

Dane z monitorowania wskazują, że może wystąpić zanieczyszczenie ziemniaków powyżej wartości wzorcowej NDP wynoszącej 0,01 mg/kg w przypadku przechowywania w obiektach przechowalniczych, w których wcześniej był stosowany chloroprofam. Tymczasowy NDP zostanie poddany przeglądowi na podstawie danych z monitorowania przedłożonych Komisji do dnia 31 grudnia 2022 r., a następnie przedkładanych do dnia 31 grudnia każdego kolejnego roku. Do dnia 31 grudnia 2022 r. podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze powinny przedłożyć Komisji sprawozdanie na temat rozwoju i wdrażania praktyk czyszczenia, dołączając do niego dane z monitorowania, a następnie przedkładać Komisji jego wersje aktualizowane w kolejnych latach.

0211000

a)

ziemniaki

Chlorek didecylodimetyloamonu (mieszanina czwartorzędowych soli alkiloamoniowych o długościach łańcucha alkilowego C8, C10 i C12)

Powyższe poziomy zostaną poddane przeglądowi do dnia 22 lutego 2030 r. Ponowna ocena danych może prowadzić do zmiany NDP.

0100000

OWOCE, ŚWIEŻE lub MROŻONE; ORZECHY Z DRZEW ORZECHOWYCH

0110000

Owoce cytrusowe

0110010

Grejpfruty

0110020

Pomarańcze

0110030

Cytryny

0110040

Limy/limonki

0110050

Mandarynki

0110990

Pozostałe (2)

0120000

Orzechy z drzew orzechowych

0120010

Migdały

0120020

Orzechy brazylijskie

0120030

Orzechy nerkowca

0120040

Kasztany jadalne

0120050

Orzechy kokosowe

0120060

Orzechy laskowe/Orzechy leszczyny pospolitej

0120070

Orzechy makadamiowe/Orzechy makadamii trójlistnej

0120080

Orzechy pekan

0120090

Orzeszki piniowe

0120100

Orzeszki pistacjowe

0120110

Orzechy włoskie

0120990

Pozostałe (2)

0130000

Owoce ziarnkowe

0130010

Jabłka

0130020

Gruszki

0130030

Pigwy

0130040

Owoce nieszpułki zwyczajnej

0130050

Owoc nieśplika japońskiego/Owoc miszpelnika japońskiego

0130990

Pozostałe (2)

0140000

Owoce pestkowe

0140010

Morele

0140020

Czereśnie

0140030

Brzoskwinie

0140040

Śliwki

0140990

Pozostałe (2)

0150000

Owoce jagodowe i drobne owoce

0151000

a)

winogrona

0151010

Winogrona stołowe

0151020

Winogrona do produkcji wina

0152000

b)

truskawki

0153000

c)

owoce leśne

0153010

Jeżyny

0153020

Jeżyny popielice

0153030

Maliny (czerwone i żółte)

0153990

Pozostałe (2)

0154000

d)

pozostałe drobne owoce i jagody

0154010

Borówki amerykańskie

0154020

Żurawiny

0154030

Porzeczki (czarne, czerwone i białe)

0154040

Agrest (zielony, czerwony i żółty)

0154050

Róża dzika

0154060

Morwy (czarne i białe)

0154070

Głóg włoski

0154080

Bez czarny

0154990

Pozostałe (2)

0160000

Owoce różne z

0161000

a)

jadalną skórką

0161010

Daktyle

0161020

Figi

0161030

Oliwki stołowe

0161040

Kumkwat

0161050

Karambola

0161060

Szaron/Persymona/Kaki/Huma wschodnia

0161070

Czapetka kuminowa

0161990

Pozostałe (2)

0162000

b)

niejadalną skórką, małe

0162010

Kiwi (zielone, czerwone, żółte)

0162020

Liczi chińskie/Śliwka chińska

0162030

Marakuja/Męczennica jadalna

0162040

Owoc opuncji figowej/Figa indyjska

0162050

Caimito

0162060

Owoc hebanowca wirginijskiego/Owoc hurmy wirginijskiej

0162990

Pozostałe (2)

0163000

c)

niejadalną skórką, duże

0163010

Awokado

0163020

Banany

0163030

Mango

0163040

Papaja

0163050

Granaty/Jabłka granatu

0163060

Czerymoja

0163070

Gujawa/Gruszla

0163080

Ananasy

0163090

Owoce chlebowca

0163100

Owoce duriana właściwego

0163110

Owoce flaszowca miękkociernistego/Owoce guanabany

0163990

Pozostałe (2)

0200000

WARZYWA, ŚWIEŻE lub MROŻONE

0210000

Warzywa korzeniowe i bulwiaste

0211000

a)

ziemniaki

0212000

b)

tropikalne warzywa korzeniowe i bulwiaste

0212010

Maniok jadalny/Podpłomycz najużyteczniejszy

0212020

Kartofel słodki/Batat

0212030

Pochrzyn

0212040

Maranta trzcinowata

0212990

Pozostałe (2)

0213000

c)

pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste oprócz buraka cukrowego

0213010

Buraki

0213020

Marchew

0213030

Seler zwyczajny

0213040

Chrzan pospolity

0213050

Słonecznik bulwiasty

0213060

Pasternak

0213070

Korzeń pietruszki zwyczajnej

0213080

Rzodkiew zwyczajna

0213090

Kozibród porolistny/Salsefia

0213100

Brukiew/Karpiel

0213110

Rzepa biała/Rzepa jadalna

0213990

Pozostałe (2)

0220000

Warzywa cebulowe

0220010

Czosnek

0220020

Cebula

0220030

Szalotka

0220040

Dymka/Cebula szczypiorowa i cebula siedmiolatka

0220990

Pozostałe (2)

0230000

Warzywa owocowe

0231000

a)

Solanaceae i Malvaceae

0231010

Pomidory

0231020

Papryka roczna

0231030

Oberżyny/Bakłażany

0231040

Piżmian jadalny/Ketmia jadalna/Okra

0231990

Pozostałe (2)

0232000

b)

dyniowate z jadalną skórką

0232010

Ogórki

0232020

Korniszony

0232030

Cukinie

0232990

Pozostałe (2)

0233000

c)

dyniowate z niejadalną skórką

0233010

Melony

0233020

Dynie olbrzymie

0233030

Arbuzy

0233990

Pozostałe (2)

0234000

d)

kukurydza cukrowa

0239000

e)

pozostałe warzywa owocowe

0240000

Warzywa kapustne (oprócz korzeni warzyw kapustnych oraz oprócz kapustnych o młodych/drobnych liściach)

0241000

a)

kapustne kwitnące

0241010

Brokuły

0241020

Kalafiory

0241990

Pozostałe (2)

0242000

b)

kapustne głowiaste

0242010

Brukselka/Kapusta brukselska

0242020

Kapusta głowiasta

0242990

Pozostałe (2)

0243000

c)

kapustne liściowe

0243010

Kapusta pekińska/Kapusta petsai

0243020

Jarmuż

0243990

Pozostałe (2)

0244000

d)

kalarepa

0250000

Warzywa liściowe, zioła, kwiaty jadalne

0251000

a)

sałaty i warzywa sałatowe

0251010

Roszpunka warzywna

0251020

Sałaty

0251030

Endywia o liściach szerokich

0251040

Rzeżucha i inne kiełki i pędy

0251050

Gorczycznik wiosenny

0251060

Rokietta siewna/rukola

0251070

Gorczyca sarepska

0251080

Warzywa o młodych/drobnych liściach (w tym gatunki warzyw kapustnych)

0251990

Pozostałe (2)

0252000

b)

szpinak i podobne liście

0252010

Szpinak

0252020

Portulaka pospolita

0252030

Boćwina

0252990

Pozostałe (2)

0253000

c)

liście winorośli lub podobne gatunki

0254000

d)

rukiew wodna

0255000

e)

cykoria warzywna/cykoria liściasta/cykoria brukselska

0256000

f)

zioła, kwiaty jadalne

0256010

Trybula

0256020

Szczypiorek

0256030

Liście selera

0256040

Pietruszka - nać

0256050

Szałwia lekarska

0256060

Rozmaryn lekarski

0256070

Tymianek pospolity/Macierzanka tymianek

0256080

Bazylia pospolita i kwiaty jadalne

0256090

Liście laurowe/Wawrzyn szlachetny/Laur szlachetny

0256100

Estragon

0256990

Pozostałe (2)

0260000

Warzywa strączkowe

0260010

Fasola (w strąkach)

0260020

Fasola (bez strąków)

0260030

Groch (w strąkach)

0260040

Groch (bez strąków)

0260050

Soczewica

0260990

Pozostałe (2)

0270000

Warzywa łodygowe

0270010

Szparagi

0270020

Karczochy hiszpańskie

0270030

Seler

0270040

Fenkuł włoski/Koper włoski

0270050

Karczochy zwyczajne

0270060

Pory

0270070

Rabarbar

0270080

Pędy bambusa

0270090

Rdzenie palmowe

0270990

Pozostałe (2)

0280000

Grzyby, mchy i porosty

0280010

Grzyby uprawne

0280020

Grzyby dzikie

0280990

Mchy i porosty

0290000

Algi i organizmy prokariotyczne

0300000

JADALNE NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH

0300010

Fasola

0300020

Soczewica

0300030

Groch

0300040

Łubin biały

0300990

Pozostałe (2)

0400000

NASIONA I OWOCE OLEISTE

0401000

Nasiona oleiste

0401010

Siemię lniane

0401020

Orzeszki ziemne/Orzechy arachidowe

0401030

Nasiona maku

0401040

Ziarna sezamu

0401050

Ziarna słonecznika

0401060

Ziarna rzepaku

0401070

Ziarna soi zwyczajnej

0401080

Nasiona gorczycy

0401090

Nasiona bawełny

0401100

Nasiona dyni

0401110

Nasiona krokoszu barwierskiego

0401120

Nasiona ogórecznika lekarskiego

0401130

Nasiona lnicznika siewnego

0401140

Nasiona konopi siewnych

0401150

Rącznik pospolity

0401990

Pozostałe (2)

0402000

Owoce oleiste

0402010

Oliwki do produkcji oliwy

0402020

Nasiona palm olejowych

0402030

Owoce palm olejowych

0402040

Puchowiec pięciopręcikowy/Drzewo kapokowe

0402990

Pozostałe (2)

0500000

ZBOŻA

0500010

Jęczmień

0500020

Gryka zwyczajna i pozostałe zboża rzekome

0500030

Kukurydza

0500040

Proso zwyczajne

0500050

Owies zwyczajny

0500060

Ryż siewny

0500070

Żyto zwyczajne

0500080

Sorgo japońskie

0500090

Pszenica zwyczajna

0500990

Pozostałe (2)

0600000

HERBATY, KAWA, NAPARY ZIOŁOWE, KAKAO I SZARAŃCZYN STRĄKOWY

0610000

Herbaty

0620000

Ziarna kawy

0630000

Napary ziołowe z

0631000

a)

kwiatów

0631010

Rumian szlachetny/Rumianek rzymski

0631020

Ketmia szczawiowa

0631030

Róża

0631040

Jaśmin

0631050

Lipa

0631990

Pozostałe (2)

0632000

b)

liści i ziół

0632010

Truskawka

0632020

Aspalat prosty

0632030

Ostrokrzew paragwajski

0632990

Pozostałe (2)

0633000

c)

korzeni

0633010

Kozłek lekarski

0633020

Żeń-szeń

0633990

Pozostałe (2)

0639000

d)

wszelkich pozostałych części rośliny

0640000

Ziarna kakaowe

0650000

Szarańczyn strąkowy/Chleb świętojański

0700000

CHMIEL

0800000

PRZYPRAWY

0810000

Przyprawy nasienne

0810010

Anyż/Anyżek/Biedrzeniec anyż

0810020

Kminek czarny/Czarny kmin

0810030

Seler

0810040

Kolendra siewna

0810050

Kmin rzymski

0810060

Koper ogrodowy

0810070

Koper włoski/Fenkuł włoski

0810080

Kozieradka pospolita

0810090

Gałka muszkatołowa

0810990

Pozostałe (2)

0820000

Przyprawy owocowe

0820010

Ziele angielskie/pieprz angielski

0820020

Pieprz syczuański

0820030

Kminek zwyczajny

0820040

Kardamon malabarski

0820050

Jagody jałowca

0820060

Ziarna pieprzu (czarnego, zielonego i białego)

0820070

Wanilia

0820080

Tamarynd

0820990

Pozostałe (2)

0830000

Przyprawy korowe

0830010

Cynamon

0830990

Pozostałe (2)

0840000

Przyprawy korzeniowe lub kłączowe

0840010

Lukrecja

0840030

Kurkuma

0840990

Pozostałe (2)

0850000

Przyprawy pączkowe

0850010

Goździki

0850020

Kapary

0850990

Pozostałe (2)

0860000

Przyprawy ze słupków kwiatowych

0860010

Szafran

0860990

Pozostałe (2)

0870000

Przyprawy z osnówki nasiona

0870010

Kwiat muszkatołowy

0870990

Pozostałe (2)

0900000

ROŚLINY CUKRODAJNE

0900010

Korzenie buraka cukrowego

0900020

Trzcina cukrowa

0900030

Cykoria podróżnik, korzenie

0900990

Pozostałe (2)

1000000

PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO - ZWIERZĘTA LĄDOWE

1010000

Towary z

1011000

a)

świń

1011010

Mięśnie

1011020

Tłuszcz

1011030

Wątroba

1011040

Nerka

1011050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1011990

Pozostałe (2)

1012000

b)

bydła

1012010

Mięśnie

1012020

Tłuszcz

1012030

Wątroba

1012040

Nerka

1012050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1012990

Pozostałe (2)

1013000

c)

owiec

1013010

Mięśnie

1013020

Tłuszcz

1013030

Wątroba

1013040

Nerka

1013050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1013990

Pozostałe (2)

1014000

d)

kóz

1014010

Mięśnie

1014020

Tłuszcz

1014030

Wątroba

1014040

Nerka

1014050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1014990

Pozostałe (2)

1015000

e)

koniowatych

1015010

Mięśnie

1015020

Tłuszcz

1015030

Wątroba

1015040

Nerka

1015050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1015990

Pozostałe (2)

1016000

f)

drobiu

1016010

Mięśnie

1016020

Tłuszcz

1016030

Wątroba

1016040

Nerka

1016050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1016990

Pozostałe (2)

1017000

g)

pozostałych zwierząt lądowych utrzymywanych w warunkach fermowych

1017010

Mięśnie

1017020

Tłuszcz

1017030

Wątroba

1017040

Nerka

1017050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1017990

Pozostałe (2)

1020000

Mleko

1020010

Bydło

1020020

Owce

1020030

Kozy

1020040

Konie

1020990

Pozostałe (2)

1030000

Jaja ptasie

1030010

Kury

1030020

Kaczki

1030030

Gęsi

1030040

Przepiórki

1030990

Pozostałe (2)

1040000

Miód i pozostałe produkty pszczele (7)

1050000

Płazy i gady

1060000

Bezkręgowe zwierzęta lądowe

1070000

Dzikie kręgowe zwierzęta lądowe

Nikotyna

Dowody naukowe nie wskazują w sposób rozstrzygający, że nikotyna występuje naturalnie w przedmiotowej uprawie, ani nie wyjaśniają definitywnie mechanizmu jej powstawania. Tymczasowy NDP ważny do dnia 22 lutego 2026 r. Po tej dacie NDP będzie wynosić 0,4 mg/kg, chyba że zostanie zmieniony rozporządzeniem w świetle nowych informacji przedstawionych najpóźniej do dnia 30 czerwca 2025 r.

0610000

Herbaty

Dowody naukowe nie wskazują w sposób rozstrzygający, że nikotyna występuje naturalnie w przedmiotowej uprawie, ani nie wyjaśniają definitywnie mechanizmu jej powstawania. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 22 lutego 2030 r., lub - jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie - uwzględni ich brak.

0154050

Róża dzika

0256000

f)

zioła, kwiaty jadalne

0256010

Trybula

0256020

Szczypiorek

0256030

Liście selera

0256040

Pietruszka - nać

0256050

Szałwia lekarska

0256060

Rozmaryn lekarski

0256070

Tymianek pospolity/Macierzanka tymianek

0256080

Bazylia pospolita i kwiaty jadalne

0256090

Liście laurowe/Wawrzyn szlachetny/Laur szlachetny

0256100

Estragon

0256990

Pozostałe (2)

0630000

Napary ziołowe z

0631000

a)

kwiatów

0631010

Rumian szlachetny/Rumianek rzymski

0631020

Ketmia szczawiowa

0631030

Róża

0631040

Jaśmin

0631050

Lipa

0631990

Pozostałe (2)

0632000

b)

liści i ziół

0632010

Truskawka

0632020

Aspalat prosty

0632030

Ostrokrzew paragwajski

0632990

Pozostałe (2)

0633000

c)

korzeni

0633010

Kozłek lekarski

0633020

Żeń-szeń

0633990

Pozostałe (2)

0639000

d)

wszelkich pozostałych części rośliny

0800000

PRZYPRAWY

0810000

Przyprawy nasienne

0810010

Anyż/Anyżek/Biedrzeniec anyż

0810020

Kminek czarny/Czarny kmin

0810030

Seler

0810040

Kolendra siewna

0810050

Kmin rzymski

0810060

Koper ogrodowy

0810070

Koper włoski/Fenkuł włoski

0810080

Kozieradka pospolita

0810090

Gałka muszkatołowa

0810990

Pozostałe (2)

0820000

Przyprawy owocowe

0820010

Ziele angielskie/pieprz angielski

0820020

Pieprz syczuański

0820030

Kminek zwyczajny

0820040

Kardamon malabarski

0820050

Jagody jałowca

0820060

Ziarna pieprzu (czarnego, zielonego i białego)

0820070

Wanilia

0820080

Tamarynd

0820990

Pozostałe (2)

0830000

Przyprawy korowe

0830010

Cynamon

0830990

Pozostałe (2)

0840000

Przyprawy korzeniowe lub kłączowe

0840010

Lukrecja

0840030

Kurkuma

0840990

Pozostałe (2)

0850000

Przyprawy pączkowe

0850010

Goździki

0850020

Kapary

0850990

Pozostałe (2)

0860000

Przyprawy ze słupków kwiatowych

0860010

Szafran

0860990

Pozostałe (2)

0870000

Przyprawy z osnówki nasiona

0870010

Kwiat muszkatołowy

0870990

Pozostałe (2)

Następujące NDP mają zastosowanie do suszonych grzybów dzikich: 2,3 mg/kg w przypadku borowików, 1,2 mg/kg w przypadku suszonych grzybów dzikich innych niż borowiki. Najnowsze dane z monitorowania wskazują, że pozostałości nikotyny występują w suszonych borowikach i suszonych grzybach dzikich innych niż borowiki. Dowody naukowe nie wskazują w sposób rozstrzygający, że nikotyna występuje naturalnie w przedmiotowej uprawie, ani nie wyjaśniają definitywnie mechanizmu jej powstawania. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 25 lipca 2029 r., lub - jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie - uwzględni ich brak.

0280020

Grzyby dzikie"

b)

w części B kolumna dotycząca profenofosu otrzymuje brzmienie:

Pozostałości pestycydów i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (mg/kg)

Numer kodu

Grupy i przykłady poszczególnych produktów, do których odnoszą się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) (3)

Profenofos (F)

(1)

(2)

(3)

0130040

Owoce nieszpułki zwyczajnej

0,01 (*4)

0130050

Owoc nieśplika japońskiego/Owoc miszpelnika japońskiego

0,01 (*4)

0154050

Róża dzika

0,01 (*4)

0154060

Morwy (czarne i białe)

0,01 (*4)

0154070

Głóg włoski

0,01 (*4)

0154080

Bez czarny

0,01 (*4)

0161050

Karambola

0,01 (*4)

0161060

Szaron/Persymona/Kaki/Huma wschodnia

0,01 (*4)

0161070

Czapetka kuminowa

0,01 (*4)

0162040

Owoc opuncji figowej/Figa indyjska

0,01 (*4)

0162050

Caimito

0,01 (*4)

0162060

Owoc hebanowca wirginijskiego/Owoc hurmy wirginijskiej

0,01 (*4)

0163060

Czerymoja

0,01 (*4)

0163070

Gujawa/Gruszla

0,01 (*4)

0163090

Owoce chlebowca

0,01 (*4)

0163100

Owoce duriana właściwego

0,01 (*4)

0163110

Owoce flaszowca miękkociernistego/Owoce guanabany

0,01 (*4)

0212040

Maranta trzcinowata

0,01 (*4)

0251050

Gorczycznik wiosenny

0,01 (*4)

0251070

Gorczyca sarepska

0,01 (*4)

0252020

Portulaka pospolita

0,01 (*4)

0253000

c) liście winorośli lub podobne gatunki

0,01 (*4)

0256050

Szałwia lekarska

0,03 (+)

0256060

Rozmaryn lekarski

0,03 (+)

0256070

Tymianek pospolity/Macierzanka tymianek

0,03 (+)

0256080

Bazylia pospolita i kwiaty jadalne

0,03 (+)

0256090

Liście laurowe/Wawrzyn szlachetny/Laur szlachetny

0,03 (+)

0256100

Estragon

0,03 (+)

0270080

Pędy bambusa

0,01 (*4)

0270090

Rdzenie palmowe

0,01 (*4)

0290000

Algi i organizmy prokariotyczne

0,01 (*4)

0401110

Nasiona krokoszu barwierskiego

0,02 (*4)

0401120

Nasiona ogórecznika lekarskiego

0,02 (*4)

0401130

Nasiona lnicznika siewnego

0,02 (*4)

0401150

Rącznik pospolity

0,02 (*4)

0402020

Nasiona palm olejowych

0,02 (*4)

0402030

Owoce palm olejowych

0,02 (*4)

0402040

Puchowiec pięciopręcikowy/Drzewo kapokowe

0,02 (*4)

0620000

Ziarna kawy

0,05 (*4)

0630000

Napary ziołowe z

0631000

a)

kwiatów

0631010

Rumian szlachetny/Rumianek rzymski

0,05 (*4)

0631020

Ketmia szczawiowa

0,05 (*4)

0631030

Róża

0,1 (+)

0631040

Jaśmin

0,05 (*4)

0631050

Lipa

0,05 (*4)

0631990

Pozostałe (2)

0,05 (*4)

0632000

b)

liści i ziół

0,05 (*4)

0632010

Truskawka

0,05 (*4)

0632020

Aspalat prosty

0,05 (*4)

0632030

Ostrokrzew paragwajski

0,05 (*4)

0632990

Pozostałe (2)

0,05 (*4)

0633000

c)

korzeni

0,05 (*4)

0633010

Kozłek lekarski

0,05 (*4)

0633020

Żeń-szeń

0,05 (*4)

0633990

Pozostałe (2)

0,05 (*4)

0639000

d)

wszelkich pozostałych części rośliny

0,05 (*4)

0640000

Ziarna kakaowe

0,05 (*4)

0650000

Szarańczyn strąkowy/Chleb świętojański

0,05 (*4)

0800000

PRZYPRAWY

0810000

Przyprawy nasienne

0810010

Anyż/Anyżek/Biedrzeniec anyż

0,05 (*4)

0810020

Kminek czarny/Czarny kmin

0,05 (*4)

0810030

Seler

0,05 (*4)

0810040

Kolendra siewna

0,1

0810050

Kmin rzymski

5

0810060

Koper ogrodowy

0,05 (*4)

0810070

Koper włoski/Fenkuł włoski

0,1

0810080

Kozieradka pospolita

0,05 (*4)

0810090

Gałka muszkatołowa

0,05 (*4)

0810990

Pozostałe (2)

0,05 (*4)

0820000

Przyprawy owocowe

0820010

Ziele angielskie/pieprz angielski

0,07

0820020

Pieprz syczuański

0,07

0820030

Kminek zwyczajny

0,07

0820040

Kardamon malabarski

3

0820050

Jagody jałowca

0,07

0820060

Ziarna pieprzu (czarnego, zielonego i białego)

0,07

0820070

Wanilia

0,07

0820080

Tamarynd

0,07

0820990

Pozostałe (2)

0,07

0830000

Przyprawy korowe

0,05 (*4)

0830010

Cynamon

0,05 (*4)

0830990

Pozostałe (2)

0,05 (*4)

0840000

Przyprawy korzeniowe lub kłączowe

0840010

Lukrecja

0,05 (*4)

0840020

Imbir lekarski (10)

0840030

Kurkuma

0,05 (*4)

0840040

Chrzan pospolity (11)

0840990

Pozostałe (2)

0,05 (*4)

0850000

Przyprawy pączkowe

0,05 (*4)

0850010

Goździki

0,05 (*4)

0850020

Kapary

0,05 (*4)

0850990

Pozostałe (2)

0,05 (*4)

0860000

Przyprawy ze słupków kwiatowych

0,05 (*4)

0860010

Szafran

0,05 (*4)

0860990

Pozostałe (2)

0,05 (*4)

0870000

Przyprawy z osnówki nasiona

0,05 (*4)

0870010

Kwiat muszkatołowy

0,05 (*4)

0870990

Pozostałe (2)

0,05 (*4)

0900000

ROŚLINY CUKRODAJNE

0,01 (*4)

0900010

Korzenie buraka cukrowego

0,01 (*4)

0900020

Trzcina cukrowa

0,01 (*4)

0900030

Cykoria podróżnik, korzenie

0,01 (*4)

0900990

Pozostałe (2)

0,01 (*4)

1015000

e)

koniowatych

0,05

1015010

Mięśnie

0,05

1015020

Tłuszcz

0,05

1015030

Wątroba

0,05

1015040

Nerka

0,05

1015050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,05

1015990

Pozostałe (2)

0,05

1017000

g) pozostałych zwierząt lądowych utrzymywanych w warunkach fermowych

0,05

1017010

Mięśnie

0,05

1017020

Tłuszcz

0,05

1017030

Wątroba

0,05

1017040

Nerka

0,05

1017050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

0,05

1017990

Pozostałe (2)

0,05

1030020

Kaczki

0,02 (*4)

1030030

Gęsi

0,02 (*4)

1030040

Przepiórki

0,02 (*4)

1030990

Pozostałe (2)

0,02 (*4)

1040000

Miód i pozostałe produkty pszczele (7)

0,05 (*4)

1050000

Płazy i gady

0,01 (*4)

1060000

Bezkręgowe zwierzęta lądowe

0,01 (*4)

1070000

Dzikie kręgowe zwierzęta lądowe

0,01 (*4)

Profenofos (F)

(F)

Rozpuszczalny w tłuszczach

Najnowsze dane pochodzące z monitorowania wskazują, że pozostałości profenofosu występują w płatkach róży. Potrzebne są dodatkowe dane z monitoringu, aby porównać ewolucję występowania profenofosu w płatkach róży. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 25 lipca 2029 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.

0631030

Róża

Najnowsze dane pochodzące z monitorowania wskazują, że pozostałości profenofosu nadal występują w ziołach i kwiatach jadalnych. Potrzebne są dodatkowe dane z monitoringu, aby porównać ewolucję występowania profenofosu w ziołach i kwiatach jadalnych. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 22 lutego 2030 r., lub - jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie - uwzględni ich brak.

0256000

f)

zioła, kwiaty jadalne

0256010

Trybula

0256020

Szczypiorek

0256030

Liście selera

0256040

Pietruszka - nać

0256050

Szałwia lekarska

0256060

Rozmaryn lekarski

0256070

Tymianek pospolity/Macierzanka tymianek

0256080

Bazylia pospolita i kwiaty jadalne

0256090

Liście laurowe/Wawrzyn szlachetny/Laur szlachetny

0256100

Estragon

0256990

Pozostałe (2)

Następujący NDP ma zastosowanie do papryki ostrej (chili, papryki krzewiastej): 3 mg/kg.

0231020

Papryka roczna"

3)

w załączniku IV skreśla się pozycję dotyczącą krzemianu sodowo-glinowego;

4)

w załączniku V dodaje się kolumnę dotyczącą krzemianu sodowo-glinowego w brzmieniu:

Pozostałości pestycydów i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (mg/kg)

Numer kodu

Grupy i przykłady poszczególnych produktów, do których odnoszą się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) (4)

Krzemian sodowo-glinowy

(1)

(2)

(3)

0100000

OWOCE, ŚWIEŻE lub MROŻONE; ORZECHY Z DRZEW ORZECHOWYCH

0,01 (*5)

0110000

Owoce cytrusowe

0110010

Grejpfruty

0110020

Pomarańcze

0110030

Cytryny

0110040

Limy/limonki

0110050

Mandarynki

0110990

Pozostałe (2)

0120000

Orzechy z drzew orzechowych

0120010

Migdały

0120020

Orzechy brazylijskie

0120030

Orzechy nerkowca

0120040

Kasztany jadalne

0120050

Orzechy kokosowe

0120060

Orzechy laskowe/Orzechy leszczyny pospolitej

0120070

Orzechy makadamiowe/Orzechy makadamii trójlistnej

0120080

Orzechy pekan

0120090

Orzeszki piniowe

0120100

Orzeszki pistacjowe

0120110

Orzechy włoskie

0120990

Pozostałe (2)

0130000

Owoce ziarnkowe

0130010

Jabłka

0130020

Gruszki

0130030

Pigwy

0130040

Owoce nieszpułki zwyczajnej

0130050

Owoc nieśplika japońskiego/Owoc miszpelnika japońskiego

0130990

Pozostałe (2)

0140000

Owoce pestkowe

0140010

Morele

0140020

Czereśnie

0140030

Brzoskwinie

0140040

Śliwki

0140990

Pozostałe (2)

0150000

Owoce jagodowe i drobne owoce

0151000

a)

winogrona

0151010

Winogrona stołowe

0151020

Winogrona do produkcji wina

0152000

b)

truskawki

0153000

c)

owoce leśne

0153010

Jeżyny

0153020

Jeżyny popielice

0153030

Maliny (czerwone i żółte)

0153990

Pozostałe (2)

0154000

d)

pozostałe drobne owoce i jagody

0154010

Borówki amerykańskie

0154020

Żurawiny

0154030

Porzeczki (czarne, czerwone i białe)

0154040

Agrest (zielony, czerwony i żółty)

0154050

Róża dzika

0154060

Morwy (czarne i białe)

0154070

Głóg włoski

0154080

Bez czarny

0154990

Pozostałe (2)

0160000

Owoce różne z

0161000

a)

jadalną skórką

0161010

Daktyle

0161020

Figi

0161030

Oliwki stołowe

0161040

Kumkwat

0161050

Karambola

0161060

Szaron/Persymona/Kaki/Huma wschodnia

0161070

Czapetka kuminowa

0161990

Pozostałe (2)

0162000

b)

niejadalną skórką, małe

0162010

Kiwi (zielone, czerwone, żółte)

0162020

Liczi chińskie/Śliwka chińska

0162030

Marakuja/Męczennica jadalna

0162040

Owoc opuncji figowej/Figa indyjska

0162050

Caimito

0162060

Owoc hebanowca wirginijskiego/Owoc hurmy wirginijskiej

0162990

Pozostałe (2)

0163000

c)

niejadalną skórką, duże

0163010

Awokado

0163020

Banany

0163030

Mango

0163040

Papaja

0163050

Granaty/Jabłka granatu

0163060

Czerymoja

0163070

Gujawa/Gruszla

0163080

Ananasy

0163090

Owoce chlebowca

0163100

Owoce duriana właściwego

0163110

Owoce flaszowca miękkociernistego/Owoce guanabany

0163990

Pozostałe (2)

0200000

WARZYWA, ŚWIEŻE lub MROŻONE

0,01 (*5)

0210000

Warzywa korzeniowe i bulwiaste

0211000

a)

ziemniaki

0212000

b)

tropikalne warzywa korzeniowe i bulwiaste

0212010

Maniok jadalny/Podpłomycz najużyteczniejszy

0212020

Kartofel słodki/Batat

0212030

Pochrzyn

0212040

Maranta trzcinowata

0212990

Pozostałe (2)

0213000

c)

pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste oprócz buraka cukrowego

0213010

Buraki

0213020

Marchew

0213030

Seler zwyczajny

0213040

Chrzan pospolity

0213050

Słonecznik bulwiasty

0213060

Pasternak

0213070

Korzeń pietruszki zwyczajnej

0213080

Rzodkiew zwyczajna

0213090

Kozibród porolistny/Salsefia

0213100

Brukiew/Karpiel

0213110

Rzepa biała/Rzepa jadalna

0213990

Pozostałe (2)

0220000

Warzywa cebulowe

0220010

Czosnek

0220020

Cebula

0220030

Szalotka

0220040

Dymka/Cebula szczypiorowa i cebula siedmiolatka

0220990

Pozostałe (2)

0230000

Warzywa owocowe

0231000

a)

Solanaceae i Malvaceae

0231010

Pomidory

0231020

Papryka roczna

0231030

Oberżyny/Bakłażany

0231040

Piżmian jadalny/Ketmia jadalna/Okra

0231990

Pozostałe (2)

0232000

b)

dyniowate z jadalną skórką

0232010

Ogórki

0232020

Korniszony

0232030

Cukinie

0232990

Pozostałe (2)

0233000

c)

dyniowate z niejadalną skórką

0233010

Melony

0233020

Dynie olbrzymie

0233030

Arbuzy

0233990

Pozostałe (2)

0234000

d)

kukurydza cukrowa

0239000

e)

pozostałe warzywa owocowe

0240000

Warzywa kapustne (oprócz korzeni warzyw kapustnych oraz oprócz kapustnych o młodych/drobnych liściach)

0241000

a)

kapustne kwitnące

0241010

Brokuły

0241020

Kalafiory

0241990

Pozostałe (2)

0242000

b)

kapustne głowiaste

0242010

Brukselka/Kapusta brukselska

0242020

Kapusta głowiasta

0242990

Pozostałe (2)

0243000

c)

kapustne liściowe

0243010

Kapusta pekińska/Kapusta petsai

0243020

Jarmuż

0243990

Pozostałe (2)

0244000

d)

kalarepa

0250000

Warzywa liściowe, zioła, kwiaty jadalne

0251000

a)

sałaty i warzywa sałatowe

0251010

Roszpunka warzywna

0251020

Sałaty

0251030

Endywia o liściach szerokich

0251040

Rzeżucha i inne kiełki i pędy

0251050

Gorczycznik wiosenny

0251060

Rokietta siewna/rukola

0251070

Gorczyca sarepska

0251080

Warzywa o młodych/drobnych liściach (w tym gatunki warzyw kapustnych)

0251990

Pozostałe (2)

0252000

b)

szpinak i podobne liście

0252010

Szpinak

0252020

Portulaka pospolita

0252030

Boćwina

0252990

Pozostałe (2)

0253000

c)

liście winorośli lub podobne gatunki

0254000

d)

rukiew wodna

0255000

e)

cykoria warzywna/cykoria liściasta/cykoria brukselska

0256000

f)

zioła, kwiaty jadalne

0256010

Trybula

0256020

Szczypiorek

0256030

Liście selera

0256040

Pietruszka - nać

0256050

Szałwia lekarska

0256060

Rozmaryn lekarski

0256070

Tymianek pospolity/Macierzanka tymianek

0256080

Bazylia pospolita i kwiaty jadalne

0256090

Liście laurowe/Wawrzyn szlachetny/Laur szlachetny

0256100

Estragon

0256990

Pozostałe (2)

0260000

Warzywa strączkowe

0260010

Fasola (w strąkach)

0260020

Fasola (bez strąków)

0260030

Groch (w strąkach)

0260040

Groch (bez strąków)

0260050

Soczewica

0260990

Pozostałe (2)

0270000

Warzywa łodygowe

0270010

Szparagi

0270020

Karczochy hiszpańskie

0270030

Seler

0270040

Fenkuł włoski/Koper włoski

0270050

Karczochy zwyczajne

0270060

Pory

0270070

Rabarbar

0270080

Pędy bambusa

0270090

Rdzenie palmowe

0270990

Pozostałe (2)

0280000

Grzyby, mchy i porosty

0280010

Grzyby uprawne

0280020

Grzyby dzikie

0280990

Mchy i porosty

0290000

Algi i organizmy prokariotyczne

0300000

JADALNE NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH

0,01 (*5)

0300010

Fasola

0300020

Soczewica

0300030

Groch

0300040

Łubin biały

0300990

Pozostałe (2)

0400000

NASIONA I OWOCE OLEISTE

0,01 (*5)

0401000

Nasiona oleiste

0401010

Siemię lniane

0401020

Orzeszki ziemne/Orzechy arachidowe

0401030

Nasiona maku

0401040

Ziarna sezamu

0401050

Ziarna słonecznika

0401060

Ziarna rzepaku

0401070

Ziarna soi zwyczajnej

0401080

Nasiona gorczycy

0401090

Nasiona bawełny

0401100

Nasiona dyni

0401110

Nasiona krokoszu barwierskiego

0401120

Nasiona ogórecznika lekarskiego

0401130

Nasiona lnicznika siewnego

0401140

Nasiona konopi siewnych

0401150

Rącznik pospolity

0401990

Pozostałe (2)

0402000

Owoce oleiste

0402010

Oliwki do produkcji oliwy

0402020

Nasiona palm olejowych

0402030

Owoce palm olejowych

0402040

Puchowiec pięciopręcikowy/Drzewo kapokowe

0402990

Pozostałe (2)

0500000

ZBOŻA

0,01 (*5)

0500010

Jęczmień

0500020

Gryka zwyczajna i pozostałe zboża rzekome

0500030

Kukurydza

0500040

Proso zwyczajne

0500050

Owies zwyczajny

0500060

Ryż siewny

0500070

Żyto zwyczajne

0500080

Sorgo japońskie

0500090

Pszenica zwyczajna

0500990

Pozostałe (2)

0600000

HERBATY, KAWA, NAPARY ZIOŁOWE, KAKAO I SZARAŃCZYN STRĄKOWY

0,01 (*5)

0610000

Herbaty

0620000

Ziarna kawy

0630000

Napary ziołowe z

0631000

a)

kwiatów

0631010

Rumian szlachetny/Rumianek rzymski

0631020

Ketmia szczawiowa

0631030

Róża

0631040

Jaśmin

0631050

Lipa

0631990

Pozostałe (2)

0632000

b)

liści i ziół

0632010

Truskawka

0632020

Aspalat prosty

0632030

Ostrokrzew paragwajski

0632990

Pozostałe (2)

0633000

c)

korzeni

0633010

Kozłek lekarski

0633020

Żeń-szeń

0633990

Pozostałe (2)

0639000

d)

wszelkich pozostałych części rośliny

0640000

Ziarna kakaowe

0650000

Szarańczyn strąkowy/Chleb świętojański

0700000

CHMIEL

0,01 (*5)

0800000

PRZYPRAWY

0810000

Przyprawy nasienne

0,01 (*5)

0810010

Anyż/Anyżek/Biedrzeniec anyż

0810020

Kminek czarny/Czarny kmin

0810030

Seler

0810040

Kolendra siewna

0810050

Kmin rzymski

0810060

Koper ogrodowy

0810070

Koper włoski/Fenkuł włoski

0810080

Kozieradka pospolita

0810090

Gałka muszkatołowa

0810990

Pozostałe (2)

0820000

Przyprawy owocowe

0,01 (*5)

0820010

Ziele angielskie/pieprz angielski

0820020

Pieprz syczuański

0820030

Kminek zwyczajny

0820040

Kardamon malabarski

0820050

Jagody jałowca

0820060

Ziarna pieprzu (czarnego, zielonego i białego)

0820070

Wanilia

0820080

Tamarynd

0820990

Pozostałe (2)

0830000

Przyprawy korowe

0,01 (*5)

0830010

Cynamon

0830990

Pozostałe (2)

0840000

Przyprawy korzeniowe lub kłączowe

0840010

Lukrecja

0,01 (*5)

0840020

Imbir lekarski (10)

0840030

Kurkuma

0,01 (*5)

0840040

Chrzan pospolity (11)

0840990

Pozostałe (2)

0,01 (*5)

0850000

Przyprawy pączkowe

0,01 (*5)

0850010

Goździki

0850020

Kapary

0850990

Pozostałe (2)

0860000

Przyprawy ze słupków kwiatowych

0,01 (*5)

0860010

Szafran

0860990

Pozostałe (2)

0870000

Przyprawy z osnówki nasiona

0,01 (*5)

0870010

Kwiat muszkatołowy

0870990

Pozostałe (2)

0900000

ROŚLINY CUKRODAJNE

0,01 (*5)

0900010

Korzenie buraka cukrowego

0900020

Trzcina cukrowa

0900030

Cykoria podróżnik, korzenie

0900990

Pozostałe (2)

1000000

PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO - ZWIERZĘTA LĄDOWE

0,01 (*5)

1010000

Towary z

1011000

a)

świń

1011010

Mięśnie

1011020

Tłuszcz

1011030

Wątroba

1011040

Nerka

1011050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1011990

Pozostałe (2)

1012000

b)

bydła

1012010

Mięśnie

1012020

Tłuszcz

1012030

Wątroba

1012040

Nerka

1012050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1012990

Pozostałe (2)

1013000

c)

owiec

1013010

Mięśnie

1013020

Tłuszcz

1013030

Wątroba

1013040

Nerka

1013050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1013990

Pozostałe (2)

1014000

d)

kóz

1014010

Mięśnie

1014020

Tłuszcz

1014030

Wątroba

1014040

Nerka

1014050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1014990

Pozostałe (2)

1015000

e)

koniowatych

1015010

Mięśnie

1015020

Tłuszcz

1015030

Wątroba

1015040

Nerka

1015050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1015990

Pozostałe (2)

1016000

f)

drobiu

1016010

Mięśnie

1016020

Tłuszcz

1016030

Wątroba

1016040

Nerka

1016050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1016990

Pozostałe (2)

1017000

g)

pozostałych zwierząt lądowych utrzymywanych w warunkach fermowych

1017010

Mięśnie

1017020

Tłuszcz

1017030

Wątroba

1017040

Nerka

1017050

Podroby jadalne (inne niż wątroba i nerki)

1017990

Pozostałe (2)

1020000

Mleko

1020010

Bydło

1020020

Owce

1020030

Kozy

1020040

Konie

1020990

Pozostałe (2)

1030000

Jaja ptasie

1030010

Kury

1030020

Kaczki

1030030

Gęsi

1030040

Przepiórki

1030990

Pozostałe (2)

1040000

Miód i pozostałe produkty pszczele (7)

1050000

Płazy i gady

1060000

Bezkręgowe zwierzęta lądowe

1070000

Dzikie kręgowe zwierzęta lądowe

1100000

PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO - RYBY, PRODUKTY RYBNE I POZOSTAŁE MORSKIE I SŁODKOWODNE PRODUKTY SPOŻYWCZE (8)

1200000

PRODUKTY LUB CZĘŚCI PRODUKTÓW UŻYWANE WYŁĄCZNIE DO PRODUKCJI PASZ (8)

1300000

PRZETWORZONE PRODUKTY SPOŻYWCZE (9)


(*1) Wskazuje granicę oznaczalności.

(*2) Kombinacja pestycydu-numeru kodu, dla której stosuje się NDP określony w załączniku III część B.

(1) Pełny wykaz produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, do których stosują się NDP, można znaleźć w załączniku I.

(*3) Wskazuje granicę oznaczalności.

(2) Pełny wykaz produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, do których stosują się NDP, można znaleźć w załączniku I.

(*4) Wskazuje granicę oznaczalności.

(3) Pełny wykaz produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, do których stosują się NDP, można znaleźć w załączniku I.

(*5) Wskazuje granicę oznaczalności.

(4) Pełny wykaz produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, do których stosują się NDP, można znaleźć w załączniku I.".

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00