Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 53 str. 104
Wersja aktualna od 2023-02-17
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 nr 53 str. 104
Wersja aktualna od 2023-02-17
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZALECENIE KOMISJI (UE) 2023/397

z dnia 17 lutego 2023 r.

w sprawie metadanych referencyjnych i raportów jakości dla Europejskiego Systemu Statystycznego, zastępujące zalecenie 2009/498/WE w sprawie metadanych referencyjnych dla Europejskiego Systemu Statystycznego

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 292,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W Europejskim kodeksie praktyk statystycznych (1), przeznaczonym dla krajowych i unijnych organów statystycznych, określono zasady i wskaźniki dotyczące środowiska instytucjonalnego, procesów statystycznych i wyników statystycznych.

(2)

W Europejskim kodeksie praktyk statystycznych uwzględniono kwestie dostępności i przejrzystości statystyk europejskich; stanowi on, że towarzyszące metadane powinny być dokumentowane zgodnie ze standardami przyjętymi dla systemu metadanych.

(3)

W europejskich ramach interoperacyjności (2) określono kluczowe zasady interoperacyjności w Unii.

(4)

Metadane referencyjne i raporty jakości stanowią integralną część systemu metadanych każdego organu statystycznego.

(5)

Wymagania dotyczące metadanych referencyjnych i raportów jakości są zawarte w przepisach unijnych mających zastosowanie do różnych obszarów statystycznych.

(6)

Przyjmując Europejski kodeks praktyk statystycznych, krajowe i unijne organy statystyczne zobowiązały się do opracowywania wysokiej jakości statystyk, co wymaga bardziej przejrzystej i zharmonizowanej sprawozdawczości na temat jakości danych.

(7)

Opracowywanie metadanych referencyjnych i raportów jakości na podstawie zharmonizowanego wykazu pojęć statystycznych w ramach Europejskiego Systemu Statystycznego przy jednoczesnym umożliwieniu krajowym i unijnym organom statystycznym dodawania, w miarę potrzeb, kolejnych pojęć statystycznych w poszczególnych obszarach statystycznych, może przyczynić się do znacznego podniesienia efektywności i zmniejszenia obciążeń.

(8)

Ramy referencyjne dla niniejszego zalecenia stanowi rozporządzenie (WE) nr 223/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady (3) w sprawie statystyk europejskich.

(9)

Podstawę standaryzacji metadanych w statystyce europejskiej stanowi zalecenie Komisji 2009/498/WE (4), ale nie uwzględnia ono w pełni pojęć związanych z raportowaniem jakości.

(10)

Komisja (Eurostat) koordynuje i utrzymuje aktualizacje wersji jednolitej zintegrowanej struktury metadanych oraz wspiera państwa członkowskie w ich wdrażaniu i zapewnianiu ich wykorzystania.

(11)

Komisja (Eurostat) i państwa członkowskie powinny współpracować przy wdrażaniu niniejszego zalecenia i ocenie jego skutków.

(12)

Niniejsze zalecenie zastępuje zalecenie 2009/498/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:

1.

Zachęca się państwa członkowskie do zapewnienia, aby ich krajowe organy statystyczne stosowały pojęcia statystyczne wymienione w najnowszej wersji jednolitej zintegrowanej struktury metadanych (SIMS) (5), zatwierdzonej przez Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego przy opracowywaniu metadanych referencyjnych i sporządzaniu raportów jakości w różnych obszarach statystycznych oraz przy wymianie metadanych referencyjnych i raportów jakości w ramach Europejskiego Systemu Statystycznego.

2.

Wybór procedur i praktyk najlepiej dostosowanych do zapewnienia wdrożenia niniejszego zalecenia należy do każdego z państw członkowskich. W tym celu państwa członkowskie powinny w pełni wykorzystywać dostępne wsparcie, szczególnie w ramach Europejskiego Systemu Statystycznego.

3.

Zachęca się krajowe organy statystyczne do poinformowania Komisji (Eurostatu) do 1 stycznia 2024 r. oraz regularnego informowania po tej dacie o działaniach podjętych w celu zastosowania pojęć zawartych w jednolitej zintegrowanej strukturze metadanych oraz o stopniu ich wdrożenia.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 lutego 2023 r.

W imieniu Komisji

Paolo GENTILONI

Członek Komisji


(1) https://ec.europa.eu/eurostat/web/quality/european-quality-standards/european-statistics-code-of-practice

(2) COM(2017) 134.

(3) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie statystyki europejskiej oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE, Euratom) nr 1101/2008 w sprawie przekazywania do Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich danych statystycznych objętych zasadą poufności, rozporządzenie Rady (WE) nr 322/97 w sprawie statystyk Wspólnoty oraz decyzję Rady 89/382/EWG, Euratom w sprawie ustanowienia Komitetu ds. Programów Statystycznych Wspólnot Europejskich (Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 164).

(4) Zalecenie Komisji z dnia 23 czerwca 2009 r. w sprawie metadanych referencyjnych dla Europejskiego Systemu Statystycznego (Dz.U. L 168 z 30.6.2009, s. 50).

(5) https://ec.europa.eu/eurostat/web/quality/quality-monitoring/quality-reporting

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00