Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2020 nr 406 str. 1
Wersja aktualna od 2020-12-23
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2020 nr 406 str. 1
Wersja aktualna od 2020-12-23
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2020/1816

z dnia 17 lipca 2020 r.

uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 w odniesieniu do wyjaśnienia w oświadczeniu dotyczącym wskaźnika referencyjnego precyzującego, w jaki sposób czynniki z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego znajdują odzwierciedlenie w każdym opracowanym i opublikowanym wskaźniku referencyjnym

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 (1), w szczególności jego art. 27 ust. 2b,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Porozumienie paryskie przyjęte w ramach Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, zatwierdzone przez Unię w dniu 5 października 2016 r. (2) ("porozumienie paryskie"), ma na celu podjęcie bardziej zdecydowanych działań w związku ze zmianą klimatu, między innymi poprzez zapewnienie zgodności przepływów inwestycyjnych z dążeniem do niskiego poziomu emisji gazów cieplarnianych i rozwoju odpornego na zmianę klimatu.

(2)

W dniu 11 grudnia 2019 r. Komisja przyjęła komunikat do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Rady, Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów "Europejski Zielony Ład" (3). Europejski Zielony Ład to nowa strategia na rzecz wzrostu, której celem jest przekształcenie Unii w sprawiedliwe i prosperujące społeczeństwo funkcjonujące w nowoczesnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarce, która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto i której wzrost gospodarczy nie będzie wiązał się ze zużywaniem zasobów naturalnych. Aby skutecznie wprowadzić w życie Europejski Zielony Ład, inwestorom należy zaoferować jasne i długoterminowe sygnały, co pozwoli uniknąć osieroconych aktywów i zapewni zrównoważone finansowanie.

(3)

Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/1011 administratorzy wskaźników referencyjnych muszą wyjaśnić w oświadczeniu dotyczącym wskaźnika referencyjnego, w jaki sposób czynniki z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego ("ESG") znajdują odzwierciedlenie w każdym opracowanym i opublikowanym wskaźniku referencyjnym lub rodzinie wskaźników referencyjnych.

(4)

Różne sposoby wyjaśnienia, w jaki sposób odzwierciedlone zostały czynniki ESG, doprowadziłyby do braku porównywalności wskaźników referencyjnych i braku jasności co do zakresu i założeń czynników ESG. Należy zatem określić zawartość tego wyjaśnienia oraz określić formularz, który należy stosować.

(5)

Aby lepiej dostosować informacje dla inwestorów, wymóg wyjaśnienia, w jaki sposób czynniki ESG znajdują odzwierciedlenie w każdym opracowanym i opublikowanym wskaźniku referencyjnym lub każdej opracowanej i opublikowanej rodzinie wskaźników referencyjnych, powinien uwzględniać aktywa bazowe, na których opierają się te wskaźniki. Niniejsze rozporządzenie nie powinno mieć zastosowania do wskaźników referencyjnych, które nie są oparte na aktywach bazowych mających wpływ na zmianę klimatu, takich jak wskaźniki referencyjne stóp procentowych i walutowe wskaźniki referencyjne.

(6)

Wyjaśnienie, w jaki sposób zostały odzwierciedlone czynniki ESG, powinno przedstawiać wynik oceny istotnych czynników ESG dla danego wskaźnika referencyjnego jako zagregowaną średnią ważoną wartość. Wynik taki nie powinien być ujawniany dla poszczególnych składników wskaźnika referencyjnego. W stosownych przypadkach i w miarę potrzeby administratorzy wskaźników referencyjnych powinni być w stanie przedstawić dodatkowe informacje ESG.

(7)

Ze względu na ich cechy i cele należy określić szczegółowe wymogi dotyczące ujawniania informacji w odniesieniu do unijnych wskaźników referencyjnych transformacji klimatycznej i unijnych wskaźników referencyjnych dostosowanych do porozumienia paryskiego, a także w odniesieniu do znaczących wskaźników referencyjnych obligacji i akcji.

(8)

Aby użytkownikom wskaźników referencyjnych dostarczyć dokładnych i aktualnych informacji, administratorzy wskaźników referencyjnych powinni aktualizować podane informacje w celu uwzględnienia wszelkich zmian w oświadczeniu dotyczącym wskaźnika referencyjnego oraz podać przyczyny i daty aktualizacji informacji,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

a)

"akcje" oznaczają notowane udziałowe papiery wartościowe;

b)

"instrumenty dłużne o stałym dochodzie" oznaczają notowane dłużne papiery wartościowe inne niż papiery dłużne wyemitowane przez emitenta długu państwowego;

c)

"instrumenty długu państwowego" oznaczają dłużne papiery wartościowe wyemitowane przez emitenta długu państwowego.

Artykuł 2

Wyjaśnienie, w jaki sposób czynniki ESG znajdują odzwierciedlenie w każdym wskaźniku referencyjnym lub rodzinie wskaźników referencyjnych

1. Administratorzy wskaźników referencyjnych wyjaśniają w oświadczeniu dotyczącym wskaźnika referencyjnego, z wykorzystaniem formularza określonego w załączniku I, w jaki sposób czynniki z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego ("ESG") wymienione w załączniku II znajdują odzwierciedlenie w każdym opracowywanym i publikowanym przez nich wskaźniku referencyjnym lub każdej opracowywanej i publikowanej przez nich rodzinie wskaźników referencyjnych.

Wymóg określony w akapicie pierwszym nie ma zastosowania do wskaźników referencyjnych stóp procentowych i walutowych wskaźników referencyjnych.

2. Wyjaśnienie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje wynik oceny istotnych czynników ESG dla danego wskaźnika referencyjnego i rodziny wskaźników referencyjnych jako zagregowaną średnią ważoną wartość.

3. W przypadku poszczególnych wskaźników referencyjnych administratorzy wskaźników, zamiast udostępniać wszystkie informacje wymagane na podstawie formularza określonego w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, mogą zastąpić je w swoim oświadczeniu dotyczącym wskaźnika referencyjnego hiperłączem do strony internetowej zawierającej wszystkie te informacje.

4. W przypadku gdy wskaźniki referencyjne łączą różne aktywa bazowe, ich administratorzy wyjaśniają, w jaki sposób czynniki ESG zostały odzwierciedlone dla każdego z tych aktywów bazowych.

5. Administratorzy wskaźników referencyjnych zamieszczają w przedstawionym wyjaśnieniu odniesienie do źródeł danych i norm stosowanych w przypadku każdego ujawnionego czynnika ESG.

6. Administratorzy wskaźników referencyjnych, którzy ujawniają dodatkowe czynniki ESG zgodnie z art. 1 ust. 4 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/1817 (4), podają wynik oceny tych dodatkowych czynników ESG.

Artykuł 3

Aktualizacja przedstawionego wyjaśnienia

Administratorzy wskaźników referencyjnych aktualizują przedstawione wyjaśnienie w przypadku zajścia znacznych zmian, jeśli chodzi o czynniki ESG, a w każdym przypadku raz do roku. Podają oni powody takiej aktualizacji.

Artykuł 4

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 lipca 2020 r.

W imieniu Komisji

Ursula VON DER LEYEN

Przewodnicząca


(1) Dz.U. L 171 z 29.6.2016, s. 1.

(2) Decyzja Rady (UE) 2016/1841 z dnia 5 października 2016 r. w sprawie zawarcia, w imieniu Unii Europejskiej, Porozumienia paryskiego przyjętego na mocy Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (Dz.U. L 282 z 19.10.2016, s. 1).

(3) COM(2019) 640 final.

(4) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/1817 z dnia 17 lipca 2020 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 w odniesieniu do minimalnej zawartości wyjaśnienia, w jaki sposób czynniki z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego znajdują odzwierciedlenie w metodzie wyznaczania wskaźnika referencyjnego (zob. s. 12 niniejszego Dziennika Urzędowego).


ZAŁĄCZNIK I

FORMULARZ WYJAŚNIENIA, W JAKI SPOSÓB CZYNNIKI Z ZAKRESU OCHRONY ŚRODOWISKA, POLITYKI SPOŁECZNEJ I ŁADU KORPORACYJNEGO ("ESG") ZNAJDUJĄ ODZWIERCIEDLENIE W OŚWIADCZENIU DOTYCZĄCYM WSKAŹNIKA REFERENCYJNEGO

WYJAŚNIENIE, W JAKI SPOSÓB CZYNNIKI ESG ZNAJDUJĄ ODZWIERCIEDLENIE W OŚWIADCZENIU DOTYCZĄCYM WSKAŹNIKA REFERENCYJNEGO

SEKCJA 1 - UWZGLĘDNIANIE CZYNNIKÓW ESG

Pozycja 1. Nazwa administratora wskaźnika referencyjnego.

Pozycja 2. Rodzaj wskaźnika referencyjnego lub rodziny wskaźników referencyjnych.

Wybrać odpowiednie aktywa bazowe z wykazu określonego w załączniku II.

Pozycja 3. Nazwa wskaźnika referencyjnego lub rodziny wskaźników referencyjnych.

Pozycja 4. Czy w portfelu administratora wskaźnika referencyjnego znajdują się unijne wskaźniki referencyjne transformacji klimatycznej, unijne wskaźniki referencyjne dostosowane do porozumienia paryskiego, wskaźniki referencyjne służące realizacji celów ESG lub wskaźniki referencyjne uwzględniające czynniki ESG?

? Tak ? Nie

Pozycja 5. Czy wskaźnik referencyjny lub rodzina wskaźników referencyjnych służą realizacji celów ESG?

? Tak ? Nie

Pozycja 6. Jeżeli odpowiedź na pytanie w pozycji 5 jest twierdząca, podać poniżej szczegółowe informacje (wyniki) dotyczące czynników ESG wymienionych w załączniku II dla każdej rodziny wskaźników referencyjnych w ujęciu zagregowanym.

Informacje o czynnikach ESG ujawnia się jako zagregowaną średnią ważoną wartość na poziomie rodziny wskaźników referencyjnych.

a)

Wykaz czynników ESG łącznie:

Szczegółowe informacje dotyczące każdego czynnika:

b)

Wykaz czynników z zakresu polityki społecznej:

Szczegółowe informacje dotyczące każdego czynnika:

c)

Wykaz czynników z zakresu polityki społecznej:

Szczegółowe informacje dotyczące każdego czynnika:

d)

Wykaz czynników z zakresu ładu korporacyjnego:

Szczegółowe informacje dotyczące każdego czynnika:

Pozycja 7. Jeżeli odpowiedź na pytanie w pozycji 5 jest twierdząca, dla każdego wskaźnika referencyjnego podać poniżej szczegółowe informacje (wyniki) dotyczące czynników ESG wymienionych w załączniku II w zależności od odpowiedniego aktywa bazowego.

Alternatywnie, wszystkie te informacje mogą zostać przedstawione w formie hiperłącza do strony internetowej administratora wskaźnika referencyjnego, wstawionego w oświadczeniu dotyczącym wskaźnika referencyjnego. Informacje na stronie internetowej muszą być łatwe do wyszukania i podane w przystępny sposób. Administratorzy wskaźników referencyjnych zapewniają dostępność informacji publikowanych na ich stronie internetowej przez pięć lat.

Informacji o czynnikach ESG nie ujawnia się dla każdego składnika wskaźnika referencyjnego; ujawnia się je jako zagregowaną średnią ważoną wartość wskaźnika referencyjnego.

a)

Wykaz czynników ESG łącznie:

Szczegółowe informacje dotyczące każdego czynnika:

b)

Wykaz czynników z zakresu polityki społecznej:

Szczegółowe informacje dotyczące każdego czynnika:

c)

Wykaz czynników z zakresu polityki społecznej:

Szczegółowe informacje dotyczące każdego czynnika:

d)

Wykaz czynników z zakresu ładu korporacyjnego:

Szczegółowe informacje dotyczące każdego czynnika:

Hiperłącze do informacji na temat czynników ESG dla każdego wskaźnika referencyjnego:

Pozycja 8. Wykorzystane dane i normy

a)

Opis źródeł danych wykorzystywanych do przekazywania informacji na temat czynników ESG w oświadczeniu dotyczącym wskaźnika referencyjnego.

Opisać, w jaki sposób pozyskiwane są dane wykorzystywane do przedstawienia informacji na temat czynników ESG w oświadczeniu dotyczącym wskaźnika referencyjnego oraz czy i w jakim zakresie dane są szacowane lub zgłaszane.

b)

Normy referencyjne.

Wymienić normy referencyjne wykorzystane do celów zgłaszania informacji, o których mowa w pozycji 6 lub pozycji 7.

SEKCJA 2 - DODATKOWE WYMOGI DOTYCZĄCE UJAWNIANIA INFORMACJI NA POTRZEBY UNIJNYCH WSKAŹNIKÓW REFERENCYJNYCH TRANSFORMACJI KLIMATYCZNEJ I UNIJNYCH WSKAŹNIKÓW REFERENCYJNYCH DOSTOSOWANYCH DO POROZUMIENIA PARYSKIEGO

Pozycja 9. W przypadku gdy wskaźnik referencyjny jest oznaczony jako "wskaźnik referencyjny transformacji klimatycznej UE" lub "wskaźnik referencyjny dostosowany do porozumienia paryskiego", administratorzy wskaźników referencyjnych ujawniają również następujące informacje:

a)

prospektywna trajektoria dekarbonizacji w ujęciu rok do roku;

b)

stopień, w jakim osiągnięto trajektorię dekarbonizacji określoną przez IPCC (1,5 °C bez przekroczenia tej granicy lub przy jej niewielkim przekroczeniu) średnio w ujęciu rocznym od momentu opracowania trajektorii;

c)

pokrywanie się tych wskaźników referencyjnych i ich spektrum inwestycyjnego w rozumieniu art. 1 lit. e) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/1818 (1) przy wykorzystaniu aktywnego udziału na poziomie aktywów.

SEKCJA 3 - UJAWNIANIE INFORMACJI NA TEMAT DOSTOSOWANIA DO CELÓW POROZUMIENIA PARYSKIEGO

Pozycja 10. Do dnia rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia - w przypadku znaczących wskaźników referencyjnych akcji i obligacji, unijnych wskaźników referencyjnych transformacji klimatycznej i unijnych wskaźników referencyjnych dostosowanych do porozumienia paryskiego - administratorzy wskaźników referencyjnych ujawniają także następujące informacje.

Do dnia 31 grudnia 2021 r. administratorzy wskaźników referencyjnych - dla każdego wskaźnika lub, w stosownych przypadkach, każdej rodziny wskaźników referencyjnych - ujawniają następujące informacje:

a)

czy wskaźnik referencyjny jest zgodny z celem polegającym na zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla lub osiągnięciu celów porozumienia paryskiego;

? Tak ? Nie

b)

scenariusz dotyczący temperatury, zgodnie z normami międzynarodowymi, stosowany na potrzeby dostosowania do celu polegającego na zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych lub osiągnięciu celów porozumienia paryskiego;

c)

nazwa podmiotu, który opracował scenariusz dotyczący temperatury stosowany na potrzeby dostosowania do celu polegającego na zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych lub osiągnięciu celów porozumienia paryskiego;

d)

metoda wykorzystana do pomiaru dostosowania do scenariusza dotyczącego temperatury;

e)

hiperłącze do strony internetowej opisującej zastosowany scenariusz dotyczący temperatury.

Data ostatniej aktualizacji informacji i uzasadnienie tej aktualizacji:


(1) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/1818 z dnia 17 lipca 2020 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 w odniesieniu do minimalnych norm dotyczących unijnych wskaźników referencyjnych transformacji klimatycznej i unijnych wskaźników referencyjnych dostosowanych do porozumienia paryskiego (zob. s. 17 niniejszego Dziennika Urzędowego).


ZAŁĄCZNIK II

CZYNNIKI Z ZAKRESU OCHRONY ŚRODOWISKA, POLITYKI SPOŁECZNEJ I ŁADU KORPORACYJNEGO ("ESG") WEDŁUG RODZAJU AKTYWÓW BAZOWYCH WSKAŹNIKA REFERENCYJNEGO

Sekcja 1

AKCJE

CZYNNIKI ESG

UJAWNIANIE INFORMACJI

Czynniki ESG łącznie

Średni ważony rating ESG dla danego wskaźnika referencyjnego (na zasadzie dobrowolności).

Ogólny rating ESG w odniesieniu do dziesięciu najważniejszych składników wskaźnika referencyjnego według wagi (na zasadzie dobrowolności).

Czynniki z zakresu ochrony środowiska

Średni ważony rating z zakresu ochrony środowiska dla danego wskaźnika referencyjnego (na zasadzie dobrowolności).

Ekspozycja portfela referencyjnego na energię ze źródeł odnawialnych, której miarą są wydatki kapitałowe na tego rodzaju działalność (jako odsetek łącznych wydatków kapitałowych ponoszonych przez przedsiębiorstwa energetyczne znajdujące się w portfelu) (na zasadzie dobrowolności).

Ekspozycja portfela referencyjnego na ryzyko fizyczne związane z klimatem, będącą miarą wpływu ekstremalnych zdarzeń pogodowych na działalność i produkcję przedsiębiorstw lub na różne ogniwa łańcucha dostaw (na podstawie ekspozycji emitenta) (na zasadzie dobrowolności).

Stopień ekspozycji portfela na sektory wymienione w sekcjach A-H oraz L załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 1893/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady (1) jako odsetek łącznej wagi w portfelu.

Intensywność emisji gazów cieplarnianych dla danego wskaźnika referencyjnego.

Odsetek zgłoszonych emisji gazów cieplarnianych w stosunku do emisji szacowanych.

Ekspozycja portfela referencyjnego na przedsiębiorstwa, których działalność wchodzi w zakres działów 05-09, 19 i 20 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 1893/2006.

Ekspozycja portfela referencyjnego na działalność w sektorze towarów i usług związanych z ochroną środowiska w rozumieniu w art. 2 pkt 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 691/2011 (2).

Czynniki z zakresu polityki społecznej

Średni ważony rating z zakresu polityki społecznej dla danego wskaźnika referencyjnego (na zasadzie dobrowolności).

Traktaty i konwencje międzynarodowe, zasady ONZ lub, w stosownych przypadkach, prawo krajowe stosowane w celu określenia, co stanowi "broń kontrowersyjną".

Średni ważony udział składników wskaźnika referencyjnego w sektorze produkującym broń kontrowersyjną.

Średni ważony udział składników wskaźnika referencyjnego w sektorze tytoniowym.

Liczba składników wskaźnika referencyjnego, wskazujących na naruszenia w sferze społecznej (w wartości bezwzględnej oraz w wartości względnej, jako odsetek wszystkich składników wskaźnika referencyjnego), o których mowa w międzynarodowych traktatach i konwencjach, zasadach ONZ oraz, w stosownych przypadkach, prawie krajowym.

Ekspozycja portfela referencyjnego na przedsiębiorstwa nieposiadające strategii w zakresie należytej staranności w odniesieniu do kwestii objętych podstawowymi konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 1-8.

Średnia ważona luka płacowa między kobietami a mężczyznami.

Średni ważony stosunek liczby kobiet do mężczyzn wśród członków zarządu.

Średni ważony współczynnik wypadków, obrażeń, ofiar śmiertelnych.

Liczba wyroków skazujących za naruszenie przepisów antykorupcyjnych i przepisów w sprawie zwalczania przekupstw.

Czynniki z zakresu ładu korporacyjnego

Średni ważony rating z zakresu ładu korporacyjnego dla danego wskaźnika referencyjnego (na zasadzie dobrowolności).

Średni ważony odsetek członków zarządu, którzy są niezależni.

Średni ważony odsetek liczby kobiet wśród członków zarządu.

Sekcja 2

INSTRUMENTY DŁUŻNE O STAŁYM DOCHODZIE

CZYNNIKI ESG

UJAWNIANIE INFORMACJI

Czynniki ESG łącznie

Średni ważony rating ESG dla danego wskaźnika referencyjnego (na zasadzie dobrowolności).

Ogólny rating ESG w odniesieniu do dziesięciu najważniejszych składników wskaźnika referencyjnego według wagi (na zasadzie dobrowolności).

Czynniki z zakresu ochrony środowiska

Średni ważony rating z zakresu ochrony środowiska dla danego wskaźnika referencyjnego (na zasadzie dobrowolności).

Ekspozycja portfela referencyjnego na energię ze źródeł odnawialnych, której miarą są wydatki kapitałowe na tego rodzaju działalność (jako odsetek łącznych wydatków kapitałowych ponoszonych przez przedsiębiorstwa energetyczne znajdujące się w portfelu) (na zasadzie dobrowolności).

Ekspozycja portfela referencyjnego na ryzyko fizyczne związane z klimatem, będącą miarą wpływu ekstremalnych zdarzeń pogodowych na działalność i produkcję przedsiębiorstw lub na różne ogniwa łańcucha dostaw (na podstawie ekspozycji emitenta) (na zasadzie dobrowolności).

Stopień ekspozycji portfela na sektory wymienione w sekcjach A-H oraz L załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 1893/2006 jako odsetek łącznej wagi w portfelu.

Intensywność emisji gazów cieplarnianych dla danego wskaźnika referencyjnego.

Odsetek zgłoszonych emisji w stosunku do emisji szacowanych.

Ekspozycja portfela referencyjnego na przedsiębiorstwa, których działalność wchodzi w zakres działów 05-09, 19 i 20 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 1893/2006.

Odsetek zielonych obligacji w portfelu referencyjnym.

Czynniki z zakresu polityki społecznej

Średni ważony rating z zakresu polityki społecznej dla danego wskaźnika referencyjnego (na zasadzie dobrowolności).

Traktaty i konwencje międzynarodowe, zasady ONZ lub, w stosownych przypadkach, prawo krajowe stosowane w celu określenia, co stanowi "broń kontrowersyjną".

Średni ważony udział składników wskaźnika referencyjnego w sektorze produkującym broń kontrowersyjną.

Średni ważony udział składników wskaźnika referencyjnego w sektorze tytoniowym.

Liczba składników wskaźnika referencyjnego, wskazujących na naruszenia w sferze społecznej (w wartości bezwzględnej oraz w wartości względnej, jako odsetek wszystkich składników wskaźnika referencyjnego), o których mowa w międzynarodowych traktatach i konwencjach, zasadach ONZ lub, w stosownych przypadkach, prawie krajowym.

Ekspozycja portfela referencyjnego na przedsiębiorstwa nieposiadające strategii w zakresie należytej staranności w odniesieniu do kwestii objętych podstawowymi konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 1-8.

Średnia ważona luka płacowa między kobietami a mężczyznami.

Średni ważony stosunek liczby kobiet do mężczyzn wśród członków zarządu.

Średni ważony współczynnik wypadków, obrażeń, ofiar śmiertelnych.

Liczba wyroków skazujących za naruszenie przepisów antykorupcyjnych i przepisów w sprawie zwalczania przekupstw.

Czynniki z zakresu ładu korporacyjnego

Średni ważony rating z zakresu ładu korporacyjnego dla danego wskaźnika referencyjnego (na zasadzie dobrowolności).

Sekcja 3

INSTRUMENTY DŁUGU PAŃSTWOWEGO

CZYNNIKI ESG

UJAWNIANIE INFORMACJI

Czynniki ESG łącznie

Średni ważony rating ESG dla danego wskaźnika referencyjnego (na zasadzie dobrowolności).

Ogólny rating ESG w odniesieniu do dziesięciu najważniejszych składników wskaźnika referencyjnego według wagi (na zasadzie dobrowolności).

Odsetek odnośnych spółek zarządzających funduszami, które przyjęły normy międzynarodowe.

Czynniki z zakresu ochrony środowiska

Średni ważony rating z zakresu ochrony środowiska dla danego wskaźnika referencyjnego (na zasadzie dobrowolności).

Ekspozycja portfela referencyjnego na ryzyko fizyczne związane z klimatem, będącą miarą wpływu ekstremalnych zdarzeń pogodowych na działalność i produkcję przedsiębiorstw lub na różne ogniwa łańcucha dostaw (na podstawie ekspozycji emitenta) (na zasadzie dobrowolności).

10 składników o największej i 10 składników o najmniejszej ekspozycji na ryzyko fizyczne związane z klimatem (na zasadzie dobrowolności).

Intensywność emisji gazów cieplarnianych dla danego wskaźnika referencyjnego.

Odsetek zgłoszonych emisji w stosunku do emisji szacowanych.

Odsetek zielonych obligacji w portfelu referencyjnym.

Czynniki z zakresu polityki społecznej

Średni ważony rating z zakresu polityki społecznej dla danego wskaźnika referencyjnego (na zasadzie dobrowolności).

Liczba składników wskaźnika referencyjnego, wskazujących na naruszenia w sferze społecznej (w wartości bezwzględnej oraz w wartości względnej, jako odsetek wszystkich składników wskaźnika referencyjnego), o których mowa w międzynarodowych traktatach i konwencjach, zasadach ONZ oraz, w stosownych przypadkach, prawie krajowym.

Średnie wyniki emitentów w zakresie przestrzegania praw człowieka (w tym wskaźnik ilościowy i metoda zastosowana do jego obliczenia).

Średni wynik w zakresie nierówności dochodowych, stanowiący miarę rozkładu dochodów i nierówności ekonomicznych wśród uczestników danej gospodarki (w tym wskaźnik ilościowy i metoda zastosowana do jego obliczenia).

Średni wynik w zakresie wolności wypowiedzi, stanowiący miarę stopnia swobody działania organizacji społeczeństwa obywatelskiego (w tym wskaźnik ilościowy i metoda zastosowana do jego obliczenia).

Czynniki z zakresu ładu korporacyjnego

Średni ważony rating z zakresu ładu korporacyjnego dla danego wskaźnika referencyjnego (na zasadzie dobrowolności).

Średni wynik w zakresie korupcji, mierzący postrzegany poziom korupcji w sektorze publicznym (w tym wskaźnik ilościowy i metoda zastosowana do jego obliczenia).

Średni wynik w zakresie stabilności politycznej, mierzący prawdopodobieństwo obalenia obecnego reżimu z użyciem siły (w tym wskaźnik ilościowy i metoda zastosowana do jego obliczenia).

Średni wynik w zakresie praworządności, mierzony pod względem braku korupcji, poszanowania praw podstawowych oraz stanu wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych i karnych (w tym wskaźnik ilościowy i metoda zastosowana do jego obliczenia).

Sekcja 4

TOWARY

CZYNNIKI ESG

UJAWNIANIE INFORMACJI

Czynniki z zakresu ochrony środowiska

Stopień ekspozycji towarów bazowych na ryzyko fizyczne związane z klimatem, mierzący wpływ ekstremalnych zdarzeń pogodowych na działalność i produkcję przedsiębiorstw lub na różnych ogniwa łańcucha dostaw (niski, umiarkowany lub wysoki) (na zasadzie dobrowolności).

Metoda stosowana do obliczania ryzyka fizycznego związanego z klimatem (na zasadzie dobrowolności).

Stopień ekspozycji towarów bazowych na ryzyko związane z transformacją klimatyczną, mierzący finansowe skutki realizacji strategii niskoemisyjnych (niski, umiarkowany lub wysoki).

Czynniki z zakresu polityki społecznej

Stopień ekspozycji towarów bazowych na ryzyko z zakresu polityki społecznej (niski, umiarkowany lub wysoki).

Czynniki z zakresu ładu korporacyjnego

Stopień ekspozycji towarów bazowych na ryzyko z zakresu ładu korporacyjnego (niski, umiarkowany lub wysoki).

Średni wynik w zakresie praworządności, mierzony pod względem braku korupcji, poszanowania praw podstawowych oraz stanu wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych i karnych (w tym wskaźnik ilościowy i metoda zastosowana do jego obliczenia).

Sekcja 5

INNE

CZYNNIKI ESG

UJAWNIANIE INFORMACJI

Czynniki ESG łącznie

Średni ważony rating ESG dla danego wskaźnika referencyjnego (na zasadzie dobrowolności).

Czynniki z zakresu ochrony środowiska

Średni ważony rating z zakresu ochrony środowiska dla danego wskaźnika referencyjnego (na zasadzie dobrowolności).

Stopień ekspozycji portfela na możliwości związane z klimatem, mierzący możliwości inwestycyjne związane ze zmianą klimatu oraz nowe innowacyjne rozwiązania inwestycyjne jako odsetek łącznej wagi w portfelu (na zasadzie dobrowolności).

Intensywność emisji gazów cieplarnianych dla danego wskaźnika referencyjnego.

Stopień ekspozycji portfela na sektory wymienione w sekcjach A-H oraz L załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 1893/2006 jako odsetek łącznej wagi w portfelu.

Czynniki z zakresu polityki społecznej

Średni ważony rating z zakresu polityki społecznej dla danego wskaźnika referencyjnego (na zasadzie dobrowolności).

Traktaty i konwencje międzynarodowe, zasady ONZ lub, w stosownych przypadkach, prawo krajowe stosowane w celu określenia, co stanowi "broń kontrowersyjną".

Średni ważony udział składników wskaźnika referencyjnego w sektorze produkującym broń kontrowersyjną.

Średni ważony udział składników wskaźnika referencyjnego w sektorze tytoniowym.

Czynniki z zakresu ładu korporacyjnego

Średni ważony rating z zakresu ładu korporacyjnego dla danego wskaźnika referencyjnego (na zasadzie dobrowolności).

Odsetek bazowych funduszy posiadających strategie odpowiedzialnego zarządzania aktywami, w tym środki na rzecz planowania i zarządzania zasobami.


(1) Rozporządzenie (WE) nr 1893/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2 i zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3037/90 oraz niektóre rozporządzenia WE w sprawie określonych dziedzin statystycznych (Dz.U. L 393 z 30.12.2006, s. 1).

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 691/2011 z dnia 6 lipca 2011 r. w sprawie europejskich rachunków ekonomicznych środowiska (Dz.U. L 192 z 22.7.2011, s. 1).


* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00