Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-01-25
Wersja aktualna od 2024-01-25
obowiązujący
Alerty
ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/323
z dnia 24 lutego 2016 r.
ustanawiające szczegółowe zasady współpracy i wymiany informacji między państwami członkowskimi dotyczące wyrobów akcyzowych zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) nr 389/2012
(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2024 r., poz. 289) Pokaż wszystkie zmiany
Alerty
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 389/2012 z dnia 2 maja 2012 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatków akcyzowych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 2073/2004 (1), w szczególności jego art. 9 ust. 2, art. 15 ust. 5 i art. 16 ust. 3,
po zasięgnięciu opinii Europejskiego Inspektora Ochrony Danych,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Skomputeryzowany system ma być wykorzystywany głównie do wymiany informacji określonych w art. 8,15 i 16 rozporządzenia (UE) nr 389/2012 dotyczącego wrobów w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Niezbędne jest zatem określenie struktury i treści dokumentów wzajemnej pomocy administracyjnej, w których te informacje będą przekazywane.
(2) W celu umożliwienia skutecznej kontroli wyrobów w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, organ wnioskujący powinien mieć możliwość zwrócenia się do innego właściwego organu o historię przemieszczania wyrobów w procedurze zawieszenia poboru akcyzy na terytorium Unii, podając administracyjny numer ewidencyjny odpowiedniego elektronicznego dokumentu administracyjnego, nadany zgodnie z art. 21 ust. 3 dyrektywy Rady 2008/118/WE (2). Organ współpracujący powinien być w stanie udzielać automatycznych odpowiedzi na takie wnioski. Odpowiedź powinna zawierać wszelkie dokumenty elektroniczne i inne informacje wymieniane zgodnie z przepisami art. 21–25 dyrektywy 2008/118/WE.
(3) W przypadku gdy organ wnioskujący nie zna administracyjnego numeru ewidencyjnego elektronicznego dokumentu administracyjnego, na podstawie którego ma miejsce przemieszczanie wyrobów w procedurze zawieszenia poboru akcyzy w obrębie Unii, organ wnioskujący powinien być w stanie uzyskać odpowiedni administracyjny numer ewidencyjny, dostarczając inne istotne informacje dotyczące przemieszczania wyrobów.
(4) Niektóre dochodzenia dotyczące spełnienia przez przedsiębiorcę wymogów zawartych w przepisach rozdziału III i IV dyrektywy 2008/118/WE wymagają gromadzenia informacji, które można znaleźć jedynie poza skomputeryzowanym systemem. W związku z tym, do celów zdobycia takich informacji, skomputeryzowany system ma pomagać w przekazywaniu wniosków o współpracę administracyjną oraz odpowiedzi na takie wnioski. Skomputeryzowany system ma również umożliwiać współpracującym organom przesyłanie prawnie uzasadnionych odmów.
(5) Skomputeryzowany system powinien zawierać standardowe formaty dokumentów wzajemnej pomocy administracyjnej w celu usprawniania obowiązkowej wymiany informacji w przypadku wystąpienia nieprawidłowości lub naruszenia przepisów dotyczących podatków akcyzowych lub gdy zajdzie podejrzenie ich wystąpienia.
(6) Należy zagwarantować, że skomputeryzowanego systemu używa się w taki sam sposób do informacji wymienianych nieobowiązkowo jak w przypadku informacji wymienianych na zasadzie obowiązkowej. Podobnie w obu przypadkach należy wykorzystywać dokumenty wzajemnej pomocy administracyjnej.
(7) Właściwe organy państw członkowskich powinny mieć możliwość zwrócenia się o informacje zwrotne dotyczące działań następczych podjętych w oparciu o informacje, które były przedmiotem wymiany, i otrzymywania ich za pomocą jednolitych środków.
(8) Należy ustanowić szczegółowe zasady pozwalające na wymianę informacji do celów współpracy administracyjnej na wypadek niedostępności skomputeryzowanego systemu oraz do rejestrowania tych informacji w skomputeryzowanym systemie w momencie, gdy stanie się ponownie dostępny.
(9) Należy określić sytuacje, w których państwa członkowskie powinny wykorzystywać awaryjne dokumenty wzajemnej pomocy administracyjnej do obowiązkowej wymiany informacji.
(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Podatku Akcyzowego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
ROZDZIAŁ I
PRZEPISY OGÓLNE
Artykuł 1
Przedmiot
[1] Do celów współpracy i wymiany informacji między państwami członkowskimi dotyczącej przemieszczania wyrobów akcyzowych, o których mowa w rozdziale IV i V sekcja 2 dyrektywy Rady (UE) 2020/262 (3), niniejsze rozporządzenie określa szczegółowe zasady w zakresie:
a) struktury i treści dokumentów wzajemnej pomocy administracyjnej wymienianych za pośrednictwem skomputeryzowanego systemu, o którym mowa w art. 2 pkt 8 rozporządzenia (UE) nr 389/2012, do celów art. 8, 15 i 16 tego rozporządzenia;
b) struktury i treści komunikatów zwrotnych dotyczących działań następczych podjętych w wyniku współpracy na wniosek lub w wyniku nieobowiązkowego przekazywania informacji;
c) zasad i procedur, które mają być stosowane przez właściwe organy wymieniające dokumenty wzajemnej pomocy administracyjnej;
d) struktury i treści awaryjnych dokumentów wzajemnej pomocy administracyjnej oraz zasad i procedur dotyczących ich wykorzystania.
Artykuł 2
Definicje
Do celów niniejszego rozporządzenia „przemieszczanie” oznacza przemieszczanie wyrobów akcyzowych między co najmniej dwoma państwami członkowskimi, o których to wyrobach mowa w rozdziale IV i V sekcja 2 dyrektywy Rady (UE) 2020/262.
Artykuł 3
Struktura i treść dokumentów wzajemnej pomocy administracyjnej
1. Dokumenty wzajemnej pomocy administracyjnej sporządza się zgodnie z załącznikiem I.
2. Jeśli do wypełnienia niektórych pól danych w dokumentach wzajemnej pomocy administracyjnej zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia wymagane są kody, wykorzystuje się kody wymienione w załączniku II do niniejszego rozporządzenia, załączniku II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 612/2013 (4) oraz załączniku II do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2022/1636 (5) zgodnie ze sposobem określonym w tabelach znajdujących się w załączniku I do niniejszego rozporządzenia.
ROZDZIAŁ II
WSPÓŁPRACA NA WNIOSEK
SEKCJA I
Wnioski o pobranie informacji zawartych w skomputeryzowanym systemie
Artykuł 4
Wniosek o pobieranie informacji, w przypadku gdy organ wnioskujący zna administracyjny numer ewidencyjny przemieszczania
1. W przypadku, gdy organ wnioskujący zna administracyjny numer ewidencyjny elektronicznego dokumentu administracyjnego, na podstawie którego ma miejsce przemieszczanie, przyznany zgodnie z art. 20 ust. 3 akapit trzeci lub art. 36 ust. 2 akapit trzeci dyrektywy (UE) 2020/262, organ ten może wystąpić z wnioskiem o wszelkie dokumenty, o których mowa załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636, oraz wszelkie inne dokumenty dotyczące przemieszczania.
W tym celu organ wnioskujący przesyła dokument zatytułowany „wniosek o pobranie dotyczący przemieszczania”, jak określono w tabeli 1 załącznika I, do organu współpracującego w państwie członkowskim wysyłki. Wniosek zawiera administracyjny numer ewidencyjny elektronicznego dokumentu administracyjnego lub uproszczonego elektronicznego dokumentu administracyjnego, na podstawie którego ma miejsce przemieszczanie.
2. W przypadku, gdy organ współpracujący zna administracyjny numer ewidencyjny, odpowiada on na wnioski złożone zgodnie z ust. 1, stosując dokument zatytułowany „odpowiedź na wniosek o pobranie dotyczący przemieszczania”, jak określono w tabeli 2 załącznika I, ze wskazaniem statusu przemieszczenia.
Organ współpracujący przesyła również dokument zatytułowany „historia przemieszczania”, jak określono w tabeli 3 załącznika I, zawierający kopię elektronicznego dokumentu administracyjnego lub uproszczonego elektronicznego dokumentu administracyjnego, na podstawie którego ma miejsce przemieszczanie, i wszelkich innych dokumentów dotyczących tego przemieszczenia.
3. W przypadku, gdy organ współpracujący nie zna administracyjnego numeru ewidencyjnego, odpowiada on na wnioski zgodnie z ust. 1, stosując dokument „odpowiedź na wniosek o pobranie dotyczący przemieszczania” z zaznaczeniem „żaden” przy elemencie danych zatytułowanym „status”.
Artykuł 5
Wniosek o pobieranie informacji w przypadku gdy organ wnioskujący nie zna administracyjnego numeru ewidencyjnego
1. Jeżeli administracyjny numer ewidencyjny lub administracyjne numery ewidencyjne elektronicznego dokumentu administracyjnego lub uproszczonego elektronicznego dokumentu administracyjnego, lub większej liczby takich dokumentów, których szuka organ wnioskujący, nie są znane, a organ wnioskujący sądzi, że państwem członkowskim wysyłki jest inne państwo członkowskie, organ wnioskujący może złożyć wniosek o wyszukanie przez właściwy organ wspomnianego innego państwa członkowskiego wykazu elektronicznych dokumentów administracyjnych lub uproszczonych elektronicznych dokumentów administracyjnych, na podstawie których ma miejsce odpowiednie przemieszczanie.
W tym celu organ wnioskujący przesyła dokument zatytułowany „wspólny wniosek”, jak określono w tabeli 4 załącznika I, do organu współpracującego. We wniosku wskazuje się odpowiednie kryteria wyszukiwania i podaje wszelkie informacje przemawiające za wyborem tych kryteriów.
2. Organ współpracujący odpowiada na wniosek złożony zgodnie z ust. 1, odsyłając wykaz elektronicznych dokumentów administracyjnych lub uproszczonych elektronicznych dokumentów administracyjnych odpowiadających kryteriom wyszukiwania wybranym zgodnie z ust. 1 akapit drugi, zidentyfikowanych na podstawie ich administracyjnych numerów ewidencyjnych, przy użyciu dokumentu zatytułowanego „Wykaz e-AD/e-SAD w wyniku zapytania ogólnego”, jak określono w tabeli 5 załącznika I.
3. Jeżeli żaden dokument nie spełnia kryteriów wyszukiwania wskazanych zgodnie z ust. 1 akapit drugi, lub liczba administracyjnych numerów ewidencyjnych spełniających wybrane kryteria wyszukiwania przekracza 99, organ współpracujący przesyła organowi wnioskującemu dokument zatytułowany „odrzucenie wspólnego wniosku”, jak określono w tabeli 6 załącznika I.
SEKCJA II
Wnioski o udzielenie informacji nie zawartych w skomputeryzowanym systemie
Artykuł 6
Wnioski o udzielenie informacji i postępowania administracyjne
1. Wnioski o udzielenie informacji dotyczących wyrobów akcyzowych, o których mowa w rozdziale IV i V sekcja 2 dyrektywy (UE) 2020/262 i które nie są ujęte w skomputeryzowanym systemie, przedkłada się przez przesłanie dokumentu zatytułowanego „wniosek dotyczący współpracy administracyjnej”, jak określono w tabeli 7 załącznika I do niniejszego rozporządzenia. W odniesieniu do typu danego wniosku zaznacza się „współpraca administracyjna”.
2. Każdy wniosek złożony zgodnie z ust. 1 może dotyczyć jednego lub więcej podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w państwie członkowskim organu wnioskującego, zgodnie z art. 19 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 389/2012. Może on dotyczyć nie więcej niż jednego podmiotu gospodarczego zarejestrowanego w państwie członkowskim organu współpracującego.
3. Po zakończeniu wszelkich niezbędnych postępowań organ, do którego kierowany jest wniosek, przekazuje wyniki postępowania organowi wnioskującemu w formie dokumentu zatytułowanego „wyniki współpracy administracyjnej”, jak określono w tabeli 10 załącznika I.
SEKCJA IIA
Wniosek w sprawie zamknięcia ręcznego
Artykuł 6a
Wniosek w sprawie zamknięcia ręcznego
Dla celów art. 8 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 389/2012, jeżeli przemieszczanie wyrobów akcyzowych, o których mowa w rozdziale IV i V sekcja 2 dyrektywy (UE) 2020/262, nie może zostać zamknięte na podstawie art. 24, 25 lub 37 tej dyrektywy, organ wnioskujący może zwrócić się do właściwego organu w państwie członkowskim wysyłki o ręczne zamknięcie przemieszczania wyrobów akcyzowych, o których mowa w rozdziale IV i V sekcja 2 tej dyrektywy. Wniosek taki składany jest poprzez przesłanie dokumentu „Wniosek w sprawie zamknięcia ręcznego”, określonego w tabeli 15 załącznika I do niniejszego rozporządzenia.
SEKCJA III
Terminy i odmowy
Artykuł 7
Terminy
1. Organ wnioskujący może przypominać organowi współpracującemu, że nie odpowiedział jeszcze na poprzedni wniosek o współpracę, wysyłając dokument zatytułowany „przypomnienie dotyczące współpracy administracyjnej”, jak określono w tabeli 9 załącznika I.
2. Jeżeli organ współpracujący nie odpowie na wniosek w terminie przewidzianym w art. 11 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 389/2012, powinien przesłać informacje dotyczące przyczyn braku odpowiedzi za pomocą dokumentu zatytułowanego „odpowiedź”, jak określono w tabeli 8 załącznika I do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł 8
Odmowa współpracy
Jeżeli organ współpracujący odmawia rozpatrzenia wniosku o udzielenie informacji, przeprowadzenia postępowania administracyjnego dotyczącego wnioskowanych informacji albo przekazania wymaganych informacji, powiadamia on organ wnioskujący przy użyciu dokumentu „Odpowiedź” przedstawionym w tabeli 8 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia.
Powiadomienie to przesyła on niezwłocznie po podjęciu decyzji, a w każdym wypadku w terminie trzech miesięcy od daty otrzymania wniosku.
ROZDZIAŁ III
WYMIANA INFORMACJI BEZ UPRZEDNIEGO WNIOSKU
Artykuł 9
Nieobowiązkowa wymiana informacji
1. W przypadkach innych niż te, o których mowa w ust. 2, nieobowiązkowa wymiana informacji, o której mowa w art. 16 rozporządzenia (UE) nr 389/2012, odbywa się z zastosowaniem dokumentu zatytułowanego „wyniki współpracy administracyjnej”, jak określono w tabeli 10 załącznika I do niniejszego rozporządzenia.
2. Jeżeli nieobowiązkowa wymiana informacji dotyczy wyników kontroli dokumentacji lub bezpośredniej kontroli wyrobów w dokonywanej w trakcie przemieszczania wyrobów, wyniki przekazuje się przy użyciu dokumentu zatytułowanego „raport z kontroli”, jak określono w tabeli 11 załącznika I.
Artykuł 10
Obowiązkowa wymiana informacji – wyniki współpracy administracyjnej
W sytuacji, gdy – w wyniku kontroli dokumentacji lub bezpośredniej kontroli wyrobów w siedzibie zarejestrowanego odbiorcy w rozumieniu art. 3 pkt 9 dyrektywy (UE) 2020/262 („zarejestrowany odbiorca”), uprawnionego prowadzącego skład podatkowy w rozumieniu art. 3 pkt 1 tej dyrektywy („uprawniony prowadzący skład podatkowy”), uprawnionego wysyłającego w rozumieniu art. 3 pkt 12 tej dyrektywy („uprawniony wysyłający”) lub uprawnionego odbiorcy w rozumieniu art. 3 pkt 13 tej dyrektywy („uprawniony odbiorca”) – wykryty zostanie jeden z przypadków, o których mowa w art. 15 ust. 1 lit. a)–e) rozporządzenia (UE) nr 389/2012, obowiązkowe przekazanie niezbędnych informacji odbywa się z zastosowaniem dokumentu zatytułowanego „wyniki współpracy administracyjnej”, jak określono w tabeli 10 załącznika I do niniejszego rozporządzenia.
Dokument zatytułowany „wyniki współpracy administracyjnej” przesyłany jest właściwym organom w danym państwie członkowskim w ciągu siedmiu dni od daty kontroli.
Artykuł 11
Obowiązkowa wymiana informacji – raport z kontroli
W sytuacji, gdy – w wyniku kontroli dokumentacji lub bezpośredniej kontroli wyrobów dokonywanej w trakcie przemieszczenia wyrobów – wykryty zostanie jeden z przypadków, o których mowa w art. 15 ust. 1 lit. a)–e) rozporządzenia (UE) nr 389/2012, obowiązkowe przekazanie niezbędnych informacji odbywa się z zastosowaniem dokumentu zatytułowanego „raport z kontroli”, jak określono w tabeli 11 załącznika I do niniejszego rozporządzenia.
Dokument zatytułowany „raport z kontroli” przesyłany jest właściwym organom w danych państwach członkowskich w ciągu siedmiu dni od daty kontroli.
Artykuł 12
Obowiązkowa wymiana informacji – ostateczne przerwanie przemieszczania
W sytuacji, gdy właściwy organ dowie się o ostatecznym przerwaniu przemieszczenia spowodowanym jednym z przypadków określonych w art. 15 ust. 1 lit. a)–e) rozporządzenia (UE) nr 389/2012, obowiązkowe przekazanie tej informacji odbywa się z zastosowaniem dokumentu zatytułowanego „przerwanie przemieszczania”, jak określono w tabeli 13 załącznika I do niniejszego rozporządzenia.
Dokument zatytułowany „przerwanie przemieszczania” przesyłany jest właściwym władzom zainteresowanych państw członkowskich w ciągu jednego dnia od chwili, gdy właściwy organ, o którym mowa w akapicie pierwszym dowie się o ostatecznym przerwaniu.
Artykuł 13
Obowiązkowa wymiana informacji – powiadomienie o odrzuceniu lub ostrzeżenie
W sytuacji, gdy właściwy organ dowie się, że nie złożono wniosku o wyroby akcyzowe w rozumieniu rozdziału IV i V sekcja 2 dyrektywy (UE) 2020/262 lub że zawartość elektronicznego dokumentu administracyjnego lub elektronicznego uproszczonego dokumentu administracyjnego jest nieprawdziwa, a właściwy organ podejrzewa, że zostało to spowodowane jednym z przypadków określonych w art. 15 ust. 1 lit. a), b), c) lub e) rozporządzenia (UE) nr 389/2012, organ ten przesyła właściwemu organowi państwa członkowskiego wysyłki dokument zatytułowany „ostrzeżenie lub odrzucenie e-AD/e-SAD”, jak określono w tabeli 14 załącznika I do niniejszego rozporządzenia.
Dokument zatytułowany „ostrzeżenie lub odrzucenie e-AD/e-SAD” przesyłany jest właściwym władzom zainteresowanych państw członkowskich w ciągu jednego dnia od chwili, gdy właściwy organ dowie się o faktach, o których mowa w akapicie pierwszym.
Artykuł 14
Obowiązkowa wymiana informacji – raport ze zdarzenia
W sytuacji, gdy właściwy organ dowie się o innych faktach dotyczących przemieszczania niż te określone w art. 10, 11, 12 lub 13, a właściwy organ podejrzewa, że odnoszą się do jednego z przypadków, o których mowa w art. 15 ust. 1 lit. a)–e) rozporządzenia (UE) nr 389/2012, obowiązkowe przekazanie niezbędnych informacji odbywa się z zastosowaniem dokumentu zatytułowanego „raport ze zdarzenia”, jak określono w tabeli 12 załącznika I do niniejszego rozporządzenia.
Dokument zatytułowany „raport ze zdarzenia” przesyłany jest w ciągu siedmiu dni od chwili, gdy właściwy organ dowie się o faktach, o których mowa w akapicie pierwszym.
Artykuł 14a
Obowiązkowa wymiana informacji – zamknięcie ręczne
Dla celów art. 15 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 389/2012, jeżeli właściwy organ państwa członkowskiego wysyłki otrzymał dowody potwierdzające zakończenie przemieszczania wyrobów akcyzowych w rozumieniu rozdziału IV i V sekcja 2 dyrektywy (UE) 2020/262, a przemieszczanie nie może zostać zamknięte na podstawie art. 24, 25 lub 37 tej dyrektywy, organ ten podejmuje decyzję, czy zamknąć przemieszczanie wyrobów akcyzowych ręcznie.
Właściwy organ państwa członkowskiego wysyłki powiadamia o swojej decyzji właściwe organy państwa członkowskiego przeznaczenia lub państwa członkowskiego wywozu.
Powiadomienie o decyzji w sprawie ręcznego zamknięcia przemieszczania przeprowadza się za pomocą dokumentu „Odpowiedź na wniosek w sprawie zamknięcia ręcznego”, określonego w tabeli 16 załącznika I do niniejszego rozporządzenia.
ROZDZIAŁ IV
WSPÓLNE PRZEPISY DOTYCZĄCE WYMIANY INFORMACJI
Artykuł 15
Niedostępność skomputeryzowanego systemu i wykorzystanie awaryjnego dokumentu wzajemnej pomocy administracyjnej
1. Państwa członkowskie mogą, do celów art. 15 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 389/2012, uznać skomputeryzowany system za niedostępny w następujących okolicznościach:
a) skomputeryzowany system jest niedostępny z powodu awarii sprzętu lub urządzeń telekomunikacyjnych;
b) występują problemy z siecią, które nie podlegają bezpośredniej kontroli Komisji ani właściwego państwa członkowskiego;
c) siła wyższa;
d) zaplanowane prace konserwacyjne zgłoszone co najmniej 48 godzin przed planowanym rozpoczęciem okresu konserwacji.
2. W awaryjnym dokumencie wzajemnej pomocy administracyjnej określa się, do celów art. 9 ust. 1 akapit drugi i art. 15 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 389/2012, rodzaj dokumentu wzajemnej pomocy administracyjnej, który zastępuje. Wymagane informacje podaje się, jak określono w tabelach załącznika I do niniejszego rozporządzenia, w postaci elementów danych wyrażonych w ten sam sposób jak w dokumencie wzajemnej pomocy administracyjnej. Wszystkie elementy danych oraz grupy i podgrupy danych, do których należą te dane, mają być oznaczone za pomocą liczb i liter znajdujących się w kolumnach A i B w odpowiednich tabelach załącznika I.
Wymiana awaryjnego dokumentu wzajemnej pomocy administracyjnej następuje w dowolnej formie uzgodnionej między właściwymi organami.
3. Niezwłocznie po przywróceniu dostępności skomputeryzowanego systemu, informacje wymienione zgodnie z ust. 2 przekazywane są za pomocą skomputeryzowanego systemu w postaci właściwych dokumentów wzajemnej pomocy administracyjnej.
Artykuł 16
Informacje zwrotne dotyczące działań następczych podjętych w wyniku wymiany informacji
Wniosek o informacje zwrotne i informacje zwrotne dotyczące działań następczych zgodnie z art. 8 ust. 5, art. 15 ust. 2 lub art. 16 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 389/2012 należy przekazywać przy użyciu dokumentu „Wyniki współpracy administracyjnej” przedstawionym w tabeli 10 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia. Informacje zwrotne należy przekazywać, wysyłając kolejny dokument „Wyniki współpracy administracyjnej” przedstawiony w tabeli 10.
ROZDZIAŁ V
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Artykuł 17
Wejście w życie
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 24 lutego 2016 r.
|
(1) Dz.U. L 121 z 8.5.2012, s. 1.
(2) Dyrektywa Rady 2008/118/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego, uchylająca dyrektywę 92/12/EWG (Dz.U. L 9 z 14.1.2009, s. 12).
(3) Dyrektywa Rady (UE) 2020/262 z dnia 19 grudnia 2019 r. ustanawiająca ogólne zasady dotyczące podatku akcyzowego (Dz.U. L 58 z 27.2.2020, str. 4).
(4) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 612/2013 z dnia 25 czerwca 2013 r. dotyczące funkcjonowania rejestru podmiotów gospodarczych i składów podatkowych, powiązanych danych statystycznych i sprawozdawczości zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) nr 389/2012 w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatków akcyzowych (Dz.U. L 173 z 26.6.2013, s. 9).
(5) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2022/1636 z dnia 5 lipca 2022 r. uzupełniające dyrektywę Rady (UE) 2020/262 przez określenie struktury i treści dokumentów wymienianych w kontekście przemieszczania wyrobów akcyzowych oraz określenie progu utraty wynikającej z właściwości wyrobów (Dz.U. L 247 z 23.9.2022, s. 2).
Alerty
ZAŁĄCZNIK I
STRUKTURA WSPÓLNYCH KOMUNIKATÓW [2]
Komunikaty elektroniczne wykorzystywane do wymiany informacji dotyczącej wyrobów akcyzowych, o których mowa w rozumieniu rozdziału IV i rozdziału V sekcja 2 dyrektywy (UE) 2020/262
NOTY WYJAŚNIAJĄCE
1) Elementy danych zawartych w komunikatach elektronicznych wykorzystywanych do wymiany informacji dotyczącej wyrobów akcyzowych w rozumieniu rozdziału IV i rozdziału V sekcja 2 dyrektywy (UE) 2020/262 z zastosowaniem systemu komputerowego, o którym mowa w art. 1 decyzji (UE) 2020/263 oraz w art. 2 pkt 17 rozporządzenia (UE) nr 389/2012, tworzą grupy danych i w stosownych przypadkach podgrupy danych. Szczegóły dotyczące danych i ich wykorzystywania są przedstawione w tabelach niniejszego załącznika, w których:
a) w kolumnie A podaje się kod numeryczny (numer) przypisany do każdej grupy i podgrupy danych; każdej podgrupie nadaje się numer porządkowy zgodny z (pod)grupą danych, której stanowi część (na przykład: jeśli numer grupy danych to 1, pierwsza podgrupa danych tej grupy będzie mieć numer 1.1, a pierwsza podgrupa danych tej podgrupy – numer 1.1.1);
b) w kolumnie B podaje się kod alfabetyczny (literę) przypisany do każdego elementu (pod)grupy danych;
c) kolumna C określa (pod)grupę danych lub element danych;
d) w kolumnie D wskazuje się, dla każdej (pod)grupy danych lub elementu danych, wartość wskazującą, czy wprowadzenie odpowiednich danych jest:
– „R” (required – obowiązkowe), co oznacza, że dane muszą być wprowadzone; jeśli (pod)grupa danych jest oznaczona jako „O” (optional – fakultatywne) lub „C” (conditional – warunkowe), wprowadzenie elementów danych z tej grupy nadal może być „R” (required – obowiązkowe), jeśli właściwe organy państwa członkowskiego zdecydowały, że dane z tej (pod)grupy muszą zostać wypełnione lub jeśli spełniony jest warunek załączenia (pod)grupy danych,
– „O” (optional – fakultatywne), co oznacza, że wprowadzenie danych jest fakultatywne dla osoby, która przekazuje komunikat (wysyłający lub odbiorca), poza sytuacją, w której państwo członkowskie postanowiło, że dane są obowiązkowe zgodnie z opcją podaną w kolumnie E dla niektórych fakultatywnych (pod)grup danych lub elementów danych,
– „C” (conditional – warunkowe), co oznacza, że użycie (pod)grupy danych lub elementu danych zależy od innych (pod)grup danych lub elementów danych zawartych w tym samym komunikacie;
e) w kolumnie E podaje się warunek (warunki) wprowadzenia danych, których wprowadzenie jest fakultatywne, określa się zastosowanie w stosownych przypadkach danych fakultatywnych oraz wskazuje się, jakie dane muszą być podane przez właściwe organy;
f) w kolumnie F w stosownych przypadkach podaje się wyjaśnienia dotyczące wypełnienia komunikatu;
g) w kolumnie G podaje się:
– w odniesieniu do niektórych (pod)grup danych – liczbę poprzedzającą znak „x” wskazującą, ile razy (pod)grupę danych można powtórzyć w komunikacie (wartość domyślna = 1),
– w odniesieniu do wszystkich elementów danych poza elementami danych wskazującymi czas lub datę – cechy określające rodzaj i długość danych; kody rodzajów danych są następujące:
a alfabetyczne
n numeryczne
an alfanumeryczne.
Cyfra następująca po kodzie wskazuje dopuszczalną długość danego elementu danych. Dwie kropki przed wskaźnikiem długości oznaczają, że dane nie mają ustalonej długości, ale mogą zawierać maksymalnie liczbę cyfr określoną wskaźnikiem długości. Przecinek w długości danych oznacza, że dane mogą zawierać liczby dziesiętne, liczba przed przecinkiem oznacza całkowitą długość atrybutu, a liczba po przecinku wskazuje na maksymalną liczbę cyfr dziesiętnych po przecinku.
W odniesieniu do danych wskazujących czas lub datę pojęcia „data”, „czas” lub „dataCzas” oznaczające datę, czas lub datę i czas muszą być podane przy zastosowaniu normy ISO 8601 określającej zapisywanie daty i godziny dnia.
2) W tabelach niniejszego załącznika wykorzystywane są następujące skróty:
– e-AD: elektroniczny dokument administracyjny
– e-SAD: elektroniczny uproszczony dokument administracyjny,
– ARC: administracyjny numer referencyjny
– SEED: System wymiany informacji dotyczących podatku akcyzowego (elektroniczna baza danych, o której mowa w art. 19 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 389/2012)
– Kod CN: kod Nomenklatury scalonej
– MRN: numer ewidencyjny przemieszczania
– LRN: lokalny numer referencyjny
– LNG: język
– VAT: podatek od wartości dodanej
– ACO: współpraca administracyjna
Tabela 1
(o której mowa w art. 4)
Wniosek o pobranie dotyczący przemieszczania
A | B | C | D | E | F | G |
1 | ATRYBUTY | R |
|
|
| |
| a | Identyfikator korelacji wniosku | R |
| Wartość <Identyfikator korelacji wniosku> jest niepowtarzalna dla każdego z państw członkowskich. | an..44 |
2 | e-AD/e-SAD dot. PRZEMIESZCZENIA WYROBÓW AKCYZOWYCH | R |
|
|
| |
| a | ARC | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an21 |
| b | Numer porządkowy | R |
| Wartość pola musi być większa niż zero. | n..2 |
| c | Znacznik »Wymagana informacja o krajowym przemieszczaniu« | R |
| Format wartości logicznej jest cyfrowy: »0« lub »1« (»0« = nie lub fałszywe; »1« = tak lub prawdziwe | n1 |
| d | Status | R |
| Możliwe wartości są następujące: – X01 = przyjęty – X02 = anulowany – X03 = dostarczony – X04 = przekierowany – X05 = odrzucony – X06 = zastąpiony – X07 = e-AD/e-SAD zamknięty ręcznie – X08 = odmowa – X09 = żaden – X10 = częściowa odmowa – X11 = wywożenie – X12 = dopuszczony do wywozu – X13 = zatrzymanie – X14 = przyjęte zgłoszenie wywozowe – X15 = wniosek e-AD dopuszczony do wywozu | an3 |
| e | Rodzaj ostatniego otrzymanego komunikatu | R |
| Możliwe wartości są następujące: – IE801 = E-AD/E-SAD – IE803 = POWIADOMIENIE O PRZEKIEROWANYM E-AD/E-SAD – IE807 = PRZERWANIE PRZEMIESZCZANIA – IE810 = ANULOWANIE E-AD – IE813 = ZMIANA MIEJSCA PRZEZNACZENIA – IE818 = ZATWIERDZONY LUB (CZĘŚCIOWO) ODRZUCONY RAPORT ODBIORU/WYWOZU – IE819 = OSTRZEŻENIE CO DO E-AD/E-SAD LUB ODRZUCENIE E-AD/E-SAD – IE829 = POWIADOMIENIE O ZATWIERDZONYM WYWOZIE – IE836 = POWIADOMIENIE O UNIEWAŻNIENIU ZGŁOSZENIA WYWOZOWEGO SKIEROWANE DO PAŃSTWA CZŁONKOWSKIEGO WYSYŁKI/NADAWCY – IE839 = ODRZUCENIE E-AD PRZEZ ORGANY CELNE – IE881 = ODPOWIEDŹ NA WNIOSEK W SPRAWIE ZAMKNIĘCIA RĘCZNEGO – IE905 = ODPOWIEDŹ NA TEMAT STATUSU – Żaden = ŻADEN Uwaga: IE905 należy podać wyłącznie w przypadku przemieszczania historycznego, które zostało zamknięte ręcznie z komunikatem IE905. | an..5 |
| f | Rodzaj komunikatu dot. wniosku w sprawie statusu | O |
| Możliwe wartości są następujące: – 1 = Wniosek w sprawie synchronizacji statusu – 2 = Wniosek dotyczący historii przemieszczania | n1 |
Tabela 2
(o której mowa w art. 4)
Odpowiedź na wniosek o pobranie dotyczący przemieszczania
A | B | C | D | E | F | G |
1 | ATRYBUTY | R |
|
|
| |
| a | Identyfikator korelacji wniosku | R |
| Wartość <Identyfikator korelacji wniosku> jest niepowtarzalna dla każdego z państw członkowskich. | an..44 |
2 | e-AD/e-SAD dot. PRZEMIESZCZENIA WYROBÓW AKCYZOWYCH | R |
|
|
| |
| a | ARC | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an21 |
| b | Numer porządkowy | R |
| Wartość pola musi być większa niż zero. | n..2 |
| c | Status | R |
| Możliwe wartości pozycji <Status> są następujące: – X01 = przyjęty – X02 = anulowany – X03 = dostarczony – X04 = przekierowany – X05 = odrzucony – X06 = zastąpiony – X07 = e-AD/e-SAD zamknięty ręcznie – X08 = odmowa – X09 = żaden – X10 = częściowa odmowa – X11 = wywożenie – X12 = dopuszczony do wywozu – X13 = zatrzymanie – X14 = przyjęte zgłoszenie wywozowe – X15 = wniosek e-AD dopuszczony do wywozu | an3 |
| d | Rodzaj ostatniego otrzymanego komunikatu |
|
| Możliwe wartości są następujące: – IE801 = E-AD/E-SAD – IE803 = POWIADOMIENIE O PRZEKIEROWANYM E-AD/E-SAD – IE807 = PRZERWANIE PRZEMIESZCZANIA – IE810 = ANULOWANIE E-AD – IE813 = ZMIANA MIEJSCA PRZEZNACZENIA – IE818 = ZATWIERDZONY LUB (CZĘŚCIOWO) ODRZUCONY RAPORT ODBIORU/WYWOZU – IE819 = OSTRZEŻENIE CO DO E-AD/E-SAD LUB ODRZUCENIE E-AD/E-SAD – IE829 = POWIADOMIENIE O ZATWIERDZONYM WYWOZIE – IE836 = POWIADOMIENIE O UNIEWAŻNIENIU ZGŁOSZENIA WYWOZOWEGO SKIEROWANE DO PAŃSTWA CZŁONKOWSKIEGO WYSYŁKI/NADAWCY – IE839 = ODRZUCENIE E-AD PRZEZ ORGANY CELNE – IE881 = ODPOWIEDŹ NA WNIOSEK W SPRAWIE ZAMKNIĘCIA RĘCZNEGO – IE905 = ODPOWIEDŹ NA TEMAT STATUSU – Żaden = ŻADEN Uwaga: IE905 należy podać wyłącznie w przypadku przemieszczania historycznego, które zostało zamknięte ręcznie z komunikatem IE905. | an..5 |
Tabela 3
(o której mowa w art. 4)
Historia przemieszczania
A | B | C | D | E | F | G | ||
1 | ATRYBUTY | R |
|
|
| |||
| a | Identyfikator korelacji wniosku | R |
| Wartość <Identyfikator korelacji wniosku> jest niepowtarzalna dla każdego z państw członkowskich | an..44 | ||
2 | Wszystkie zatwierdzone e-AD/e-SAD | R |
| Zbiór wszystkich projektów elektronicznych (uproszczonych) dokumentów administracyjnych lub elektronicznych (uproszczonych) dokumentów administracyjnych dotyczących przemieszczania, których strukturę określono w tabeli 1 załącznika I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636 | 99x | |||
3 | Wszystkie raporty odbioru/wywozu | O |
| Zbiór wszystkich komunikatów raportu odbioru/raportu wywozu dotyczących przemieszczania, których strukturę określono w tabeli 6 załącznika I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636 | 99x | |||
4 | Ostatnie powiadomienie o przekierowanym e-AD | O |
| Treść komunikatu ostatniego powiadomienia o zmianie miejsca przeznaczenia/ powiadomienia o podziale dotyczącym przemieszczania, którego strukturę określono w tabeli 4 załącznika I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636 | 1x | |||
5 | Wszystkie raporty z kontroli | O |
| Zbiór wszystkich komunikatów raportu z kontroli dotyczących przemieszczania, których strukturę określono w tabeli 11 | 99x | |||
6 | Wszystkie sprawozdania z wydarzenia | O |
| Zbiór wszystkich komunikatów sprawozdania z wydarzenia dotyczących przemieszczania, których strukturę określono w tabeli 12 | 99x | |||
7 | Wszystkie wyjaśnienia dot. opóźnienia w dostawie | O |
| Zbiór wszystkich komunikatów wyjaśnienia w sprawie opóźnienia dotyczących przemieszczania | 99x | |||
7.1 | ATRYBUTY | R |
|
|
| |||
| a | Komunikat roli | R |
| Możliwe wartości są następujące: – 1 = wyjaśnienie dotyczące opóźnienia w przesłaniu raportu odbioru/wywozu – 2 = wyjaśnienie dotyczące opóźnienia w podaniu miejsca przeznaczenia | n1 | ||
| b | Data i czas zatwierdzenia wyjaśnienia dot. opóźnienia | C | – »R« po skutecznym zatwierdzeniu – W przeciwnym razie nie ma zastosowania |
| dataCzas | ||
| c | Rodzaj wnioskodawcy | R |
| Możliwe wartości są następujące: – 1 = wysyłający – 2 = odbierający | n1 | ||
| d | Identyfikacja wnioskodawcy | R |
| <Identyfikacja wnioskodawcy> oznacza ważny numer akcyzowy przedsiębiorcy. (zob. wykaz kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 612/2013) | an13 | ||
| e | Kod wyjaśnienia | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 7 w załączniku II) | n..2 | ||
| f | Informacje uzupełniające | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod wyjaśnienia> występuje »Inne« – w przeciwnym razie »O« (zobacz kod wyjaśnienia w polu 7.1e) |
| an..350 | ||
| g | Dodatkowe informacje_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 | ||
7.2 | PRZEMIESZCZANIE WYROBÓW AKCYZOWYCH | R |
|
|
| |||
| a | ARC | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an21 | ||
| b | Numer porządkowy | R |
| Wartość pola musi być większa niż zero. | n..2 | ||
8 | Wszystkie powiadomienia o zatwierdzonym wywozie | O |
| Zbiór wszystkich powiadomień o przyjętych komunikatach o wywozie dotyczących przemieszczania | 99x | |||
8.1 | ATRYBUTY | R |
|
|
| |||
| a | Data i czas wydania | R |
|
| dataCzas | ||
8.2 | PRZEMIESZCZENIE WYROBÓW AKCYZOWYCH dokument e-AD | R |
|
| 99x | |||
| a | ARC | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an21 | ||
| b | Numer porządkowy | R |
| Wartość pola musi być większa niż zero. | n..2 | ||
| c | Przyjęcie zgłoszenia wywozowego lub towary zwolnione do wywozu | R |
| Możliwe wartości: 0 = brak lub fałszywe 1 = tak lub prawdziwe 0 odpowiada przyjęciu zgłoszenia wywozowego, a 1 – zwolnieniu towarów do wywozu. | n1 | ||
8.3 | PODMIOT Odbierający | R |
|
|
| |||
| a | Identyfikacja podmiotu | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod rodzaju miejsca przeznaczenia> występuje: – »Przeznaczenie – skład podatkowy« – »Przeznaczenie – zarejestrowany odbiorca« – »Przeznaczenie – tymczasowo zarejestrowany odbiorca« – »Przeznaczenie – dostawa bezpośrednia« – »O«, jeżeli w polu <Kod rodzaju miejsca przeznaczenia> występuje: – »Przeznaczenie – wywóz« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | Możliwe wartości w polu <Identyfikacja podmiotu> opisano w poniższej tabeli: | an..16 | ||
| Kod rodzaju miejsca przeznaczenia | PODMIOT ODBIERAJĄCY. Identyfikacja podmiotu | PODMIOT Miejsce dostawy. Identyfikacja podmiotu |
| ||||
| 1 – Przeznaczenie – skład podatkowy | Numer akcyzowy (1) | Numer składu podatkowego (numer akcyzowy) (5) |
| ||||
| 2 – Przeznaczenie – zarejestrowany odbiorca | Numer akcyzowy (2) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 3 – Przeznaczenie – tymczasowo zarejestrowany odbiorca | Numer zezwolenia tymczasowego (4) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 4 – Przeznaczenie – dostawa bezpośrednia | Numer akcyzowy (3) | (Nie dotyczy) |
| ||||
| 5 – Przeznaczenie – odbiorca zwolniony | (Nie dotyczy) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 6 – Przeznaczenie – wywóz | Numer VAT (fakultatywny) | (Pole <PODMIOT Miejsce dostawy> nie istnieje) |
| ||||
|
|
|
|
| (1) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony prowadzący skład«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (2) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Zarejestrowany odbiorca«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (3) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony prowadzący skład« lub »Zarejestrowany odbiorca«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (4) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Tymczasowo zarejestrowany odbiorca«. Istniejący <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE>. (5) Istniejący identyfikator <Numer składu podatkowego> w zestawie <SKŁAD PODATKOWY>. (*) W przypadku miejsca dostawy »Jakakolwiek identyfikacja« oznacza: numer VAT lub inny identyfikator; jest to fakultatywne. (w stosownym wypadku zob. wykaz kodów w pkt 1 i wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 612/2013) |
| ||
| b | Numer EORI | C | – »O« dla kodu rodzaju miejsca przeznaczenia 6 – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. pole 1a w tabeli 1 załącznika I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | Należy podać numer EORI osoby odpowiedzialnej za złożenie zgłoszenia wywozowego zgodnie z art. 21 ust. 2 dyrektywy Rady (UE) 2020/262. | an..17 | ||
| c | Nazwa podmiotu | R |
|
| an..182 | ||
| d | Ulica | R |
|
| an..65 | ||
| e | Numer domu | O |
|
| an..11 | ||
| f | Kod pocztowy | R |
|
| an..10 | ||
| g | Miejscowość | R |
|
| an..50 | ||
| h | NAD_LNG | R |
| W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 | ||
8.4 | URZĄD CELNY Miejsce wywozu | O |
|
|
| |||
| a | Numer referencyjny | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 | ||
8.5 | PRZYJĘCIE ZGŁOSZENIA WYWOZOWEGO/ZWOLNIENIE | R |
|
|
| |||
| a | Numer referencyjny urzędu celnego nadawcy | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 | ||
| b | Identyfikacja funkcjonariusza celnego nadawcy | O |
|
| an..35 | ||
| c | Data przyjęcia | C | – »R« dla przyjęcia zgłoszenia wywozowego – Nie stosuje się w przypadku towarów zwolnionych do wywozu. (zob. pole 8.2c) |
| data | ||
| d | Data zwolnienia | C | – »R« dla towarów zwolnionych do wywozu – Nie stosuje się w przypadku przyjęcia zgłoszenia wywozowego. (zob. pole 8.2c) |
| data | ||
| e | Numer referencyjny dokumentu | R |
| Ważny numer MRN potwierdzony na podstawie danych celnych, zgodnie ze sprawą celną. MRN = numer referencyjny operacji tranzytowej | an..21 | ||
9 | Wszystkie powiadomienia o unieważnieniu przez organy celne | O |
| Zbiór wszystkich komunikatów unieważniania zgłoszenia wywozowego przez organy celne dotyczących przemieszczania | 99x | |||
9.1 | PRZEMIESZCZANIE WYROBÓW AKCYZOWYCH | R |
|
| 999X | |||
| a | Administracyjny numer referencyjny | R |
| Należy podać ARC dokumentu e-AD. Zob. wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | an21 | ||
| b | Numer porządkowy | R |
| Wartość tego pola musi być większa niż zero. | n..2 | ||
9.1.1 | OPERACJA WYWOZU | R |
|
|
| |||
| a | MRN | R |
|
| an18 | ||
| b | Data unieważnienia | R |
|
| an10 | ||
9.1.2 | URZĄD CELNY WYWOZU | R |
|
|
| |||
| a | Numer referencyjny | R |
| Należy podać kod urzędu właściwych organów w państwie członkowskim wywozu odpowiedzialnych za kontrolę akcyzy w miejscu wywozu. Zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | an8 | ||
9.1.3 | PAŃSTWO CZŁONKOWSKIE WYWOZU | R |
|
|
| |||
| a | Kod kraju | R |
| Stosując kod kraju zawarty w wykazie kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636, należy podać państwo członkowskie, na terytorium którego przeprowadza się wywóz wyrobów akcyzowych. | a2 | ||
9.1.4 | WYSYŁKA TOWARÓW | O |
|
|
| |||
9.1.4.1 | POPRZEDNI DOKUMENT | O |
|
| 999X | |||
| a | Numer porządkowy | R |
|
| n..5 | ||
| b | Rodzaj | R |
|
| an4 | ||
| c | Numer referencyjny | R |
|
| an..70 | ||
10 | Wszystkie powiadomienia o odrzuceniu przez organy celne | O |
| Zbiór wszystkich komunikatów odrzucenia e-AD przez organy celne dotyczących przemieszczania | 99x | |||
10.1 | ATRYBUTY | R |
|
|
| |||
| a | Data i czas wydania | R |
|
| dataCzas | ||
10.2 | Odpowiedni projekt e-AD | C | – »R« dla kodu przyczyny odrzucenia »1« lub »2« – Nie stosuje się w przypadku kodu przyczyny odrzucenia »4« i »5« (zob. kod przyczyny odrzucenia w polu 10.4) |
|
| |||
| a | Lokalny numer referencyjny | R |
|
| an..22 | ||
10.3 | Wszystkie odpowiednie zatwierdzone e-AD | C | – »R« dla kodu przyczyny odrzucenia »4« lub »5« – Nie stosuje się w przypadku kodu przyczyny odrzucenia »1« i »2« (zob. kod przyczyny odrzucenia w polu 10.4) |
| 99X | |||
| a | ARC | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an21 | ||
| b | Numer porządkowy | R |
|
| n..2 | ||
10.4 | ODRZUCENIE | R |
|
|
| |||
| a | Data i godzina odrzucenia | R |
|
| dataCzas | ||
| b | Kod przyczyny odrzucenia | R |
| Możliwe wartości są następujące: – 1 = nie znaleziono danych dotyczących przywozu – 2 = zawartość e-AD nie zgadza się z danymi dotyczącymi przywozu – 3 = (zastrzeżone) – 4 = Negatywny wynik kontroli krzyżowej – 5 = Niezadowalający wynik kontroli w urzędzie celnym wywozu | n1 | ||
10.5 | INFORMACJE DOTYCZĄCE ZGŁOSZENIA WYWOZOWEGO | C | – »R« dla kodu przyczyny odrzucenia »4« lub »5« – Nie stosuje się w przypadku kodu przyczyny odrzucenia »1« i »2« (zob. kod przyczyny odrzucenia w polu 10.4b) |
|
| |||
| a | Lokalny numer referencyjny | C | – »R« dla kodu przyczyny odrzucenia »4« – Nie stosuje się w przypadku kodu przyczyny odrzucenia »5« (zob. pole 10.4b) |
| an..22 | ||
| b | Numer referencyjny dokumentu | C | – »R« dla kodu przyczyny odrzucenia »5« – Nie stosuje się w przypadku kodu przyczyny odrzucenia »4« (zob. pole 4b) | Ważny numer MRN potwierdzony na podstawie danych celnych, zgodnie ze sprawą celną. MRN = numer referencyjny operacji tranzytowej | an..21 | ||
10.5.1 | NEGATYWNY WYNIK ZATWIERDZENIA KONTROLI KRZYŻOWEJ | C | – »R« dla kodu przyczyny odrzucenia »4« – Nie stosuje się w przypadku kodu przyczyny odrzucenia »1«, »2« i »5« (zob. kod przyczyny odrzucenia w polu 10.4b) |
| 99X | |||
10.5.1.1 | WYNIK KONTROLI KRZYŻOWEJ NUMERU IDENTYFIKACYJNEGO POZYCJI TOWAROWEJ | R |
|
| 999X | |||
| a | ARC | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an21 | ||
| b | Numer identyfikacyjny pozycji towarowej | R |
| Wartość pola musi być większa niż zero. | n..3 | ||
| c | Kod diagnozy | R |
| Możliwe wartości są następujące: – 1 = (zastrzeżone) – 2 = Brakuje numeru identyfikacyjnego pozycji towarowej w dokumencie e-AD lub odpowiedniej POZYCJI TOWAROWEJ w zgłoszeniu wywozowym – 3 = (zastrzeżone) – 4 = niezgodna waga/masa – 5 = (zastrzeżone) – 6 = niezgodne kody CN – 7 = Niezgodna waga/masa oraz niezgodne kody CN | n1 | ||
| d | Wynik zatwierdzenia | R |
| Możliwe wartości: 0 = brak lub fałszywe 1 = tak lub prawdziwe 0 oznacza, że wynik zatwierdzenia jest negatywny, a 1 oznacza, że wynik zatwierdzenia jest pozytywny. | n1 | ||
| e | Przyczyna odrzucenia | O |
|
| an..512 | ||
10.5.1.1.1 | WYNIK KONTROLI KRZYŻOWEJ KODU NOMENKLATURY SCALONEJ | C | – »R«, jeżeli: – wartość w polu 10.5.1.1.d wynosi »1« (wynik zatwierdzenia jest pozytywny), a wartość w polu 10.5.1.1.c wynosi »6« (kod diagnozy to »niezgodne kody CN«); lub – jeżeli wartość w polu 10.5.1.1.d wynosi »0« (wynik zatwierdzenia jest negatywny); – W przeciwnym razie nie ma zastosowania |
|
| |||
| a | Wynik zatwierdzenia | R |
| Możliwe wartości: 0 = brak lub fałszywe 1 = tak lub prawdziwe 0 oznacza, że wynik zatwierdzenia jest negatywny, a 1 oznacza, że wynik zatwierdzenia jest pozytywny. | n1 | ||
| b | Przyczyna odrzucenia | O |
|
| an..512 | ||
10.5.1.1.2 | WYNIK KONTROLI KRZYŻOWEJ MASY NETTO | C | – »R«, jeżeli wartość w polu 10.5.1.1.d wynosi »1« (wynik zatwierdzenia jest pozytywny), a wartość w polu 10.5.1.1.c wynosi »4« (kod diagnozy to »niezgodna waga/masa«); – W przeciwnym razie nie ma zastosowania |
|
| |||
| a | Wynik zatwierdzenia | R |
| Możliwe wartości: 0 = brak lub fałszywe 1 = tak lub prawdziwe 0 oznacza, że wynik zatwierdzenia jest negatywny, a 1 oznacza, że wynik zatwierdzenia jest pozytywny. | n1 | ||
| b | Przyczyna odrzucenia | O |
|
| an..512 | ||
10.5.2 | Wszystkie powiadomienia o niezwolnieniu do wywozu | C | – »R« dla kodu przyczyny odrzucenia »5« – Nie stosuje się w przypadku kodu przyczyny odrzucenia »1«, »2« i »4« (zob. pole 10.4b) |
|
| |||
| a | Numer referencyjny dokumentu | R |
|
| an..21 | ||
10.6 | PODMIOT Odbierający | R |
|
|
| |||
| a | Identyfikacja podmiotu | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod rodzaju miejsca przeznaczenia> występuje: – »Przeznaczenie – skład podatkowy« – »Przeznaczenie – zarejestrowany odbiorca« – »Przeznaczenie – tymczasowo zarejestrowany odbiorca« – »Przeznaczenie – dostawa bezpośrednia« – »O«, jeżeli w polu <Kod rodzaju miejsca przeznaczenia> występuje: – »Przeznaczenie – wywóz« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | Możliwe wartości w polu <Identyfikacja podmiotu> opisano w poniższej tabeli: | an..16 | ||
| Kod rodzaju miejsca przeznaczenia | PODMIOT ODBIERAJĄCY. Identyfikacja podmiotu | PODMIOT Miejsce dostawy. Identyfikacja podmiotu |
| ||||
| 1 – Przeznaczenie – skład podatkowy | Numer akcyzowy (1) | Numer składu podatkowego (numer akcyzowy) (5) |
| ||||
| 2 – Przeznaczenie – zarejestrowany odbiorca | Numer akcyzowy (2) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 3 – Przeznaczenie – tymczasowo zarejestrowany odbiorca | Numer zezwolenia tymczasowego (4) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
|
|
|
| 4 – Przeznaczenie – dostawa bezpośrednia | Numer akcyzowy (3) | (Nie dotyczy) |
| |
| 5 – Przeznaczenie – odbiorca zwolniony | (Nie dotyczy) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 6 – Przeznaczenie – wywóz | Numer VAT (fakultatywny) | (Pole <PODMIOT Miejsce dostawy> nie istnieje) |
| ||||
| (1) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony prowadzący skład«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (2) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Zarejestrowany odbiorca«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (3) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony prowadzący skład« lub »Zarejestrowany odbiorca«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (4) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Tymczasowo zarejestrowany odbiorca«. Istniejący <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE>. (5) Istniejący identyfikator <Numer składu podatkowego> w zestawie <SKŁAD PODATKOWY>. (*) W przypadku miejsca dostawy »Jakakolwiek identyfikacja« oznacza: numer VAT lub inny identyfikator; jest to fakultatywne. (w stosownym wypadku zob. wykaz kodów w pkt 1 i wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 612/2013) |
| ||||||
| b | Numer EORI | C | – »O«, jeżeli w polu <Kod rodzaju miejsca przeznaczenia> występuje »Przeznaczenie – wywóz« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | Należy podać numer EORI osoby odpowiedzialnej za złożenie zgłoszenia wywozowego zgodnie z art. 21 ust. 2 dyrektywy (UE) 2020/262. | an..17 | ||
| c | Nazwa podmiotu | R |
|
| an..182 | ||
| d | Ulica | R |
|
| an..65 | ||
| e | Numer domu | O |
|
| an..11 | ||
| f | Kod pocztowy | R |
|
| an..10 | ||
| g | Miejscowość | R |
|
| an..50 | ||
| h | NAD_LNG | R |
| W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 | ||
10.7 | URZĄD CELNY Miejsce wywozu | O |
|
|
| |||
| a | Numer referencyjny | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 | ||
11 | Ewentualne przerwanie przemieszczania | O |
| Treść komunikatu o ewentualnym przerwaniu przemieszczania dotyczącego przemieszczania, którego strukturę określono w tabeli 13 | 1x | |||
12 | Ewentualne anulowanie dokumentu e-AD | O |
| Treść komunikatu o ewentualnym anulowaniu przemieszczania, którego strukturę określono w tabeli 2 załącznika I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636 | 1x | |||
13 | Wszystkie zmiany miejsca przeznaczenia | O |
| Zbiór wszystkich komunikatów o zmianie miejsca przeznaczenia dotyczących przemieszczania, których strukturę określono w tabeli 3 załącznika I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636 | 99x | |||
14 | Wszelkie ostrzeżenia co do e-AD/e-SAD lub odrzucenia e-AD/e-SAD | O |
| Zbiór wszystkich komunikatów dotyczących ostrzeżenia co do e-AD/e-SAD lub odrzucenia e-AD/e-SAD w sprawie przemieszczania, których strukturę określono w tabeli 14 | 99x | |||
14.1 | ATRYBUTY | R |
|
|
| |||
| a | Data i czas zatwierdzenia ostrzeżenia lub odrzucenia | C | – »R« po skutecznym zatwierdzeniu – W przeciwnym razie nie ma zastosowania |
| dataCzas | ||
14.2 | PRZEMIESZCZANIE WYROBÓW AKCYZOWYCH | R |
|
|
| |||
| a | ARC | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an21 | ||
| b | Numer porządkowy | R |
| Wartość pola musi być większa niż zero. | n..2 | ||
14.3 | PODMIOT Odbierający | R |
|
|
| |||
| a | Identyfikacja podmiotu | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod rodzaju miejsca przeznaczenia> występuje: – »Przeznaczenie – skład podatkowy« – »Przeznaczenie – zarejestrowany odbiorca« – »Przeznaczenie – tymczasowo zarejestrowany odbiorca« – »Przeznaczenie – dostawa bezpośrednia« – »Przeznaczenie – uprawniony odbiorca« – Przeznaczenie – tymczasowo uprawniony odbiorca« – »Przeznaczenie – powrót do miejsca wysyłki wysyłającego, w przypadku przemieszczania między przedsiębiorcami po opłaceniu cła« – »O«, jeżeli w polu <Kod rodzaju miejsca przeznaczenia> występuje »Przeznaczenie – wywóz« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | Możliwe wartości w polu <Identyfikacja podmiotu> opisano w poniższej tabeli: | an..16 | ||
| Kod rodzaju miejsca przeznaczenia | PODMIOT ODBIERAJĄCY. Identyfikacja podmiotu | PODMIOT Miejsce dostawy. Identyfikacja podmiotu |
| ||||
| 1 – Przeznaczenie – skład podatkowy | Numer akcyzowy (1) | Numer składu podatkowego (numer akcyzowy) (5) |
| ||||
| 2 – Przeznaczenie – zarejestrowany odbiorca | Numer akcyzowy (2) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 3 – Przeznaczenie – tymczasowo zarejestrowany odbiorca | Numer zezwolenia tymczasowego (4) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 4 – Przeznaczenie – dostawa bezpośrednia | Numer akcyzowy (3) | (Nie dotyczy) |
| ||||
| 5 – Przeznaczenie – odbiorca zwolniony | (Nie dotyczy) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 6 – Przeznaczenie – wywóz | Numer VAT (fakultatywny) | (Pole <PODMIOT Miejsce dostawy> nie istnieje) |
| ||||
| 9 – Przeznaczenie – uprawniony odbiorca | Numer akcyzowy (6) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 10 – Przeznaczenie – tymczasowo uprawniony odbiorca | Numer zezwolenia tymczasowego (7) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
|
|
|
| 11 – Przeznaczenie – powrót do miejsca wysyłki wysyłającego, w przypadku przemieszczania między przedsiębiorcami po opłaceniu cła | Numer akcyzowy (8) lub numer zezwolenia tymczasowego (9) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| |
| (1) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony prowadzący skład«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (2) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Zarejestrowany odbiorca«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (3) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony prowadzący skład« lub »Zarejestrowany odbiorca«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (4) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Tymczasowo zarejestrowany odbiorca«. Istniejący <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE>. (5) Istniejący identyfikator <Numer składu podatkowego> w zestawie <SKŁAD PODATKOWY>. (6) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony odbiorca«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (7) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Tymczasowo uprawniony odbiorca«. Istniejący <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE>. (8) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony wysyłający«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (9) Istniejący <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE> z kodem typu operatora »Tymczasowo uprawniony wysyłający«. (*) W przypadku miejsca dostawy »Jakakolwiek identyfikacja« oznacza: numer VAT lub inny identyfikator; jest to fakultatywne. (w stosownym wypadku zob. wykaz kodów w pkt 1 i wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 612/2013) |
| ||||||
| b | Numer EORI | C | – »O«, jeżeli w polu <Kod rodzaju miejsca przeznaczenia> występuje »Przeznaczenie – wywóz« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | Należy podać numer EORI osoby odpowiedzialnej za złożenie zgłoszenia wywozowego zgodnie z art. 21 ust. 2 dyrektywy (UE) 2020/262. | an..17 | ||
| c | Nazwa podmiotu | R |
|
| an..182 | ||
| d | Ulica | R |
|
| an..65 | ||
| e | Numer domu | O |
|
| an..11 | ||
| f | Kod pocztowy | R |
|
| an..10 | ||
| g | Miejscowość | R |
|
| an..50 | ||
| h | NAD_LNG | R |
| W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 | ||
14.4 | URZĄD właściwy w miejscu dostawy | R |
|
|
| |||
| a | Numer referencyjny urzędu | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 5 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 | ||
14.5 | OSTRZEŻENIE | R |
|
|
| |||
| a | Data ostrzeżenia | R |
|
| data | ||
| b | Przemieszczenie ze znacznikiem odrzucenia | R |
| Format wartości logicznej jest cyfrowy: »0« lub »1« (»0« = nie lub fałszywe; »1« = tak lub prawdziwe) | n1 | ||
14.6 | Kod PRZYCZYNY OSTRZEŻENIA CO DO PRZEMIESZCZENIA LUB ODRZUCENIA PRZEMIESZCZENIA | C | – »R«, jeżeli <Przemieszczenie ze znacznikiem odrzucenia> jest prawdziwy – »O«, jeżeli <Przemieszczenie ze znacznikiem odrzucenia> jest fałszywy (zob. przemieszczenie ze znacznikiem odrzucenia w polu 14.5b) |
| 9x | |||
| a | Kod przyczyny ostrzeżenia co do przemieszczenia lub odrzucenia przemieszczenia | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 5 w załączniku II) | n..2 | ||
| b | Informacje uzupełniające | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod przyczyny ostrzeżenia co do przemieszczenia lub odrzucenia przemieszczenia> występują »Inne« – w przeciwnym razie »O« (zob. kod przyczyny ostrzeżenia co do przemieszczenia lub odrzucenia przemieszczenia w polu 14.6a) |
| an..350 | ||
| c | Dodatkowe informacje_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 | ||
15 | Wszystkie wyjaśnienia przyczyny niedoboru | O |
|
| 99x | |||
15.1 | ATRYBUTY | R |
|
|
| |||
| a | Rodzaj wnioskodawcy | R |
| Możliwe wartości są następujące: – 1 = wysyłający – 2 = odbierający | n1 | ||
| b | Data i czas zatwierdzenia wyjaśnienia niedoboru | C | – »R« po skutecznym zatwierdzeniu – W przeciwnym razie nie ma zastosowania |
| dataCzas | ||
15.2 | PRZEMIESZCZANIE WYROBÓW AKCYZOWYCH | R |
|
|
| |||
| a | ARC | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an21 | ||
| b | Numer porządkowy | R |
| Wartość pola musi być większa niż zero. | n..2 | ||
15.3 | PODMIOT wysyłający | C | – »R«, jeżeli w polu <Rodzaj wnioskodawcy> występuje »Wysyłający« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. rodzaj wnioskodawcy w polu 15.1a) |
|
| |||
| a | Numer akcyzowy podmiotu | R |
| Dla wartości PODMIOT Wysyłający Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. <Kod typu operatora> dotyczący pozycji <PODMIOT> musi brzmieć: – »Uprawniony prowadzący skład podatkowy«; OR – »Zarejestrowany wysyłający« OR – »Uprawniony wysyłający«; OR Istniejący identyfikator <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE>. <Kod typu operatora> dotyczący pozycji <PODMIOT> musi brzmieć »Tymczasowo uprawniony wysyłający«. Dla PODMIOT – Miejsce wysyłki Istniejący identyfikator <Numer składu podatkowego> (Numer akcyzowy w SEED). (zob. wykaz kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 612/2013) | an13 | ||
| b | Nazwa podmiotu | R |
|
| an..182 | ||
| c | Ulica | R |
|
| an..65 | ||
| d | Numer domu | O |
|
| an..11 | ||
| e | Kod pocztowy | R |
|
| an..10 | ||
| f | Miejscowość | R |
|
| an..50 | ||
| g | NAD_LNG | R |
| W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 | ||
15.4 | PODMIOT Odbierający | C | – »R«, jeżeli w polu <Rodzaj wnioskodawcy> nie występuje »Wysyłający« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. rodzaj wnioskodawcy w polu 15.1a) |
|
| |||
| a | Identyfikacja podmiotu | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod rodzaju miejsca przeznaczenia> występuje: – »Przeznaczenie – skład podatkowy« – »Przeznaczenie – zarejestrowany odbiorca« – »Przeznaczenie – tymczasowo zarejestrowany odbiorca« – »Przeznaczenie – dostawa bezpośrednia« – »Przeznaczenie – uprawniony odbiorca« – Przeznaczenie – tymczasowo uprawniony odbiorca« – »Przeznaczenie – powrót do miejsca wysyłki wysyłającego, w przypadku przemieszczania między przedsiębiorcami po opłaceniu cła« – »O«, jeżeli w polu <Kod rodzaju miejsca przeznaczenia> występuje »Przeznaczenie – wywóz« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | Możliwe wartości w polu <Identyfikacja podmiotu> opisano w poniższej tabeli: | an..16 | ||
| Kod rodzaju miejsca przeznaczenia | PODMIOT ODBIERAJĄCY. Identyfikacja podmiotu | PODMIOT Miejsce dostawy. Identyfikacja podmiotu |
| ||||
| 1 – Przeznaczenie – skład podatkowy | Numer akcyzowy (1) | Numer składu podatkowego (numer akcyzowy) (5) |
| ||||
| 2 – Przeznaczenie – zarejestrowany odbiorca | Numer akcyzowy (2) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 3 – Przeznaczenie – tymczasowo zarejestrowany odbiorca | Numer zezwolenia tymczasowego (4) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 4 – Przeznaczenie – dostawa bezpośrednia | Numer akcyzowy (3) | (Nie dotyczy) |
| ||||
| 5 – Przeznaczenie – odbiorca zwolniony | (Nie dotyczy) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 6 – Przeznaczenie – wywóz | Numer VAT (fakultatywny) | (Pole <PODMIOT miejsce dostawy> nie istnieje) |
| ||||
| 8 – Miejsce przeznaczenia nieznane | (Nie dotyczy) | (Nie dotyczy) |
| ||||
| 9 – Przeznaczenie – uprawniony odbiorca | Numer akcyzowy (6) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
|
|
|
| 10 – Przeznaczenie – tymczasowo uprawniony odbiorca | Numer zezwolenia tymczasowego (7) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| |
| 11 – Przeznaczenie – powrót do miejsca wysyłki wysyłającego, w przypadku przemieszczania między przedsiębiorcami po opłaceniu cła | Numer akcyzowy (8) lub numer zezwolenia tymczasowego (9) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| (1) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony prowadzący skład«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (2) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Zarejestrowany odbiorca«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (3) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony prowadzący skład« lub »Zarejestrowany odbiorca«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (4) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Tymczasowo zarejestrowany odbiorca«. Istniejący <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE>. (5) Istniejący identyfikator <Numer składu podatkowego> w zestawie <SKŁAD PODATKOWY>. (6) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony odbiorca«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (7) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Tymczasowo uprawniony odbiorca«. Istniejący <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE>. (8) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony wysyłający«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (9) Istniejący <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE> z kodem typu operatora »Tymczasowo uprawniony wysyłający«. (*) W przypadku miejsca dostawy »Jakakolwiek identyfikacja« oznacza: numer VAT lub inny identyfikator; jest to fakultatywne. (w stosownym wypadku zob. wykaz kodów w pkt 1 i wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 612/2013) |
| ||||||
| b | Numer EORI |
| – »O«, jeżeli w polu <Kod rodzaju miejsca przeznaczenia> występuje »Przeznaczenie – wywóz« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | Należy podać numer EORI osoby odpowiedzialnej za złożenie zgłoszenia wywozowego zgodnie z art. 21 ust. 1 dyrektywy Rady (UE) 2020/262. | an..17 | ||
| c | Nazwa podmiotu | R |
|
| an..182 | ||
| d | Ulica | R |
|
| an..65 | ||
| e | Numer domu | O |
|
| an..11 | ||
| f | Kod pocztowy | R |
|
| an..10 | ||
| g | Miejscowość | R |
|
| an..50 | ||
| h | NAD_LNG | R |
| W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 | ||
15.5 | ANALIZA | C | Wprowadzone musi być co najmniej jedno z pól <ANALIZA> lub <ANALIZA – Jednostka> |
|
| |||
| a | Data analizy | R |
|
| data | ||
| b | Ogólne wyjaśnienie | R |
|
| an..350 | ||
| c | Ogólne wyjaśnienie_LNG | R |
| W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 | ||
15.6 | ANALIZA – Jednostka | C | Wprowadzone musi być co najmniej jedno z pól <ANALIZA> lub <ANALIZA – Jednostka> |
| 999x | |||
| a | Numer identyfikacyjny pozycji towarowej | R |
| Wartość pola musi być większa niż zero. <Numer identyfikacyjny pozycji towarowej> musi być niepowtarzalny w obrębie komunikatu i musi odnosić się do <Numeru identyfikacji pozycji towarowej> w treści dokumentu e-AD/e-SAD powiązanego e-AD/e-SAD, w przypadku którego zgłoszono braki lub nadwyżki. | n..3 | ||
| b | Kod wyrobu akcyzowego | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 10 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an4 | ||
| c | Wyjaśnienie | O |
|
| an..350 | ||
| d | Wyjaśnienie_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 | ||
| e | Rzeczywista ilość | O |
| Wartość pola musi być większa niż zero. | n..15,3 | ||
16 | Wszystkie przypomnienia dotyczące przemieszczania wyrobów akcyzowych | O |
|
| 99x | |||
16.1 | ATRYBUTY | R |
|
|
| |||
| a | Rodzaj komunikatu | R |
| Możliwe wartości są następujące: – 1 = przypomnienie o upływie terminu na zmianę miejsca przeznaczenia (lub podziału) – 2 = przypomnienie o upływie terminu na wysłanie raportu odbioru/wywozu – 3 = przypomnienie o upływie terminu na udzielenie informacji o miejscu przeznaczenia (art. 22 dyrektywy (UE) 2020/262) | n1 | ||
| b | Data i czas przypomnienia | R |
|
| dataCzas | ||
| c | Data i godzina odrzucenia | R |
|
| dataCzas | ||
| d | Informacja dotycząca przypomnienia | O |
|
| an..350 | ||
| e | Informacja dotycząca przypomnienia_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 | ||
16.2 | PRZEMIESZCZANIE WYROBÓW AKCYZOWYCH | R |
|
|
| |||
| a | ARC | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an21 | ||
| b | Numer porządkowy | R |
| Wartość pola musi być większa niż zero. | n..2 |
Tabela 4
(o której mowa w art. 5)
Wspólny wniosek
A | B | C | D | E | F | G |
1 | ATRYBUTY | R |
|
|
| |
| a | Rodzaj wniosku | R |
| Możliwe wartości są następujące: 1 = (zarezerwowany) 2 = wniosek o dane referencyjne 3 = (zarezerwowany) 4 = (zarezerwowany) 5 = wniosek o ponowną synchronizację rejestru podmiotów gospodarczych 6 = wniosek o wyszukanie wykazu dokumentów e-AD/e-SAD 7 = wniosek dotyczący statystyk SEED 8 = wniosek o wyszukanie wykazu dokumentów e-AD 9 = wniosek o wyszukanie wykazu dokumentów e-SAD | n1 |
| b | Nazwa komunikatu wniosku | C | – »R«, jeżeli w polu <Rodzaj wniosku> występuje »2« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. rodzaj wniosku w polu 1a) | Możliwe wartości są następujące: »C_COD_DAT« = Wspólny wykaz kodów »C_PAR_DAT« = Wspólne parametry systemowe »ALL« = Dla kompletnej struktury | a..9 |
| c | Urząd składający wniosek | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 |
| d | Identyfikator korelacji wniosku | C | – »R«, jeżeli w polu <Rodzaj wniosku> występuje »2«, »5«, »6« lub »7« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. rodzaj wniosku w polu 1a) | Wartość <Identyfikator korelacji wniosku> jest niepowtarzalna dla każdego z państw członkowskich. | An..44 |
| e | Data rozpoczęcia | C | Dla 1 e i f: – »R«, jeżeli w polu <Rodzaj wniosku> występuje »2« lub »5« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. rodzaj wniosku w polu 1a) |
| Data |
| f | Data końcowa | C
|
| Data | |
| g | Pojedyncza data | C | – »R«, jeżeli w polu <Rodzaj wniosku> występuje »2« lub »5« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. rodzaj wniosku w polu 1a) |
| Data |
2 | WNIOSEK DOTYCZĄCY WYKAZU DOKUMENTÓW E-AD/E-SAD | C | – »R«, jeżeli w polu <Rodzaj wniosku> występuje »6«, »8« lub »9« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. rodzaj wniosku w polu 1a) |
|
| |
| a | Kod państwa członkowskiego | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | a2 |
2.1 | RA_KRYTERIUM PIERWOTNE | R |
|
| 99x | |
| a | Kod rodzaju kryterium pierwotnego | R |
| Możliwe wartości są następujące: 1 = ARC 2 = marka produktu 3 = kategorie wyrobów akcyzowych przemieszczenia 4 = (zarezerwowany) 5 = (zarezerwowany) 6 = (zarezerwowany) 7 = (zarezerwowany) 8 = miasto odbiorcy 9 = miasto wysyłającego 10 = miasto gwaranta 11 = (zarezerwowany) 12 = miasto miejsca dostawy 13 = miasto składu podatkowego wysyłki 14 = miasto przewoźnika 15 = kod CN wyrobu 16 = data faktury 17 = numer akcyzowy odbiorcy 18 = numer akcyzowy wysyłającego 19 = numer akcyzowy gwaranta 20 = (zarezerwowany) 21 = (zarezerwowany) 22 = numer akcyzowy składu podatkowego przeznaczenia 23 = numer akcyzowy składu podatkowego wysyłki 24 = (zarezerwowany) 25 = kod wyrobu akcyzowego 26 = czas przewozu 27 = państwo członkowskie przeznaczenia 28 = państwo członkowskie wysyłki 29 = nazwa odbiorcy 30 = nazwa wysyłającego 31 = nazwa gwaranta 32 = (zarezerwowany) 33 = miasto miejsca dostawy 34 = miasto składu podatkowego wysyłki 35 = nazwa przewoźnika 36 = numer faktury 37 = kod pocztowy odbiorcy 38 = kod pocztowy wysyłającego 39 = kod pocztowy gwaranta 40 = (zarezerwowany) 41 = kod pocztowy miejsca dostawy 42 = kod pocztowy składu podatkowego wysyłki 43 = kod pocztowy przewoźnika 44 = ilość wyrobów (w treści dokumentu e-AD/e-SAD) 45 = lokalny numer referencyjny, będący numerem seryjnym nadanym przez wysyłającego 46 = rodzaj transportu 47 = (zarezerwowany) 48 = (zarezerwowany) 49 = numer VAT odbiorcy 50 = (zarezerwowany) 51 = numer VAT przewoźnika 52 = zmiana przeznaczenia (numer porządkowy ≥ 2) | n..2 |
2.1.1 | RA_WARTOŚĆ PIERWOTNA | O |
|
| 99x | |
| a | Wartość | R |
| Jeżeli <Kod rodzaju kryterium pierwotnego> wynosi »46« (Rodzaj transportu), stosuje się istniejący <Kod rodzaju transportu> w wykazie <RODZAJE TRANSPORTU>. | An..255 |
3 | STA_WNIOSEK | C | – »R«, jeżeli w polu <Rodzaj wniosku> występuje »7« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. rodzaj wniosku w polu 1a) |
|
| |
| a | Rodzaj statystyczny | R |
| Możliwe wartości są następujące: 1 = Aktywne/nieaktywne i usunięte podmioty gospodarcze 2 = zbliżające się wygaśnięcia 3 = podmioty gospodarcze według rodzaju i składy podatkowe 4 = działalność akcyzowa 5 = zmiany w zezwoleniach akcyzowych | n1 |
3.1 | Kod WYKAZU PAŃSTW CZŁONKOWSKICH | R |
|
| 99x | |
| a | Kod państwa członkowskiego | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | a2 |
4 | STA_OKRES | C | – »R«, jeżeli w polu <Rodzaj wniosku> występuje »7« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. rodzaj wniosku w polu 1a) |
|
| |
| a | Rok | R |
| Wartość pola musi być większa niż zero. | N4 |
| b | Półrocze | C | Dla 4 b, c i d: Trzy następujące pola danych są fakultatywne i wykluczają się wzajemnie: – <Półrocze> – <Kwartał> – <Miesiąc> tj. jeśli podane jest jedno z tych pól danych, nie | Możliwe wartości są następujące: 1 = pierwsze półrocze 2 = drugie półrocze | n1 |
| c | Kwartał | C
| Możliwe wartości są następujące: 1 = pierwszy kwartał 2 = drugi kwartał 3 = trzeci kwartał 4 = czwarty kwartał | n1 | |
| d | Miesiąc | C | stosuje się dwóch pozostałych. | Możliwe wartości są następujące: 1 = styczeń 2 = luty 3 = marzec 4 = kwiecień 5 = maj 6 = czerwiec 7 = lipiec 8 = sierpień 9 = wrzesień 10 = październik 11 = listopad 12 = grudzień | n..2 |
5 | SYNCHRONIZACJA NUMERÓW | C | – »R«, jeżeli w polu <Rodzaj wniosku> występuje »2« lub »5« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. rodzaj wniosku, pole 1a) |
|
| |
| a | Okres od dnia | R | – | Pole to musi mieć wartość wcześniejszą lub równą wartości pola 5b. W przypadku gdy wnioskowana jest ekstrakcja, pola »Okres od dnia« lub »Okres do dnia« zostaną wykorzystane do żądania zdarzeń ważnych w określonym okresie. Natomiast gdy wnioskowane jest wyszukiwanie, pola »Okres od dnia« lub »Okres do dnia« zostaną wykorzystane do żądania zdarzeń zmodyfikowanych i opublikowanych w określonym okresie. (zob. pole 5c) | data |
| b | Okres do dnia | R | – | W przypadku gdy wnioskowana jest ekstrakcja, pola »Okres od dnia« lub »Okres do dnia« zostaną wykorzystane do żądania zdarzeń ważnych w określonym okresie. Natomiast gdy wnioskowane jest wyszukiwanie, pola »Okres od dnia« lub »Okres do dnia« zostaną wykorzystane do żądania zdarzeń zmodyfikowanych i opublikowanych w określonym okresie. (zob. pole 5c) | data |
| c | Ekstrakcja | O | – | Wartość tego pola wynosi: – 0: w przypadku wyszukiwania (lub jest pusta w celu umożliwienia kompatybilności wstecznej); – 1: w przypadku ekstrakcji; – 2: w przypadku nieunieważnionych wpisów. | N1 |
| d | Kod państwa członkowskiego | O | – | (zob. wykaz kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | a2 |
6 | REF_WNIOSEK | C | – »R«, jeżeli w polu <Rodzaj wniosku> występuje »2« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. rodzaj wniosku w polu 1a) |
|
| |
| a | Znacznik kryteriów wspólnej oceny ryzyka | O |
| Możliwe wartości są następujące: 0 = brak lub fałszywe 1 = tak lub prawdziwe | n1 |
6.1 | Kod WYKAZU KODÓW | O |
|
| 99x | |
| a | Wykaz kodów, o które wnioskuje się | O |
| Możliwe wartości są następujące: 1 = jednostki miary 2 = rodzaje zdarzeń 3 = rodzaje dowodów 4 = (zarezerwowany) 5 = (zarezerwowany) 6 = kody języków 7 = Krajowi administratorzy 8 = kody krajów 9 = kody opakowań 10 = przyczyny odbioru z zastrzeżeniami lub raportu z kontroli z zastrzeżeniami 11 = przyczyny przerwania 12 = (zarezerwowany) 13 = rodzaje transportu 14 = jednostki transportu 15 = strefa uprawy winorośli 16 = kod czynności związanych z winem 17 = kategorie wyrobów akcyzowych 18 = wyroby akcyzowe 19 = kody CN 20 = powiązanie kod CN – wyrób akcyzowy 21 = przyczyny anulowania 22 = przyczyny ostrzeżenia co do e-AD lub odrzucenia e-AD 23 = wyjaśnienia dotyczące opóźnienia 24 = (zarezerwowany) 25 = osoby zgłaszające zdarzenie 26 = przyczyny odmowy 27 = przyczyny opóźnienia przekazania wyniku 28 = wniosek o działanie 29 = przyczyny wniosku 30 = (zarezerwowany) 31 = (zarezerwowany) 32 = (zarezerwowany) 33 = (zarezerwowany) 34 = przyczyny braku możliwości działań w ramach współpracy administracyjnej 35 = (zarezerwowany) 36 = rodzaj dokumentu 37 = (zarezerwowany) 38 = (zarezerwowany) 39 = przyczyny wniosku w sprawie zamknięcia ręcznego 40 = przyczyny odrzucenia wniosku w sprawie zamknięcia ręcznego 41 = administracja krajowa – stopień Plato | n..2 |
Tabela 5
(o której mowa w art. 5 ust. 2)
Wykaz e-AD/e-SAD w wyniku zapytania ogólnego
A | B | C | D | E | F | G | ||
1 | ATRYBUTY | R |
|
|
| |||
| a | Urząd składający wniosek | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 | ||
| b | Identyfikator korelacji wniosku | R |
| Wartość <Identyfikator korelacji wniosku> jest niepowtarzalna dla każdego z państw członkowskich. | An..44 | ||
2 | POZYCJA WYKAZU DOKUMENTÓW E-AD/E-SAD | O |
|
| 99x | |||
| a | Data wysłania | R |
|
| data | ||
2.1 | PRZEMIESZCZANIE WYROBÓW AKCYZOWYCH | R |
|
|
| |||
| a | ARC | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an21 | ||
| b | Data i czas zatwierdzenia dokumentu e-AD/e-SAD | R |
|
| dataCzas | ||
| c | Numer porządkowy | R |
| Wartość pola musi być większa niż zero. | n..2 | ||
2.2 | PODMIOT wysyłający | R |
|
|
| |||
| a | Numer akcyzowy podmiotu | R |
| Należy podać ważny numer akcyzowy SEED uprawnionego prowadzącego skład podatkowy, zarejestrowanego wysyłającego, uprawnionego wysyłającego, tymczasowo uprawnionego wysyłającego. (zob. wykaz kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 612/2013) | an13 | ||
| b | Nazwa podmiotu | R |
|
| an..182 | ||
2.3 | PODMIOT – miejsce wysyłki | C | JEŻELI w polu <E-AD/E-SAD. Kod rodzaju miejsca rozpoczęcia> występuje »Miejsce rozpoczęcia – Skład podatkowy« lub »Miejsce rozpoczęcia – Cło opłacone« WÓWCZAS <PODMIOT – miejsce wysyłki> jest »R« <URZĄD wysyłki – przywóz> nie ma zastosowania W PRZECIWNYM RAZIE <PODMIOT – miejsce wysyłki> nie ma zastosowania <URZĄD wysyłki – przywóz > jest »R« |
|
| |||
| a | Numer składu podatkowego | C | Nie ma zastosowania, jeżeli kod rodzaju miejsca rozpoczęcia procedury w polu 9d ma wartość »3«. (Kod rodzaju miejsca rozpoczęcia procedury – zob. pole 9d tabeli 1 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | Dla PODMIOT – Miejsce wysyłki Istniejący identyfikator <Numer składu podatkowego> (Numer akcyzowy w SEED). (zob. wykaz kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 612/2013) | an13 | ||
| b | Nazwa podmiotu | C | »R«, jeżeli kod rodzaju miejsca rozpoczęcia procedury w polu 9d ma wartość »3«. (Kod rodzaju miejsca rozpoczęcia procedury – zob. pole 9d tabeli 1 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) |
| an..182 | ||
2.4 | URZĄD wysyłki – przywóz | C | JEŻELI w polu <E-AD. Kod rodzaju miejsca rozpoczęcia> występuje »Miejsce rozpoczęcia – Skład podatkowy« lub »Miejsce rozpoczęcia – cło opłacone« WÓWCZAS <PODMIOT – miejsce wysyłki> jest »R« <URZĄD wysyłki – przywóz> nie ma zastosowania W PRZECIWNYM RAZIE <PODMIOT – miejsce wysyłki> nie ma zastosowania <URZĄD wysyłki – przywóz > jest »R« |
|
| |||
| a | Numer referencyjny urzędu | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 | ||
2.5 | PODMIOT Odbierający | C | »R«, z wyjątkiem kodu rodzaju miejsca przeznaczenia 8 |
|
| |||
| a | Identyfikacja podmiotu | C | JEŻELI w polu <Kod rodzaju miejsca przeznaczenia> występuje: – »Przeznaczenie – skład podatkowy« – »Przeznaczenie – zarejestrowany odbiorca« – »Przeznaczenie – tymczasowo zarejestrowany odbiorca« – »Przeznaczenie – dostawa bezpośrednia« – »Przeznaczenie – uprawniony odbiorca« – »Przeznaczenie – tymczasowo uprawniony odbiorca« – »Przeznaczenie – Powrót do miejsca wysyłki wysyłającego, w przypadku przemieszczania między przedsiębiorcami po opłaceniu cła« WÓWCZAS w polu <PODMIOT odbiorca. Identyfikacja podmiotu> występuje »R« W PRZECIWNYM RAZIE JEŻELI w polu <Kod rodzaju miejsca przeznaczenia> występuje: – »Przeznaczenie – wywóz« WÓWCZAS w polu <PODMIOT odbiorca. Identyfikacja podmiotu> występuje »O« W PRZECIWNYM RAZIE <PODMIOT odbiorca. Identyfikacja podmiotu> nie ma zastosowania | Możliwe wartości w polu <Identyfikacja podmiotu> opisano w poniższej tabeli: | an..16 | ||
| Kod rodzaju miejsca przeznaczenia | PODMIOT ODBIERAJĄCY. Identyfikacja podmiotu | PODMIOT Miejsce dostawy. Identyfikacja podmiotu |
| ||||
| 1 – Przeznaczenie – skład podatkowy | Numer akcyzowy (1) | Numer składu podatkowego (numer akcyzowy) (5) |
| ||||
| 2 – Przeznaczenie – zarejestrowany odbiorca | Numer akcyzowy (2) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 3 – Przeznaczenie – tymczasowo zarejestrowany odbiorca | Numer zezwolenia tymczasowego (4) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 4 – Przeznaczenie – dostawa bezpośrednia | Numer akcyzowy (3) | (Nie dotyczy) |
| ||||
| 5 – Przeznaczenie – odbiorca zwolniony | (Nie dotyczy) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 6 – Przeznaczenie – wywóz | Numer VAT (fakultatywny) | (Pole <PODMIOT Miejsce dostawy> nie istnieje) |
| ||||
| 8 – Miejsce przeznaczenia nieznane | (Nie dotyczy) | (Nie dotyczy) |
| ||||
|
|
|
| 9 – Przeznaczenie – uprawniony odbiorca | Numer akcyzowy (6) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| |
| 10 – Przeznaczenie – tymczasowo uprawniony odbiorca | Numer zezwolenia tymczasowego (7) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 11 – Przeznaczenie – powrót do miejsca wysyłki wysyłającego, w przypadku przemieszczania między przedsiębiorcami po opłaceniu cła | Numer akcyzowy (8) lub numer zezwolenia tymczasowego (9) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| (1) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony prowadzący skład«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (2) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Zarejestrowany odbiorca«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (3) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony prowadzący skład« lub »Zarejestrowany odbiorca«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (4) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Tymczasowo zarejestrowany odbiorca«. Istniejący <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE>. (5) Istniejący identyfikator <Numer składu podatkowego> w zestawie <SKŁAD PODATKOWY>. (6) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony odbiorca«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (7) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Tymczasowo uprawniony odbiorca«. Istniejący <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE>. (8) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony wysyłający«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (9) Istniejący <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE> z kodem typu operatora »Tymczasowo uprawniony wysyłający«. (*) W przypadku miejsca dostawy »Jakakolwiek identyfikacja« oznacza: numer VAT lub inny identyfikator; jest to fakultatywne. (w stosownym wypadku zob. wykaz kodów w pkt 1 i wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 612/2013) |
| ||||||
| b | Numer EORI | C | – »O«, jeżeli w polu <Kod rodzaju miejsca przeznaczenia> występuje »Przeznaczenie – wywóz« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | Należy podać numer EORI osoby odpowiedzialnej za złożenie zgłoszenia wywozowego zgodnie z art. 21 ust. 1 dyrektywy Rady (UE) 2020/262. | an..17 | ||
| c | Nazwa podmiotu | R |
|
| an..182 | ||
2.6 | PODMIOT Miejsce dostawy | C | Fakultatywny charakter pola <PODMIOT Miejsce dostawy> opisano poniżej zgodnie z <Kodem rodzaju miejsca przeznaczenia>: – »R« dla kodu rodzaju miejsca przeznaczenia 1, 4, »9« i »10« – »O« dla kodu rodzaju miejsca przeznaczenia 2, 3 i 5 – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | – | – | |||
| a | Identyfikacja podmiotu | C | JEŻELI w polu <Kod rodzaju miejsca przeznaczenia> występuje »Przeznaczenie – skład podatkowy« lub »Przeznaczenie – tymczasowo uprawniony odbiorca« WÓWCZAS <PODMIOT Miejsce dostawy. Identyfikacja podmiotu> występuje »R« W PRZECIWNYM RAZIE JEŻELI w polu <Kod rodzaju miejsca przeznaczenia> występuje »Przeznaczenie – dostawa bezpośrednia« WÓWCZAS <PODMIOT Miejsce dostawy. Identyfikacja podmiotu> nie ma zastosowania W PRZECIWNYM RAZIE w polu <PODMIOT Miejsce dostawy. Identyfikacja podmiotu> występuje »O« | Możliwe wartości w polu <Identyfikacja podmiotu> opisano w poniższej tabeli: | an..16 | ||
| Kod rodzaju miejsca przeznaczenia | PODMIOT ODBIERAJĄCY. Identyfikacja podmiotu | PODMIOT Miejsce dostawy. Identyfikacja podmiotu |
| ||||
1 – Przeznaczenie – skład podatkowy | Numer akcyzowy (1) | Numer składu podatkowego (numer akcyzowy) (5) |
| |||||
2 – Przeznaczenie – zarejestrowany odbiorca | Numer akcyzowy (2) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| |||||
| 3 – Przeznaczenie – tymczasowo zarejestrowany odbiorca | Numer zezwolenia tymczasowego (4) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 4 – Przeznaczenie – dostawa bezpośrednia | Numer akcyzowy (3) | (Nie dotyczy) |
| ||||
|
|
|
| 5 – Przeznaczenie – odbiorca zwolniony | (Nie dotyczy) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| |
| 6 – Przeznaczenie – wywóz | Numer VAT (fakultatywny) | (Pole <PODMIOT Miejsce dostawy> nie istnieje) |
| ||||
| 8 – Miejsce przeznaczenia nieznane | (Nie dotyczy) | (Nie dotyczy) |
| ||||
| 9 – Przeznaczenie – uprawniony odbiorca | Numer akcyzowy (6) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 10 – Przeznaczenie – tymczasowo uprawniony odbiorca | Numer zezwolenia tymczasowego (7) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 11 – Przeznaczenie – powrót do miejsca wysyłki wysyłającego, w przypadku przemieszczania między przedsiębiorcami po opłaceniu cła | Numer akcyzowy (8) lub numer zezwolenia tymczasowego (9) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
|
|
|
| (1) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony prowadzący skład«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (2) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Zarejestrowany odbiorca«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (3) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony prowadzący skład« lub »Zarejestrowany odbiorca«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (4) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Tymczasowo zarejestrowany odbiorca«. Istniejący <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE>. (5) Istniejący identyfikator <Numer składu podatkowego> w zestawie <SKŁAD PODATKOWY>. (6) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony odbiorca«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (7) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Tymczasowo uprawniony odbiorca«. Istniejący <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE>. (8) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony wysyłający«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (9) Istniejący <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE> z kodem typu operatora »Tymczasowo uprawniony wysyłający«. (*) W przypadku miejsca dostawy »Jakakolwiek identyfikacja« oznacza: numer VAT lub inny identyfikator; jest to fakultatywne. (w stosownym wypadku zob. wykaz kodów w pkt 1 i wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 612/2013) |
| |||
| b | Nazwa podmiotu | C | JEŻELI w polu <Kod rodzaju miejsca przeznaczenia> występuje »Przeznaczenie – dostawa bezpośrednia« WÓWCZAS w polu <Nazwa podmiotu> występuje »O« W PRZECIWNYM RAZIE w polu <Nazwa podmiotu> występuje »R« |
| an..182 | ||
2.7 | URZĄD Miejsce dostawy – Urząd celny | C | Fakultatywny charakter pola <URZĄD Miejsce dostawy – Urząd celny> opisano poniżej zgodnie z <Kodem rodzaju miejsca przeznaczenia>: – »R« dla kodu rodzaju miejsca przeznaczenia 6 – W przeciwnym razie nie ma zastosowania |
|
| |||
| a | Numer referencyjny urzędu | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 | ||
2.8 | Kod KATEGORII WYROBÓW AKCYZOWYCH | R |
|
| 9x | |||
| a | Kod kategorii wyrobów akcyzowych | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 612/2013) | a1 | ||
2.9 | PODMIOT Organizator transportu | C | JEŻELI w polu < Nagłówek E-AD/E-SAD. Organizacja przewozu> (IE 801) (lub <Nagłówek E-AD/E-SAD. Organizacja przewozu> (IE 815)) występuje »Wysyłający« i »Odbiorca« WÓWCZAS <PODMIOT Organizator transportu> nie ma zastosowania W PRZECIWNYM RAZIE w polu <PODMIOT Organizator transportu> występuje »R« |
|
| |||
| a | Numer VAT | O |
|
| an..14 | ||
| b | Nazwa podmiotu | R |
|
| an..182 | ||
2.10 | PODMIOT Pierwszy Przewoźnik | O |
|
|
| |||
| a | Numer VAT | O |
|
| an..14 | ||
| b | Nazwa podmiotu | R |
|
| an..182 |
Tabela 6
(o której mowa w art. 5)
Odrzucenie wspólnego wniosku
A | B | C | D | E | F | G |
1 | Komunikat wspólnego wniosku | R |
| Kontekst komunikatu wspólnego wniosku dotyczącego przemieszczania, którego strukturę określono w tabeli 4 |
| |
2 | Odrzucenie | R |
|
| 99x | |
| a | Data i godzina odrzucenia | R |
|
| dataCzas |
| b | Kod przyczyny odrzucenia | R |
| Możliwe wartości są następujące: – 0 = Inne – 2 = Nie stwierdzono dokumentu(dokumentów) e-AD/e-SAD odpowiadającego (odpowiadających) kryteriom selekcji – 3 = brak danych odniesienia – 4 = brak wykazu urzędów akcyzowych – 5 = brak dostępnych danych SEED – 7 = wymagane dane nieznane – 8 = zwiększona liczba poza zakresem – 26 = wykryto duplikat – 112 = nieprawidłowa wartość (kod) – 115 = niedopuszczalny w tej pozycji | n..3 |
Tabela 7
(o której mowa w art. 6 ust. 1)
Wspólny wniosek dotyczący współpracy administracyjnej
A | B | C | D | E | F | G |
1 | ATRYBUTY | R |
|
|
| |
| a | Rodzaj wniosku | R |
| Możliwe wartości są następujące: 1 = współpraca administracyjna 2 = zarezerwowane | n1 |
| b | Termin przedstawienia wyników | R |
|
| data |
2 | DZIAŁANIA NASTĘPCZE | R |
|
|
| |
| a | Identyfikator korelacji działań następczych | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 1 w załączniku II) | an28 |
| b | Data wydania | R |
|
| data |
| c | Kod państwa członkowskiego nadawcy | R |
| Administracja krajowa określona kodem kraju w wykazie kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636 | a2 |
| d | Numer referencyjny urzędu nadawcy | O |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 |
| e | Funkcjonariusz nadawcy | O |
|
| an..35 |
| f | Kod państwa członkowskiego adresata | R |
| Administracja krajowa określona kodem kraju w wykazie kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636 | a2 |
| g | Numer referencyjny urzędu adresata | O |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 |
| h | Funkcjonariusz adresata | O |
|
| an..35 |
| i | Krajowy numer referencyjny sprawy | O |
|
| an..99 |
3 | WNIOSEK_ACO | C | – »R«, jeżeli w polu <Rodzaj wniosku> występuje »1« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. rodzaj wniosku w polu 1a) |
|
| |
| a | Informacje na temat wniosku w sprawie współpracy administracyjnej | R |
|
| an..999 |
| b | Informacje na temat wniosku w sprawie współpracy administracyjnej_LNG | R |
| W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| c | Znacznik | O |
| Możliwe wartości są następujące: 0 = brak lub fałszywe 1 = tak lub prawdziwe | n1 |
3.1 | Kod PRZYCZYNY WNIOSKU | R |
|
| 99x | |
| a | Kod przyczyny wniosku w sprawie współpracy administracyjnej | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 8 w załączniku II) | n..2 |
| b | ACO_Informacje uzupełniające | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod przyczyny wniosku w sprawie współpracy administracyjnej> występuje »Inne« – w przeciwnym razie »O« | – | an..999 |
| c | ACO_Informacje uzupełniające_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
3.1.1 | ODNIESIENIE DO OCENY RYZYKA | O |
|
| 99x | |
| a | Inny profil ryzyka | O |
|
| an..999 |
| b | Inny profil ryzyka_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
3.2 | Wykaz ARC | O |
|
| 99x | |
| a | ARC | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an21 |
| b | Numer porządkowy | O |
| Wartość pola musi być większa niż zero. | n..2 |
3.3 | PODMIOT Osoba | O |
|
| 99x | |
| a | Numer akcyzowy podmiotu | C | Dla 3.3 a, b i c: musi być wprowadzony co najmniej jeden z następujących atrybutów: – <Numer akcyzowy podmiotu> – <Numer VAT> – <Nazwa podmiotu> | Istniejący identyfikator (Numer akcyzy) <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU> lub <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <TYMCZASOWE ZEZWOLENIE>. (zob. wykaz kodów w pkt 1 i wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 612/2013) | an13 |
| b | Numer VAT | C |
| an..14 |
|
| c | Nazwa podmiotu | C |
| an..182 |
|
| d | Kod państwa członkowskiego | C | – »R«, jeżeli podano <Nazwę podmiotu>, a nie podano <Numeru akcyzowego podmiotu> ani <Numeru VAT> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. numer akcyzowy podmiotu w polu 3.3a, numer VAT w polu 3.3b, nazwa podmiotu w polu 3.3c) | Administracja krajowa określona kodem kraju w wykazie kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636 | a2 |
| e | Ulica | O |
|
| an..65 |
| f | Numer domu | O |
|
| an..11 |
| g | Kod pocztowy | O |
|
| an..10 |
| h | Miejscowość | O |
|
| an..50 |
| i | NAD_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| j | Numer telefonu | O |
|
| an..35 |
| k | Numer faksu | O |
|
| an..35 |
| l | Adres e-mail | O |
|
| an..70 |
3.4 | DOKUMENTY POTWIERDZAJĄCE | O |
|
| 9x | |
| a | Krótki opis dokumentu potwierdzającego | C | – »R«, jeżeli w polu <Rodzaj dokumentu potwierdzającego> występuje »Inne« – w przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. numer dokumentu potwierdzającego w polu 3.4c i obraz dokumentu w polu 3.4e) |
| an..999 |
| b | Krótki opis dokumentu potwierdzającego_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| c | Numer dokumentu potwierdzającego | C | Przynajmniej jedno spośród następujących trzech pól musi być wypełnione: – <Rodzaj dokumentu potwierdzającego> – <Numer dokumentu potwierdzającego> – <Obraz dokumentu> (zob. krótki opis dokumentu potwierdzającego w polu 3.4a i obraz dokumentu w polu 3.4e) |
| an..999 |
| d | Numer dokumentu potwierdzającego_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| e | Obraz dokumentu | C | Przynajmniej jedno spośród następujących trzech pól musi być wypełnione: – <Rodzaj dokumentu potwierdzającego> – <Numer dokumentu potwierdzającego> – <Obraz dokumentu> (zob. krótki opis dokumentu potwierdzającego w polu 3.4a i numer dokumentu potwierdzającego w polu 3.4c) |
|
|
| f | Rodzaj dokumentu potwierdzającego | C | Przynajmniej jedno spośród następujących trzech pól musi być wypełnione: – <Rodzaj dokumentu potwierdzającego> – <Numer dokumentu potwierdzającego> – <Obraz dokumentu> Zob. numer dokumentu potwierdzającego w polu 3.4c i obraz dokumentu w polu 3.4e | (zob. wykaz kodów w pkt 15 załącznika II) | an..4 |
3.5 | Wymagane DZIAŁANIA | O |
|
| 99x | |
| a | Kod działania w ramach współpracy administracyjnej | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 9 w załączniku II) | n..2 |
| b | Uzupełnienie działania w ramach ACO | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod działania w ramach współpracy administracyjnej> występuje »Inne« – w przeciwnym razie »O« (zob. kod działania w ramach współpracy administracyjnej w polu 3.5a) |
| an..999 |
| c | Uzupełnienie działania w ramach ACO_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
4 | KONTAKT | O |
|
|
| |
| a | Numer referencyjny urzędu | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 |
| b | Zgłaszający funkcjonariusz ds. podatku akcyzowego | O |
|
| an..35 |
| c | Numer telefonu | O |
|
| an..35 |
| d | Numer faksu | O |
|
| an..35 |
| e | Adres e-mail | O |
|
| an..70 |
Tabela 8
(o której mowa w art. 7)
Odpowiedź
A | B | C | D | E | F | G |
1 | ATRYBUTY | R |
|
|
| |
| a | Rodzaj komunikatu | R |
| Możliwe wartości są następujące: – 1 = odpowiedź w sprawie współpracy administracyjnej – 2 = zarezerwowany | n1 |
2 | DZIAŁANIA NASTĘPCZE | R |
|
|
| |
| a | Identyfikator korelacji działań następczych | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 1 w załączniku II) | an28 |
| b | Data wydania | R |
|
| data |
| c | Kod państwa członkowskiego nadawcy | R |
| Administracja krajowa określona kodem kraju w wykazie kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636 | a2 |
| d | Numer referencyjny urzędu nadawcy | O |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 |
| e | Funkcjonariusz nadawcy | O |
|
| an..35 |
| f | Kod państwa członkowskiego adresata | R |
| Administracja krajowa określona kodem kraju w wykazie kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636 | a2 |
| g | Numer referencyjny urzędu adresata | O |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 |
| h | Funkcjonariusz adresata | O |
|
| an..35 |
| i | Krajowy numer referencyjny sprawy | C | – »O«, jeżeli <Identyfikator korelacji działań następczych> nie zgadza się z <Identyfikatorem korelacji działań następczych> w komunikacie w sprawie wniosku – »R«, jeżeli <Identyfikator korelacji działań następczych> zgadza się z <Identyfikatorem korelacji działań następczych> w komunikacie w sprawie wniosku ORAZ <Krajowy numer referencyjny sprawy> widnieje w komunikacie w sprawie wniosku | JEŻELI <Identyfikator korelacji działań następczych> zgadza się z <Identyfikatorem korelacji działań następczych> w komunikacie w sprawie wniosku ORAZ <Krajowy numer referencyjny sprawy> widnieje w komunikacie w sprawie wniosku WÓWCZAS <Krajowy numer referencyjny sprawy> musi równać się wartości w polu <Krajowy numer referencyjny sprawy> w komunikacie w sprawie wniosku. | an..99 |
3 | ODPOWIEDŹ | R |
|
|
| |
| a | Termin przedstawienia wyników | C | Dla 3 a i b: – »R«, jeżeli podano <Kod przyczyny odmowy> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. kod przyczyny odmowy w polu 3c) |
| dataCzas |
| b | Kod przyczyny opóźnienia przekazania wyniku | C
| (zob. wykaz kodów w pkt 3 w załączniku II) | n..2 | |
| c | Kod przyczyny odmowy | O |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 w załączniku II) | n..2 |
| d | Uzupełnienie przyczyny odmowy | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod przyczyny odmowy> występuje »Inne« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. kod przyczyny odmowy w polu 3c) |
| an..999 |
| e | Uzupełnienie przyczyny odmowy_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
Tabela 9
(o której mowa w art. 7)
Przypomnienie dotyczące współpracy administracyjnej
A | B | C | D | E | F | G |
1 | ATRYBUTY | R |
|
|
| |
| a | Rodzaj komunikatu | R |
| Możliwe wartości są następujące: – 1 = przypomnienie dotyczące wyników współpracy administracyjnej – 2 = zarezerwowany | n1 |
2 | DZIAŁANIA NASTĘPCZE | R |
|
|
| |
| a | Identyfikator korelacji działań następczych | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 1 w załączniku II) | an28 |
| b | Data wydania | R |
|
| data |
| c | Kod państwa członkowskiego nadawcy | R |
| Administracja krajowa określona kodem kraju w wykazie kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636 | a2 |
| d | Numer referencyjny urzędu nadawcy | O |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 |
| e | Funkcjonariusz nadawcy | O |
|
| an..35 |
| f | Kod państwa członkowskiego adresata | R |
| Administracja krajowa określona kodem kraju w wykazie kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636 | a2 |
| g | Numer referencyjny urzędu adresata | O |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 |
| h | Funkcjonariusz adresata | O |
|
| an..35 |
| i | Krajowy numer referencyjny sprawy | C | – »O«, jeżeli <Identyfikator korelacji działań następczych> nie zgadza się z <Identyfikatorem korelacji działań następczych> w komunikacie w sprawie wniosku – »R«, jeżeli <Identyfikator korelacji działań następczych> zgadza się z <Identyfikatorem korelacji działań następczych> w komunikacie w sprawie wniosku ORAZ <Krajowy numer referencyjny sprawy> widnieje w komunikacie w sprawie wniosku – w przeciwnym razie nie ma zastosowania. | JEŻELI <Identyfikator korelacji działań następczych> zgadza się z <Identyfikatorem korelacji działań następczych> w komunikacie w sprawie wniosku ORAZ <Krajowy numer referencyjny sprawy> widnieje w komunikacie w sprawie wniosku WÓWCZAS <Krajowy numer referencyjny sprawy> musi równać się wartości w polu <Krajowy numer referencyjny sprawy> w komunikacie w sprawie wniosku. | an..99 |
Tabela 10
(o której mowa w art. 6 ust. 3, art. 9 ust. 1 i art. 10 i 16)
Wyniki współpracy administracyjnej
A | B | C | D | E | F | G |
1 | DZIAŁANIA NASTĘPCZE | R |
|
|
| |
| a | Identyfikator korelacji działań następczych | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 1 w załączniku II) | an28 |
| b | Data wydania | R |
|
| data |
| c | Kod państwa członkowskiego nadawcy | R |
| Administracja krajowa określona kodem kraju w wykazie kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636 | a2 |
| d | Numer referencyjny urzędu nadawcy | O |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 |
| e | Funkcjonariusz nadawcy | O |
|
| an..35 |
| f | Kod państwa członkowskiego adresata | R |
| Administracja krajowa określona kodem kraju w wykazie kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636 | a2 |
| g | Numer referencyjny urzędu adresata | O |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 |
| h | Funkcjonariusz adresata | O |
|
| an..35 |
| i | Krajowy numer referencyjny sprawy | C | – »O«, jeżeli <Identyfikator korelacji działań następczych> nie zgadza się z <Identyfikatorem korelacji działań następczych> w komunikacie w sprawie wniosku – »R«, jeżeli <Identyfikator korelacji działań następczych> zgadza się z <Identyfikatorem korelacji działań następczych> w komunikacie w sprawie wniosku ORAZ <Krajowy numer referencyjny sprawy> widnieje w komunikacie w sprawie wniosku – w przeciwnym razie nie ma zastosowania. | JEŻELI <Identyfikator korelacji działań następczych> zgadza się z <Identyfikatorem korelacji działań następczych> w komunikacie w sprawie wniosku ORAZ <Krajowy numer referencyjny sprawy> widnieje w komunikacie w sprawie wniosku WÓWCZAS <Krajowy numer referencyjny sprawy> musi równać się wartości w polu <Krajowy numer referencyjny sprawy> w komunikacie w sprawie wniosku. | an..99 |
2 | KONTAKT | O |
|
|
| |
| a | Numer referencyjny urzędu | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 |
| b | Zgłaszający funkcjonariusz ds. podatku akcyzowego | O |
|
| an..35 |
| c | Numer telefonu | O |
|
| an..35 |
| d | Numer faksu | O |
|
| an..35 |
| e | Adres e-mail | O |
|
| an..70 |
3 | WYNIK DZIAŁANIA_ACO | O |
|
| 99x | |
| a | ARC | O |
| (zob. wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an21 |
| b | Numer porządkowy | C | – »O«, jeżeli podano <ARC> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. ARC w polu 3 a) | Wartość pola musi być większa niż zero. | n..2 |
| c | Kod działania w ramach współpracy administracyjnej | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 9 w załączniku II) | n..2 |
| d | Uzupełnienie działania w ramach ACO | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod działania w ramach współpracy administracyjnej> występuje »Inne« – w przeciwnym razie »O« (zob. kod działania w ramach współpracy administracyjnej w polu 3c) |
| an..999 |
| e | Uzupełnienie działania w ramach ACO_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| f | Kod przyczyny braku możliwości działania w ramach ACO | O |
| (zob. wykaz kodów w pkt 11 w załączniku II) | n..2 |
| g | Uzupełnienie przyczyny braku możliwości działania w ramach ACO | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod przyczyny braku możliwości działania w ramach ACO> występuje »Inne« – w przeciwnym razie »O« (zob. kod przyczyny braku możliwości działania w ramach ACO w polu 3f) |
| an..999 |
| h | Uzupełnienie przyczyny braku możliwości działania w ramach ACO_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| i | Ustalenie w miejscu przeznaczenia | O |
| Możliwe wartości są następujące: 0 = Inne ustalenia 1 = (zarezerwowany) 2 = Przesyłka w porządku 3 = Przesyłka nie dotarła na miejsce przeznaczenia 4 = Przesyłka wpłynęła z opóźnieniem 5 = Wykryto niedobór 6 = Stwierdzone nieprawidłowości w wyrobach akcyzowych 7 = Przesyłki nie ujęte w ewidencji towarowej 8 = Nie udało się skontaktować się z podmiotem 9 = Brakujący podmiot 10 = Wykryto nadwyżkę 11 = Błędny KWA 12 = Błędny kod rodzaju przeznaczenia 13 = Potwierdzone różnice 14 = Zalecane ręczne zamknięcie 15 = Zaleca się przerwanie 16 = Stwierdzono nieprawidłowości | n..2 |
| j | Inny rodzaj ustaleń | C | – »R«, jeżeli w polu <Stwierdzenie w miejscu przeznaczenia> występuje »Inne ustalenia« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. stwierdzenie w miejscu przeznaczenia w polu 3i) |
| an..999 |
| k | Inny rodzaj ustaleń_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| l | Dodatkowe wyjaśnienia | O |
|
| an..999 |
| m | Dodatkowe wyjaśnienia_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| n | Numer raportu z kontroli | O |
| (zob. wykaz kodów w pkt 2 w załączniku II) Komunikat »Raport z kontroli« istnieje w systemie (także wtedy, gdy zostaje ujęty w otrzymanym komunikacie »Historia przemieszczania«) z takim samym <Numerem raportu z kontroli> jak numer przedłożonego komunikatu. Ponadto jeżeli w przedłożonym komunikacie podano <ARC>, to odpowiada on <ARC> komunikatu »Raport z kontroli«, do którego się odnosi (zob. ARC w polu 3 a) | an16 |
4 | WNIOSEK O INFORMACJE ZWROTNE | O |
|
|
| |
| a | Wnioskowane lub przekazane informacje zwrotne | R |
| Możliwe wartości są następujące: 0 = Brak wniosku o informacje zwrotne 1 = Wniosek o informacje zwrotne 2 = Przekazanie informacji zwrotnych | n1 |
| b | Działania następcze | C | Co najmniej jedno z podanych dwóch pól, jeśli podano pole 4a: – <Działania następcze> – <Znaczenie informacji> | – | an..999 |
| c | Działania następcze_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| d | Znaczenie podanych informacji | C | Co najmniej jedno z podanych dwóch pól, jeśli podano pole 4a: – <Działania następcze> – <Znaczenie informacji> | – | an..999 |
| e | Znaczenie informacji_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
5 | DOKUMENTY POTWIERDZAJĄCE | O |
|
| 9x | |
| a | Krótki opis dokumentu potwierdzającego | C | – »R«, jeżeli w polu <Rodzaj dokumentu potwierdzającego> występuje »Inne« – w przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. rodzaj dokumentu potwierdzającego w polu 5f) |
| an..999 |
| b | Krótki opis dokumentu potwierdzającego_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| c | Numer dokumentu potwierdzającego | C | Przynajmniej jedno spośród następujących trzech pól musi być wypełnione: – <Krótki opis dokumentu potwierdzającego> – <Numer dokumentu potwierdzającego> – <Obraz dokumentu> (zob. krótki opis dokumentu potwierdzającego w polu 5a i obraz dokumentu w polu 5e) |
| an..999 |
| d | Numer dokumentu potwierdzającego_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| e | Obraz dokumentu | C | Przynajmniej jedno spośród następujących trzech pól musi być wypełnione: – <Krótki opis dokumentu potwierdzającego> – <Numer dokumentu potwierdzającego> – <Obraz dokumentu> (zob. krótki opis dokumentu potwierdzającego w polu 5a i numer dokumentu potwierdzającego w polu 5c) |
|
|
| f | Rodzaj dokumentu potwierdzającego | C | Przynajmniej jedno spośród następujących trzech pól musi być wypełnione: – <Krótki opis dokumentu potwierdzającego> – <Numer dokumentu potwierdzającego> – <Obraz dokumentu> (zob. krótki opis dokumentu potwierdzającego w polu 5a, numer dokumentu potwierdzającego w polu 5c i obraz dokumentu w polu 5e) | (zob. wykaz kodów w pkt 15 załącznika II) | an..4 |
Tabela 11
(o której mowa w art. 9 ust. 2 i art. 11)
Raport z kontroli
A | B | C | D | E | F | G |
1 | ATRYBUTY | R |
|
|
| |
| a | Rodzaj komunikatu | R |
| Możliwe wartości są następujące: 1 = zatwierdzony dokument | n1 |
| b | Data i czas zatwierdzenia raportu z kontroli | C | – »R« po skutecznym zatwierdzeniu – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | – | dataCzas |
2 | NAGŁÓWEK RAPORTU Z KONTROLI | R |
|
|
| |
| a | Numer raportu z kontroli | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 2 w załączniku II) | an16 |
2.1 | URZĄD KONTROLI | R |
|
|
| |
| a | Numer referencyjny urzędu kontroli | O |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 |
| b | Kod państwa członkowskiego | C | Dla 2.1 b, c, d, e, f oraz g: – »R« z wyjątkiem <Numeru domu>, który ma wartość »O«, jeżeli nie podano <Numeru referencyjnego urzędu kontroli> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. numer referencyjny urzędu kontroli w polu 2.1a) | Administracja krajowa określona kodem kraju w wykazie kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636 | a2 |
| c | Nazwa urzędu kontroli | C |
| an..35 | |
| d | Ulica | C |
| an..65 | |
| e | Numer domu | C |
| an..11 | |
| f | Kod pocztowy | C |
| an..10 | |
| g | Miejscowość | C |
| an..50 | |
| h | Numer telefonu | C | Dla 2.1 h, i oraz j: Jeżeli nie podano <Numeru referencyjnego urzędu kontroli>, musi występować co najmniej jeden z następujących trzech atrybutów: – <Numer telefonu> – <Numer faksu> – <Adres e-mail> – w przeciwnym razie żaden z trzech atrybutów nie ma zastosowania (zob. numer referencyjny urzędu kontroli w polu 2.1a) |
| an..35 |
| i | Numer faksu | C |
| an..35 | |
| j | Adres e-mail | C |
| an..70 | |
| k | NAD_LNG | C | »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie wolne pole (pola) tekstowe | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
3 | PRZEMIESZCZANIE WYROBÓW AKCYZOWYCH | C | Musi wystąpić jedno z pól <PRZEMIESZCZANIE WYROBÓW AKCYZOWYCH> lub <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY> |
|
| |
| a | ARC | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an21 |
| b | Numer porządkowy | R |
| Wartość pola musi być większa niż zero. | n..2 |
4 | INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY | C | Musi wystąpić jedno z pól <PRZEMIESZCZANIE WYROBÓW AKCYZOWYCH> lub <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY> |
|
| |
| a | Rodzaj innego dokumentu towarzyszącego | R |
| Możliwe wartości są następujące: 0 = Inne 2 = (zarezerwowany) | n1 |
| b | Krótki opis innego dokumentu towarzyszącego | C | »R«, jeżeli w polu <Rodzaj innego dokumentu towarzyszącego> występuje »Inne« w przeciwnym razie nie ma zastosowania |
| an…350 |
| c | Krótki opis innego dokumentu towarzyszącego_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | n2 |
| d | Numer innego dokumentu towarzyszącego | R |
|
| an…350 |
| e | Data innego dokumentu towarzyszącego | R |
|
| data |
| f | Obraz innego dokumentu towarzyszącego | O |
|
|
|
| g | Państwo członkowskie wysyłki | R |
| Administracja krajowa określona kodem kraju w wykazie kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636 | a2 |
| h | Państwo członkowskie przeznaczenia | R |
| Administracja krajowa określona kodem kraju w wykazie kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636 | a2 |
4.1 | PODMIOT Osoba uczestnicząca w przemieszczaniu | O |
|
| 9x | |
| a | Numer akcyzowy podmiotu | C | Musi być wprowadzony co najmniej jeden z następujących atrybutów: – <Numer akcyzowy podmiotu> – <Identyfikacja podmiotu> – <Nazwa podmiotu> | Istniejący identyfikator (Numer akcyzy) <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU> lub <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <TYMCZASOWE ZEZWOLENIE>. (zob. wykaz kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 612/2013) | an13 |
| b | Identyfikacja podmiotu | C | Musi być wprowadzony co najmniej jeden z następujących atrybutów: – <Numer akcyzowy podmiotu> – <Identyfikacja podmiotu> – <Nazwa podmiotu> | Numer VAT lub dowolny inny numer krajowy. | an16 |
| c | Nazwa podmiotu | C | Musi być wprowadzony co najmniej jeden z następujących atrybutów: – <Numer akcyzowy podmiotu> – <Identyfikacja podmiotu> – <Nazwa podmiotu> | – | an..182 |
| d | Rodzaj podmiotu-osoby | O |
| Możliwe wartości są następujące: 1 = Wysyłający 2 = Odbiorca 3 = przedstawiciel podatkowy 4 = sprzedawca 5 = osoba odpowiedzialna 6 = indywidualny prywatny klient | n..2 |
| e | Kod państwa członkowskiego | C | »R«, jeżeli podano <Nazwę podmiotu> ORAZ nie podano <Numeru akcyzowego podmiotu> ani <Identyfikacji podmiotu>. w przeciwnym razie nie ma zastosowania | (zob. wykaz kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | a2 |
| f | Ulica | O |
|
| an..65 |
| g | Numer domu | O |
|
| an..11 |
| h | Kod pocztowy | O |
|
| an..10 |
| i | Miejscowość | O |
|
| an..50 |
| j | NAD_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| k | Numer telefonu | O |
|
| an..35 |
| m | Adres e-mail | O |
|
| an..70 |
4.2 | POZYCJA TOWAROWA | O |
|
| 999x | |
| a | Opis towarów | O |
|
| an..55 |
| b | Kod CN | C | – »R«, jeżeli <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY. Obraz innego dokumentu towarzyszącego> nie występuje w polu <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. pole 4 i 4f) | Wartość pola musi być większa niż zero. | n8 |
| c | Handlowy opis towarów | O |
|
| an..999 |
| d | Kod dodatkowy | O |
|
| an..35 |
| e | Ilość | C | – »R«, jeżeli <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY. Obraz innego dokumentu towarzyszącego> nie występuje w polu <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. pole 4 i 4f) | Wartość pola musi być większa niż zero. | n..15,3 |
| f | Kod jednostki pomiaru | C | – »R«, jeżeli <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY. Obraz innego dokumentu towarzyszącego> nie występuje w polu <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. pole 4 i 4f) | (zob. wykaz kodów w pkt 11 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | n..2 |
| g | Masa brutto | O |
| Masa brutto musi być równa masie netto lub od niej większa. Wartość pola musi być większa niż zero. | n..16,6 |
| h | Masa netto | O |
| Masa brutto musi być równa masie netto lub od niej większa. Wartość pola musi być większa niż zero. | n..16,6 |
4.3 | ŚRODKI TRANSPORTU | C | – »R«, jeżeli <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY. Obraz innego dokumentu towarzyszącego> nie występuje w polu <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. pole 4 i 4f) |
|
| |
| a | Nazwa podmiotu | R |
|
| an..182 |
| b | Ulica | R |
|
| an..65 |
| c | Numer domu | O |
|
| an..11 |
| d | Kraj przewoźnika | R |
| Należy podać »Kod kraju« wymieniony w wykazie kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| e | Kod pocztowy | R |
|
| an..10 |
| f | Miejscowość | R |
|
| an..50 |
| g | Kod rodzaju transportu | R |
| Należy podać rodzaj transportu, stosując kody z wykazu kodów w pkt 6 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | n..2 |
| h | ACO_Informacje uzupełniające | C | – »R«, jeżeli w polu <ŚRODKI TRANSPORTU. Kod rodzaju transportu> występuje »Inne« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. pole 4.3g) |
| an..999 |
| i | ACO_Informacje uzupełniające_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| j | Rejestracja | R |
|
| an..35 |
| k | Państwo rejestracji | R |
| Należy podać »Kod kraju« wymieniony w wykazie kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
5 | RAPORT Z KONTROLI | R |
|
|
| |
| a | Data kontroli | R |
|
| data |
| b | Miejsce kontroli | R |
|
| an..350 |
| c | Miejsce kontroli_LNG | R |
| W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| d | Rodzaj kontroli | R |
| Możliwe wartości są następujące: 1 = kontrola fizyczna 2 = kontrola dokumentów | n1 |
| e | Przyczyna kontroli | R |
| Możliwe wartości są następujące: 0 = inna przyczyna 1 = kontrola rozpoczęta losowo 2 = zasygnalizowane zdarzenie 3 = wpłynął wniosek o wsparcie 4 = wniosek z innego urzędu 5 = otrzymano ostrzeżenie | n1 |
| f | Dodatkowy numer miejsca pochodzenia | O |
|
| an..350 |
| g | Dodatkowy numer miejsca pochodzenia_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| h | Oznaczenie urzędu kontroli | R |
|
| an..350 |
| i | Oznaczenie urzędu kontroli_LNG | R |
| W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| j | Wnioski z kontroli ogólnej | R |
| Możliwe wartości są następujące: 1 = Zadowalająca 2 = stwierdzono nieznaczne rozbieżności 3 = zaleca się przerwanie 4 = zamiar zgłoszenia roszczenia na podstawie art. 9 lub art. 46 dyrektywy Rady (UE) 2020/262 5 = wykryta dopuszczalna utrata w związku z art. 6 lub art. 45 dyrektywy Rady (UE) 2020/262 | n1 |
| k | Obowiązkowa kontrola po przyjeździe | R |
| Możliwe wartości są następujące: 0 = brak lub fałszywe 1 = tak lub prawdziwe | n1 |
| l | Znacznik | R |
| Możliwe wartości są następujące: 0 = brak lub fałszywe 1 = tak lub prawdziwe | n1 |
| m | Uwagi | O |
|
| an..350 |
| n | Uwagi_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
5.1 | PRZEPROWADZONA KONTROLA | R |
|
| 99x | |
| a | Przeprowadzona kontrola | R |
| Możliwe wartości są następujące: 0 = inna kontrola 1 = zweryfikowane policzone opakowania 2 = rozładowane 3 = otwarte opakowania 4 = wersja papierowa dokumentów z adnotacjami 5 = liczenie 6 = Kontrola wyrywkowa 7 = kontrola administracyjna 8 = towary ważone / mierzone 9 = wyrywkowa kontrola 10 = nadzór nad zapisami 11 = porównanie przedstawionych dokumentów z dokumentem e-AD/e-SAD | n..2 |
| b | Inna kontrola | C | – »R«, jeżeli w polu <Przeprowadzona kontrola> występuje »0« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. przeprowadzona kontrola w polu 5.1a) |
| an..350 |
| c | Inna kontrola_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
5.2 | DOWODY POTWIERDZAJĄCE | C | – »R«, jeżeli w polu <Przyczyna kontroli> występuje »2« – w przeciwnym razie »O« (zob. przyczyna kontroli w polu 5e) |
| 9x | |
| a | Organ wydający | O |
|
| an..35 |
| b | Organ wydający_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| c | Kod rodzaju dowodu | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 6 w załączniku II) | n..2 |
| d | Uzupełnienie rodzaju dowodu | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod rodzaju dowodu> występuje »Inne« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. kod rodzaju dowodu w polu 5.2c) |
| an..350 |
| e | Uzupełnienie rodzaju dowodu_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| f | Numer referencyjny dowodu | O |
|
| an..350 |
| g | Numer referencyjny dowodu_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| h | Obraz dowodu | O |
|
|
|
5.3 | PRZYCZYNA ZASTRZEŻENIA | O |
|
| 9x | |
| a | Kod przyczyny zastrzeżenia | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 12 w załączniku II) | n..2 |
| b | Informacje uzupełniające | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod przyczyny zastrzeżenia> występuje »Inne« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. kod rodzaju zastrzeżenia w polu 5.3a) |
| an..350 |
| c | Dodatkowe informacje_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
5.4 | SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE TRANSPORTU | O |
|
| 99x | |
| a | Kod jednostki transportowej | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 7 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | n..2 |
| b | Oznaczenie jednostek transportowych | C | – »R«, jeżeli <Kod jednostki transportowej> nie ma wartości »Stałe instalacje przesyłowe« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. kod jednostki transportowej w polu 5.4a) |
| an..35 |
| c | Oznaczenie pieczęci handlowej (zabezpieczenia urzędowego) | O |
|
| an..35 |
| d | Informacje o pieczęci (zabezpieczeniu urzędowym) | O |
|
| an..350 |
| e | Informacje o pieczęci_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| f | Informacje uzupełniające | O |
|
| an..350 |
| g | Dodatkowe informacje_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
5.5 | Treść RAPORTU Z KONTROLI | O |
|
| 99x | |
| a | Numer identyfikacyjny pozycji towarowej | C | – »R«, jeżeli występuje pole <PRZEMIESZCZANIE WYROBÓW AKCYZOWYCH> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | Niniejsza wartość odnosi się do pola <Numer identyfikacyjny pozycji towarowej> w treści dokumentu e-AD/e-SAD powiązanego e-AD/e-SAD oraz musi być niepowtarzalna w obrębie komunikatu. Wartość pola musi być większa niż zero. | n..3 |
| b | Opis towarów | C | – »O«, jeżeli występuje pole <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | – | an..55 |
| c | Kod CN | C | – »R«, jeżeli występuje pole <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | Wartość pola musi być większa niż zero. | n8 |
| d | Kod dodatkowy | C | – »O«, jeżeli występuje pole <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | – | an..35 |
| e | Wskaźnik niedoboru lub nadwyżki | O |
| Możliwe wartości są następujące: S = niedobór E = nadwyżka | a1 |
| f | Stwierdzony niedobór lub nadwyżka | C | – »R«, jeżeli podano <Wskaźnik niedoboru lub nadwyżki> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. wskaźnik niedoboru lub nadwyżki w polu 5.5e) | Wartość pola musi być większa niż zero. | n..15,3 |
| g | Uwagi | O |
|
| an..350 |
| h | Uwagi_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
5.5.1 | PRZYCZYNA ZASTRZEŻENIA | O |
|
| 9x | |
| a | Kod przyczyny zastrzeżenia | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 12 w załączniku II) | n..2 |
| b | Informacje uzupełniające | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod przyczyny zastrzeżenia> występuje »Inne« – w przeciwnym razie »O« (zob. wskaźnik kodu rodzaju zastrzeżenia w polu 5.5.1a) |
| an..350 |
| c | Dodatkowe informacje_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
Tabela 12
(o której mowa w art. 14)
Sprawozdanie z wydarzenia
A | B | C | D | E | F | G |
1 | ATRYBUTY | R |
|
|
| |
| a | Rodzaj komunikatu | R |
| Możliwe wartości są następujące: 1 = oświadczenie początkowe 3 = zatwierdzony dokument | n1 |
| b | Data i czas zatwierdzenia sprawozdania z wydarzenia | C | – »R« po skutecznym zatwierdzeniu, – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | – | dataCzas |
2 | NAGŁÓWEK SPRAWOZDANIA Z WYDARZENIA | R |
|
|
| |
| a | Numer sprawozdania z wydarzenia | C | – »R«, jeżeli w polu <Rodzaj komunikatu> występuje »3« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. rodzaj komunikatu w polu 1a) | (zob. wykaz kodów w pkt 2 w załączniku II) | an16 |
| b | Państwo członkowskie złożenia numeru sprawozdania z wydarzenia | C | – »R«, jeżeli w polu <Rodzaj komunikatu> występuje »1« lub »3«, a państwo członkowskie doręczenia różni się od państwa członkowskiego zdarzenia – »O«, jeżeli w polu <Rodzaj komunikatu> występuje»1« lub »3«, a państwo członkowskie doręczenia jest państwem członkowskim zdarzenia – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. rodzaj komunikatu w polu 1a) | Format wpisu <Państwo członkowskie złożenia numeru sprawozdania z wydarzenia> to: – 2 znaki alfabetyczne: Identyfikator administracji krajowej złożenia sprawozdania z wydarzenia – po którym następuje niepowtarzalny kod nadany na szczeblu krajowym | an..35 |
| c | ARC | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an21 |
| d | Numer porządkowy | R |
| Wartość pola musi być większa niż zero. | n..2 |
3 | INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY | C | Musi wystąpić jedno z pól <PRZEMIESZCZANIE WYROBÓW AKCYZOWYCH> lub <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY> |
|
| |
| a | Rodzaj innego dokumentu towarzyszącego | R |
| Możliwe wartości są następujące: 0 = Inne 2 = (zarezerwowany) | n1 |
| b | Krótki opis innego dokumentu towarzyszącego | C | – »R«, jeżeli w polu <Rodzaj innego dokumentu towarzyszącego> występuje »Inne« – w przeciwnym razie nie ma zastosowania | – | an..350 |
| c | Krótki opis innego dokumentu towarzyszącego_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | – | a2 |
| d | Numer innego dokumentu towarzyszącego | R |
|
| an..350 |
| e | Data innego dokumentu towarzyszącego | R |
|
| data |
| f | Obraz innego dokumentu towarzyszącego | O |
|
|
|
| g | Państwo członkowskie wysyłki | R |
| Administracja krajowa określona kodem kraju w wykazie kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636 | a2 |
| h | Państwo członkowskie przeznaczenia | R |
| Administracja krajowa określona kodem kraju w wykazie kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636 | a2 |
3.1 | PODMIOT Osoba uczestnicząca w przemieszczaniu | O |
|
| 9x | |
| a | Numer akcyzowy podmiotu | C | – Musi być wprowadzony co najmniej jeden z następujących atrybutów: – <Numer akcyzowy podmiotu> – <Identyfikacja podmiotu> – <Nazwa podmiotu> | Istniejący identyfikator (Numer akcyzy) <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU> lub <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <TYMCZASOWE ZEZWOLENIE>. (zob. wykaz kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 612/2013) | an13 |
| b | Identyfikacja podmiotu | C | – Musi być wprowadzony co najmniej jeden z następujących atrybutów: – <Numer akcyzowy podmiotu> – <Identyfikacja podmiotu> – <Nazwa podmiotu> | Numer VAT lub dowolny inny numer krajowy. | an16 |
| c | Nazwa podmiotu | C | – Musi być wprowadzony co najmniej jeden z następujących atrybutów: – <Numer akcyzowy podmiotu> – <Identyfikacja podmiotu> – <Nazwa podmiotu> | – | an..182 |
| d | Rodzaj podmiotu-osoby | O |
| Możliwe wartości są następujące: 1 = Wysyłający 2 = Odbiorca 3 = przedstawiciel podatkowy 4 = sprzedawca 5 = osoba odpowiedzialna 6 = indywidualny prywatny klient | n..2 |
| e | Kod państwa członkowskiego | C | – »R«, jeżeli podano <Nazwę podmiotu> ORAZ nie podano <Numeru akcyzowego podmiotu> ani <Identyfikacji podmiotu>. – w przeciwnym razie nie ma zastosowania | (zob. wykaz kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | a2 |
| f | Ulica | O |
|
| an..65 |
| g | Numer domu | O |
|
| an..11 |
| h | Kod pocztowy | O |
|
| an..10 |
| i | Miejscowość | O |
|
| an..50 |
| j | NAD_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| k | Numer telefonu | O |
|
| an..35 |
| l | Numer faksu | O |
|
| an..35 |
| m | Adres e-mail | O |
|
| an..70 |
3.2 | POZYCJA TOWAROWA | O |
|
| 999x | |
| a | Opis towarów | O |
|
| an..55 |
| b | Kod CN | C | – »R«, jeżeli <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY. Obraz innego dokumentu towarzyszącego> nie występuje w polu <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. pole 3 i 3f) | Wartość pola musi być większa niż zero. | n8 |
| c | Handlowy opis towarów | O |
|
| an..999 |
| d | Kod dodatkowy | O |
|
| an..35 |
| e | Ilość | C | – »R«, jeżeli <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY. Obraz innego dokumentu towarzyszącego> nie występuje w polu <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. pole 3 i 3f) | Wartość pola musi być większa niż zero. | n..15,3 |
| f | Kod jednostki pomiaru | C | – »R«, jeżeli <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY. Obraz innego dokumentu towarzyszącego> nie występuje w polu <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. pole 3 i 3f) | (zob. wykaz kodów w pkt 11 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | n..2 |
| g | Masa brutto | O |
| Masa brutto musi być równa masie netto lub od niej większa. Wartość pola musi być większa niż zero. | n..16,6 |
| h | Masa netto | O |
| Masa brutto musi być równa masie netto lub od niej większa. Wartość pola musi być większa niż zero. | n..16,6 |
3.3 | ŚRODKI TRANSPORTU | C | – »R«, jeżeli <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY. Obraz innego dokumentu towarzyszącego> nie występuje w polu <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. pole 3 i 3f) |
|
| |
| a | Nazwa podmiotu | R |
|
| an..182 |
| b | Ulica | R |
|
| an..65 |
| c | Numer domu | O |
|
| an..11 |
| d | Kraj przewoźnika | R |
| Należy podać »Kod kraju« wymieniony w wykazie kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| e | Kod pocztowy | R |
|
| an..10 |
| f | Miejscowość | R |
|
| an..50 |
| g | Kod rodzaju transportu | R |
| Należy podać rodzaj transportu, stosując kody z wykazu kodów w pkt 6 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | n..2 |
| h | ACO_Informacje uzupełniające | C | – »R«, jeżeli w polu <ŚRODKI TRANSPORTU. Kod rodzaju transportu> występuje »Inne« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. pole 3.3g) |
| an..999 |
| i | ACO_Informacje uzupełniające_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| j | Rejestracja | R |
|
| an..35 |
| k | Państwo rejestracji | R |
| Należy podać »Kod kraju« wymieniony w wykazie kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
4 | SPRAWOZDANIE Z WYDARZENIA | R |
|
|
| |
| a | Data wydarzenia | R |
|
| data |
| b | Miejsce wydarzenia | R |
|
| an..350 |
| c | Miejsce wydarzenia_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| d | Identyfikacja funkcjonariusza ds. podatku akcyzowego | O |
|
| an..35 |
| e | Osoba zgłaszająca | R |
|
| an..35 |
| f | Kod osoby zgłaszającej | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 10 w załączniku II) | n..2 |
| g | Uzupełnienie osoby zgłaszającej | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod osoby zgłaszającej> występuje »Inne« – w przeciwnym razie »O« (zob. kod osoby zgłaszającej w polu 4f) |
| an..350 |
| h | Uzupełnienie osoby zgłaszającej_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| i | Zmieniona organizacja przewozu | O |
| Możliwe wartości są następujące: 1 = Wysyłający 2 = Odbiorca 3 = właściciel wyrobów 4 = Inne | n1 |
| j | Uwagi | O |
|
| an..350 |
| k | Uwagi_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
5 | DOWÓD WYDARZENIA | O |
|
| 9x | |
| a | Organ wydający | O |
|
| an..35 |
| b | Organ wydający_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| c | Kod rodzaju dowodu | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 6 w załączniku II) | n..2 |
| d | Uzupełnienie rodzaju dowodu | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod rodzaju dowodu> występuje »Inne« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. kod rodzaju dowodu w polu 5c) |
| an..350 |
| e | Uzupełnienie rodzaju dowodu_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | 2 |
| f | Numer referencyjny dowodu | R |
|
| an..350 |
| g | Numer referencyjny dowodu_LNG | R |
| W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| h | Obraz dowodu | O |
|
|
|
6 | PODMIOT Nowy organizator transportu | C | – Nie ma zastosowania, jeżeli w polu <Zmieniona organizacja przewozu> występuje »1«, »2« lub pole nie jest wykorzystane – w przeciwnym razie »R« (zob. zmieniona organizacja przewozu w polu 4i) |
|
| |
| a | Numer VAT | O |
|
| an..14 |
| b | Nazwa podmiotu | R |
|
| an..182 |
| c | Ulica | R |
|
| an..65 |
| d | Numer domu | O |
|
| an..11 |
| e | Kod pocztowy | R |
|
| an..10 |
| f | Miejscowość | R |
|
| an..50 |
| g | NAD_LNG | R |
| W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
7 | PODMIOT Nowy przewoźnik | O |
|
|
| |
| a | Numer VAT | O |
|
| an..14 |
| b | Nazwa podmiotu | R |
|
| an..182 |
| c | Ulica | R |
|
| an..65 |
| d | Numer domu | O |
|
| an..11 |
| e | Kod pocztowy | R |
|
| an..10 |
| f | Miejscowość | R |
|
| an..50 |
| g | NAD_LNG | R |
| W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
8 | SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE TRANSPORTU | O |
|
| 99x | |
| a | Kod jednostki transportowej | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 7 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | n..2 |
| b | Oznaczenie jednostek transportowych | C | – Nie ma zastosowania, jeżeli w polu <Kod jednostki transportowej> występuje »Stałe instalacje przesyłowe« – w przeciwnym razie »R« (zob. kod jednostki transportowej w polu 8a) |
| an..35 |
| c | Oznaczenie pieczęci handlowej (zabezpieczenia urzędowego) | O |
|
| an..35 |
| d | Informacje o pieczęci (zabezpieczeniu urzędowym) | O |
|
| an..350 |
| e | Informacje o pieczęci_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| f | Informacje uzupełniające | O |
|
| an..350 |
| g | Dodatkowe informacje_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
9 | Treść SPRAWOZDANIA Z WYDARZENIA | C | – »O«, jeżeli użyte jest pole <PODMIOT Nowy organizator transportu> lub <PODMIOT Nowy przewoźnik> lub <SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE TRANSPORTU> – w przeciwnym razie »R« (zob. PODMIOT Nowy organizator transportu w polu 6, PODMIOT Nowy przewoźnik w polu 7 oraz SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE TRANSPORTU w polu 8) |
| 99x | |
| a | Kod rodzaju wydarzenia | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 14 w załączniku II) | n..2 |
| b | Powiązane informacje | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod rodzaju wydarzenia> występuje »0« – w przeciwnym razie »O« (zob. kod rodzaju wydarzenia w polu 9a) |
| an..350 |
| c | Powiązane informacje_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| d | Numer identyfikacyjny pozycji towarowej | C | – »R«, jeżeli występuje pole <PRZEMIESZCZANIE WYROBÓW AKCYZOWYCH> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | Niniejsza wartość odnosi się do pola <Numer identyfikacyjny pozycji towarowej> w treści dokumentu e-AD/e-SAD powiązanego e-AD/e-SAD oraz musi być niepowtarzalna w obrębie komunikatu. Wartość pola musi być większa niż zero. | n..3 |
| e | Opis towarów | C | – »O«, jeżeli występuje pole <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | – | an..55 |
| f | Kod CN | C | – »R«, jeżeli występuje pole <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | Wartość pola musi być większa niż zero. | n8 |
| g | Kod dodatkowy | C | – »O«, jeżeli występuje pole <INNY DOKUMENT TOWARZYSZĄCY> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | – | an..35 |
| h | Wskaźnik niedoboru lub nadwyżki | C | Dla 9h oraz 9i: – »R«, jeżeli podano <Numer identyfikacyjny pozycji towarowej>, <Opis towarów>, <Kod CN> lub <Kod dodatkowy> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. numer identyfikacyjny pozycji towarowej w polu 9d, opis towarów w polu 9e, kod CN w polu 9f i kod dodatkowy w polu 9g) | Możliwe wartości są następujące: S = niedobór E = nadwyżka | a1 |
| i | Stwierdzony niedobór lub nadwyżka | C
| Wartość pola musi być większa niż zero. | n..15,3 |
Tabela 13
(o której mowa w art. 12)
Przerwanie przemieszczania
A | B | C | D | E | F | G |
1 | ATRYBUTY | R |
|
|
| |
| a | ARC | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an21 |
| b | Data i czas wydania | R |
|
| dataCzas |
| c | Kod przyczyny przerwy | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 13 w załączniku II) | n..2 |
| d | Numer referencyjny urzędu akcyzowego | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 |
| e | Identyfikacja funkcjonariusza ds. podatku akcyzowego | O |
|
| an..35 |
| f | Informacje uzupełniające | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod przyczyny przerwania> występuje »Inne« – w przeciwnym razie »O« (zob. kod przyczyny przerwania w polu 1c) |
| an..350 |
| g | Dodatkowe informacje_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
2 | Numer RAPORTU Z KONTROLI | O |
|
| 9x | |
| a | Numer raportu z kontroli | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 2 w załączniku II) Komunikat »Raport z kontroli« istnieje w systemie (także wtedy, gdy zostaje ujęty w otrzymanym komunikacie »Historia przemieszczania«) z takim samym <Numerem raportu z kontroli> i <ARC> jak numer przedłożonego komunikatu. (zob. ARC w polu 1 a) | an16 |
3 | Numer SPRAWOZDANIA Z WYDARZENIA | O |
|
| 9x | |
| a | Numer sprawozdania z wydarzenia | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 2 w załączniku II) Komunikat »Sprawozdanie z wydarzenia« istnieje w systemie (także wtedy, gdy zostaje ujęty w otrzymanym komunikacie »Historia przemieszczania«) z takim samym <Numerem sprawozdania z wydarzenia> i <ARC> jak numer przedłożonego komunikatu. (zob. ARC w polu 1 a) | an16 |
Tabela 14
(o której mowa w art. 13)
Ostrzeżenie co do e-AD/e-SAD lub odrzucenie e-AD/e-SAD
A | B | C | D | E | F | G | ||
1 | ATRYBUTY | R |
|
|
| |||
| a | Data i czas zatwierdzenia ostrzeżenia lub odrzucenia | C | – »R«, jeżeli odpowiednie pole jest zatwierdzone – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | – | dataCzas | ||
2 | PRZEMIESZCZANIE WYROBÓW AKCYZOWYCH | R |
|
|
| |||
| a | ARC | R |
| Należy podać ARC dokumentu e-AD/e-SAD. (zob. wykaz kodów w pkt 2 załącznika do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an21 | ||
| b | Numer porządkowy | R |
| Wartość pola musi być większa niż zero. | n..2 | ||
3 | PODMIOT Odbierający | D | »R«, z wyjątkiem kodu rodzaju miejsca przeznaczenia 8 (Kod rodzaju miejsca przeznaczenia – zob. pole 1a tabeli 1 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) |
|
| |||
| a | Identyfikacja podmiotu | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod rodzaju miejsca przeznaczenia> występuje: – »Przeznaczenie – skład podatkowy« – »Przeznaczenie – zarejestrowany odbiorca« – »Przeznaczenie – tymczasowo zarejestrowany odbiorca« – »Przeznaczenie – dostawa bezpośrednia« – »Przeznaczenie – uprawniony odbiorca« – »Przeznaczenie – tymczasowo uprawniony odbiorca« – »Przeznaczenie – Powrót do miejsca wysyłki wysyłającego, w przypadku przemieszczania między przedsiębiorcami po opłaceniu cła« – »O«, jeżeli w polu <Kod rodzaju miejsca przeznaczenia> występuje »Przeznaczenie – wywóz« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | Możliwe wartości w polu <Identyfikacja podmiotu> opisano w poniższej tabeli: | an..16 | ||
| Kod rodzaju miejsca przeznaczenia | PODMIOT ODBIERAJĄCY. Identyfikacja podmiotu | PODMIOT Miejsce dostawy. Identyfikacja podmiotu |
| ||||
| 1 – Przeznaczenie – skład podatkowy | Numer akcyzowy (1) | Numer składu podatkowego (numer akcyzowy) (5) |
| ||||
| 2 – Przeznaczenie – zarejestrowany odbiorca | Numer akcyzowy (2) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 3 – Przeznaczenie – tymczasowo zarejestrowany odbiorca | Numer zezwolenia tymczasowego (4) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 4 – Przeznaczenie – dostawa bezpośrednia | Numer akcyzowy (3) | (Nie dotyczy) |
| ||||
| 5 – Przeznaczenie – odbiorca zwolniony | (Nie dotyczy) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
|
|
|
| 6 – Przeznaczenie – wywóz | Numer VAT (fakultatywny) | (Pole <PODMIOT Miejsce dostawy> nie istnieje) |
| |
| 9 – Przeznaczenie – uprawniony odbiorca | Numer akcyzowy (6) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 10 – Przeznaczenie – tymczasowo uprawniony odbiorca | Numer zezwolenia tymczasowego (7) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| 11 – Przeznaczenie – powrót do miejsca wysyłki wysyłającego, w przypadku przemieszczania między przedsiębiorcami po opłaceniu cła | Numer akcyzowy (8) lub numer zezwolenia tymczasowego (9) | Jakakolwiek identyfikacja (*) |
| ||||
| (1) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony prowadzący skład«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (2) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Zarejestrowany odbiorca«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (3) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony prowadzący skład« lub »Zarejestrowany odbiorca«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (4) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Tymczasowo zarejestrowany odbiorca«. Istniejący <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE>. (5) Istniejący identyfikator <Numer składu podatkowego> w zestawie <SKŁAD PODATKOWY>. (6) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony odbiorca«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (7) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Tymczasowo uprawniony odbiorca«. Istniejący <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE>. (8) Typem operatora w przypadku odbiorcy jest »Uprawniony wysyłający«. Istniejący identyfikator <Numer akcyzowy podmiotu> w zestawie <ZEZWOLENIE DLA PODMIOTU>. (9) Istniejący <Numer zezwolenia tymczasowego> w zestawie <ZEZWOLENIE TYMCZASOWE> z kodem typu operatora »Tymczasowo uprawniony wysyłający«. (*) W przypadku miejsca dostawy »Jakakolwiek identyfikacja« oznacza: numer VAT lub inny identyfikator; jest to fakultatywne. (w stosownym wypadku zob. wykaz kodów w pkt 1 i wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 612/2013) |
| ||||||
| b | Numer EORI | C | – »O«, jeżeli w polu <Kod rodzaju miejsca przeznaczenia> występuje »Przeznaczenie – wywóz« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | Należy podać numer EORI osoby odpowiedzialnej za złożenie zgłoszenia wywozowego zgodnie z art. 21 ust. 2 dyrektywy (UE) 2020/262. | an..17 | ||
| c | Nazwa podmiotu | R |
|
| an..182 | ||
| d | Ulica | R |
|
| an..65 | ||
| e | Numer domu | O |
|
| an..11 | ||
| f | Kod pocztowy | R |
|
| an..10 | ||
| g | Miejscowość | R |
|
| an..50 | ||
| h | NAD_LNG | R |
| W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 | ||
4 | URZĄD WŁAŚCIWY W MIEJSCU DOSTAWY | R |
|
|
| |||
| a | Numer referencyjny urzędu | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 4 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an8 | ||
5 | OSTRZEŻENIE | R |
|
|
| |||
| a | Data ostrzeżenia | R |
|
| data | ||
| b | e-AD/e-SAD ze znacznikiem odrzucenia | R |
| Format wartości logicznej jest cyfrowy: »0« lub »1« (»0« = nie lub fałszywe; »1« = tak lub prawdziwe). | n1 | ||
6 | Kod PRZYCZYNY OSTRZEŻENIA CO DO E-AD/E-SAD LUB ODRZUCENIA E-AD/E-SAD | C | – »R«, jeżeli <e-AD/e-SAD ze znacznikiem odrzucenia> jest prawdziwy – w przeciwnym razie »O« | – | 9x | |||
| a | Kod przyczyny ostrzeżenia co do przemieszczenia lub odrzucenia przemieszczenia | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 5 w załączniku II) | n..2 | ||
| b | Informacje uzupełniające | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod przyczyny ostrzeżenia co do przemieszczenia lub odrzucenia przemieszczenia> występuje »Inne« – w przeciwnym razie »O« (zob. kod przyczyny ostrzeżenia co do przemieszczenia lub odrzucenia przemieszczenia w polu 6a) |
| an..350 | ||
| c | Dodatkowe informacje_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
Tabela 15
(o której mowa w art. 6a)
Wniosek w sprawie zamknięcia ręcznego
A | B | C | D | E | F | G |
1 | ATRYBUT | R |
|
|
| |
| a | ARC | R |
| Należy podać ARC dokumentu e-AD lub e-SAD. (zob. wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an21 |
| b | Numer porządkowy | R |
| Należy podać numer porządkowy dokumentu e-AD/e-SAD. | n..2 |
| c | Kod przyczyny wniosku w sprawie zamknięcia ręcznego | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 16 załącznika II) | n1 |
| d | Uzupełnienie przyczyny konieczności zamknięcia ręcznego | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod przyczyny wniosku w sprawie zamknięcia ręcznego> występuje »Inne« – w przeciwnym razie »O« |
| an..999 |
| e | Uzupełnienie przyczyny wniosku w sprawie zamknięcia ręcznego_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
2 | DOKUMENTY POTWIERDZAJĄCE | O |
|
| 9x | |
| a | Krótki opis dokumentu potwierdzającego | C | – »R«, jeżeli w polu <Rodzaj dokumentu potwierdzającego> występuje »Inne« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania |
| an..999 |
| b | Krótki opis dokumentu potwierdzającego_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| c | Numer dokumentu potwierdzającego | C | Przynajmniej jedno spośród następujących trzech pól musi być wypełnione: – <Rodzaj dokumentu potwierdzającego> – <Numer dokumentu potwierdzającego> – <Obraz dokumentu> (zob. obraz dokumentu w polu 2e i rodzaj dokumentu potwierdzającego w polu 2f) |
| an..999 |
| d | Numer dokumentu potwierdzającego_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| e | Obraz dokumentu | C | Przynajmniej jedno spośród następujących trzech pól musi być wypełnione: – <Rodzaj dokumentu potwierdzającego> – <Numer dokumentu potwierdzającego> – <Obraz dokumentu> (zob. numer dokumentu potwierdzającego w polu 2c i rodzaj dokumentu potwierdzającego w polu 2f) |
|
|
| f | Rodzaj dokumentu potwierdzającego | C | Przynajmniej jedno spośród następujących trzech pól musi być wypełnione: – <Rodzaj dokumentu potwierdzającego> – <Numer dokumentu potwierdzającego> – <Obraz dokumentu> (zob. numer dokumentu potwierdzającego w polu 2c i obraz dokumentu w polu 2e) | (zob. wykaz kodów w pkt 15 załącznika II) | an..4 |
3 | ZAMKNIĘCIE RĘCZNE – Towar | O |
|
| 999X | |
| a | Numer identyfikacyjny pozycji towarowej | R |
| Niniejsza wartość odnosi się do pola <Numer identyfikacyjny pozycji towarowej> w treści dokumentu powiązanego e-AD/e-SAD oraz musi być niepowtarzalna w obrębie komunikatu Wartość pola musi być większa niż zero. | n..3 |
| b | Wskaźnik niedoboru lub nadwyżki | O |
| Możliwe wartości są następujące: S = niedobór E = nadwyżka | a1 |
| c | Stwierdzony niedobór lub nadwyżka | C | – »R«, jeżeli podano <Wskaźnik niedoboru lub nadwyżki> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. wskaźnik niedoboru lub nadwyżki w polu 3b) | Wartość pola musi być większa niż zero. | n..15,3 |
| d | Kod wyrobu akcyzowego | O |
| (zob. wykaz kodów w pkt 10 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an4 |
| e | Ilość nieprzyjęta | O |
| Wartość pola musi być większa niż zero. | n..15,3 |
| f | Informacje uzupełniające | O |
|
| an..350 |
| g | Dodatkowe informacje_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
Tabela 16
(o której mowa w art. 14a)
Odpowiedź na wniosek w sprawie zamknięcia ręcznego
A | B | C | D | E | F | G |
1 | ATRYBUT | R |
|
|
| |
| a | ARC | R |
| Należy podać ARC dokumentu e-AD/e-SAD. (zob. wykaz kodów w pkt 2 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an21 |
| b | Numer porządkowy | R |
| Należy podać numer porządkowy dokumentu e-AD/e-SAD | n..2 |
| c | Data przybycia wyrobu akcyzowego | O |
| Data zakończenia przemieszczenia zgodnie z art. 19 ust. 2 dyrektywy Rady (UE) 2020/262. | data |
| d | Ogólne wyniki odbioru | O |
| Możliwe wartości są następujące: 1 = Odbiór bez zastrzeżeń 2 = Odbiór z zastrzeżeniami 3 = Odmowa przyjęcia przesyłki 4 = Odmowa przyjęcia części przesyłki 21 = Zgoda na wyprowadzenie bez zastrzeżeń 22 = Zgoda na wyprowadzenie, przy czym stwierdzono niewielkie rozbieżności 23 = Odmowa wyprowadzenia | n..2 |
| e | Informacje uzupełniające | O |
|
| an..350 |
| f | Dodatkowe informacje_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| g | Kod przyczyny wniosku w sprawie zamknięcia ręcznego | R |
| (zob. wykaz kodów w pkt 16 załącznika II) | n1 |
| h | Uzupełnienie przyczyny konieczności zamknięcia ręcznego | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod przyczyny wniosku w sprawie zamknięcia ręcznego> występuje »Inne« – w przeciwnym razie »O« |
| an..999 |
| i | Uzupełnienie przyczyny wniosku w sprawie zamknięcia ręcznego_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| j | Wniosek w sprawie zamknięcia ręcznego przyjęty | R | – | Format wartości logicznej jest cyfrowy: »0« lub »1« (»0« = nie lub fałszywe; »1« = tak lub prawdziwe). | n1 |
| k | Kod przyczyny odrzucenia wniosku w sprawie zamknięcia ręcznego | C | – »R«, jeżeli w polu <Wniosek w sprawie zamknięcia ręcznego przyjęty> występuje »0« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | (zob. wykaz kodów w pkt 17 załącznika II) | n1 |
| l | Uzupełnienie przyczyny odrzucenia wniosku w sprawie zamknięcia ręcznego | C | – »R«, jeżeli w polu <Kod przyczyny odrzucenia wniosku w sprawie zamknięcia ręcznego> występuje »Inne« – w przeciwnym razie »O« |
| an..999 |
| m | Uzupełnienie przyczyny odrzucenia wniosku w sprawie zamknięcia ręcznego_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
2 | DOKUMENTY POTWIERDZAJĄCE | O |
|
| 9x | |
| a | Krótki opis dokumentu potwierdzającego | C | – »R«, jeżeli w polu <Rodzaj dokumentu potwierdzającego> występuje »Inne« – W przeciwnym razie nie ma zastosowania |
| an..999 |
| b | Krótki opis dokumentu potwierdzającego_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| c | Numer dokumentu potwierdzającego | C | Przynajmniej jedno spośród następujących trzech pól musi być wypełnione: – <Rodzaj dokumentu potwierdzającego> – <Numer dokumentu potwierdzającego> – <Obraz dokumentu> (zob. obraz dokumentu w polu 2e i rodzaj dokumentu potwierdzającego w polu 2f) |
| an..999 |
| d | Numer dokumentu potwierdzającego_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole (pola) tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
| e | Obraz dokumentu | C | Przynajmniej jedno spośród następujących trzech pól musi być wypełnione: – <Rodzaj dokumentu potwierdzającego> – <Numer dokumentu potwierdzającego> – <Obraz dokumentu> (zob. numer dokumentu potwierdzającego w polu 2c i rodzaj dokumentu potwierdzającego w polu 2f) |
|
|
| f | Rodzaj dokumentu potwierdzającego | C | Przynajmniej jedno spośród następujących trzech pól musi być wypełnione: – <Rodzaj dokumentu potwierdzającego> – <Numer dokumentu potwierdzającego> – <Obraz dokumentu> (zob. numer dokumentu potwierdzającego w polu 2c i obraz dokumentu w polu 2e) | (zob. wykaz kodów w pkt 15 załącznika II) | an..4 |
3 | ZAMKNIĘCIE RĘCZNE – Towar | O |
|
| 999X | |
| a | Numer identyfikacyjny pozycji towarowej | R |
| Niniejsza wartość odnosi się do pola <Numer identyfikacyjny pozycji towarowej> w treści dokumentu powiązanego e-AD/e-SAD oraz musi być niepowtarzalna w obrębie komunikatu Wartość pola musi być większa niż zero. | n..3 |
| b | Wskaźnik niedoboru lub nadwyżki | O |
| Możliwe wartości są następujące: S = niedobór E = nadwyżka | a1 |
| c | Stwierdzony niedobór lub nadwyżka | C | – »R«, jeżeli podano <Wskaźnik niedoboru lub nadwyżki> – W przeciwnym razie nie ma zastosowania (zob. wskaźnik niedoboru lub nadwyżki w polu 3b) | Wartość pola musi być większa niż zero. | n..15,3 |
| d | Kod wyrobu akcyzowego | O |
| (zob. wykaz kodów w pkt 10 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) | an4 |
| e | Ilość nieprzyjęta | O |
| Wartość pola musi być większa niż zero. | n..15,3 |
| f | Informacje uzupełniające | O |
|
| an..350 |
| g | Dodatkowe informacje_LNG | C | – »R«, jeżeli stosuje się odpowiednie pole tekstowe – W przeciwnym razie nie ma zastosowania | W celu określenia języka stosowanego w tym polu należy podać kod języka zawarty w wykazie kodów w pkt 1 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636. | a2 |
Alerty
ZAŁĄCZNIK II
Wykaz kodów[3]
Wykaz kodów w pkt 1: Identyfikator korelacji działań następczych
Pole | Treść | Rodzaj pola | Przykłady |
1 | Rok | Numeryczne 2 | 5 |
2 | Identyfikator administracji krajowej, w której pierwotnie przedstawiono komunikat | Alfabetyczne 2 | ES |
3 | Kod nadany bezpłatnie na szczeblu krajowym | Alfanumeryczne 21 | ARC |
4 | Uzupełnienie | Alfanumeryczne 3 | 123 |
Pole 1 zawiera dwie ostatnie cyfry roku. Pole 2 pochodzi z wykazu kodów krajów (zob. wykaz kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/16362). W polu 3 należy podać identyfikator nadany na szczeblu krajowym. W niektórych wypadkach identyfikator korelacji działań następczych może być zastąpiony przez ARC. W polu 4 podaje się uzupełnienie pola 3, aby razem tworzyły niepowtarzalny identyfikator (np. w przypadku identyfikatora korelacji działań następczych, gdy kilka komunikatów uzupełniających dotyczy tego samego ARC). |
Wykaz kodów w pkt 2: Numer sprawozdania z wydarzenia / Numer raportu z kontroli
Pole | Treść | Rodzaj pola | Przykłady |
1 | Identyfikator administracji krajowej, w której zatwierdzono raport | Alfabetyczne 2 | ES |
2 | Niepowtarzalny kod nadany na szczeblu krajowym | Alfanumeryczne 13 | 2005YTE17UIC2 |
3 | Cyfra kontrolna | Numeryczne 1 | 9 |
Pole 1 pochodzi z wykazu kodów krajów (zob. wykaz kodów w pkt 3 załącznika II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/1636) W polu 2 należy podać niepowtarzalny identyfikator dla każdego raportu. Sposób wykorzystania danego pola leży w gestii państwa członkowskiego, każdy raport musi jednak posiadać niepowtarzalny numer. Może on - chociaż jest to nieobowiązkowe - zawierać rok, w którym raport pierwotnie złożono (jak zasugerowano w przykładzie). W polu 3 podaje się cyfrę kontrolną dla całego identyfikatora, która pomoże w wykryciu błędu przy wpisywaniu danego identyfikatora. |
Wykaz kodów w pkt 3: Przyczyny opóźnienia przekazania wyniku
Kod | Opis |
1 | Brak informacji |
2 | Informacje poufne |
3 | Aktualnie trwające dochodzenia |
Wykaz kodów w pkt 4: Przyczyny odmowy
Kod | Opis |
0 | Inne |
1 | Na podstawie przepisów prawnych ani praktyk administracyjnych państwa członkowskiego, do którego kierowany jest wniosek, nie można było uzyskać prawa do zapytania lub wymaganych informacji na jego własny użytek (np. informacje poufne). |
2 | (zarezerwowany) |
3 | Ujawnienie informacji sprzeczne z porządkiem publicznym państwa - Udzielenie informacji doprowadziłoby do ujawnienia tajemnicy handlowej, przemysłowej lub zawodowej albo procesu handlowego bądź ujawnienie informacji byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym |
4 | Organ wymiaru sprawiedliwości współpracującej administracji krajowej odmówił zgody na przekazanie informacji będących pod jego kontrolą |
5 | Wniosek dotyczy informacji, która nie jest już dostępna w związku z przepisami krajowymi dotyczącymi przechowywania danych (co najmniej 5 lat) |
6 | Organ składający wniosek nie wyczerpał zwyczajowych źródeł informacji, z których mógł skorzystać w takich okolicznościach |
7 | Liczba oraz charakter wniosków o udzielenie informacji złożonych przez organ składający wniosek w konkretnym okresie nakłada nieproporcjonalne obciążenia administracyjne na ten organ współpracujący. |
8 | Administracja krajowa składająca wniosek nie może, z przyczyn prawnych, przekazać podobnych informacji |
9 | Wysyłający nie wyczerpał wszystkich dostępnych mu środków w celu uzyskania dowodu, że zakończyło się przemieszczanie towarów akcyzowych między państwami członkowskimi |
10 | Nie przeprowadzono kontroli. |
11 | Poza zakresem rozporządzenia (UE) nr 389/2012 (np. konwencja neapolitańska II) |
Wykaz kodów w pkt 5: przyczyny ostrzeżenia co do e-AD lub odrzucenia e-AD
Kod | Opis |
0 | Inne |
1 | Otrzymany e-AD/e-SAD nie dotyczy odbiorcy |
2 | Wyrób (wyroby) akcyzowy (akcyzowe) jest (są) niezgodny (niezgodne) z zamówieniem |
3 | Ilość (ilości) jest (są) niezgodna (niezgodne) z zamówieniem |
Wykaz kodów w pkt 6: rodzaje dowodów
Kod | Opis |
0 | Inne |
1 | Zarezerwowany |
2 | Raport policji |
3 | Raport inny niż raport policji lub urzędu celnego |
4 | Raport urzędu celnego |
Wykaz kodów w pkt 7: Wyjaśnienia zwłoki
Kod | Opis |
0 | Inne |
1 | Anulowane transakcje handlowe |
2 | Toczące się transakcje handlowe |
3 | Toczące się dochodzenie prowadzone przez urzędników |
4 | Złe warunki atmosferyczne |
5 | Strajk |
6 | Wypadek |
Wykaz kodów w pkt 8: Przyczyna wniosku
Kod | Opis |
0 | Inne |
1 | Raport odbioru/Wywóz niezwrócony do wysyłającego |
2 | Nadwyżki lub braki stwierdzone po przybyciu towaru |
4 | Złożenie e-AD/e-SAD zostało odrzucone, ponieważ nie zgadza się ewidencja SEED odbiorcy - wniosek o dodatkowe informacje |
6 | Czy towary/ilości wyszczególnione na e-AD/e-SAD zostały ujęte w ewidencji towarowej odbiorcy? |
7 | Sprawdzić, czy towary rzeczywiście opuściły UE (data wywozu poświadczona przez organy celne) |
8 | Objęcie towarów zawieszającą procedurą celną (np. skład wywozowy, magazyn żywności, uszlachetnianie bierne) |
9 | Wystąpiono o zwrot podatku akcyzowego |
10 | Inspekcje wyrywkowe |
11 | Egzemplarz nr 3 niezwrócony wysyłającemu |
12 | Zatwierdzono odwrotną stronę egzemplarza nr 3 w celu wykazania nadwyżek lub braków |
13 | Niekompletne potwierdzenie odbioru |
14 | Numer akcyzowy odbiorcy nie widnieje w SEED |
15 | Dane usunięte/nadpisane bez oficjalnej zgody |
16 | Wniosek o ręczne zamknięcie |
17 | Nieznany status wywozu |
18 | Wniosek o przerwanie przemieszczenia |
19 | Przeprowadzenie rozmowy z upoważnionym przedstawicielem |
20 | Dokument rezerwowy |
21 | Sporządzono dwa dokumenty e-AD/e-SAD dla tej samej przesyłki |
22 | Wyjaśnienie dotyczące rodzaju lub ilości towarów |
23 | Odrzucenie/odmowa odbioru towarów |
24 | Toczące się dochodzenie w sprawie akcyzy |
25 | Podejrzenie wystąpienia nieprawidłowości |
Wykaz kodów w pkt 9: Wniosek o działanie
Kod | Opis |
0 | Inne |
2 | Kontrola administracyjna |
3 | Kontrola fizyczna |
4 | Potwierdzić wpis w ewidencji podmiotu |
5 | Potwierdzić otrzymaną ilość |
6 | Potwierdzić zezwolenie podmiotu |
7 | Potwierdzić dane szczegółowe w polu (polach) nr |
11 | Potwierdzić tożsamość przewoźnika i numer pojazdu |
12 | Potwierdzić zapłatę należności celnej |
14 | Potwierdzić wysłaną ilość |
15 | Potwierdzić rodzaj wysłanych towarów |
16 | Potwierdzić autentyczność pieczęci urzędnika ds. akcyzy |
17 | Potwierdzić autentyczność pieczęci przedsiębiorstwa i podpisu podmiotu |
18 | Potwierdzić upoważnienie i dane SEED podmiotu |
19 | Zamknięcie ręczne |
20 | Spotkanie wyjaśniające z upoważnionym przedstawicielem (np. rozmowa z kierownikiem przedsiębiorstwa) |
21 | Podać przyczynę braku |
22 | Potwierdzić brak/nadwyżkę/różnice |
23 | Podać dowód na zakończenie przemieszczania wyrobów akcyzowych |
24 | Potwierdzić cel wyrobów lub kolejnego nabywcę wyrobów |
25 | Zob. załączony wniosek |
26 | Wysyłający musi podjąć dalsze działania |
27 | Wymagana korekta w zgłoszeniu wywozowym |
28 | Potwierdzić treść zgłoszenia wywozowego |
29 | Poinformować, jeśli przemieszczanie zostało już dopuszczone przez organy celne |
30 | Podać numer ewidencyjny operacji wywozowej |
Wykaz kodów w pkt 10: Osoby zgłaszające zdarzenie
Kod | Opis |
0 | Inne |
1 | Nadawca |
2 | Odbiorca |
3 | Przewoźnik |
4 | Funkcjonariusz ds. podatku akcyzowego |
5 | Inny urzędnik |
Wykaz kodów w pkt 11: przyczyny braku możliwości działań w ramach współpracy administracyjnej
Kod | Opis |
0 | Inne |
1 | Brak informacji |
2 | Zarezerwowany |
3 | Brak czasu |
4 | Trwa szczegółowe postępowanie w sprawie podmiotu gospodarczego, niemożliwe udzielenie odpowiedzi w krótkim czasie |
5 | Nie udało się skontaktować się z podmiotem |
6 | Brakujący podmiot |
Wykaz kodów w pkt 12: Przyczyny odbioru z zastrzeżeniami lub raportu z kontroli z zastrzeżeniami
Kod | Opis |
0 | Inne |
1 | Nadwyżka |
2 | Niedobór |
3 | Wyroby uszkodzone |
4 | Uszkodzona pieczęć |
5 | Zgłoszone przez ECS |
7 | Ilość wyższa niż w tymczasowym uprawnieniu |
Wykaz kodów w pkt 13: Uzasadnienie przerwania usługi
Kod | Opis |
0 | Inne |
1 | Podejrzenie nadużycia finansowego |
2 | Wyroby zniszczone |
3 | Wyroby zagubione lub skradzione |
4 | Przerwanie wnioskowane podczas kontroli |
Wykaz kodów w pkt 14: Rodzaje zdarzeń
Kod | Opis |
0 | Inne |
1 | Wypadek |
2 | Wyroby zniszczone |
3 | Wyroby skradzione |
6 | Pojazd i wyroby skradzione |
7 | Przeładunek wyrobów |
Wykaz kodów w pkt 15: Rodzaj dokumentu
Kod | Opis |
0 | Inne |
1 | Dokument e-AD |
2 | e-SAD |
3 | Faktura |
4 | Nota dostawy |
5 | CMR |
6 | Konosament |
7 | List przewozowy |
8 | Umowa |
9 | Wniosek podmiotu |
10 | Oficjalny zapis |
11 | Wniosek |
12 | Odpowiedź |
13 | Rezerwowe dokumenty, rezerwowe wydruki |
14 | Zdjęcie |
15 | Zgłoszenie wywozowe |
16 | Komunikat informujący wyprzedzająco o przybyciu przesyłki |
17 | Wyniki kontroli w urzędzie wyprowadzenia |
18 | Zgłoszenie celne |
19 | Certyfikat niezależnego, małego producenta napojów alkoholowych |
<Kod TARIC> | Kod TARIC zastosowany w elemencie danych 1203000000 (podelement 002000) zgłoszenia wywozowego |
Wykaz kodów w pkt 16: przyczyny wniosku w sprawie zamknięcia ręcznego
Kod | Opis |
0 | Inne |
1 | Wywóz zakończony, ale brak IE518 |
2 | Odbiorca nie jest już podłączony do EMCS |
3 | Odbiorca zwolniony |
4 | Wyjście potwierdzone, ale nie przekazano IE829 (IE818 z błędnym numerem porządkowym) |
5 | Brak przemieszczenia, ale anulowanie już niemożliwe |
6 | Wielokrotne wystawienie e-AD/e-SAD w odniesieniu do pojedynczego przemieszczenia |
7 | e-AD/e-SAD nie obejmuje faktycznego przemieszczenia |
8 | Błędny raport odbioru |
9 | Błędne odrzucenie e-AD/e-SAD |
Wykaz kodów w pkt 17: Przyczyny odrzucenia wniosku w sprawie zamknięcia ręcznego
Wykaz kodów w pkt 17: przyczyny odrzucenia wniosku w sprawie zamknięcia ręcznego | |
Kod | Opis |
0 | Inne |
1 | Przedstawione dowody nie uzasadniają zamknięcia ręcznego |
2 | Przyczyna wniosku nie uzasadnia zamknięcia ręcznego |
[1] Tytuł rozporządzenia w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/2573 z dnia 13 grudnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2016/323 w odniesieniu do komunikatów dotyczących przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) nr 389/2012 (Dz.Urz.UE L 334 z 28.12.2022, str. 1). Zmiana weszła w życie 17 stycznia 2023 r. i ma zastosowanie od 13 lutego 2023 r.
[2] Załącznik I w brzmieniu ustalonym przez art. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2024/289 z dnia 12 stycznia 2024 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2016/323 w odniesieniu do danych wymaganych na potrzeby dokumentów wzajemnej pomocy administracyjnej dotyczących przemieszczania wyrobów akcyzowych wywożonych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) nr 389/2012 (Dz.Urz.UE.L.2024.289 z 22.01.2024 r.). Zmiana weszła w życie 25 stycznia 2024 r. i ma zastosowanie od 13 lutego 2024 r.
[3] Załącznik II w brzmieniu ustalonym przez art. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2024/289 z dnia 12 stycznia 2024 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2016/323 w odniesieniu do danych wymaganych na potrzeby dokumentów wzajemnej pomocy administracyjnej dotyczących przemieszczania wyrobów akcyzowych wywożonych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) nr 389/2012 (Dz.Urz.UE.L.2024.289 z 22.01.2024 r.). Zmiana weszła w życie 25 stycznia 2024 r. i ma zastosowanie od 13 lutego 2024 r.