ROZPORZĄDZENIE RADY (UE) NR 959/2014
z dnia 8 września 2014 r.
zmieniające rozporządzenie (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 215,
uwzględniając decyzję Rady 2014/145/WPZiB z dnia 17 marca 2014 r. w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi (1) ,
uwzględniając wspólny wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzenie Rady (UE) nr 269/2014 (2) nadaje skuteczność niektórym środkom przewidzianym w decyzji 2014/145/WPZiB i przewiduje zamrożenie środków finansowych i zasobów gospodarczych osób fizycznych, które ponoszą odpowiedzialność za lub aktywnie wspierają lub realizują działania lub polityki podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub stabilność lub bezpieczeństwo na Ukrainie lub im zagrażają, lub które utrudniają pracę organizacjom międzynarodowym na Ukrainie, a także osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów związanych z tymi osobami; osób prawnych, podmiotów lub organów, które wspierają, materialnie lub finansowo, działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażają; osób prawnych, podmiotów lub organów na Krymie lub w Sewastopolu, których własność została przeniesiona w sposób sprzeczny z prawem ukraińskim, lub osób prawnych, podmiotów lub organów, które odniosły korzyści w związku z takim przeniesieniem własności; lub osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów, które aktywnie wspierają, materialnie lub finansowo, rosyjskich decydentów odpowiedzialnych za aneksję Krymu lub destabilizację wschodniej Ukrainy lub też uzyskują korzyści od tych decydentów.
(2) W dniu 8 września 2014 r. Rada zgodziła się na rozszerzenie środków ograniczających z myślą o objęciu nimi osób lub podmiotów, które przeprowadzają transakcje z grupami separatystycznymi w ukraińskim regionie Donbas. W tym celu Rada przyjęła decyzję 2014/658/WPZiB (3) , która zmienia decyzję 2014/145/WPZiB oraz przewiduje zmienione kryteria umieszczania w wykazie.
(4) Środek ten wchodzi w zakres stosowania Traktatu, a zatem do jego wdrożenia niezbędne jest działanie regulacyjne na poziomie Unii, przede wszystkim w celu zapewnienia jednolitego stosowania tego środka we wszystkich państwach członkowskich.
(5) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 269/2014.
(6) W celu zapewnienia skuteczności środków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu powinno ono wejść w życie w trybie natychmiastowym,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
W art. 3 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 269/2014 dodaje się literę w brzmieniu:
„e) osoby fizyczne lub prawne, podmioty lub organy, które przeprowadzają transakcje z grupami separatystycznymi w ukraińskim regionie Donbas.”.
Artykuł 2
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 8 września 2014 r.
| W imieniu Rady |
| S. GOZI |
| Przewodniczący |
(1) Dz.U. L 78 z 17.3.2014, s. 16.
(2) Rozporządzenie Rady (UE) nr 269/2014 z dnia 17 marca 2014 r. w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi (Dz.U. L 78 z 17.3.2014, s. 6).
(3) Decyzja Rady 2014/658/WPZiB z dnia 8 września 2014 r. zmieniająca decyzję 2014/145/WPZiB w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi (zob. s. 47 niniejszego Dziennika Urzędowego).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00