Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2014 nr 138 str. 57
Wersja aktualna od 2014-06-02
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2014 nr 138 str. 57
Wersja aktualna od 2014-06-02
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 484/2014

z dnia 12 maja 2014 r.

ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do hipotetycznego kapitału kontrahenta centralnego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji (1), w szczególności jego art. 50a ust. 4 akapit trzeci i art. 50c ust. 3 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (2) obecnie instytucje z siedzibą w Unii przedstawiają sprawozdania dotyczące przestrzegania przez nie wymogów w zakresie funduszy własnych co kwartał. W celu zmniejszenia niespójności między dniami odniesienia wyznaczonymi dla instytucji a dniami wyznaczonymi dla kontrahentów centralnych („CCP”) do celów obliczania i przekazywania informacji dotyczących kapitału hipotetycznego, dni odniesienia wyznaczone dla CCP powinny obejmować co najmniej dni odniesienia wyznaczone już dla instytucji. Większa częstotliwość przekazywania informacji dotyczących kapitału hipotetycznego umożliwiłaby jednak również uwzględnienie faktu, że członkowie rozliczający z siedzibą w państwach trzecich mogą mieć inne dni sprawozdawcze. Ponadto mogą nastąpić większe zmiany wymogów w zakresie funduszy własnych i aby członkowie rozliczający oraz ich właściwe organy mieli aktualne informacje na temat tych wymogów, mogą oni pragnąć monitorować wspomniane ekspozycje z częstotliwością większą niż kwartalna.

(2) W zwyczajnych okolicznościach dni sprawozdawcze dla CCP powinny przypadać nie później niż tydzień po terminie obliczenia. Tygodniowy okres daje CCP wystarczającą ilość czasu na wykonanie wszystkich kontroli wewnętrznych oraz zakończenie niezbędnego procesu zatwierdzeń przed przekazaniem wymaganych danych. Jeżeli CCP opracuje w pełni zautomatyzowany system, dzień sprawozdawczy może być zbliżony do terminu obliczenia. Obecnie jest jednak możliwe, że CCP mogą nie mieć możliwości zakończenia całego procesu we wspomnianym terminie i w związku z tym może istnieć potrzeba opracowania przez nich wewnętrznych procedur i infrastruktury, aby móc tego dokonać. W tym kontekście należy wprowadzić przepis przejściowy, aby zapewnić CCP wystarczający czas na opracowanie niezbędnych wewnętrznych procedur i infrastruktury przy jednoczesnym rozpoczęciu przekazywania informacji dotyczących kapitału hipotetycznego ich członkom rozliczającym.

(3) Na podstawie rozporządzenia (UE) nr 648/2012 straty poniesione wskutek niewykonania zobowiązania przez członka rozliczającego będą w pierwszej kolejności pokrywane za pomocą początkowego depozytu zabezpieczającego oraz za pomocą wkładu na rzecz funduszu na wypadek niewykonania zobowiązania wniesionego przez samego członka niewykonującego zobowiązania. W przypadku gdy środki te okażą się niewystarczające, straty są pokrywane za pomocą zasobów finansowych wniesionych z góry przez CCP odpowiednio w ramach ich kaskadowego pokrywania strat w przypadku niewykonania zobowiązania oraz za pomocą wkładów na rzecz funduszu na wypadek niewykonania zobowiązania wniesionych z góry przez członków wykonujących zobowiązania. W tym okresie częstotliwość sprawozdań należy zwiększyć w celu przekazywania na bieżąco innym członkom rozliczającym wykonującym zobowiązania oraz właściwym organom informacji dotyczących kapitału hipotetycznego koniecznego do obliczenia wymogów w zakresie funduszy własnych członków rozliczających. CCP powinni dysponować możliwościami technicznymi oraz wewnętrznymi procedurami w celu obliczania i przekazywania informacji dotyczących kapitału hipotetycznego we wspomnianych sytuacjach skrajnych.

(4) Na podstawie rozporządzenia (UE) nr 648/2012 CCP w ciągu miesiąca musi uzupełnić swoje wniesione z góry własne zasoby finansowe w ramach kaskadowego pokrywania strat w przypadku niewykonania zobowiązania. Z tego powodu częstotliwość obliczeń i częstotliwość sprawozdań we wspomnianych sytuacjach powinny być większe niż standardowe. Codzienne przekazywanie informacji dotyczących kapitału hipotetycznego mogłoby mieć mniejsze znaczenie, ponieważ ustalenie całkowitej wielkości strat poniesionych wskutek niewykonania zobowiązania przez członka rozliczającego może zająć trochę czasu. Z uwagi na szeroki zakres różnych scenariuszy właściwe organy powinny mieć również możliwość wnioskowania o zwiększenie częstotliwości w okresach występowania warunków skrajnych na podstawie oceny sytuacji, w ramach której należy uwzględnić stopień rzeczywistego lub przewidywanego zmniejszenia wniesionych z góry zasobów finansowych dostępnych dla CCP (zarówno tych wniesionych przez samego CCP, jak i wniesionych przez członków rozliczających). Większa częstotliwość powinna mieć zastosowanie do czasu przywrócenia wspomnianych zasobów do poziomów wymaganych odpowiednimi przepisami.

(5) Przedstawianie sprawozdań z dużą częstotliwością w okresach występowania warunków skrajnych może być bardzo wymagające z uwagi na nowo wprowadzony wymóg sprawozdawczy. Dla przynajmniej niektórych CCP może to stanowić wyzwanie pod względem technicznej realizacji. W celu zmniejszenia tej trudności należy ustanowić późniejszą datę rozpoczęcia stosowania wymogów dotyczących większej częstotliwości sprawozdań. Pozwoli to CCP na udoskonalenie ich wewnętrznych procedur oraz na modernizację ich systemów.

(6) Przepisy zawarte w niniejszym rozporządzeniu są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ dotyczą one wymogów w zakresie obliczania hipotetycznego kapitału CCP i przedstawiania sprawozdań na temat tego kapitału. Aby zapewnić spójność między tymi przepisami, które powinny wejść w życie jednocześnie, oraz aby ułatwić całościowy wgląd w te przepisy i łatwy dostęp do nich osobom podlegającym tym obowiązkom, wskazane jest włączenie do jednego rozporządzenia wszystkich stosownych wykonawczych standardów technicznych wymaganych na mocy rozporządzenia (UE) nr 648/2012.

(7) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt wykonawczych standardów technicznych przedłożony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

(8) Europejski Urząd Nadzoru Bankowego przeprowadził otwarte konsultacje społeczne na temat projektu wykonawczych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zwrócił się o wydanie opinii do Bankowej Grupy Interesariuszy powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 (3),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Częstotliwość i terminy obliczenia wymaganego na mocy art. 50a ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 648/2012

1. Obliczenia określonego w art. 50a ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 648/2012 dokonuje się z częstotliwością miesięczną, z wyjątkiem przypadków, w których korzysta się ze swobody uznania zapewnionej na podstawie art. 3 ust. 1 niniejszego rozporządzenia, kiedy to obliczenia dokonuje się co tydzień lub codziennie.

2. W przypadku gdy obliczenia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się z częstotliwością miesięczną, CCP stosuje oba następujące wymogi:

a) dni odniesienia dla tego obliczenia są następujące:

31 stycznia, 28 lutego (lub 29 lutego w roku przestępnym), 31 marca, 30 kwietnia, 31 maja, 30 czerwca, 31 lipca, 31 sierpnia, 30 września, 31 października, 30 listopada, 31 grudnia;

b) dniem, w którym CCP dokonuje tego obliczenia („dzień obliczenia”), jest odpowiednio:

1 lutego, 1 marca, 1 kwietnia, 1 maja, 1 czerwca, 1 lipca, 1 sierpnia, 1 września, 1 października, 1 listopada, 1 grudnia, 1 stycznia.

3. W przypadku gdy obliczenia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się co tydzień lub codziennie, dzień pierwszego obliczenia przypada na dzień następujący po dniu odpowiedniego wniosku właściwego organu. Pierwszym dniem odniesienia jest dzień odpowiedniego wniosku właściwego organu. Dla kolejnych obliczeń dniem odniesienia jest dzień poprzedzający dzień obliczenia. W przypadku obliczeń cotygodniowych czas między dniami obliczenia wynosi pięć dni roboczych.

4. W przypadku gdy dzień obliczenia przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, sobotę lub niedzielę, obliczenia dokonuje się w następnym dniu roboczym.

Artykuł 2

Częstotliwość, terminy i jednolity format składania sprawozdań wymaganych na mocy art. 50c ust. 2 i art. 89 ust. 5a rozporządzenia (UE) nr 648/2012

1. Sprawozdania wymagane na mocy art. 50c ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 648/2012 oraz, w stosownych przypadkach, na mocy art. 89 ust. 5a akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 648/2012 składa się z częstotliwością miesięczną, z wyjątkiem przypadków, w których korzysta się ze swobody uznania zapewnionej na podstawie art. 3 ust. 1 niniejszego rozporządzenia, kiedy to sprawozdania składa się co tydzień lub codziennie.

2. W przypadku gdy sprawozdania zgodnie z ust. 1 składa się z częstotliwością miesięczną, dzień sprawozdawczy przypada w ciągu pięciu dni roboczych od dnia obliczenia określonego w art. 1 lub w miarę możliwości wcześniej.

3. W przypadku gdy sprawozdania zgodnie z ust. 1 składa się co tydzień lub codziennie, dniem sprawozdawczym jest dzień następujący po dniu obliczenia.

4. W przypadku gdy dzień sprawozdawczy przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, sobotę lub niedzielę, dniem sprawozdawczym jest następny dzień roboczy.

5. CCP przekazują informacje, o których mowa w ust. 1, z zastosowaniem wzoru określonego w załączniku I („Informacje dotyczące kapitału hipotetycznego” ), wypełnionego zgodnie z instrukcjami przedstawionymi w załączniku II („Instrukcje dotyczące przekazywania informacji dotyczących kapitału hipotetycznego”).

Artykuł 3

Warunki zwiększania częstotliwości obliczeń i częstotliwości sprawozdań zgodnie z art. 50a ust. 3 i art. 50c ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 648/2012

1. Właściwe organy w odniesieniu do instytucji pełniącej rolę członka rozliczającego mogą wymagać od każdego CCP, w odniesieniu do którego dana instytucja pełni rolę członka rozliczającego, dokonywania obliczenia, o którym mowa w art. 1 ust. 1, oraz składania sprawozdań, o których mowa w art. 2 ust. 1, codziennie lub co tydzień w każdej z następujących sytuacji:

a) w przypadku gdy, w następstwie niewykonania zobowiązania przez jednego członka rozliczającego, CCP ma obowiązek wykorzystać wniesione przez siebie z góry zasoby finansowe w ramach kaskadowego pokrywania strat zgodnie z art. 43 rozporządzenia (UE) nr 648/2012;

b) w przypadku gdy, w następstwie niewykonania zobowiązania przez jednego członka rozliczającego, CCP ma obowiązek wykorzystać wkłady na rzecz funduszu na wypadek niewykonania zobowiązania wniesione przez członków rozliczających wykonujących zobowiązania zgodnie z art. 42 rozporządzenia (UE) nr 648/2012.

2. Właściwe organy dokonują wyboru między częstotliwością codzienną i cotygodniową, które przewidziano w ust. 1, na podstawie stopnia rzeczywistego lub przewidywanego zmniejszenia wniesionych z góry zasobów finansowych.

3. W przypadku gdy właściwe organy wymagają od CCP zwiększenia częstotliwości obliczeń i częstotliwości sprawozdań zgodnie z ust. 1 lit. a), większa częstotliwość ma zastosowanie do czasu przywrócenia zasobów finansowych wniesionych z góry przez CCP w ramach kaskadowego pokrywania strat w przypadku niewykonania zobowiązania do poziomów określonych w art. 35 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 153/2013 (4).

4. W przypadku gdy właściwe organy wymagają od CCP zwiększenia częstotliwości obliczeń i częstotliwości sprawozdań zgodnie z ust. 1 lit. b), większa częstotliwość ma zastosowanie do czasu przywrócenia wkładów na rzecz funduszu na wypadek niewykonania zobowiązania wnoszonych przez członków CCP wykonujących zobowiązania do poziomów określonych w art. 42 rozporządzenia (UE) nr 648/2012.

Artykuł 4

Przepis przejściowy

Na zasadzie odstępstwa od art. 2 ust. 2 w okresie od daty rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia do dnia 31 grudnia 2014 r. CCP przekazują informacje, o których mowa we wspomnianym ustępie, najpóźniej w terminie 15 dni roboczych od dnia odniesienia lub w miarę możliwości wcześniej.

Artykuł 5

Wejście w życie i data rozpoczęcia stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 2 czerwca 2014 r., z wyjątkiem art. 1 ust. 3, art. 2 ust. 3 i art. 3, które stosuje się od dnia 1 stycznia 2015 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 maja 2014 r.

W imieniu Komisji

José Manuel BARROSO

Przewodniczący


(1) Dz.U. L 201 z 27.7.2012, s. 1.

(2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1).

(3) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).

(4) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 153/2013 z dnia 19 grudnia 2012 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących wymogów obowiązujących kontrahentów centralnych (Dz.U. L 52 z 23.2.2013, s. 41).

ZAŁĄCZNIK I

Informacje dotyczące kapitału hipotetycznego

Nr

Pozycja

Odniesienia do aktów prawnych

Kwota

10

Kontrahent centralny

20

Identyfikator funduszu na wypadek niewykonania zobowiązania

Art. 50c ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 648/2012

30

Dzień obliczenia

Art. 1 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 484/2014

40

Kapitał hipotetyczny (KCCP)

Art. 50c ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 648/2012

50

Suma wniesionych z góry wkładów (DFCM)

Art. 50c ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 648/2012

60

Kwota wniesionych z góry zasobów finansowych, które ma on obowiązek wykorzystać przed wykorzystaniem wkładów do funduszu na wypadek niewykonania zobowiązania od pozostałych członków rozliczających (DFCCP)

Art. 50c ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 648/2012

70

Całkowita liczba członków rozliczających (N)

Art. 50c ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 648/2012

80

Współczynnik koncentracji (β)

Art. 50c ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 648/2012

90

Całkowita kwota początkowego depozytu

Art. 89 ust. 5a akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 648/2012

ZAŁĄCZNIK II

INSTRUKCJE DOTYCZĄCE PRZEKAZYWANIA INFORMACJI DOTYCZĄCYCH KAPITAŁU HIPOTETYCZNEGO

1. Niniejszy załącznik zawiera dodatkowe instrukcje dotyczące tabeli zawartej w załączniku I.

OGÓLNE INSTRUKCJE

2. Częstotliwość

2.1. Informacje są przekazywane (z zastosowaniem wzoru tabeli) z częstotliwością określoną w art. 1 niniejszego rozporządzenia.

3. Dni sprawozdawcze

3.1. Dni sprawozdawcze określono w art. 2.

INSTRUKCJE DOTYCZĄCE WZORU

4. Konwencja znaków

4.1. Wszystkie kwoty są zgłaszane jako liczby dodatnie.

4.2. Przy wypełnianiu wzoru bierze się pod uwagę następujące formaty i odniesienia do aktów prawnych:

Nr we wzorze

Instrukcje

10

Nazwa kontrahenta centralnego (CCP)

Format

Tekst, dowolna liczba znaków

20

Identyfikator funduszu na wypadek niewykonania zobowiązania

Odniesienia do aktów prawnych

Art. 50c ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 648/2012

Instrukcja

Zgodnie z art. 50c ust. 1, jeżeli kontrahent centralny ma więcej niż jeden fundusz na wypadek niewykonania zobowiązania, przekazuje informacje określone w akapicie pierwszym wspomnianego artykułu w odniesieniu do każdego funduszu na wypadek niewykonania zobowiązania.

Format

Tekst, dowolna liczba znaków

Obliczenia

Brak

30

Dzień obliczenia

Odniesienia do aktów prawnych

Art. 1 ust. 2 niniejszego rozporządzenia

Uwaga

Dzień obliczenia zgodnie z art. 1 ust. 2 niniejszego rozporządzenia w zależności od wymaganej częstotliwości.

Format

RRRR-MM-DD

Czterocyfrowo rok, dywiz, dwucyfrowo miesiąc, dywiz, dwucyfrowo dzień.

Obliczenia

Brak

40

Kapitał hipotetyczny (KCCP)

Odniesienia do aktów prawnych

Art. 50c ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 648/2012

Instrukcje

Walutę na potrzeby sprawozdawczości określa się, podając kod waluty według normy ISO 4217, po którym następuje odstęp i kwota. Liczby można zaokrąglić z błędem zaokrąglenia poniżej 1 %.

Format

Kod ISO kwota

Obliczenia

Kapitał hipotetyczny oblicza się zgodnie z wymogami art. 50a ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 648/2012

50

Suma wniesionych z góry wkładów (DFCM)

Odniesienia do aktów prawnych

Art. 50c ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 648/2012

Obliczenia

Wniesione z góry wkłady oblicza się jako sumę wniesionych z góry wkładów członków rozliczających zgodnie z wymogami art. 308 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Instrukcje

Walutę na potrzeby sprawozdawczości określa się, podając kod waluty według normy ISO 4217, po którym następuje odstęp i kwota. Liczby można zaokrąglić z błędem zaokrąglenia poniżej 1 %.

Format

Kod ISO kwota

60

Kwota wniesionych z góry zasobów finansowych, które ma on obowiązek wykorzystać przed wykorzystaniem wkładów do funduszu na wypadek niewykonania zobowiązania od pozostałych członków rozliczających (DFCCP)

Odniesienia do aktów prawnych

Art. 50c ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 648/2012

Obliczenia

Sumę wniesionych z góry wkładów wszystkich członków rozliczających CCP oblicza się zgodnie z wymogami art. 308 ust. 3 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Instrukcje

Walutę na potrzeby sprawozdawczości określa się, podając kod waluty według normy ISO 4217, po którym następuje odstęp i kwota. Liczby można zaokrąglić z błędem zaokrąglenia poniżej 1 %.

Format

Kod ISO kwota

70

Całkowita liczba członków rozliczających (N)

Odniesienia do aktów prawnych

Art. 50c ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 648/2012

Obliczenia

Liczba członków rozliczających CCP.

Format

Liczba całkowita

80

Współczynnik koncentracji (β)

Odniesienia do aktów prawnych

Art. 50c ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 648/2012

Obliczenia

Współczynnik koncentracji oblicza się zgodnie z wymogami art. 50d lit. c) rozporządzenia (UE) nr 648/2012.

Instrukcje

Walutę na potrzeby sprawozdawczości określa się, podając kod waluty według normy ISO 4217, po którym następuje odstęp i kwota. Liczby można zaokrąglić z błędem zaokrąglenia poniżej 1 %.

Format

Kod ISO kwota

90

Całkowita kwota początkowego depozytu

Odniesienia do aktów prawnych

Art. 89 ust. 5a akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 648/2012

Obliczenia

Całkowitą kwotę początkowego depozytu otrzymanego przez CCP od jego członków rozliczających oblicza się zgodnie z wymogami art. 24–27 rozporządzenia delegowanego (UE) nr 153/2013.

Instrukcje

Informacje te przekazuje się jedynie w stosownych przypadkach. Walutę na potrzeby sprawozdawczości określa się, podając kod waluty według normy ISO 4217, po którym następuje odstęp i kwota. Liczby można zaokrąglić z błędem zaokrąglenia poniżej 1 %.

Format

Kod ISO kwota

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00