DECYZJA RADY 2013/726/WPZiB
z dnia 9 grudnia 2013 r.
w sprawie wsparcia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2118 (2013) i decyzji Rady Wykonawczej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej EC-M-33/Dec 1 w ramach wprowadzania w życie strategii UE przeciw rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia
(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2014 r., Nr 359, poz. 151)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 26 ust. 2 i art. 31 ust. 1,
uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Dnia 27 września 2013 r. Rada Wykonawcza Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) przyjęła na posiedzeniu EC-M-33 „decyzję w sprawie zniszczenia broni chemicznej należącej do Syrii”.
(2) Dnia 27 września 2013 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję nr 2118 (2013), w której poparto decyzję Rady Wykonawczej OPCW, wyrażono głębokie oburzenie użyciem broni chemicznej w muhafazie damasceńskiej 21 sierpnia 2013 r. stwierdzonym w raporcie misji ONZ i potępiono spowodowaną tym śmierć cywilów; potwierdzono, że użycie broni chemicznej stanowi poważne naruszenie prawa międzynarodowego oraz podkreślono, że osoby odpowiedzialne za jakiekolwiek użycie broni chemicznej muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności, a także zaznaczono, że jedynym rozwiązaniem obecnego kryzysu w Syryjskiej Republice Arabskiej jest pluralistyczny proces polityczny prowadzony pod przewodnictwem Syrii na podstawie komunikatu z Genewy z 30 czerwca 2012 r. i położono nacisk na konieczność jak najszybszego zwołania międzynarodowej konferencji w sprawie Syrii.
(3) Rząd Syryjskiej Republiki Arabskiej przyznał w wydanym oświadczeniu, że prowadzony jest zakrojony na szeroką skalę program dotyczący broni chemicznej oraz istnieją znaczne ilości takiej broni, w tym niebezpiecznych toksycznych składników chemicznych takiej broni, co powoduje poważne problemy w zakresie nieproliferacji, rozbrojenia i bezpieczeństwa.
(4) W następstwie przystąpienia Syryjskiej Republiki Arabskiej do Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów (dalej zwaną „ konwencją o zakazie broni chemicznej” lub „CWC”), które stało się skuteczne dnia 14 października 2013 r., OPCW jest odpowiedzialna za zweryfikowanie przestrzegania przez Syrię postanowień CWC oraz warunków wszelkich odpowiednich decyzji Rady Wykonawczej OPCW, oraz w ramach wspólnej misji, za nadzorowanie przestrzegania warunków odpowiednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
(5) 16 października 2013 r. Dyrektor Generalny OPCW przypomniał państwom-stronom konwencji o zakazie broni chemicznej (w nocie S/1132/2013), że na mocy swojej decyzji w sprawie „zniszczenia broni chemicznej należącej do Syrii” (EC-M-33/DEC.1) Rada Wykonawcza postanowiła między innymi pilnie rozważyć mechanizm finansowania na potrzeby działań prowadzonych przez Sekretariat w odniesieniu do Syryjskiej Republiki Arabskiej i zaapelować do wszystkich państw-stron, by – jeśli są w stanie – zapewniły dobrowolne wkłady na działania prowadzone w ramach wdrażania tej decyzji. W tej samej nocie wezwano wszystkie państwa-strony do rozważenia wniesienia własnych dobrowolnych wkładów, niezależnie od ich wysokości, na rzecz Syryjskiego Funduszu Powierniczego, aby pomóc w stawieniu czoła wyzwaniu, które jest prawdopodobnie jednym z najtrudniejszych w historii OPCW. Wspomniany fundusz powierniczy może również przyjmować wkłady z innych źródeł, w tym wkłady organizacji pozarządowych, instytucji czy darczyńców prywatnych.
(6) Rada Unii Europejskiej w konkluzjach z 21 października 2013 r. pozytywnie odniosła się do decyzji Rady Wykonawczej OPCW i rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2118 oraz ponownie wyraziła gotowość Unii do rozważenia wsparcia.
(7) 12 grudnia 2003 r. Rada Europejska przyjęła strategię UE przeciw rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia (zwaną dalej „strategią”), której rozdział III zawiera wykaz środków, jakie należy podjąć zarówno w Unii, jak i w państwach trzecich, aby zwalczać rozprzestrzenianie tej broni.
(8) Strategia podkreśla zasadniczą rolę CWC i OPCW w tworzeniu świata wolnego od broni chemicznej.
(9) Unia aktywnie wdraża strategię i zapewnia skuteczność środków wymienionych w jej rozdziale III, w szczególności przez uruchamianie środków finansowych na wspieranie poszczególnych przedsięwzięć prowadzonych przez instytucje wielostronne, takie jak OPCW. W związku z tym 23 marca 2012 r. Rada przyjęła decyzję 2012/166/WPZiB (1) w sprawie wsparcia działań OPCW.
(10) Dnia 21 listopada 2013 r. Dyrektor Generalny OPCW zwrócił się do Unii, by wniosła wkład na rzecz specjalnego funduszu powierniczego dla Syrii.
(11) Techniczne wdrożenie niniejszej decyzji powinno zostać powierzone OPCW. Przedsięwzięcia wspierane przez Unię mogą być finansowane wyłącznie przez dobrowolne wkłady na rzecz funduszu powierniczego OPCW. Takie wkłady, które mają zostać wniesione przez Unię, w istotny sposób umożliwią OPCW wykonanie jej zadań wskazanych odpowiednich decyzjach Rady Wykonawczej OPCW z 27 września i 15 listopada 2013 r. oraz w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2118 z 27 września 2013 r.
(12) Nadzór nad właściwą realizacją wkładu finansowego Unii powinien zostać powierzony Komisji.
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
1. Unia wspiera działania OPCW poprzez wniesienie wkładu na pokrycie kosztów związanych z inspekcją i weryfikacją zniszczenia broni chemicznej należącej do Syrii, a także kosztów związanych z działaniami uzupełniającymi główne zlecone działania w ramach wsparcia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2118 (2013) i decyzji Rady Wykonawczej OPCW z dnia 28 września 2013 r. w sprawie zniszczenia broni chemicznej należącej do Syrii oraz kolejnych powiązanych rezolucji.
2. Przedsięwzięcie wspierane za pośrednictwem niniejszej decyzji Rady ma na celu zapewnienie produktów w zakresie orientacji sytuacyjnej w odniesieniu do bezpieczeństwa wspólnej misji OPCW-ONZ, w tym stanu sieci drogowej poprzez dostarczenie OPCW obrazu satelitarnego i powiązanych produktów informacyjnych Centrum Satelitarnego UE (EU SATCEN).
Szczegółowy opis tego przedsięwzięcia jest zawarty w załączniku.
Artykuł 2
1. Za wdrożenie niniejszej decyzji odpowiada Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (zwany dalej „ WP”).
2. Realizacja techniczna przedsięwzięć, o których mowa w art. 1 ust. 2, zostaje powierzona OPCW. Wykonuje ona to zadanie pod kierownictwem WP. W tym celu WP dokonuje niezbędnych ustaleń z OPCW.
Artykuł 3
1. Finansowa kwota odniesienia na realizację przedsięwzięć, o których mowa w art. 1 ust. 2, wynosi 2 311 842 EUR.
2. Wydatkami pokrywanymi z kwoty określonej w ust. 1 zarządza się zgodnie z procedurami i zasadami mającymi zastosowanie do budżetu Unii.
3. Komisja nadzoruje właściwe zarządzanie wydatkami, o których mowa w ust. 1. W tym celu Komisja zawiera umowę finansową z OPCW. Zgodnie z tą umową finansową OPCW jest zobowiązana do wyeksponowania wkładu Unii stosownie do jego wielkości.
4. Komisja dokłada starań, aby umowa finansowa, o której mowa w ust. 3, została zawarta jak najszybciej po wejściu w życie niniejszej decyzji. Informuje ona Radę o wszelkich trudnościach z tym związanych i o dacie zawarcia tej umowy finansowej.
Artykuł 4
1. WP składa Radzie sprawozdania z wdrażania niniejszej decyzji na podstawie regularnych sprawozdań przygotowywanych przez OPCW. Opierając się na tych sprawozdaniach, Rada dokonuje oceny.
2. Komisja przedstawia Radzie informacje na temat aspektów finansowych realizacji przedsięwzięcia, o którym mowa w art. 1 ust. 2.
Artykuł 5
1. Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.
2. [1] Niniejsza decyzja wygasa z dniem 30 września 2015 r.
Sporządzono w Brukseli dnia 9 grudnia 2013 r.
(1) Decyzja Rady 2012/166/WPZiB z dnia 23 marca 2012 r. w sprawie wsparcia działań Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w ramach wprowadzania w życie strategii UE przeciwko rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia (Dz.U. L 87 z 24.3.2012, s. 49).
ZAŁĄCZNIK
WSPARCIE UNII EUROPEJSKIEJ NA RZECZ REZOLUCJI RADY BEZPIECZEŃSTWA ONZ NR 2118 (2013) I DECYZJI RADY WYKONAWCZEJ OPCW EC-M-33/DEC.1 W RAMACH WDRAŻANIA STRATEGII UE PRZECIW ROZPRZESTRZENIANIU BRONI MASOWEGO RAŻENIA [2]
Przedsięwzięcie: Zapewnienie OPCW wsparcia w formie obrazów satelitarnych w ramach wspólnej misji OPCW-ONZ
Cel:
Wsparcie OPCW – w ramach wspólnej misji OPCW-ONZ – w realizacji zadań zgodnie z odpowiednimi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ i decyzjami Rady Wykonawczej OPCW oraz zgodnie z warunkami konwencji o zakazie broni chemicznej.
Wyniki:
Ocena stanu sieci drogowej, w szczególności wskazywanie blokad drogowych i obszarów, na których występują utrudnienia w ruchu drogowym, a także poprawa orientacji sytuacyjnej w dziedzinie bezpieczeństwa wspólnej misji OPCW-ONZ rozmieszczonej w Syrii i w odniesieniu do miejsc, które mają podlegać wizytacji/inspekcji.
Działania:
Wsparcie będzie udzielane OPCW poprzez dostarczanie tygodniowo do 5 obrazów satelitarnych Centrum Satelitarnego UE (EU SATCEN) przez cały okres trwania, począwszy od podpisania umowy do dnia 30 września 2015 r.
ONZ i OPCW będą prowadzić działania we współpracy z odpowiednimi parterami, w tym z międzynarodowymi organizacjami i agencjami, aby zapewnić skuteczne synergie i zapobiec powielaniu działań.
[1] Art. 5 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 decyzji Rady 2014/906/WPZiB z dnia 15 grudnia 2014 r. zmieniającej decyzję 2013/726/WPZiB w sprawie wsparcia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2118 (2013) i decyzji Rady Wykonawczej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej EC-M-33/Dec 1 w ramach wprowadzania w życie strategii UE przeciw rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia (Dz.Urz.UE L 395 z 16.12.2014, str. 151). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2014 r.
[2] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 decyzji Rady 2014/906/WPZiB z dnia 15 grudnia 2014 r. zmieniającej decyzję 2013/726/WPZiB w sprawie wsparcia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2118 (2013) i decyzji Rady Wykonawczej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej EC-M-33/Dec 1 w ramach wprowadzania w życie strategii UE przeciw rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia (Dz.Urz.UE L 395 z 16.12.2014, str. 151). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2014 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00